Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και καλως σας βρηκα,θελω να κανω μια ερωτηση εχω τον panasat ird 990 και θελω να του βαλω καποια καρτα που να βλεπω αθλητικα καναλια.Θα δουλεψει η θα αναγκαστω να αγορασω και αποκωδικοποιητη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάλεσε τη nova και πες τους ότι θες να αγοράσεις μια κάρτα (συμβόλαιο θα κάνεις ουσιαστικά) για να ενεργοποιήσεις τον δέκτη σου. Κατά μεγάλο ποσοστό θα σου πουν να αγοράσεις τον νέο τους δέκτη για να βλέπεις τα hd κανάλια. Επέμεινε όμως ότι θες μόνο τη κάρτα.

Καλύτερα θα ήταν, αν μπορείς φυσικά, να πας από την εταιρεία με το δέκτη σου υπό μάλης και να κάνεις το συμβόλαιο επί τόπου. Δε γνωρίζω αν τέτοιου είδους ενεργοποιήσεις μπορούν να γίνουν και σε καταστήματα της Forthnet ώστε να βρεις κάποιο κοντά σου και να εξυπηρετηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε τη nova και πες τους ότι θες να αγοράσεις μια κάρτα (συμβόλαιο θα κάνεις ουσιαστικά) για να ενεργοποιήσεις τον δέκτη σου. Κατά μεγάλο ποσοστό θα σου πουν να αγοράσεις τον νέο τους δέκτη για να βλέπεις τα hd κανάλια. Επέμεινε όμως ότι θες μόνο τη κάρτα.

Καλύτερα θα ήταν, αν μπορείς φυσικά, να πας από την εταιρεία με το δέκτη σου υπό μάλης και να κάνεις το συμβόλαιο επί τόπου. Δε γνωρίζω αν τέτοιου είδους ενεργοποιήσεις μπορούν να γίνουν και σε καταστήματα της Forthnet ώστε να βρεις κάποιο κοντά σου και να εξυπηρετηθείς.

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση,εχω ηδη μια συνδεση με nova στο απλο πακετο με τον καινουργιο pvr δεκτη.Απλα εχω και τον panasat και θα ηθελα να τον αξιοποιησω καπως.Σκεφτομουν για μια τετοια καρτα http://www.europesat.gr/index.php?act=viewProd&productId=315.θα δουλεψει η θα αναγκαστω να παρω και τριτο δεκτη:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θυμάμαι τόσο λάθος οι δέκτες της nova (τουλάχιστον οι νέοι που παρέχει) δε παίρνουν άλλες κάρτες :mad: . Ίσως ο 990 να αποτελεί εξαίρεση μια και είναι σχετικά παλιός.

Η πιο απλή και φτηνή, λύση είναι μια βόλτα σε καταστήματα που παρέχουν δορυφορικές υπηρεσίες σε αλλοδαπούς. Εκεί θα δεις αν ο δέκτης σου μπορεί να βάλει άλλη κάρτα πλην της nova. Αλλά ακόμα και αν δεν γίνεται αυτό σε αυτά τα καταστήματα υπάρχουν απλοί και φθηνοί δέκτες (πολύ καλύτεροι από τον panasat) ώστε να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Καλώς όρισες στο φόρουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χτες μετα απο κεραυνο που επεσε κοντα στο σπιτι μου καηκε ο αποκωδικοποιητης της nova εχεται καποια προταση για καποιον να παρω και απο πουευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χτες μετα απο κεραυνο που επεσε κοντα στο σπιτι μου καηκε ο αποκωδικοποιητης της nova εχεται καποια προταση για καποιον να παρω και απο πουευχαριστω.

 

Μόνο η ίδια η nova μπορεί να σε εξυπηρετήσει. Ειδικά αν είναι από τους νέους αποκωδικοποιητές στους οποίους η κάρτα είναι "παντρεμένη" με τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο "ασφαλής" λύση είναι να τον πάρεις και να τον πας σε ένα κατάστημα της forthnet, αν έχεις κοντά σου κάποιο ή να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να σου πουν τι προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Είμαι συνδρομητής στο start pack και θα ήθελα να διακόψω την συνδρομή μου. Στο site της νοβα δεν βρήκα κάποια άιτηση διακοπής που να μπορώ να συμπληρώσω και να αποστείλω. Υπάρχει κάποια έγγραφη-κατά προτίμηση διαδικασία για την διακοπή της νοβα, εκτός από το να την κάνω τηλεφωνικά? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Απλά το αφήνεις απλήρωτο και το κόβουν (φαντάζομαι πως δε δεσμεύεσαι από συμβόλαιο πλέον).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Απλά το αφήνεις απλήρωτο και το κόβουν (φαντάζομαι πως δε δεσμεύεσαι από συμβόλαιο πλέον).

 

Οκ, έλεγα μηπως υπήρχε κάποιος γραπτώς-επίσημος τροπος, σαν αίτηση διακοπής που να μπορώ να την στείλω αλλά και να έχω ένα αντίγραφο στα χέρια μου για κάθε ενδεχόμενο. Όχι, δεν δεσμεύομαι πλέον με συμβόλαιο. Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν υπάρχει γραπτός τρόπος. Μπορείς όμως να τους τηλεφωνήσεις και να αιτηθείς τη διακοπή.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω τον καινούριο hd αποκωδικοποιητή της nova και θέλω να τον συνδέσω με την τηλεόραση, αλλά θέλω να πιάνω παράλληλα και τα τοπικά κανάλια μέσω της κεραίας. Επειδή θέλω να αποφύγω να κατεβάσω καλώδιο εξωτερικά του σπιτιού, μου πρότειναν να πάρω κάποιο διακλαδωτή (ή αλλιώς μείκτη), με τον οποίο θα περνούν και τα δύο σήματα (κεραια+nova) από το υπάρχον καλώδιο που είναι εγκατεστημένο στο σπίτι και λίγο πριν καταλήξουν στην tv θα αποπλέκονται και θα μπορώ να παρακολουθώ όποιο πρόγραμμα θέλω. Είναι εφικτό αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω τον καινούριο hd αποκωδικοποιητή της nova και θέλω να τον συνδέσω με την τηλεόραση, αλλά θέλω να πιάνω παράλληλα και τα τοπικά κανάλια μέσω της κεραίας. Επειδή θέλω να αποφύγω να κατεβάσω καλώδιο εξωτερικά του σπιτιού, μου πρότειναν να πάρω κάποιο διακλαδωτή (ή αλλιώς μείκτη), με τον οποίο θα περνούν και τα δύο σήματα (κεραια+nova) από το υπάρχον καλώδιο που είναι εγκατεστημένο στο σπίτι και λίγο πριν καταλήξουν στην tv θα αποπλέκονται και θα μπορώ να παρακολουθώ όποιο πρόγραμμα θέλω. Είναι εφικτό αυτό;

 

Είναι εφικτό αλλά το καλώδιο που θέλεις να χρησιμοποιήσεις (και ήδη έχεις) πρέπει να είναι δορυφορικό για περάσουν οι συχνότητες γιατί αλλιώς θα έχεις απώλειες..

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτό αλλά το καλώδιο που θέλεις να χρησιμοποιήσεις (και ήδη έχεις) πρέπει να είναι δορυφορικό για περάσουν οι συχνότητες γιατί αλλιώς θα έχεις απώλειες..

 

Ναι, το έχω υπόψη μου αυτό. Λέω να το προσπαθήσω, αν και η nova στο φυλλάδιό της γράφει να συνδέουμε το καλώδιο απευθείας στην έξοδο sat και να αποφεύγουμε τη χρήση τέτοιας μεθόδου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω υπόψη μου αυτό. Λέω να το προσπαθήσω, αν και η nova στο φυλλάδιό της γράφει να συνδέουμε το καλώδιο απευθείας στην έξοδο sat και να αποφεύγουμε τη χρήση τέτοιας μεθόδου.

 

Επίσης να τονίσω ότι σε αυτή τη περίπτωση δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί ενισχυτής κεραίας για τα αναλογικά κανάλια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κοίταξε σε καταστήματα εξουσιοδοτημένων τεχνικών nova.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα 8α ηθελα να ρωτησω αν γινεται στο νεο αποκωδικοποιητη που εχω της nova αν μπορω να προσθεσω καναλια εχει καποια βασικα δορυφορικα αλλα δεν ειναι πολλα. και θελω να μαθω αν γινεται αυτο και με ποιο τροπο χωρις να αγορασω νεο δεκτη ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται αυτή τη στιγμή.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος απο δω αν ο αποκωδικοποιητης της ο nova o hd pvr μπορει να δουλεψει με ενα καλωδιο να κατεβαινει απο το πιατο?απλα ρωτω γιατι θελω μονο ενα καναλι να βλεπω και μονο αυτο αν θελω να το γραψω....
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ GREEKLISH. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΙΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ... ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ!!

 

ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ ΤΗΣ ΝΟVA ΜΕ ΤΟ TV TUNER STO LAPTOP, ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΚΤΛ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ TV TUNER ΤΗΣ CRYPTO, ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΩ..

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος μου κάνει κανονικά εγγραφή των ταινιών στο laptop. Δυστυχώς λόγω των ημερών ότι λείπουν όλοι σε άδεια δεν μπορώ να σου απαντήσω άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...