Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχως καπως ετσι ειναι τα πραγματα....αλλα καλο θα ηταν να τείνουν λιγότερο στην παπαγαλία τα μαθήματα....να κατανοει και κατι ο μαθητής....

αυτο με το αοδε πραγματικα κατανταει αηδια....μαθαίνει κάποιος 55 σελιδες απ'έξω μεσα σε κάποιο μεγάλο χρονικό διαστημα με συστηματικό διάβασμα και γραφει λίγο περισότερο απο αυτον που ανοιγει το βιβλίο 2-3 μερες πρίν και μαθαινει απ'έξω τις τρεις πρώτες σελιδες....(απ'όπου έπεσαν 2 απ'τα 4 θεματα)

+ οτι θα έχει διαβασει και το 3ο που ειναι αρκετα ευκολο...και θα εχει απορριψει τα μισα γιατι έπεσαν περσι....

πρεπει να καταλαβετε οτι δεν ειναι το προβλημα το αοδε αλλα στο συνολο η ΕΛΛΗΝΙΚΗ εκπαιδευση που ειναι ΑΘΛΙΑ... το "πολυ" καλο κρατος μας, δινει μολις 3,5% απο το ετησιο προυπολογισμο του για την εκπαιδευση... Συνολικα για παιδεια ειμαστε στις 20 χωρες με τις λιγοτερες δαπανες παγκοσμιως, γεγονος απιστευτο για ενα λαο που ανεκαθεν υπερτερουσε απο τους ξενους πνευματικα.. οποτε δεν φταιει το αοδε.. ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο ελληνικο κρατος...

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ νεος σχεδιασμος στο θεμα παιδεια... Αλλα φαινεται δεν συμφερει κατι τετοιο πολλα ατομα, που απλα θελουν να μας κοιμιζουν...

 

οσο για τα Σ-Λ εγω πιστευω οτι πρεπει να γραφεται ολοκληρη η λεξη αφου κ στην εκφωνηση της ασκησης, αυτο ζηταει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω αοδε εγραψα τελεια, αν και ξεχασα δυο παραδειγματα στους λειτουργικους στοχους, τα κοστη στην παραγωγη και τα νεα διοικητικα συστηματα στις καινοτομιες... ολη η ερωτηση επιανε 15 , λετε να μου κοψουν πανω απο 1 μοριο για το καθενα??

 

Αυτο που μου μυριζει εδω και σε συζήτηση με φίλους υποθεσαμε οτι το θεμα θα παει 3x5 παιρνοντας 1 η αναφορα και αντιστοιχα 2 τα παραδειγματα....

Link to comment
Share on other sites

ναι άλλα το να διαβάζεις την ιστορία είναι κάτι το ευχάριστο, μαθαίνεις καποια ουσιαστικά πραγματα, πχ για την Ελληνικη ιστορια τα οποια είναι απαραίτητα, ενώ στην ΑΟΔΕ μαθαίνεις διάφορες βλακείες περι λειτουργίας των επιχειρήσεων και διάφορες θεωρίες( Maslow, Herzberg κτλ) πράγματα τα οποία είναι άχρηστα...

 

Αλλο να κάτσεις να διαβάσεις ευχάριστα ένα ιστορικό βιβλίο για την πάρτη σου και άλλο να είσαι υποχρεωμένος να αποστηθίζεις προσωρινά άχρηστες λεπτομέριες.Εκτός από την ταλαιπωρία δεν κερδίζεις κάτι,αφού μετά από μια βδομάδα δε θα θυμάσαι τίποτα..;)

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω πως ναι μεν δεν μου ηταν ευχαριστο να διαβαζω 6 και 7 ωρες ιστορια , ομως παντα ειχα παθος και ηθελα να εμπλουτισω τις ιστορικες μου γνωσεις.Βεβαια το σχολικο βιβλιο της ιστοριας κατ/νσης ειναι αντιεκπαιδευτικο καθως ειναι πυκνο , με πολλες λεπτομερειες , και η επιβολη του να μαθαινεις απο εξω την ιστορια ειναι επισης αυτη καθ' αυτη αντι-εκπαιδευτικη.Την ιστορια πρεπει να την μαθεις , οχι να την παπαγαλισεις για να δωσεις πανελλαδικες.Κριμα που μερικοι δεν το πιανουν...Δεν ειναι ευκολο να μαθει κανεις απο εξω το βιβλιο ιστοριας της Γ λυκειου , κατ/σης...
Link to comment
Share on other sites

ναι άλλα το να διαβάζεις την ιστορία είναι κάτι το ευχάριστο, μαθαίνεις καποια ουσιαστικά πραγματα, πχ για την Ελληνικη ιστορια τα οποια είναι απαραίτητα, ενώ στην ΑΟΔΕ μαθαίνεις διάφορες βλακείες περι λειτουργίας των επιχειρήσεων και διάφορες θεωρίες( Maslow, Herzberg κτλ) πράγματα τα οποία είναι άχρηστα...

πραγματα που ειναι αχρηστα για σενα. το οδε ειναι γ@ματο μαθημα, αρκει να αρεσει σε καποιον... εγω προσωπικα το γουσταρω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ayrio tha eimai to proi ston antenna me mia fili mou na milisoume gia tis panellhnies... sto "studio me thea"... ante bas kai mas leipithoune kai valoune efkola fysiki...
Link to comment
Share on other sites

Ομολογω πως ναι μεν δεν μου ηταν ευχαριστο να διαβαζω 6 και 7 ωρες ιστορια , ομως παντα ειχα παθος και ηθελα να εμπλουτισω τις ιστορικες μου γνωσεις.Βεβαια το σχολικο βιβλιο της ιστοριας κατ/νσης ειναι αντιεκπαιδευτικο καθως ειναι πυκνο , με πολλες λεπτομερειες , και η επιβολη του να μαθαινεις απο εξω την ιστορια ειναι επισης αυτη καθ' αυτη αντι-εκπαιδευτικη.Την ιστορια πρεπει να την μαθεις , οχι να την παπαγαλισεις για να δωσεις πανελλαδικες.Κριμα που μερικοι δεν το πιανουν...Δεν ειναι ευκολο να μαθει κανεις απο εξω το βιβλιο ιστοριας της Γ λυκειου , κατ/σης...

 

το να μάθεις την ιστορία της χώρας-για μένα τουλάχιστον-επιβάλλεται.

αυτό σιγουρα όμως δε θα επιτευχθει μεσω των συγκεκριμένων βιβλίων(όλων των τάξεων)και με το παρόν "εκπαιδευτικο" σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως για αυτό έχεις δώσει 3 φορές;:lol: :p

Μια στην δευτερα λυκειου και δυο φορες στην τριτη γιατι δεν μου αρεσε εκει που περασα!;)

Link to comment
Share on other sites

πραγματα που ειναι αχρηστα για σενα. το οδε ειναι γ@ματο μαθημα, αρκει να αρεσει σε καποιον... εγω προσωπικα το γουσταρω

 

Εμένα το σεπτέμβρη μου κακοφάνηκε μόνο και μόνο που θα μάθαινα 60 άχρηστες σελίδες μόνο και μόνο για να περάσω.Στην συνέχεια όμως μπήκα στο "επιχειρηματικό νόημα " και με συνεπήρε.Το μάθαινα πολύ πιο εύκολα γιατί το διάβαζα για να το μάθω όχι για να το διαβάζω αφού πλέον με ενδιαφέρει ο τομέας των επιχειρήσεων .Για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου εγώ θα πω ότι είναι ένα αρκετά χρήσιμο μάθημα που όμως είναι παρεξηγημένο καθώς έχει εμπλακεί στο "λούκι" των πανελλαδικών . ΔΕΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΤΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΟΠΩΣ Η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ , ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Γ ' ΛΥΚΕΙΟΥ ; ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΤΟΥΒΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ; ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΤΟΥΒΛΑΚΙΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ;ΑΠΕΞΑΡΤΗΘΗΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΑΝΟΗΤΗ" ΖΩΗ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ

Και ο διαγωνισμος-ανταγωνισμος (πανελλήνιες) μέσα στην ζωή είναι ..ζήστε κάθε στιγμή πριν φύγει ανεπιστρεπτί.

Και να θυμάστε : Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ

 

συγνώμη για τα Κεφαλαία .

Link to comment
Share on other sites

Εχεχε οχι ρε με τιποτα δεν νομιζω...Δηλαδη γιατι να υπαρχει προβλημα ?

Ολοι Σ-Λ γραφουμε.Moλις ειδα μαλιστα και απαντησεις απο το in.gr στα θεματα ιστοριας και εκει τα Σωστο-Λαθος τα εχει "Λ" ΚΑΙ "Σ" οποτε δεν υπαρχει περιπτωση.

 

re paidia mas eipe h epitiritria shmera otan apantame sta swsto lathos na grafoume olh th leksh (swsto h lathos). egw omws mexri ta egrafa me Σ Η Λ lete na yparxei prov?

 

Δε πρεπει να υπαρχει πρόβλημα....εγω τα βαζω ολοκληρα βεβαια...

παντως του διπλανου μου που του τα ειπα Σ-Λ τα εβαζε....

 

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα τις τρεις φορες που εχω δωσει πανελλαδικες Σ-Λ εγραφα!

 

Ρε παιδιά κι εσείς γιατί δεν το γράφετε ολόκληρο για να μην υπάρχει κανένα πρόβλημαΆφού το λέει ξεκάθαρα στις εκφωνήσεις."... Να γράψετε τη λέξη Σωστό ή τη λέξη Λάθος.. κλπ "

Link to comment
Share on other sites

ayrio tha eimai to proi ston antenna me mia fili mou na milisoume gia tis panellhnies... sto "studio me thea"... ante bas kai mas leipithoune kai valoune efkola fysiki...

 

 

Τι ώρα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι ωρα ναι ανα μπραβο ?

 

ΥΓ : επειδη μερικοι απο εδω μου προκαλεσαν ενα αγχος ΔΙΧΩΣ ΛΟΓΟ ρωτησα 3 καθηγητες , μια σελιδα φροντιστηριου , οσο αναφορα την γραφη Σ-Λ και ΟΧΙ Σωστου-Λαθους και η απαντηση που μου εδωσαν ολοι ηταν κοινη :ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , απλα καλο θα ηταν να γραφετε ολη η λεξη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως καπως ετσι ειναι τα πραγματα....αλλα καλο θα ηταν να τείνουν λιγότερο στην παπαγαλία τα μαθήματα....να κατανοει και κατι ο μαθητής....

αυτο με το αοδε πραγματικα κατανταει αηδια....μαθαίνει κάποιος 55 σελιδες απ'έξω μεσα σε κάποιο μεγάλο χρονικό διαστημα με συστηματικό διάβασμα και γραφει λίγο περισότερο απο αυτον που ανοιγει το βιβλίο 2-3 μερες πρίν και μαθαινει απ'έξω τις τρεις πρώτες σελιδες....(απ'όπου έπεσαν 2 απ'τα 4 θεματα)

+ οτι θα έχει διαβασει και το 3ο που ειναι αρκετα ευκολο...και θα εχει απορριψει τα μισα γιατι έπεσαν περσι....

Αυτή την αδικία την αισθάνθηκα κι εγώ φέτος που έπεσαν μόνο από 1ο και 3ο κεφάλαιο, ειδικά από τη στιγμή που στο 2ο όλη τη χρονιά έχω φτύσει αίμα να το μάθω. Από την άλλη ωστόσο κάποιος που τα μαθαίνει όλα πάει 99% σίγουρος ότι θα γράψει το 19,5 με 20 [εκτός και αν γίνει καμιά στραβή με κανα ασαφή ή Σ-Λ παγίδα]. Μαθαίνοντας απ έξω ακόμα και αυτά που κατα 90% δεν προσφέρονται για ανάπτυξη, εξασφαλίζεις αυτομάτως και τη δυνατότητα να αντεπεξέλθεις χωρίς δυσκολία, στις ασκήσεις τύπου Σ-Λ ή επιλογής της σωστής απάντησης.

Τα φετινά θέματα γενικά είναι κλιμακωτής δυσκολίας, όχι μόνο στο ΑΟΔΕ αλλά γενικά. Είναι διαχωρισμένα ουσιαστικά με τέτοιο τρόπο ώστε κάτι να γράψουν και οι ''σχετικά αδιάβαστοι'' της χρονιάς και οι πολύ διαβασμένοι.

Οι ερωτήσεις ανάπτυξης: Η επιχείρηση ως κοινωνική οργάνωση [και μάλιστα μονάδες: 18], τα στοιχεία που διακρίνουν τις επιχειρήσεις από τις υπόλοιπες παραγωγικές μονάδες & το που αναφέρονται οι λειτουργικοί στόχοι [έστω και μόνο ονομαστικά], είναι ερωτήσεις που απευθυνονται ακριβώς όπως είπες, σε άτομα που άνοιξαν το βιβλίο τις τελευταίες μέρες και έμαθαν το πρώτο κεφάλαιο που είναι και εύκολο.

Η ερώτηση με τη βασική λογική της θεωρίας των προσδοκιών όμως πιστεύω πως απευθυνοταν σε μαθητές που έχουν διαβάσει καθώς βρίσκεται στο τελευταίο κεφάλαιο και πρέπει να έχεις διαβάσει όλο το κομμάτι για να ξεχωρίσεις τι ακριβώς ζητάει η ερώτηση.

Προσωπικά θα προτημούσα να έπεφτε κάτι από 2ο κεφάλαιο πλην διοίκησης ανθρωπινων πόρων και παραγωγής..

Όλοι λυσάξανε φέτος ότι η Διοίκηση Ανθρωπινων Πόρων είναι ΣΟΣ!

Τελικά δεν υπάρχουν ΣΟΣ και αντιΣΟΣ...

[γιατί οκ ότι η Πολιτική αμοιβών και οι Εργασιακές σχέσεις είναι σοσ το είχα ακούσει από κάμποσα παιδιά που πάμε και σε διαφορετικά σχολεία και φροντιστηρια! ]

Και τα Σ-Λ απαιτούσαν επίσης διάβασμα 2ου κεφαλαίου [αλλά οκ αυτά μεταδίδονται στη τάξη..].

 

Πάντως αν ήταν πιο ευκολο στην αποστήθιση η ύλη όπως και να ΄χει θα γινόταν αυτομάτως διπλάσια από τη στιγμή που η φύση του μαθήματος είναι θεωρία και μόνον...

 

Ουφ και πάλι ουφ ίσα που σκέφτομαι ότι σε έναν χρόνο από σήμερα θα έχω γράψει και πάλι ΑΟΔΕ!

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ και πάλι ουφ ίσα που σκέφτομαι ότι σε έναν χρόνο από σήμερα θα έχω γράψει και πάλι ΑΟΔΕ!

 

-philos

 

Δε θέλω απαισιοδοξίες.Όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να τους βαλει καποιος χερι αλλα ποιος....

Καλα λεει ο Λαζοπουλος, ''οταν πατας τα μυρμηγκια δε κανουν θορυβο''

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω απαισιοδοξίες.Όλα θα πάνε καλά

εχμ οκ δεν είναι θέμα απαισιοδοξίας ούτε μου αρέσει η ηττοπάθεια αλλά τα πράγματα δυστηχώς δεν ήλθαν όπως θα ήθελα, ήλθαν όμως όπως τα περίμενα..

Όπου είχα δουλέψει όλη τη χρονιά έγραψα, όπου όχι, .. όχι..

Έκανα και τη χαζομάρα να μη δηλώσω οικονομία και με ''πέταξα'' και από το 5ο πεδίο.. :( [είναι που θα τα δινα όλα στη Φυσική και τα μαθηματικά και για αυτό έλεγα ας μην δηλώσω οικονομία!]

Έτσι ξεκινάμε πολλοί με φόρα και μόλις μπουμε στο κλίμα χάνουμε αυτή τη φόρα.

 

Έγραψα ένα 13,5 στα μαθηματικά κατ και αυτά για.. 2ο και 4ο πεδίο :X

Για να περάσω Πληροφορικη και Τηλεπικοινωνιών πρέπει να γράψω τουλάχιστον 20 στη Φυσική :O :p

 

Άρα, για Ζαμπονοκοπτική Θράκης με βλέπω [όπως ειπώθηκε].

 

[χωρίς κλαψούρικο ύφος τα παραπάνω :p ]

 

ok, του χρόνου θα είναι πιο εύκολη η χρονιά πιστεύω. :)

Φυσικά και δεν το βάζω κάτω καθώς θέλω να βγάλω έναν αξιοπρεπή βαθμό στα μαθήματα που προσπάθησα όλη τη χρονιά όπως ΑΟΔΕ, ανάπτυξη, μαθηματικα γενικής και μαθηματικά κατ.

 

 

 

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

[γιατί οκ ότι η Πολιτική αμοιβών και οι Εργασιακές σχέσεις είναι σοσ το είχα ακούσει από κάμποσα παιδιά που πάμε και σε διαφορετικά σχολεία και φροντιστηρια! ]

-philos

 

Μόνο sos δεν ήταν οι εργασιακές σχέσεις! Πέρσυ έπεσαν! :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

 

Άρα, για Ζαμπονοκοπτική Θράκης με βλέπω [όπως ειπώθηκε].

 

-philos

 

Αχχ! Ωραία! θα είμαστε συμφοιτητές!!!:lol: :lol: Εκτός αν ανέβουν οι βάσεις και περάσω τεχνικός καρναβαλικής ενδυμασίας που είναι πιο χαμηλα...:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδεια τα θεματα μεχρι τωρα ειναι γελια.Ειδα θεματα απο εσπερινο και ειναι πολυ πιο δυσκολα απο των ημερισιων φαινετε καταλαβε η επιτροπη οτι πανε πολλοι εκει χωρις λογο και περνανε και τωρα.... Ελπιζω να βαλουν και φυσικη ευκολα μεχρι το 15 τουλαχιστον.
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Συμμαθήτρια μου στο φροντιστήριο που πάει στο γνωστότερο κολλέγιο της Θεσσαλονίκης μας είχε πρήξει ότι θα πέσει 1ο κεφάλαιο...Λέτε να ήξερε τίποτα περισσότερο; $$$$$$$$ :whistle: $$$$$$$$$$$.

 

Αυτήν η κοινωνική οργάνωση ήταν η ακυρότητα η ίδια.

 

Μου αρέσει που τα κοιτούσα πριν μπούμε και έρχετε ένας στόκος και λέει μην τα διαβάζεις αυτά ρε....!!! :ninja: :superman:

 

Το Β3 το έμαθα στην προσευχή !!!:heat: Μπράβο σε αυτούς που λένε μην διαβάζεις τελευταία στιγμή :chair: .

Αλλά μέχρι να καταλάβω ποιό θέλει,ρώτησα όλοι την τάξη :stupid: .:rolleyes:

 

Φέτος τα θέματα δεν είναι εύκολα,ΑΚΥΡΑ είναι.

 

Μεγάλες εκπλήξεις αναμένονται τον Άυγουστο για εμένα.

Πολλές ανακατατάξεις στις βάσεις.:tease:

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δίκιο PecoMay...

Εγώ δυστυχώς από αυτά που πέσανε αφιέρωσα το λιγότερο χρόνο.Ως αποτέλεσμα να γράψω κάπου στο 14 :(

Απογοήτευση...

Αν την Τρίτη γράψω από 8 και κάτω με βλέπω να χαροπαλεύω για τα 10000 μορια...:cry: :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αχ με ειδατε στον αντενα? καλα τοσο πρωι δεν νομιζω να ξυπνησε κανεις σας!!! μονο κατι γιαγιαδες με το τσαι τους με ειδανε... δεν ειπα και τιποτα σπουδαιο ουτως η αλλως!!!
Link to comment
Share on other sites

αχ με ειδατε στον αντενα? καλα τοσο πρωι δεν νομιζω να ξυπνησε κανεις σας!!! μονο κατι γιαγιαδες με το τσαι τους με ειδανε... δεν ειπα και τιποτα σπουδαιο ουτως η αλλως!!!

 

Σε είδαμε σε είδαμε :p Είχα ξυπνήσει απ' τις 7:30 για να διαβάσω και έτυχε να ανοίξω τηλεόραση κατα τις 8 και σε είδα :) Αλλα όλη την ώρα μιλάγανε οι άλλοι και την έκλεισα :p Τί είπατε?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως καπως ετσι ειναι τα πραγματα....αλλα καλο θα ηταν να τείνουν λιγότερο στην παπαγαλία τα μαθήματα....να κατανοει και κατι ο μαθητής....

αυτο με το αοδε πραγματικα κατανταει αηδια....μαθαίνει κάποιος 55 σελιδες απ'έξω μεσα σε κάποιο μεγάλο χρονικό διαστημα με συστηματικό διάβασμα και γραφει λίγο περισότερο απο αυτον που ανοιγει το βιβλίο 2-3 μερες πρίν και μαθαινει απ'έξω τις τρεις πρώτες σελιδες....(απ'όπου έπεσαν 2 απ'τα 4 θεματα)

+ οτι θα έχει διαβασει και το 3ο που ειναι αρκετα ευκολο...και θα εχει απορριψει τα μισα γιατι έπεσαν περσι....

 

kai epeidi epesan persi...ta mona 8emata pou kaigontai gia anaptuksi b omada einai auta pou bgazei o oefe ka8e xrono...

alla akomakai auta mporoun na boun se antistixisi , s-l...

Ama 8es na eisai sigouros ta ksereis ola kai dineis simasia sta sos...

To kako einai oti fetos apo ola ta sos pou perimenan kai perimena na pesoun kai ta eixa skisei epese mono 1 :mad:

PIG THE KING :cool:

 

CS for ever

M.O.H.A για την παρέα :lol:

L2 για κάψιμο

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...