Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχουν εργαστηρια,υποχρεωτικές παρακολουθήσεις,υποχρεωτικά projects,τις ίδιες ώρες μαθημάτων κάθε βδομάδα.Επίσης δεν έχουν τα μέτρα στο πρόγραμμα σπουδών που έχουν περάσει σε εμάς.Εάν τα προσθέσουν όλα αυτά στο πρόγραμμα σπουδών τους,μπορούν να γίνουν και πολυτεχνεία αν θέλουν.:)

Υ.Γ δεν ξέρω αν έχουν υποχρεωτική πτυχιακή όπως εμείς(δεν παίρνω όρκο πάνω σε αυτό)

Ερώτηση:Πρακτική υποχρεωτική έχουν;

 

Για το Πληροφορικής Αθήνας μπορώ να μιλήσω.Έχουν υποχρεωτική πτυχιακή.Ακόμα λένε ότι θα γίνει κάποια αναμόρφωση στο πρόγραμμα σπουδών(απο 4 σε 5 χρόνια) και εργαστήρια έχουνε.Και από έρευνα και projects καλά πάνε(η αδερφή μου που έχει τελειώσει Πληροφορικής Αθήνας σε project δουλεύει)...αυτά.Προφανώς αν τα ενισχύσουνε αυτά κάτι θα γίνει.Πολλοί λένε όμως ότι δεν θα τους το επιτρέψουν...Πάντως έχει αρχίσει μαι τεράστια συζήτηση που ο καθένας κάνει προτάσης,λέει τα δικά του και κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.Οπότε μην είμαστε και σίγουροι.Απλά υπάρχουνε τμήματα όπως την πάτρα που λέγεται MHΧΑΝΙKΩN H/Y KAI ΠΛHPΟΦΟPIKHΣ.......

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τα διακριτα ομως ειναι ευκολα απο τη φυση τους για αυτο ισως εβαλαν πιο δ

υσκολα τι εξαμηνο εχετε διακριτα?

 

ΥΓ μπορειτε να διεκδικεσετε αυτα που σας ανηκουν σν νιωθετε αδικημενοι

 

Δεν είναι ένα μάθημα που είναι δύσκολο,δεν είναι δύο μαθήματα που είναι δύσκολα...είναι όλα δύσκολα!

Σας το λέω γιατί τα έχω ζήσει στο πετσί μου 2 χρόνια. Μηδενίζουν για την πλάκα τους οι καθηγητές σε θέματα που οι διδακτορικοί τα κοιτάν και μένουν σαν χαζοί...Πολύ δύσκολα τα πράγματα,δυστυχώς...:O Προτείνω σε όσους κάνουν μηχανογραφικό αν θέλουν να μη χτυπάν το κεφάλι τους για να τελειώσουν τη σχολή Μηχανικών Η/Υ Τηλ/νιών και δικτύων να πάνε σε κάποια άλλη...Τα θέματα είναι παλούκια,οι καθηγητές περίεργοι,η ύλη τεράστια,το πρόγραμμα σπουδών ΦΟΒΕΡΑ δύσκολο!:mad:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , με 15.225 μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα μπω στην Αστυφυλακων?Μηπως ξερετε τιποτα φιλους που εδωσαν για Αστυνομια και εαν οι πιο πολλοι ειχαν πανω η κατω απο 15?Τα στοιχεια που μπορω να δωσω ειναι τα εξης : περισυ οι συνολικες αιτησεις στα διαφορα τμηματα ηταν 13.000 , φετος ηταν 9.000.Επισης , σε σχεση με περισυ , φετος θα παρουν 263 ατομα παραπανω στην γενικη σειρα.Η βαση περισυ ηταν 14.450.Οποτε μπορω να ειμαι σιγουρος με 15.225 η οχι?

 

Περισυ οι συνολικες αιτησεις στα διαφορα τμηματα ηταν 13.000 , φετος ηταν 9.000?Για τις στρατιωτικές σχολές λες?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τις αστυνομικες σχολες λεω.Μηπως ξερεις ρε φιλε τιποτ?Εχεις ακουσει καμια προβλεψη βασης?Εχεις τιποτα φιλους που εδιναν για αστυφυλακων και εαν ναι , ειχαν κατω η πανω απο 15?
Link to comment
Share on other sites

''Τμήμα Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων'' στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς

 

Γνωρίζει κάποιος για αυτή τη σχολή....??

 

Είναι σαφώς καλύτερη απο το ΤΕΙ πληροφορικής,είναι σχετικά καινούργια αλλά ασχολείται με πληροφορική full.Mπορεί να μην είναι σαν κάποια τμήματα Πληροφορικής αλλά είναι...έχω ένα φίλο εκεί.Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα όπως και ένας πληροφορικάριος.

 

Για τις αστυνομικες σχολες λεω.Μηπως ξερεις ρε φιλε τιποτ?Εχεις ακουσει καμια προβλεψη βασης?Εχεις τιποτα φιλους που εδιναν για αστυφυλακων και εαν ναι , ειχαν κατω η πανω απο 15?

 

Γενικά φέτος δεν έχω κανέναν που να πάει για αστυνομία.Πάντως αν το πάρουμε λογικά το θέμα υπάρχει μείωση προτιμήσεων στην Αστυνομία αν απο 13000 έγιναν 9000 και έχεις και μόρια παραπάνω...ε νομίζω να περάσεις...σου το εύχομαι.Εσύ τι βλέπεις απο τους γύρω σου?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γω..ειδα διαφορα τωρα που ημουν στα αθληματα πχ..Ειδα ατομα με βαθμους κατω απο 14 , ειδα ατομα με 18 και 17 , καποια ατομα με 16 και αρκετους με βαθμους απο 13900 εως και 14900...Ο πατερας μου που μιλησε με κατι γονεις εκει ειπε οι περισοτεροι εχουν βαθμους γυρω στο 14.500-14.600-14.700...καπου εκει.
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟN ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

 

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

 

Αθήνα 10 Ιουλίου 2007

 

Από το Υπουργείο Παιδείας δίδονται στη δημοσιότητα στατιστικά στοιχεία των επιδόσεων όσων εξετάστηκαν φέτος στα ειδικά μαθήματα, πλην των Αγγλικών. Οι βαθμολογίες στο ειδικό μάθημα των Αγγλικών θα ανακοινωθούν ξεχωριστά τις προσεχείς ημέρες.

Οι ονομαστικές μηχανογραφικές καταστάσεις με τους αντίστοιχους βαθμούς στέλνονται σήμερα Τρίτη 10 Ιουλίου 2007 σε όλες τις Δ/νσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Χώρας προκειμένου οι οικείοι Δ/ντές να τις προωθήσουν άμεσα στα Λύκεια αρμοδιότητάς τους τα οποία θα τις ανακοινώσουν από την Τετάρτη 11 Ιουλίου.....

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

http://www.alfavita.gr/ejetaseis05/ejet20070710a.php

 

Ξερω γω..ειδα διαφορα τωρα που ημουν στα αθληματα πχ..Ειδα ατομα με βαθμους κατω απο 14 , ειδα ατομα με 18 και 17 , καποια ατομα με 16 και αρκετους με βαθμους απο 13900 εως και 14900...Ο πατερας μου που μιλησε με κατι γονεις εκει ειπε οι περισοτεροι εχουν βαθμους γυρω στο 14.500-14.600-14.700...καπου εκει.

 

Έχεις περισσότερα από αυτούς οπότε...Πάνως και αυτά με τις βάσεις μόνο προβλέψεις είναι.Κάνω λάθος η προβλέψεις για την αστυνομία δεν βγάζουν και πολύ?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζουν οχι γιατι εκει μετρανε ας πουμε πολυ η ζητηση και η προσφορα..

Η προσφορα ειναι μεγαλυτερη απο περισυ , αρκετα μεγαλυτερη...και η ζητηση ειναι αρκετα μειωμενη σε σχεση με περισυ..τωρα τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

ελα μωρε σιγα μην ανεβει η βαση της ελας, αφου οπως ειπε παιρνουν πολυ περισσοτερους εισακτεους απο περυσι.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με εμπειρία/γνωστούς στις σχολές πληροφορικής πειραιά, ιωαννίνων, οικονομικού πανεπιστημίου αθηνών και θεσσαλονίκης εδώ γύρω; Αν είναι δυνατό πείτε απόψεις.

 

Η αδερφή μου που τελείωσε πληροφορική την ζητούσανε για δουλειά πριν ακόμα το θελήσει.Η ζήτηση στον ΑΣΕΠ είναι μεγάλη..σε ΙΕΚ ζητάνε...παντού.Πάντως για της ΑΣΟΕ είναι μεοιρασμένες οι απόψεις.Άλλοι λένε ότι καλό είναι που έχει διπλή ειδικότητα άλλοι ότι δεν προσφέρει τόσες γνώσεις όσο ένα τμήμα Πληροφορικής...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζουν οχι γιατι εκει μετρανε ας πουμε πολυ η ζητηση και η προσφορα..

Η προσφορα ειναι μεγαλυτερη απο περισυ , αρκετα μεγαλυτερη...και η ζητηση ειναι αρκετα μειωμενη σε σχεση με περισυ..τωρα τι να πω..

 

Αυτά που λες οδηγούνε σε πτώση βάσης...οπότε όσο και καλά να έγραψαν δεν νομίζω να πεεράσει η βάση το βαθμό σου.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nαι η λογικη αυτο λεει.Η συνολικες θεσεις αστυφυλακων ειναι 1795 σε σχεση με 1410 περισυ , με γενικη σειρα 2006 1071 και γενικη σειρα 2007 1334 , με τις συνολικες αιτησεις 2006 να ειναι 13.000 και 2007 να ειναι 9.000.

 

Πχ απο τον δικο μου νομο να φανταστεις , ολες οι αιτησεις αγορια-κοριτσια ηταν 170 σε σχεση με 230 περισυ.Και τελικα στα αθληματα ημασταν ΜΑΖΙ με εναν ακομα νομο ΜΟΛΙΣ 90 , και οι 2 μαζι ομως!

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου που τελείωσε πληροφορική την ζητούσανε για δουλειά πριν ακόμα το θελήσει.Η ζήτηση στον ΑΣΕΠ είναι μεγάλη..σε ΙΕΚ ζητάνε...παντού.Πάντως για της ΑΣΟΕ είναι μεοιρασμένες οι απόψεις.Άλλοι λένε ότι καλό είναι που έχει διπλή ειδικότητα άλλοι ότι δεν προσφέρει τόσες γνώσεις όσο ένα τμήμα Πληροφορικής...

 

Η ζήτηση δεν έχει σχέση με την ποιότητα της σχολής...αλλά με το πόσο καλός είσαι;) Δε μιλάω για θέσεις σε δημόσιο,σε ιδιωτικό τομέα. Κυρίως όταν σε παίρνει κάποιος στη δουλειά του κοιτάει διπλωματική. Επίσης αν θες να σταθείς στα πόδια σου σε ελεύθερο επάγγελμα η σχολή δε σου δίνει σχεδόν τίποτα από αυτά που χρειάζεσαι. Από το τι θα κάνεις εσύ ο ίδιος,πόσο θα ψαχτείς,πόσο θα δουλέψεις εξαρτάται!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η ζήτηση δεν έχει σχέση με την ποιότητα της σχολής...αλλά με το πόσο καλός είσαι;) Δε μιλάω για θέσεις σε δημόσιο,σε ιδιωτικό τομέα. Κυρίως όταν σε παίρνει κάποιος στη δουλειά του κοιτάει διπλωματική. Επίσης αν θες να σταθείς στα πόδια σου σε ελεύθερο επάγγελμα η σχολή δε σου δίνει σχεδόν τίποτα από αυτά που χρειάζεσαι. Από το τι θα κάνεις εσύ ο ίδιος,πόσο θα ψαχτείς,πόσο θα δουλέψεις εξαρτάται!

 

μα, αν η σχολη ειναι για τον ... τοτε πως θα σταθεις εσυ στα ποδια σου??? εννοω, πρεπει να σου προσφερει η σχολη γνωσεις και εμπειρια, οχι μονο "ονομα".

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα και με τους 2..εξάλου στον ιδιωτικό αν δεν του κάνεις άντε γεια...Κυρίως όταν σε παίρνει κάποιος στη δουλειά του κοιτάει διπλωματική:αυτό είναι αλήθεια...γιατί είναι φυσικό με ότι ασχολήθηκες περισσότερο σε αυτό να είσαι καλύτερος...

Υ.Γ Mixtri απο Καρδίτσα είσαι???

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

μα, αν η σχολη ειναι για τον ... τοτε πως θα σταθεις εσυ στα ποδια σου??? εννοω, πρεπει να σου προσφερει η σχολη γνωσεις και εμπειρια, οχι μονο "ονομα".

 

επιμένω ότι το ελληνικό πανεπιστήμιο,πολυτεχνείο...ό,τι είναι αυτό το μπορντέλο που πας...σου προσφέρει γνώσεις ερευνητικές.κανένας πρακτικά στο επάγγελμα δε θα σου ζητήσει διαφορικές εξισώσεις όμως αν θες να πας ερευνητικά πρέπει να ξέρεις πως λειτουργούν με κάθε λεπτομέρεια ΟΛΑ τα αναλογικά κυκλώματα;) Εγώ θα ασχοληθώ με δίκτυα και όμως το πολύ θεωρητικό κομμάτι που διδάσκομαι δε θα το χρησιμοποιήσω πουθενά;) Το πανεπιστήμιο ΔΕ σε προετοιμάζει για αγορά εργασίας.Μόνο η πρακτική είναι ένα σοβαρό κομμάτι που το ξεφτυλλίζουν και αυτό σιγά σιγά μιας και όλοι πάνε να βαρέσουν σφραγίδες:!: :( Η διπλωματική είναι ένα πολύ καλό σημείο το οποίο χρειάζεται προσοχή μιας και αυτό είναι ΠΟΛΥ σημαντικό κριτήριο επιλογής από ένα εργοδότη.Και αυτό όμως ξεφτυλλίζεται στο ελληνικό Πανεπιστήμιο μιας και δε μπορείς να διαλέξεις το θέμα που θες να ασχοληθείς,στις περισσότερες περιπτώσεις οι καθηγητές και η αγορά εργασίας το καθορίζουν;) Γενικότερα μην είστε τόσο αισιόδοξοι για τα πανεπιστήμια,έχουν προσγειωθεί απότομα πολλοί πριν από εσάς...:wacko:

ναι από καρδίτσα είμαι!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ένα θεσμό είχαμε για τον οποίο ήμαστε υπερήφανοι για την (πάλαι ποτέ) διαφάνεια του, αλλά κατά πως φαίνεται μετά το τελευταίο περιστατικό της Πυλαίας Θεσ/νικης αρχίζουμε να εξοικιωνόμαστε με την ιδέα ότι η Ελλάδα μας είναι ένα τεράστιο μ:X :X ...

 

30 βαθμολογητές κατηγορούνται για αλλοίωση των βαθμών στο ειδικό μάθημα των Αγγλικών, την υπόθεση εξετάζουν οι αρμόδιες αρχές. Η πρόφαση των βαθμολογητών για την αλλοίωση των γραπτών, ότι προσπαθούσαν να εξισορροπήσουν τις ως τότε ανεξήγητα (?) υψηλές βαθμολογίες. Οι παραθυράκηδες στις ειδήσεις ανέφεραν ότι υπάρχει πιθανότητα να χρηματίζονταν από φροντιστηριούχους και αναλόγως να βαθμολογούσαν.

 

Ακούστηκε ότι ενδεχομένως να καθυστερήσει η κατάθεση των μηχανογραφικών δελτίων. Πιστεύω ότι η (εκάστοτε) κυβέρνηση συνήθως κουκουλώνει τετοιες περιπτώσεις, δεν έχει το θάρρος να τις αντιμετωπίσει, φοβούμενη το πολιτικό κόστος... Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι και πόσο δυσάρεστο θα είναι για τους διαγωνιζόμενους φέτος να ξαναμπούν στην ψυχοφθόρα διαδικασία να ξαναδώσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ πίστευα ότι ήτανε απο τα λίγα αδιάβλητα πράγματα οι πανελλήνιες αλλά ναυάγησε και αυτό....

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου που τελείωσε πληροφορική την ζητούσανε για δουλειά πριν ακόμα το θελήσει.Η ζήτηση στον ΑΣΕΠ είναι μεγάλη..σε ΙΕΚ ζητάνε...παντού.Πάντως για της ΑΣΟΕ είναι μεοιρασμένες οι απόψεις.Άλλοι λένε ότι καλό είναι που έχει διπλή ειδικότητα άλλοι ότι δεν προσφέρει τόσες γνώσεις όσο ένα τμήμα Πληροφορικής...

 

εγω πιστευω οτι οι αποφοιτοι του csd τοσο του παμακ οσο και της ασοε δεν εχουν επαρκεις γνωσεις και ειδικευση ουτε πανω στα οικονομικα ουτε στην πληροφορικη.βγαζουν αποφοιτους οι οποιο δεν εχουν επαρκεισ γνωσεις ουτε πανω στην πληροφορικη ουτε πανω στην οικονομια και για αυτο το λογο δεν θα προτιμονται στην αγορα εργασιας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένα θεσμό είχαμε για τον οποίο ήμαστε υπερήφανοι για την (πάλαι ποτέ) διαφάνεια του, αλλά κατά πως φαίνεται μετά το τελευταίο περιστατικό της Πυλαίας Θεσ/νικης αρχίζουμε να εξοικιωνόμαστε με την ιδέα ότι η Ελλάδα μας είναι ένα τεράστιο μ:X :X ...

 

30 βαθμολογητές κατηγορούνται για αλλοίωση των βαθμών στο ειδικό μάθημα των Αγγλικών, την υπόθεση εξετάζουν οι αρμόδιες αρχές. Η πρόφαση των βαθμολογητών για την αλλοίωση των γραπτών, ότι προσπαθούσαν να εξισορροπήσουν τις ως τότε ανεξήγητα (?) υψηλές βαθμολογίες. Οι παραθυράκηδες στις ειδήσεις ανέφεραν ότι υπάρχει πιθανότητα να χρηματίζονταν από φροντιστηριούχους και αναλόγως να βαθμολογούσαν.

 

Ακούστηκε ότι ενδεχομένως να καθυστερήσει η κατάθεση των μηχανογραφικών δελτίων. Πιστεύω ότι η (εκάστοτε) κυβέρνηση συνήθως κουκουλώνει τετοιες περιπτώσεις, δεν έχει το θάρρος να τις αντιμετωπίσει, φοβούμενη το πολιτικό κόστος... Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι και πόσο δυσάρεστο θα είναι για τους διαγωνιζόμενους φέτος να ξαναμπούν στην ψυχοφθόρα διαδικασία να ξαναδώσουν.

 

δεν ειμαι με τη ΝΔ, αλλα πιστευω οτι, εν οψει εκλογων, αυτα τα πραγματα προκαλλουνται απο την αντιπολιτευση... οι καθηγητριες λενε οτι υπηρξε "σχετικη προφορικη εντολη απο το ΥΠΕΠΘ"... λες και το υπουργειο θα ρισκαρε ποτε τετοιο πραγμα... αφηστε και το κορφυαιο που λενε μερικες καθηγητριες (ας μην τις χαρακτηρισω καλυτερα) οτι "στην αρχη βαθμολογισαμε οπως μας ειπανε... βεβαια, μετα απο ωρα, αρχισαμε να εχουμε αμφιβολιες για το αν αυτο που καναμε ηταν σωστο..." ...τις επιασε το φιλοτιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δήλωσα πρώτη επιλογή το τμήμα "ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ"!Την έχει δηλώσει κανείς άλλος;;
Link to comment
Share on other sites

θελετε να γραψουμε ολοι το μηχανογραφικο μας οπως θα το παραδωσουμε / το παραδωσαμε???
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...