Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΩ ΤΟ PVR ΤΗΝ ΝΟΒΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΔΕΚΤΗ.ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟΕΒΑΛΕ ΕΝΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΝΟΒΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΕΞΤΡΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΙΡΑΞΕ ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΥΞΗΘΗΚΑΝ.ΤΩΡΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΙΑΝΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΑΝΑΛΙΑ.ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΒΑ ΣΤΟΝ HOTBIRD ΠΙΑΝΕΙ ΤΑ 3ΠΛΑΣΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

 

 

κανεις???????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα..Θα ηθελα να ρωτησω κατι σε σχεση με την nova..πηρα μια καινουρια lcd τηλεοραση και ψαχνω για εναν αποκωδικοποιητη που να εχει εξοδο hdmi..Υπαρχει καποιος που να δεχεται και την καρτα και να εχει ολες τις λειτουργιες??Αξιζει ενας τετοιος δηλ θα δω διαφορα στην εικονα??

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες μετά από μια διακοπή ρεύματος της Δ.Ε.Η. ο αποκωδικοποιητής της nova (panasat) έπαψε να λειτουργεί (μετά από δυο χρόνια). Κάνει συνεχώς reset και δε βρίσκει τίποτα.

Κάλεσα το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και μου είπαν να αγοράσω καινούργιο αποκωδικοποιητή (είμαι εκτός εγγύησης) και να τους καλέσω μετά ώστε να αλλάξουν στο σύστημά τους αριθμό μηχανήματος και κάρτας και να συνεχίσω να έχω τις υπηρεσίες. Ουσιαστικά νέο συμβόλαιο για ένα χρόνο.

Κάλεσα και τον τεχνικό που είχε κάνει την εγκατάσταση και μου είπε να πάω σε ένα συγκεκριμένο κατάστημα (κατάστημα που κάνει εγκαταστάσεις nova) και να αφήσω τον χαλασμένο δέκτη και να πάρω ένα νέο (κατά πάσα πιθανότητα επισκευασμένο) με 25 ευρώ (μόνο δέκτη και νέα κάρτα, ούτε καλώδια ούτε τηλεχειριστήριο, αφού και τα παλιά τα ίδια είναι) και την αλλαγή στο σύστημα (τους αριθμούς συσκευής και κάρτας) θα την κάνει ο τεχνικός επί τόπου χωρίς να χρειαστεί να καλέσω το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Δε διευκρίνισα αν θα έχει εγγύηση ο νέος δέκτης.

 

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο τέτοια περίπτωση;

 

Να σημειώσω ότι με τους νέους δέκτες που δίνει η Netmed (αυτόν που μου έδινε δηλαδή με την αλλαγή) η κάρτα και ο δέκτης κλειδώνουν μεταξύ τους και δεν υπάρχει η δυνατότητα την ίδια κάρτα να την χρησιμοποιήσει ο κάτοχος σε άλλο δέκτη που πιθανόν να έχει σε άλλο σπίτι (π.χ. εξοχικό) αλλά πρέπει να καλέσει το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και να την ξεκλειδώσουν ή να κουβαλά μαζί του όλο τον δέκτη.

Ο τεχνικός μου είπε ότι αυτό δε του μοιάζει και πολύ νόμιμο αλλά ... .

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο τέτοια περίπτωση;

.

Eχει τυχει σε μενα 2 φορες αναλογη περιπτωση.

Την πρωτη πηγα στην καντζα στα κεντρικα της nova και πηρα νεο δεκτη μεταχειρισμενο μετα απο επισκευη.

Και τη δευτερη την ολη διαδικασια την ανελαβε ο τεχνικος που μου ειχε βαλει τον εξοπλισμο και δεν πηγα πουθενα αλλα μου τον εφερε ετοιμο σπιτι.

Και στις 2 περιπτωσεις μου εδωσαν το ιδιο μοντελο που ειχα, PANASAT 720 και δεν υπηρξε κανενα προβλημα.

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eχει τυχει σε μενα 2 φορες αναλογη περιπτωση.

Την πρωτη πηγα στην καντζα στα κεντρικα της nova και πηρα νεο δεκτη μεταχειρισμενο μετα απο επισκευη.

Και τη δευτερη την ολη διαδικασια την ανελαβε ο τεχνικος που μου ειχε βαλει τον εξοπλισμο και δεν πηγα πουθενα αλλα μου τον εφερε ετοιμο σπιτι.

Και στις 2 περιπτωσεις μου εδωσαν το ιδιο μοντελο που ειχα, PANASAT 720 και δεν υπηρξε κανενα προβλημα.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση (αν και η δική μου καθυστέρησε αρκετά :O )

Τελικά πήρα νέου τύπου δέκτη, κατευθείαν από την εταιρεία γιατί ο τεχνικός της περιοχής μου κάπου άρχισε να μου τα μπερδεύει στο ότι θα μου δώσει μεν τον δέκτη με 25 ευρώ αλλά θα πρέπει να κάνω νέο συμβόλαιο.

Αφού λοιπόν θα έκανα που θα έκανα νέο συμβόλαιο το έκανα κατευθείαν στην εταιρεία και πήρα πλήρες πακέτο (δέκτη, scart, τηλεχειριστήριο κ.λ.π. ) κι όχι μόνο ένα ξερό δέκτη. Όχι ότι τα άλλα είχαν μπαγιατέψει, αλλά αφού τα είχε μέσα γιατί να μη τα πάρω.

 

Ο 1110 έχει ένα πρόβλημα πάντως, τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα . Επηρεάζεται από την τηλεόρασή μου (Όταν η τηλεόραση είναι κλειστή δουλεύει άψογα. :lol: ) και στην αρχή, για 15 λεπτά περίπου, δεν "ακούει" το τηλεχειριστήριο. Πρέπει να πας πολύ κοντά. Μετά από λίγη ώρα στρώνει. :worry:

Link to comment
Share on other sites

...

 

Ο 1110 έχει ένα πρόβλημα πάντως, τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα . Επηρεάζεται από την τηλεόρασή μου (Όταν η τηλεόραση είναι κλειστή δουλεύει άψογα. :lol: ) και στην αρχή, για 15 λεπτά περίπου, δεν "ακούει" το τηλεχειριστήριο. Πρέπει να πας πολύ κοντά. Μετά από λίγη ώρα στρώνει. :worry:

 

 

Επειδή το πρόβλημα με τον τηλεχειρισμό του δέκτη ήταν ενοχλητικό ζήτησα να ελέγξουν το δέκτη από την εταιρεία, παρά το ότι δεν εμφανιζόταν κάποια βλάβη στον έλεγχο μου τον άλλαξαν. Το πρόβλημα λύθηκε και ο νέος δέκτης λειτουργεί άψογα.

Παρά τα όσα ακούγονται για την Netmed η στάση τους απέναντί μου ήταν άψογη και η εξυπηρέτησή τους πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Στην κοινοπραξια nova - alpha κατεληξαν τα τηλεοπτικα δικαιοματα του ελληνικου πρωταθληματος ποδοσφαιρου για τα 3 επομενα χρονια , ξεκινωντας απο την επομενη σεζον.

Η ΕΡΤ κρατησε για ενα χρονο τη ξανθη και ο ΟΣΦΠ ειναι μονος του προς το παρον.( τιποτα δεν αποκλειει να ενταχθει και αυτος συντομα στο πακετο κεντρκης διαχειρησης.)

Ο alpha θα δειχνει ενα ματς καθε σαββατο απογευμα και η nova ενα ματς καθε σαββατο βραδυ και 3 καθε κυριακη!!!

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τι μαρκα αποκωδικοποιητη μου προτεινετε να παρω εκτος απο αυτον που δινει η νοβα αφου ειναι η τριτη φορα που χαλαει.Επισης τι θα πρεπει αν προσεξωστην αγορα;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδια

πηρα κ εγω την προσφορα της νοβα με το PVR στα 99 € και θελω να ρώτησω με αυτο τι παιζει

μπορω να μεταφερω οτι γραφω στο pc gt ειδα εχει θυρες USB αυτες που χρησιμευουν

γενικα τι αλλο παιζει με το PVR

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη Νόβα..από παλιά έδειχνε πόσο σέβεται τους πιστούς της πελάτες και τώρα το δείχνει όσο ποτέ άλλοτε..Βρέθηκε τρόπος για να έχετε μειωμένο κατά το ήμισυ πάγιο..απλά κόψτε την συνδρομή τελείως και μετά από λίγες μέρες θα σας πάρουν οι ίδιοι τηλέφωνο για να σας προτείνουν να την ξαναενεργοποιήσετε αλλά στη μισή τιμή το φουλ πακέτο.. Μια χαρά :down:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη Νόβα..από παλιά έδειχνε πόσο σέβεται τους πιστούς της πελάτες και τώρα το δείχνει όσο ποτέ άλλοτε..Βρέθηκε τρόπος για να έχετε μειωμένο κατά το ήμισυ πάγιο..απλά κόψτε την συνδρομή τελείως και μετά από λίγες μέρες θα σας πάρουν οι ίδιοι τηλέφωνο για να σας προτείνουν να την ξαναενεργοποιήσετε αλλά στη μισή τιμή το φουλ πακέτο.. Μια χαρά :down:

 

 

Αυτό, λογικά, ισχύει για όσους έχουν συμβόλαιο αορίστου χρόνου ή και για όσους δεσμεύονται από ετήσιο συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

κι αν δεν σε παρουν τηλεφωνο; πληρωνεις και 10 ευρω για επανασυνδεση......

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, λογικά, ισχύει για όσους έχουν συμβόλαιο αορίστου χρόνου ή και για όσους δεσμεύονται από ετήσιο συμβόλαιο;

 

Προφανώς για τους αορίστου,όπως ήταν και στην περίπτωση που ξέρω από 1ο χέρι.Αν έχεις συμβόλαιο πως μπορείς να διακόψεις; :worry:

 

κι αν δεν σε παρουν τηλεφωνο; πληρωνεις και 10 ευρω για επανασυνδεση......

 

Το θέμα δεν είναι να κάνεις διακοπή για να περιμένεις να σε πάρουν τηλέφωνο και να σου κάνουν την συγκεκριμένη προσφορά.Το θέμα είναι ότι στους "πιστούς" πελάτες δεν έχει γίνει ούτε ΜΙΑ προσφορά και μόλις σταματήσεις την συνδρομή σε παίρνουν τότε αυτοί να στην δώσουν πάλι στη μισή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

για ένα μήνα όμως πιστεύω μόνο.Μετα εχεις κανονική τιμή.Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω.

Και καλή χρονιά

http://www.gmaglis.gr/ αρχιτεκτονική και άλλα
Link to comment
Share on other sites

για ένα μήνα όμως πιστεύω μόνο.Μετα εχεις κανονική τιμή.Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω.

Και καλή χρονιά

Για 6 μήνες και μετά ΑΝ θες συνεχίζεις στην κανονική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το dreambox 800 και έχω να κάνω τα εξής σχόλια:

1) Δεν μπορώ από τα αγαπημένα να κάνω μετονομασία? (είναι bug της έκδοσης? Διότι στα άλλα firm του GP για άλλους αποκωδικοποιητές γίνεται η μετονομασία άνετα)

2) Πιστεύω ότι είναι αργό…ως μένού κτλ.

3) Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το dreambox edit 3, στα tools > options πιο επιλέγω? Satellite receiver? Version 3 settings (enigma 2)? New enigma 2 settings?

4) Οι διαφορές των 3 επιλογών ποιες είναι? (Ειδικά στις 2 τελευταίες, διότι φαίνεται ότι τα folder που βγάζει είναι ακριβώς τα ίδια)

5) Στο ίδιο πιάτο αν βάλω dream 600 το snr είναι 90% ενώ στον dream 800 το snr έχει πέσει στο 60 – 66%, γιατί συμβαίνει αυτό? Είναι θέμα tuner? Καλό είναι να είναι 60 ή 90?

6) Τα ελληνικά δεν είναι σε όλο το menu!

 

Φαντάζομαι να διορθωθούν κάποια, αλλά αν κάπου κάνω λάθος πείτε μου!

Link to comment
Share on other sites

paides kalispera se olous.proti fora grafo sto forum alla exo 1 periergo provlima.

exo ton apokodikopoiiti panasat edo kai kapoia xronia tis nova o opoios mexri prosfata leitoyrgoyse kanonika.edo kai liges meres kanei to eksis.koynietai i eikona i' arxeizei kai anevokatebainei.to thema einai oti stin nova poy to piga gia elegxo to evalan se tv crt mikri kai epaize.meta to dokimasa kai spiti moy se palia tileorasi kai pali epaize(i tv poy to eixa sindedemeno arxika einai lcd 32'').ara leo kati paizei me tin tv.dokimasa omos allon apokodikopoiiti (oxi nova) me tin dikia moy karta nova sthn lcd 32'' kai paizei mia xara.ara kateliksa oti mallon kati ftaiei ston apokodikopoiiti (se palies tv paizei pantos).exei kaneis idea ti einai ta simptomata poy anefera?an nai me sozei.leo na agoraso ton kainoyrgio tis nova an ontos exei problima aytos poy exo.ayta poy lene gia kleidoma tis kartas isxioyn???kai an ego tin vazo kai se allo apokodikopoiti pos tha ginei diladi???eyxaristo

Fantomas
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να τον συνδεσεις στην τηλεοραση σου οχι με scart, αλλα με rca, ισως να φταει το καλωδιο 'η υποδοχη scart.

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

paides kalispera se olous.proti fora grafo sto forum alla exo 1 periergo provlima.

exo ton apokodikopoiiti panasat edo kai kapoia xronia tis nova o opoios mexri prosfata leitoyrgoyse kanonika.edo kai liges meres kanei to eksis.koynietai i eikona i' arxeizei kai anevokatebainei.to thema einai oti stin nova poy to piga gia elegxo to evalan se tv crt mikri kai epaize.meta to dokimasa kai spiti moy se palia tileorasi kai pali epaize(i tv poy to eixa sindedemeno arxika einai lcd 32'').ara leo kati paizei me tin tv.dokimasa omos allon apokodikopoiiti (oxi nova) me tin dikia moy karta nova sthn lcd 32'' kai paizei mia xara.ara kateliksa oti mallon kati ftaiei ston apokodikopoiiti (se palies tv paizei pantos).exei kaneis idea ti einai ta simptomata poy anefera?an nai me sozei.leo na agoraso ton kainoyrgio tis nova an ontos exei problima aytos poy exo.ayta poy lene gia kleidoma tis kartas isxioyn???kai an ego tin vazo kai se allo apokodikopoiti pos tha ginei diladi???eyxaristo

Νομίζω ότι δεν είναι θέμα δέκτη αλλά συνδέσεων. Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με άλλον δορυφορικό δέκτη. Πιθανόν ο φίλος charm να έχει δίκιο. Σε μένα το πρόβλημα εξαφανίζεται όταν η σύνδεση στο δορυφορικό καλώδιο είναι καλή. Οπότε καλό είναι να ελέγξεις ότι καλώδια-συνδέσεις υπάρχουν, αφού δοκιμάσεις την παραπάνω λύση με τα rca.

Link to comment
Share on other sites

paralipsi moy alla exo idi dokimasei tin sindesi me allo kalodio scart, me rca, me s-video kai pali exo to idio akrivos problima.san na donitai i eikona kai meta arxizei na rolarei pano-kato.thanks.kamia alli idea
Fantomas
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τις γνώμες σας για δορυφορικό δέκτη (φτηνό και με ethernet για δυνατότητα οικιακού sharing). Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τις γνώμες σας για δορυφορικό δέκτη (φτηνό και με ethernet για δυνατότητα οικιακού sharing). Ευχαριστώ.

Δεν ξέρω γιατί μεταφέρθηκε το θέμα εδώ. Ας ξεκολλήσουμε λίγο, δορυφορική τηλεόραση ΔΕΝ είναι μόνο η νόβα. Υπάρχουν αρκετοί δορυφόροι εκεί ψηλά και πολύ περισσότερα, φθηνότερα και ποιοτικότερα δορυφορικά μπουκέτα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ 1)ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΠΙΑΤΟ ΚΑΙ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ ΝΑ ΠΙΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ 2) ΑΝ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ( ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΕΡΑΙΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΝΩ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...