Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια, εχω απορια στη φυσικη των εσπερινων... στ 4γ δεν μπορουμε να βρουμε πρωτα το Ι του γιογιο απο Στ=Ι.αγων και μετα να το βαλουμε στο Κστροφ/Κμετ = 1/2 Ι ω^2 / 1/2 Μ υ^2 και να το βρουμε???

 

και επισης στο 4δ δεν μπορουμε να πουμε οτι Κ(t)= 1/2Iω^2 = 1/2 Ι α^2 t^2 ????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οτι θελει ο καθενας κανει.Οσο αναφορα τον πατριωτισμο , αυτος ειναι απαραιτητος για καθε Ελληνα.Εσυ μην πας αφου δεν θες να.. αποκτησεις αγριαδα στο ματι.. :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι απο λαρισα το μαθημα στο οποιο αναφερονται ειναι το ΑΟΔΕ!

Mας ελεγε ο καθηγητης μας χτες οτι υπαρχει μια πολυ πολυ μικρη πιθανοτητα να το ξαναδωσουμε...:X

Αλλα πολυ πολυ μικρη οποτε δεν το βλεπω!

 

 

αχ μη λες τετοια....πως ειναι δυνατον αυτο???υπαρχει τετοια περιπτωση????

Link to comment
Share on other sites

παιδια, εχω απορια στη φυσικη των εσπερινων... στ 4γ δεν μπορουμε να βρουμε πρωτα το Ι του γιογιο απο Στ=Ι.αγων και μετα να το βαλουμε στο Κστροφ/Κμετ = 1/2 Ι ω^2 / 1/2 Μ υ^2 και να το βρουμε???

 

και επισης στο 4δ δεν μπορουμε να πουμε οτι Κ(t)= 1/2Iω^2 = 1/2 Ι α^2 t^2 ????

 

Ναι έτσι γίνεται. Το Ι βγαίνει 1/50 kg*m^2. Μετά παίρνεις τον λόγο Κστρ/Κμετ όπου απλοποιούνται τα 1/2 και το υ^2 (αν αναλύσεις το ω=υR) και μένει Ι/(m*R^2) = 1/3

Link to comment
Share on other sites

weskers akoma tipota e?tha mpa kai pio meta an sou rthei kati pes to tha to dw
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι απο λαρισα το μαθημα στο οποιο αναφερονται ειναι το ΑΟΔΕ!

Mας ελεγε ο καθηγητης μας χτες οτι υπαρχει μια πολυ πολυ μικρη πιθανοτητα να το ξαναδωσουμε...:X

Αλλα πολυ πολυ μικρη οποτε δεν το βλεπω!

 

σε ποιο μαθημα δε λεει...? ευχομαι στην εκθεση, και να ξαναγραψουμε μιας και δεν πηγα πολυ καλα!

 

Το είπανε και στις ειδήσεις.Είπανε για Βιολογία Θετικής Κατ,ΑΟΔΕ και κάτι ακούστηκε και για τα μαθηματικά κατ.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει κανεις αν μεταβαλεται το λ που αντιλαμβανεται ο παρατηρητης στο doppler ειτε κινειται ο παρατηρητης ειτε η πηγη?

κ 2ον, εχετe διαβασει ΚΑΛΑ τις αποδειξεις? εγω μια ματια τις εριξα και ειδικα αυτη του doppler δεν την καταλαβαινω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω οτι αλλη μια φορα πριν μερικα χρονια που ειχαν χαθει γραπτα της Ζακυνθου νομιζω ξαναεδωσαν εξετασεις μονο αυτα τα παιδια κ οχι ολη η Ελλαδα.Δεν ειμαι πολυ σιγουρη ομως.Ας βοηθησει καποιος που θυμαται καλυτερα...
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει κανεις αν μεταβαλεται το λ που αντιλαμβανεται ο παρατηρητης στο doppler ειτε κινειται ο παρατηρητης ειτε η πηγη?

κ 2ον, εχετe διαβασει ΚΑΛΑ τις αποδειξεις? εγω μια ματια τις εριξα και ειδικα αυτη του doppler δεν την καταλαβαινω...

 

Αν μεταβάλλεται το λ; Το f (συχνότητα) μήπως εννοείς;

Όσον αφορά την 2η ερώτηση, από ότι ξέρω, από το 2000 μέχρι σήμερα δεν έχουν βάλει απόδειξη βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε... το λ που αντιλαμβανεται ο παρατηρητης ειναι διαφορετικο οταν κινειται η πηγη... και ειναι λΑ=λς- υς/Τ (ή "+" αν η πηγη απομακρυνεται)
Link to comment
Share on other sites

pou eisai re wesker??anhsyxw..gia pes kati teleutaio..estw kati pou thewreis shmantiko
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις διαβασα στο site του αντ1 οτι τελικα δεν υπηρξε διαροη θεματων και οτι πολυ απλα λαβαν στα χερια τους καποιοι τα θεματα 10 λεπτα νωριτερα απο το κανονικο...ουφφφφ ησυχασα!!!!!!!!!!:happy: :happy: :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια καληνύχτα :) Καλή επιτυχία αύριο :) Άμα πέσει Πρωταγόρας ή Πολιτικά...τα λέμε του χρόνου :p Δεν τα έχω κοιτάξει :D
Link to comment
Share on other sites

QUOTE ...

 

Τι; Μόνο συνδυασμό κρούσης/ταλάντωσης/μηχανικής στερεών/Doppler σε ένα θέμα; Βάλε και ένα κύμα

Βλήμα να συγκρούεται πλαστικά (κρούση) με σφαίρα σε λείο οριζόντιο επίπεδο, η οποία θα αρχίσει να κάνει στροφική/μεταφορική (στερεά). Αυτή με τη σειρά της θα "κατέβει" ένα κεκλιμένο επίπεδο και θα σταματήσει με τη βοήθεια στηρίγματος στη μέση σώματος το οποίο είναι δεμένο σε ελατήριο , το οποίο θα αρχίσει να ταλαντώνεται (ταλάντωση). Το ταλαντούμενο σώμα έχει μια καρφίτσα πάνω του, έτσι ώστε να δημιουργείται κύμα (κύμα), καθώς η καρφίτσα γίνετε πηγή ακουμπώντας σε επιφάνεια νερού. Στη συνέχεια θα γίνετε συμβολή κύματος (το κανονικό και το ανακλώμενο απο τοίχο :p) Το νέο κύμα θα φτάνει σε ένα σημείο όπου υπάρχει φελός. Ο φελός θα έχει πομπό (ηχητική πηγή) και να βρίσκεται και ένας δέκτης κάπου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.EDIT !!! και ο δεκτης θα είναι η κεραία ενός ραδιοφώνου ,που ένα παρατηρητής θα προσπαθεί να το συντονίσει με το βίντεο ,ενώ η καρέκλα του θα βρίσκεται σε ταλάντωση λόγω του σεισμικού κύματος που δημιουργήθηκε από την κρούση μετεωρίτη στο μπαλκόνι του γείτονα.Ο γείτονας καθώς τρέχει πανικόβλητος βγάζει κραυγές και λόγω της ταχύτητας του έχουμε doppler το οποίο αντιλαμβάνεται ένας εξωγήινος που αρχίζει να εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικά κύματα προκειμένου να προειδοποιήσει για ενδεχόμενο ενδογαλαξιακό πόλεμο.

 

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

 

α) Τι χρώμα παντοφλάκια έχει η γυναίκα του εξωγήινου ;

β) Πως ο εξωγήινος θα τρέξει με ταχύτητα ίση με υ^2 όπου υ η ταχύτητα του φωτός σε ένα κουβά με μέλι που έχει b=7,2 ;

γ) Να κάνετε την γραφική παράσταση της ταλάντωσης των νευρώνων του γείτονα λόγο του "σοκ"

δ) Δίνεται σφαίρα μάζας m=2 γιγατόνων .Να την τετραγωνίσετε χωρίς την χρήση διαβήτη .

ε) Να βρείτε το ρυθμό μεταβολής της στροφορμής ενός συστήματος σωμάτων που θα δημιουργηθεί αν συγκρουστούν ένα περιστρεφόμενο σύμπαν (ω=10 rad /ns) , και η Ελένη Λουκά .

 

ΥΠΟΔΕΙΞΗ για το δ : Να γίνει χρήση ανώτερων μαθηματικών

 

ΟΔΗΓΙΕΣ

 

Μην αυτοκτονήσετε αν δεν λύσατε τίποτα .

 

ΛΥΣΕΙΣ

 

α) μπλε (Για να είναι ασορτί με το νερό )

β) Άμα δει την Ελένη Λουκά , τότε η ταχύτητα αυτή είναι εφικτή

γ) απλό

δ) δεν τετραγωνίζεται

ε) 0 , Η Ελένη Λουκά λειτουργεί ως μαύρη τρύπα )

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ΕΛΕΟΣ :D

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πηγατε σημερα ? Εγω αρχαια ενταξει εγραψα αυτο που ηθελα και ειμαι σε καλο σημειο νομιζω...Αντε λατινικα μενουν , μετα ενα 19αρι στο ΑΟΘ και τελος.
Link to comment
Share on other sites

μα εδω μιλαμε για διαρροη! αχ μακαρι να ξαναδωσουμε! θα χει γελιο!

blakeies.sorry ki olas alla den itan diarroi , apla kapoios eixe ta 8emata kata tis 10.den ipirxe periptwsi na ta ma8oun oi ma8ites.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...