Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς..

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανώς..
Πόσο χρεώνεται?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη βλάβη, τη μετάβαση στο σημείο κ.τ.λ..

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα 40euro το χειροτερο
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εδω και κάτι μήνες δεν μπορώ να βλέπω τα κανάλια του νόβα. Στις ρυθμίσεις μου δείχνει η στάθμη σήματος 0%. Τι θα πρέπει να κανω ωςτε να το φτιάξω;Στην αναζήτησή σήματος σταματάει στο 15% και δείχνει το μήνυμα οτι πρέπει να ελέγξετε τη κεραία.

 

Έχει πάρει υγρασία το καλώδιο. Πάρε τον τεχνικό τμήμα να έρθει να σε αλλάξει το καλώδιο. Και εγώ το ίδιο έπαθα το καλοκαίρι που μας πέρασε, τσέκαρα τα πάντα και τελικά ήταν το καλώδιο το άλλαξα.,και το σήμα φουλ.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να έχει ξεφύγει το κάτοπτρο και να χρειάζεται επανασυντονισμό. Αυτό με το καλώδιο φυσικά μπορεί να συμβεί αλλά τις περισσότερες φορές είναι το λιγότερο πιθανό.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά εχω κανει τα πάντα. εχω χρησιμοποιήσει κάποιες εφαρμογές ωςτε να βρω το δορυφόρο αλλα πάντα μου δείχνει 0%.

Πως μπορώ να μετρήσω με το κινητο ωςτε το πιάτο να έχει 43 μοίρες κλίση;Δηλαδη που πρεπει ακριβώς να τοποθετηθεί το κινητο. και το ίδιο ισχυει ωςτε να βρει το νότο δηλαδή στις 192. (Μένω Γιάννενα )

Δεν θελω να δώσω 30€ μιας και εχω το start pack.

Edited by makarios91
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια. Δοκιμασα το nova go σε ενα smart box android και για 2 ημερες δουλεψε κανονικα. Την τριτη ημερα επαιζαν μονο οι ταινιες και την επομενη μερα κλειδωσαν ολα. Το μηνυμα που βγαζει ειναι "το υλικο αυτο δεν ειναι διαθεσιμο για την συσκευη σας".
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εχω κανει τα πάντα. εχω χρησιμοποιήσει κάποιες εφαρμογές ωςτε να βρω το δορυφόρο αλλα πάντα μου δείχνει 0%.

Πως μπορώ να μετρήσω με το κινητο ωςτε το πιάτο να έχει 43 μοίρες κλίση;Δηλαδη που πρεπει ακριβώς να τοποθετηθεί το κινητο. και το ίδιο ισχυει ωςτε να βρει το νότο δηλαδή στις 192. (Μένω Γιάννενα )

Δεν θελω να δώσω 30€ μιας και εχω το start pack.

Ταπεινή μου άποψη να πληρώσεις τεχνικό την πρώτη φορά να δεις πώς γίνεται το πράγμα κιόλας.;)

 

Παιδια μια βοηθεια. Δοκιμασα το nova go σε ενα smart box android και για 2 ημερες δουλεψε κανονικα. Την τριτη ημερα επαιζαν μονο οι ταινιες και την επομενη μερα κλειδωσαν ολα. Το μηνυμα που βγαζει ειναι "το υλικο αυτο δεν ειναι διαθεσιμο για την συσκευη σας".

Πας να δεις στην τηλεόραση, γι' αυτό.

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

τελικά έφταιγε το lnb για αυτο δεν μπορουςε να βρει το δορυφόρο. βλακεία μου που δεν το ειχα αλλάξει.Πηγαν τζαμπα τα 20€ συν 10€ το lnb

 

Παντως με το που άλλαξε το lnb πρεπει να έπιανε κάπου στο 40%. το ειχα βαλει τυχαία για να έρθει ο τεχνικός να το φτιάξει. τωρα δείχνει 100%

Edited by makarios91
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, μετά την αναβάθμιση σε android 6 το nova go δεν παίζει,

υπάρχει κάποιος τρόπος να τοκανω να παίζει γιατί αναβάθμιση από την nova προβλέπεται το 2017..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ημουν συνδρομητης nova multiview και εκανα διακοπη πριν απο 10 μηνες με εναν χρονο.

Ειχα και εχω το novaBox hd pvr 865, απο τοτε που εκανα διακοπη της nova μεχρι και πριν τα χριστουγεννα εβλεπα καποια ελευθερα καναλια.

Τα χριστουγεννα ελειπα καποιες μερες και ειχα βγαλει απο το ρευμα το novaBox hd pvr 865, μετα οταν γυρισα τον εβαλα παλι στο ρευμα αλλα δεν δειχνει τιποτα, μου βγαζει 4παυλες ο novaBox hd pvr 865.

 

Εψαξα στις ρυθμισεις του και ειδα

Diseqc 1.0: ανενεργο

Diseqc 1.1: ανενεργο

 

Lnb

universal

9750

10600

τροφοδοσια: auto

 

Eγκατασταση δικτυων

11823

27500

οριζοντια

3/4

 

στην ανιχνευση σηματος ''σταθμη σηματος: 0%'' και ''ακριβεια σηματος 0%'' Προφανος δεν εχω σημα.

 

Κατευθειαν πηγε το μυαλο μου στο lnb, εχω αλλαξει μια φορα αλλα δεν θυμαμαι πριν ποσα χρονια

Θα ανεβω στην ταρατσα να δω μηπως υπαρχει καποια φθορα στην καλωδιωση

Υπαρχει περιπτωση να μου ''εκοψε'' το σημα η nova επιδη ειδε οτι καποιες μερες δεν το δουλευα ? Μπορουν να κανουν κατι τετοιο ?

Θυμαμαι οτι της ημερες τον χριστουγεννων ειχε σχετικα καλο καιρο στην περιοχη, δεν ειχαμε βροχες ουτε δυνατους ανεμους.

Τωρα εχω εναν μονο τον 865 αποκωδικοποιητη, τον δευτερο λογο multiview που ειχα στην αλλη tv τον εχω βγαλει εντελος. Αν αλλαξω lnb θα πρεπει να βαλω παλι dual lnb ? Υπαρχει καποια προταση για αγορα lnb ?

Επισης αν αλλαξω lnb θα θελει παλι να βρω σημα με πεδιομετρο/sat finder(δεν εχω) ή να αρκεστω στην ανιχνευση σηματος μεσα απο τις ρυθμισεις της nova ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να μου ''εκοψε'' το σημα η nova επιδη ειδε οτι καποιες μερες δεν το δουλευα ? Μπορουν να κανουν κατι τετοιο ?

Όχι και όχι.

 

Δες πρώτα την καλωδίωση. Αν είναι θέμα lnb, μπορείς να το αλλάξεις και με single. Επειδή είναι πιθανό να έχει κουνηθεί το κάτοπτρο, χρειάζεται να συντονιστεί ξανά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

seranata σε ευχαριστω για την απαντηση :)

Ανεβηκα στην ταρατσα, ειδα οτι εχω ''σαπια'' καλωδια και σε μερικα σημεια ειχε ''σπασει'' το εξωτερικο περιβλημα και φαινοταν το εσωτερικο.

Το ''πιατο'' δεν κουνιεται καθολου.

Μετα ειδα το βραχιονα που κραταει το lnb και εχει πολυ ''τζογο'', δηλαδη επιανα το βραχιονα και η αποσταση που εκανε στην ακρη που ειναι το lnb ηταν περιπου ~3εκατοστα αριστερα-δεξια. ''επεξα'' λιγο μαζι του και τωρα εχω 67% σταθμη σηματος και 90% ακριβεια.

Τωρα βλεπω τα ελευθερα καναλια και ολα καλα.

Τυλιξα με μονωτικη ταινια τα καλωδια στα σημεια που εχουν ''σπασει''.

Προς το τελος του καλοκαιριου θα αλλαξω το καλωδιο και θα προσπαθησω να σταθεροποιησω πολυ καλα το βραχιονα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα χρειαστείς αλλαγή καλωδίου αλλά και νέο κάτοπτρο.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και Χριστος Ανεστη.

Χαλασε το τηλεχειριστηριο μου για τη Nova. Γνωριζει κανεις καποια καταστηματα στη Θεσσαλονικη για να περασω

να αγορασω ενα καινουργιο ;

Ειναι αυτο :

http://www.electronicsworld.gr/new_site/components/com_virtuemart/shop_image/product/21519_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και Χριστος Ανεστη.

Χαλασε το τηλεχειριστηριο μου για τη Nova. Γνωριζει κανεις καποια καταστηματα στη Θεσσαλονικη για να περασω

να αγορασω ενα καινουργιο ;

Ειναι αυτο :

http://www.electronicsworld.gr/new_site/components/com_virtuemart/shop_image/product/21519_01.jpg

 

Τα καταστηματα Forthnet πρεπει να εχουν. Δεν στο καλυπτουν για αντικατασταση;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και Χριστος Ανεστη.

Χαλασε το τηλεχειριστηριο μου για τη Nova. Γνωριζει κανεις καποια καταστηματα στη Θεσσαλονικη για να περασω

να αγορασω ενα καινουργιο ;

Ειναι αυτο :

http://www.electronicsworld.gr/new_site/components/com_virtuemart/shop_image/product/21519_01.jpg

Επειδή χθες πήρα καινούργιο το τηλεχειριστηρίο τα αγοράζεις κανονικά από τα Forthnetshop
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να μάθουμε και την τιμή του;
16euro η τιμή του
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Επειδή χθες πήρα καινούργιο το τηλεχειριστηρίο τα αγοράζεις κανονικά από τα Forthnetshop

 

Μπορούμε να μάθουμε και την τιμή του;

 

16euro η τιμή του

Πριν κανα 6μηνο το ειχα βρει να πωλειται σε super market περιπου 8 με 9 ευρω, δεν θυμαμαι ακριβως γιατι δεν το αγορασα, απλα το ειδα. Απλα δεν ειχε πανω του το σημα της Nova. Για ριξε και καμια ματια σε κανα μαγαζι με ηλεκτρικα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα 6μηνο το ειχα βρει να πωλειται σε super market περιπου 8 με 9 ευρω, δεν θυμαμαι ακριβως γιατι δεν το αγορασα, απλα το ειδα. Απλα δεν ειχε πανω του το σημα της Nova. Για ριξε και καμια ματια σε κανα μαγαζι με ηλεκτρικα ειδη.

 

Τελικά το Forthnetshop είναι το ακριβοτέρο
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Έβαλα στον 831 ένα στικ 8 γίγα και δούλευε μια χαρά. Μετά όμως από την τελευταία αναβάθμηση, με το on demand, ο δέκτης λέει ότι δεν υπάρχει. Ένα άλλο στικ 5 γίγα, το "βλέπει" και λέει (φυσικά) ότι δεν έχει επαρκή χώρο. Το 8άρι δεν μπορεί να το διαμορφώσει ούτε το pc. Τι γίνεται τα 'παιξε το στικάκι;;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...