Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου φαίνεται έχεις κάποιο πρόβλημα κατανόησης των όσων έχω πει!Είπα εγώ ότι ηλεκτρολογία είναι ίδια με την ηλεκτρονική;Μου ανέφεραν ένα τομέα και τους έδωσα τον αντίστοιχο.Θα μπει τομέας ενέργειας.Καταλαβαίνεις;

 

Οι 4 κατευθύνσεις ειδίκευσης της Σχολής ΗΜ&ΜΥ του ΕΜΠ είναι οι ακόλουθες:

 

1. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ: Αναφέρεται στα αναλογικά και ψηφιακά ηλεκτρονικά κυκλώματα, στον αυτόματο έλεγχο, στην επεξεργασία εικόνας και στη ρομποτική.

2. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ: Αναφέρεται στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές.

3. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ: Περιλαμβάνει τις τηλεπικοινωνίες και τα δίκτυα υπολογιστών.

4. ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ: Αναφέρεται στην παραγωγή, μεταφορά, διανομή και χρησιμοποίηση της ηλεκτρικής ενέργειας.

 

Βόλος

 

(α) Τηλεπικοινωνιών, Σημάτων και Δικτύων, (β) Ηλεκτρονικής και τεχνολογίας Υλικού, (γ) Τεχνολογίας Συστημάτων και Λογισμικού, και (δ) Πληροφοριακών Συστημάτων και Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών.+(τομέας ενέργειας εάν μπει)

Άντε πάλι η βάση.Ρίξε μια ματιά και στην βάση της σχολής πριν λίγα χρόνια που ήταν πιο πάνω από πολιτικούς μηχανικούς Θεσ/νίκης!(μη κοιτάς μόνο το κατώτατο όριο που έχει πέσει ποτέ):cool:Επίσης θα ανέβουν 500 μόρια όλες οι σχολές,αυτή γιατί να μείνει στάσιμη;

 

Δεν ξαναασχολούμαι γιατί βαρέθηκα αυτήν την απολυτότητα!!

πρωτα απο ολα δεν αναφερθηκα στη φετινη βαση,ειπα οταν το τμημα μετονομαστει,συμπερασμα και εσυ εχεις προβλημα κατανοησης!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οταν εσυ κανεις χαρακτηρισμους για τους αλλους ειναι καλα?κατα γενικη ομολογια οι πολιτικοι σε σχεση με τους μηχανολογους και τους ημμυ ειναι αυτοι που δυσκολευονται να βρουν δουλεια,ακριβως για το λογο οτι δεν ειναι τοσο εξειδυκευμενοι οσο οι αλλοι.εσυ ο ιδιος το ειπες ετσι δεν ειναι?μαθε να ακους τους αλλους,δεν εχεις παντα εσυ δικιο

 

Διάβαζε καλύτερα τα ποστ.Κ εδώ λες ότι είπα εγώ αυτά εδώ ενώ άλλα λέω.Άλλα διαβάζεις άλλα θες να καταλαβαίνεις.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζε καλύτερα τα ποστ.Κ εδώ λες ότι είπα εγώ αυτά εδώ ενώ άλλα λέω.Άλλα διαβάζεις άλλα θες να καταλαβαίνεις.

 

Άσε γιατί και γω αυτό βλέπω.Άλλα λέω εγώ και άλλα αντί άλλων απαντήσεις βλέπω.

Νομίζω ότι υπάρχει διαφωνία απλά και μόνο για να υπάρχει.Χωρίς να υπάρχουν επιχειρήματα.Δυστυχώς θα πρέπει να σταματήσω να ποστάρω σε αυτό το θέμα γιατί με αυτά που βλέπω εδώ χάνω την υπομονή μου.

 

πρωτα απο ολα δεν αναφερθηκα στη φετινη βαση,ειπα οταν το τμημα μετονομαστει,συμπερασμα και εσυ εχεις προβλημα κατανοησης!

Μα δεν κατάλαβες ότι σου είπα πως λογικά θα ανέβει από φέτος(οποτε γιατί να πάει στα 17069 μετά τη μετονομασία; ).

 

alexis_18

Παρατήρησα ότι έλεγες ότι δεν βρίσκεις εύκολα δουλειά ως πολιτικός μηχανικός και μετά την δήλωσες τη σχολή.Επομένως ο μόνος λόγος της ύπαρξής σου σε αυτό το θέμα είναι να δυναμιτίζεις και να σπας τα νεύρα αυτων που ενδιαφέρονται για την α ή β σχολή...

 

Καλή επιτυχία παιδιά και σας εύχομαι να περάσετε ένα καλό καλοκαίρι.:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι;Υπαρχει καποιο λινκ που μπορεις να δεις την βαθμολογια ενος υποψηφιου;Δηλ τα αποτελεσματα των Πανελλ.βγαινουν στο ιντερνετ και εαν ναι που; ξερει κανεις;

 

 

ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]http://www.dr-bet.com ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ....ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΟΥΒΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Για τα αποτελέσματα όχι.Για το που πέρασες όαν βγούνε οι βάσεις θα έχει.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

βαλτε καλυτερα ημμυ και οχι πολιτικους.θα σας φαει η ανεργια αργοτερα:(

η συγκριση εγινε μεταξυ ηλεκτρολογων και πολιτικων.στο μηχανογαφικο μου αν δεις σε καθε πολη η σχολη των ηλεκτρολογων ειναι ποιο πανω απο την αντιστοιχη των πολιτικων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολλόι φωνάζουνε ότι οι Αρχιτέκτονες δεν πρέπει σε καμία ερίπτωση να λέγονται μηχανικοι γιατί δεν κάνουνε αρκετά μαθήματα....είναι πιο πολύ του καλλιτεχνικού.

 

εχουν αδικο!!!!!!!!!!!!!!!κανουν πολλα μαθηματα ιδια με αυτα των πολιτικων μηχανικων ακομα και μαθηματικα εχει μαλιστα μπορει να ειναι λιγο του πιο καλλιτεχνικου αλλα αυτο δεν αναιρει την ιδιοτητα τους ως μηχανικοι,εχουν ακριβως τα ιδια δικαιωματα...μονο σε καποιες πολυ εξειδικευμενες περιπτωσεις δεν μπορουν να υπογραψουν καποια μελετη(που ο πολιτικος μπορει)το ξερω γιατι εχω μπαμπα πολιτικο μηχανικο...

Link to comment
Share on other sites

Το πτυχίο που παίρνεις στο τμήμα ΗΜ κ τεχνολίας υπολογιστών στην Πάτρα είναι αντίστοιχο με αυτό των ΗΜΜΥ σε ΑΠΘ κ ΕΜΠ?

Παίζει ρόλο η διαφορά στο όνομα?

Δηλαδή αν πας στην παραπάνω σχολή στην πάτρα θεωρείσαι και μηχανικός Η/Υ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ΔΕΝ είσαι μηχανικός Η/Υ

 

Το τμήμα Πάτρας ονομαζόταν Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και το 1995 έβαλε και το Τεχνολογίας Υπολογιστών από δίπλα για να καλύψει τον τομέα των Η/Υ

 

Αν το πτυχίο σου δε λέει Μηχανικός Η/Υ τότε απλά δεν είσαι, άσχετα αν κάνεις παρόμοια μαθήματα με τους αντίστοιχους μηχανικούς.

 

Άλλωστε για αυτό πλακώνονται όλοι να βάλουν άλλο όνομα στη σχολή τους :blink:

 

Και δε νομίζω ότι υπάρχει αντιστοιχία με ΕΜΠ, ΑΠΘ και ΔΠΘ

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

εχουν αδικο!!!!!!!!!!!!!!!κανουν πολλα μαθηματα ιδια με αυτα των πολιτικων μηχανικων ακομα και μαθηματικα εχει μαλιστα μπορει να ειναι λιγο του πιο καλλιτεχνικου αλλα αυτο δεν αναιρει την ιδιοτητα τους ως μηχανικοι,εχουν ακριβως τα ιδια δικαιωματα...μονο σε καποιες πολυ εξειδικευμενες περιπτωσεις δεν μπορουν να υπογραψουν καποια μελετη(που ο πολιτικος μπορει)το ξερω γιατι εχω μπαμπα πολιτικο μηχανικο...

 

Πολύ απλά ο αρχιτέκτονας μπορεί να σου σχεδιάσει οικοδόμημα και να σου πει και αν θα αντέξει....ο καλός τουλάχιστον

Άρα είναι μηχανικός

 

Δηλαδή κάνουν δομοστατικές μελέτες ή οπως αλλιώς τα λένε (σορρυ αρχιτέκτονες :O ) και σίγουρα έχουν πιο καλλιτεχνική φύση

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Όχι ΔΕΝ είσαι μηχανικός Η/Υ

 

Το τμήμα Πάτρας ονομαζόταν Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και το 1995 έβαλε και το Τεχνολογίας Υπολογιστών από δίπλα για να καλύψει τον τομέα των Η/Υ

 

Αν το πτυχίο σου δε λέει Μηχανικός Η/Υ τότε απλά δεν είσαι, άσχετα αν κάνεις παρόμοια μαθήματα με τους αντίστοιχους μηχανικούς.

 

Άλλωστε για αυτό πλακώνονται όλοι να βάλουν άλλο όνομα στη σχολή τους :blink:

 

Και δε νομίζω ότι υπάρχει αντιστοιχία με ΕΜΠ, ΑΠΘ και ΔΠΘ

 

Έχει αντιστοιχία τα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών κ Mηχανικών Η/Υ με το τμήμα της Πάτρας.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά ο αρχιτέκτονας μπορεί να σου σχεδιάσει οικοδόμημα και να σου πει και αν θα αντέξει....ο καλός τουλάχιστον

Άρα είναι μηχανικός

 

Δηλαδή κάνουν δομοστατικές μελέτες ή οπως αλλιώς τα λένε (σορρυ αρχιτέκτονες :O ) και σίγουρα έχουν πιο καλλιτεχνική φύση

Ποιος χτίζει και τι:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/NOMOTHESIA_P/EGK_51502_1967.HTM

 

Επαγγελματικά δικαιώματα:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/EPAGELMATIKA_DIKAIWMATA

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι ΔΕΝ είσαι μηχανικός Η/Υ

 

Το τμήμα Πάτρας ονομαζόταν Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και το 1995 έβαλε και το Τεχνολογίας Υπολογιστών από δίπλα για να καλύψει τον τομέα των Η/Υ

 

Αν το πτυχίο σου δε λέει Μηχανικός Η/Υ τότε απλά δεν είσαι, άσχετα αν κάνεις παρόμοια μαθήματα με τους αντίστοιχους μηχανικούς.

 

Άλλωστε για αυτό πλακώνονται όλοι να βάλουν άλλο όνομα στη σχολή τους :blink:

 

Και δε νομίζω ότι υπάρχει αντιστοιχία με ΕΜΠ, ΑΠΘ και ΔΠΘ

 

Eίσαι σίγουρος για αυτό που λες?Έχεις κοιτάξει τα επ.διακιώματα?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

η συγκριση εγινε μεταξυ ηλεκτρολογων και πολιτικων.στο μηχανογαφικο μου αν δεις σε καθε πολη η σχολη των ηλεκτρολογων ειναι ποιο πανω απο την αντιστοιχη των πολιτικων.

 

Με το να λες θα σας φάει η ανεργία δεν κάνεις σύγκρίση.Αν έκανες σλυγκριση θα έλεγες οι ΗΜΜΥ βρίσκουνε ευκολότερα δουλειά απο τους Πολιτικούς.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά μήπως ξέρει κανείς τι "γίνεσαι" απ αυτή τη σχολή; Το έχω καιρό απορία.. Επισκέπτης; :p

 

Να σου πω εγώ τι γίνεσαι...

 

Επισκέπτης Υγείας είναι ένα άτομο που αναλαμβάνει να ενημερώσει ιατρούς, νοσοκομεία, φαρμακεία, ιδρύματα, κλινικές κτλ

σχετικά με τις νέες κυκλοφορίες φαρμάκων, παρασκευασμάτων, ιατρικών μηχανημάτων ή οποιεσδήποτε ανατιμήσεις αυτών...εαν και εφόσον οι παραπάνω δεν έχουν ενημερωθεί από αντίστοιχα συνέδρια και ενημερωτικά φυλλάδια του Υπουργείου Υγείας

 

κάτι σαν τους πλασιέ...μόνο που είναι σπουδαγμένοι :lol:

 

πάντως σίγουρα δεν είναι ιατροί, μην τρελενόμαστε καλοκαιριάτικα :hypno:

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιστοιχία τα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών κ Mηχανικών Η/Υ με το τμήμα της Πάτρας.

 

Ναι όντως μόνο της Κρήτης δεν έχει γιατί δεν είναι ηλεκτρολόγοι αλλά ηλεκτρονικοί!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως μόνο της Κρήτης δεν έχει γιατί δεν είναι ηλεκτρολόγοι αλλά ηλεκτρονικοί!

 

Kαι μάλον θέλουνε να το κάνουνε και αυτοί ηλεκτρολόγων...

http://pasptuc.blogspot.com/

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι μάλον θέλουνε να το κάνουνε και αυτοί ηλεκτρολόγων...

http://pasptuc.blogspot.com/

 

 

Όνειρα και όνειρα που πήγανε χαμένα..............Νομίζω ο θεός Μάκης το είχε τραγουδίσει πολύ ωραία!

 

 

Δυσκολα θα γίνει αυτό που θέλει η ΠΑΣΠ καθότι η διαδικασία θα πάρει καιρό και επίσης το ΕΜΠ δεν θέλει να αυξηθουν οι σχολές απο τις οποίες κάνεις μεταγραφή!Μακάρι να γίνει για τα παιδιά αλλά αλλά ηλεκτρονικός και αλλό ηλεκτρολογος!!Γιαγαντιαία διαφορά!Α και κάτι άλλο όσοι ενδιαφέρονται για πληροφορική και υπολογιστες να ξέρουν πως σε όλα τα τμήματα εκτός Πατρας κυρίαρχο λόγο έχει το πρώτο συνθετικο ΗΜ και όχι το ΜΥ.Το λέω για να μην πάει κάποιος και φτύσει αίμα χωρίς λόγο και χωρίς να τον ενδιαφέρει!!!!!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Όνειρα και όνειρα που πήγανε χαμένα..............Νομίζω ο θεός Μάκης το είχε τραγουδίσει πολύ ωραία!

 

 

Δυσκολα θα γίνει αυτό που θέλει η ΠΑΣΠ καθότι η διαδικασία θα πάρει καιρό και επίσης το ΕΜΠ δεν θέλει να αυξηθουν οι σχολές απο τις οποίες κάνεις μεταγραφή!Μακάρι να γίνει για τα παιδιά αλλά αλλά ηλεκτρονικός και αλλό ηλεκτρολογος!!Γιαγαντιαία διαφορά!Α και κάτι άλλο όσοι ενδιαφέρονται για πληροφορική και υπολογιστες να ξέρουν πως σε όλα τα τμήματα εκτός Πατρας κυρίαρχο λόγο έχει το πρώτο συνθετικο ΗΜ και όχι το ΜΥ.Το λέω για να μην πάει κάποιος και φτύσει αίμα χωρίς λόγο και χωρίς να τον ενδιαφέρει!!!!!

 

συνφωνω απολυτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στις γνωστές ευρωπαϊκές χώρες , οι Αρχιτέκτονες δεν είναι μηχανικοί.

Επίσης τα προγράμματα σπουδών στο εξωτερικό είναι 3ετη για το πανεπιστήμιο.Γενικά εμείς κάνουμε "περισσότερα" .

 

........................................................ όταν δεν έχει κατάληψη-απεργία-αργία-τριήμερο-λούφα..................

 

οχι βρε... ο 3ετες ειναι το Bachelor που σου δινει τη δυνατοτητα να γινεις διακοσμιτης χωρου... ειναι αλλα 2 χρονια το διπλωμα, δηλαδη συνολο 5. (αυτο στο λεω απο τον αδερφο μου που σπουδαζει στην αγγλια)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια... ειμαι ο μονος που με ενδαφερει πιο πολυ το ΗΜ και καθολου το ΜΥ, ή μου φαινεται??? :lol:
Link to comment
Share on other sites

οχι βρε... ο 3ετες ειναι το Bachelor που σου δινει τη δυνατοτητα να γινεις διακοσμιτης χωρου... ειναι αλλα 2 χρονια το διπλωμα, δηλαδη συνολο 5. (αυτο στο λεω απο τον αδερφο μου που σπουδαζει στην αγγλια)

Για το πανεπιστήμιο είναι 3 χρόνια, για Bachelor δηλαδή, για δίπλωμα μηχανικών δεν ξέρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια... ειμαι ο μονος που με ενδαφερει πιο πολυ το ΗΜ και καθολου το ΜΥ, ή μου φαινεται??? :lol:

 

εξαρτάται από ποιο τομέα προτιμάς

π.χ. εγώ διάλεξα ΗΜΜΥ όχι για τους Η/Υ ή την ηλεκτρολογία αλλά για τον συνδιασμό ηλεκτρονικής και Η/Υ που πιστεύω ότι με οδηγεί καλύτερα σε αυτό που θέλω να σπουδάσω

 

Δηλ δε θα με δεις π.χ. να υπογράφω μελέτες

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Για το πανεπιστήμιο είναι 3 χρόνια, για Bachelor δηλαδή, για δίπλωμα μηχανικών δεν ξέρω.

 

εξαρτάται και από τη χώρα

 

π.χ. στη Γαλλία σπουδάζεις πρώτα στα Ecoles Superieurs για να γίνεις μηχανικός (2 χρόνια) και μετά παίρνεις ειδικότητα (2 χρόνια) αρχιτέκτονας, μηχανολόγος κτλ

Κατι σαν τη δική μας ιατρική

 

Κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο σύστημα

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται και από τη χώρα

 

π.χ. στη Γαλλία σπουδάζεις πρώτα στα Ecoles Superieurs για να γίνεις μηχανικός (2 χρόνια) και μετά παίρνεις ειδικότητα (2 χρόνια) αρχιτέκτονας, μηχανολόγος κτλ

Κατι σαν τη δική μας ιατρική

 

Κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο σύστημα

 

Στη Γαλλία αυτό που λες σε επίπεδο εξισώνεται με ένα αντίστοιχο τμήμα Πανεπιστημίου.Οι ανίστοιχες σχολές ΕΜΠ με έμας λέγονται Grandes Ecoles ,είναι 5 χρόνια και είναι καραπαλουκοκάρες αν θέλετε να ξέρετε!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...