Jump to content

Φωτιές/Εμπρησμοί


bel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να τα τώρα.

 

Να το χαιρόμαστε (από τις φωτογραφίες) το δάσος της Χαλκηδικής και τα πουλάκια του.

 

Μα τι λες τώρα? :X

 

Δε μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό σου, μπορείς μήπως να διευκρινίσεις τι εννοείς με το quotarismeno σημείο?

 

Πως η φωτιά δικαιολογεί την τότε προσπάθεια??:blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όλη αυτή η συνωμοσίολογία και ο καλά κρυμμένος σνομπισμός και κομπλεξισμός κάποιων ατόμων εδω μέσα που ρίχνουν το φταίξιμο σε νησιά και Αθήνα, ειλικρινά, σας κάνει να κοιμάστε πιο ήρεμοι τα βράδια;

 

Αν αρχίσουμε δηλαδή να κατηγορούμε τα νησία (εκ των οποίων τα περισσότερα btw ήταν επίσης full όλη την καλοκαιρινή σεζόν...) και την κακιά Αθήνα με τους υπερόπτες Αθηναίους, θα βοηθήσει κάπου στο να σταματήσει αυτή η οικολογική καταστροφή;; Νομίζω πως θα συμφωνήσω με τη Joannita αυτή τη φορά...το θέμα το καταντήσανε κάποιοι γελοίο...

 

Είναι ειλικρινά κρίμα, αντί να ασχολούμαστε με την κατάσταση, τι μπορούμε να κάνουμε, τα νέα από τα μέτωπα της φωτιάς και το τι σημαίνει αυτό για την περιοχή και τον τουρισμό της ΕΛΛΑΔΑΣ γενικότερα, να ασχολούμαστε με φανταστικές συνωμοσίες...

 

Αλλά κάποιοι θα παραμείνουν πάντα κομπεξικοί...δεν μπορεί κανείς να πει κάτι για αυτό...

 

Άλλωστε μόνο οι εκεί περιοχές καίγονται...το πράσινο (που έχει απομείνει) στην Αθήνα, φρουρείται με ειδικούς φρουροους-androids και ελέγχεται με το ζέπελιν των Ολυμπιακών ενώ υπάρχει και extra προστασία με τον James Bond να χρησιμοποιεί τα gadgets του Q για να φυλάει το πράσινο που έχει μείνει στην Αττική άθικτο...

 

Αν κάποιοι θέλουν να γκρινιάζουν, ας το κάνουν... Θα μας έκαναν όμως χάρη αν ξύπναγαν έστω για 3 λεπτά για να δουν πως το πρόβλημα δεν είναι με την Βόρεια Ελλάδα ή τη Χαλκιδική συγκεκριμένα, αλλά με ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Ελλάδα...

 

Αλλά σσσσς...μην τους ξυπνήσουμε! :X

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες τώρα? :X

 

Δε μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό σου, μπορείς μήπως να διευκρινίσεις τι εννοείς με το quotarismeno σημείο?

 

Πως η φωτιά δικαιολογεί την τότε προσπάθεια??:blink: :blink:

Το νάτα τώρα αναφέρεται σε πολλά, τα περισσότερα εκ των οποίων δε μπορώ να γράψω λόγω των Ο.Π.Χ του forum, αλλά θα γράψω ένα που μπορώ.

Αν στο δάσος είχε συμφέροντα κάποιος πραγματικά μεγάλος ιδιώτης (όπως η εταιρία για την οποία ξέσπασε το τότε σκάνδαλο και όχι τα μικρο-ξενοδοχεία και τα μικρο-camping της περιοχής) θα φρόντιζε για την φύλαξη του δάσους ακριβώς επειδή δε θα ήθελε να δει την επένδυσή του να γίνεται στάχτη.

 

Στην Ελλάδα έχουμε μια τάση να θεωρούμε κάθε πλούσιο άνθρωπο απατεώνα και κλέφτη. Έτσι τότε, ξεσήκωσαν τα μικρομεσαία συμφέροντα της Χαλκηδικής (μαζί με κάτι Ζουράρηδες και δε συμμαζεύεται) τον απλό κοσμάκη που δεν έχει ούτως ή άλλως κανένα συμφέρον, εναντίον του μεγάλου συμφέροντος που θα τους έπαιρνε τους καλούς πελάτες.

Πρόκειται για μια επανάληψη της ιστορίας του πετάλου του Μαλλιακού, όπου επίσης τα μικρομεσαία συμφέροντα της περιοχής καθυστερούν επί δεκαετίες τον αυτοκινητόδρομο, εις βάρος του δημοσίου συμφέροντος.

 

Μέχρι εδώ μπορώ να γράψω χωρίς να παραβώ τους κανόνες του forum.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν στο δάσος είχε συμφέροντα κάποιος πραγματικά μεγάλος ιδιώτης (όπως η εταιρία για την οποία ξέσπασε το τότε σκάνδαλο και όχι τα μικρο-ξενοδοχεία και τα μικρο-camping της περιοχής) θα φρόντιζε για την φύλαξη του δάσους ακριβώς επειδή δε θα ήθελε να δει την επένδυσή του να γίνεται στάχτη.

 

 

Καλά όλα αυτά στη θεωρία, αλλα μπορείς να μου εξηγήσεις πως ακριβώς ένας ιδιώτης (όσα κεφαλαια και να είχε) θα προστάτευε ένα δασος που καλύπτει σε έκταση ένα τεράστιο μέρος από όλο το πρώτο "πόδι"? :confused:

 

Στην καλύτερη των περιπτώσεων να έφτιαχνε μια ζώνη πυρασφάλειας γύρω από το ξενοδοχείο του και μονο (που είτε θα είχε αμφίβολα αποτελέσματα, είτε απλώς θα προστάτευε το ξενοδοχείο, όχι όλο το δασος). Στη χειρότερη θα έκανε μια καλή ασφάλεια. Το δασος δε θα είχε σωθεί σε καμια περίπτωση (διόρθωση: μονο στην περίπτωση που ο συγκεκριμένος ιδιώτης ήταν ο εμπρηστής :rolleyes: )

 

τον απλό κοσμάκη που δεν έχει ούτως ή άλλως κανένα συμφέρον, εναντίον του μεγάλου συμφέροντος που θα τους έπαιρνε τους καλούς πελάτες.

 

Το να είχαν "συμφέρον" απλά ως κάτοικοι της περιοχής να μην καταστραφεί μέρος του δασους το αποκλείουμε? Που βεβαια καταστράφηκε, αλλα δε νομίζω να έπρεπε να σκεφτούν τότε "μπορεί να καεί στο μέλλον, οποτε ας πάει στο διάολο"

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά στη θεωρία, αλλα μπορείς να μου εξηγήσεις πως ακριβώς ένας ιδιώτης (όσα κεφαλαια και να είχε) θα προστάτευε ένα δασος που καλύπτει σε έκταση ένα τεράστιο μέρος από όλο το πρώτο "πόδι"? :confused:

 

Στην καλύτερη των περιπτώσεων να έφτιαχνε μια ζώνη πυρασφάλειας γύρω από το ξενοδοχείο του και μονο (που είτε θα είχε αμφίβολα αποτελέσματα, είτε απλώς θα προστάτευε το ξενοδοχείο, όχι όλο το δασος). Στη χειρότερη θα έκανε μια καλή ασφάλεια. Το δασος δε θα είχε σωθεί σε καμια περίπτωση (διόρθωση: μονο στην περίπτωση που ο συγκεκριμένος ιδιώτης ήταν ο εμπρηστής :rolleyes: )

 

 

 

Το να είχαν "συμφέρον" απλά ως κάτοικοι της περιοχής να μην καταστραφεί μέρος του δασους το αποκλείουμε? Που βεβαια καταστράφηκε, αλλα δε νομίζω να έπρεπε να σκεφτούν τότε "μπορεί να καεί στο μέλλον, οποτε ας πάει στο διάολο"

Είμαι σίγουρος ότι μια ιδιωτική εταιρία με τεράστια συμφέροντα μέσα στο δάσος θα πλήρωνε τουλάχιστον τα διπλάσια άτομα από όσα έχει η δασοφυλακή για να περιπολούν το δάσος.

 

Δε μπορώ να συνεχίσω όμως. Αφενός βγαίνουμε off-topic και αφετέρου δε μπορώ να αναλύσω πλήρως την άποψή μου χωρίς να παραβώ τους Ο.Π.Χ.

 

ΥΓ. Το ποιοί μπορούν να κατηγορηθούν για την πυρκαγιά θα μπορούμε να το δούμε σε 2-3 χρόνια, μετρώντας τα σπίτια και τα ξενοδοχεία που θα ξεφυτρώσουν μέσα στην καμμένη έκταση. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην περιφέρεια αυτή τη στιγμή συζητάνε το τι θα γίνει για να προλάβουν το κακό τον χειμώνα.

Απο αντιπλυμμιρικά έργα εώς έργα προστασίας του σπόρου ώστε να ξαναβγει το δάσος.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

 

Δε μπορώ να συνεχίσω όμως. Αφενός βγαίνουμε off-topic και αφετέρου δε μπορώ να αναλύσω πλήρως την άποψή μου χωρίς να παραβώ τους Ο.Π.Χ.

 

 

Θα συμφωνήσω ότι ξεφεύγουμε, αλλα επέτρεψε μου να αμφιβάλλω αν αυτό:

 

Είμαι σίγουρος ότι μια ιδιωτική εταιρία με τεράστια συμφέροντα μέσα στο δάσος θα πλήρωνε τουλάχιστον τα διπλάσια άτομα από όσα έχει η δασοφυλακή για να περιπολούν το δάσος.

 

θα είχε επηρεάσει την παρούσα κατάσταση στο παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι ξεφεύγουμε, αλλα επέτρεψε μου να αμφιβάλλω αν αυτό:

 

θα είχε επηρεάσει την παρούσα κατάσταση στο παραμικρό.

Κοίταξε, από μια δασοφυλακή της οποίας οι μισοί υπάλληλοι είχαν άδεια για να κάνουν τα μπάνια τους και οι άλλοι μισοί δεν έβγαιναν από τα φυλάκια λόγω του καύσωνα σίγουρα θα έκαναν καλύτερη δουλειά κάποιοι ιδιωτικοί φύλακες.

Ίσως να μην απέτρεπαν όλες τις φωτιές, ίσως να μην απέτρεπαν και καμία, αλλά ίσως να έβλεπαν και κάτι που θα οδηγούσε στα ίχνη του εγκέφαλου που τις οργάνωσε.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν φίλε μου να τα λες σοβαρά αυτά;

Τι σχέση έχει η άνοδος του τουρισμού της Χαλκιδικής;

Και εγώ Χαλκιδικιώτης είμαι και μάλιστα πολύ οργισμένος με την πυργκαγιά αλλά και με αρκετά άλλα πράγματα που με ενοχλούν εδώ και καιρό.

Αλλά αυτά τα σενάρια και μάλιστα όπως λες από τοπικούς φορείς (δεν ξέρω ποιούς εννοείς) είναι ΓΕΛΟΙΑ.

Δηλαδή σε αντίθετη περίπτωση αν είχε κατακόρυφη άνοδο το Ιόνιο υπήρχε περίπτωση να πάει συντοπίτης μας και να κάψει την Κεφαλλονιά και την Λευκάδα;

Ακόμα και αν ακούτε τέτοιες αηδίες μην τις αναμεταδίδετε.

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι που οι εγκληματίες βάζουν τις φωτιές αλλά σίγουρα αυτός δεν στέκει. Εκτός αν μιλάμε για ψυχοπαθείς.

 

 

 

Με παρεξήγησες με το πρώτο που έγραψες...

Εγώ αναφέρθηκα για την μεγάλη άνοδο του τουρισμού της Χαλκιδικής σε απάντηση στον Seventh heaven(αύξηση σε αναλογικά σχέση με τα νησιά κτλ κτλ)

 

στην θέση μου Hydro να αυτοκτονούσες...

 

 

Edit:

Ωραία λοιπόν ήθελαν να χτίσουν...κάψε ρε αδερφέ 5-10 χιλίαδες στρέματα(ειρωνίκό)..τώρα έκαψες 50:!:

τί να χτίσουν τώρα που όλο το πόδι έγινε γκρι?

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, από μια δασοφυλακή της οποίας οι μισοί υπάλληλοι είχαν άδεια για να κάνουν τα μπάνια τους και οι άλλοι μισοί δεν έβγαιναν από τα φυλάκια λόγω του καύσωνα σίγουρα θα έκαναν καλύτερη δουλειά κάποιοι ιδιωτικοί φύλακες.

Ίσως να μην απέτρεπαν όλες τις φωτιές, ίσως να μην απέτρεπαν και καμία, αλλά ίσως να έβλεπαν και κάτι που θα οδηγούσε στα ίχνη του εγκέφαλου που τις οργάνωσε.

Έχεις δίκαιο για τις υστερικές φωνές υπέρ του περιβάλλοντος για την περίπτωση που αναφέρεις και όχι μόνο για αυτήν. Και στην Σιθωνία αλλά και στην Βόρεια Χαλκιδική είχαμε τα ίδιες χαζομάρες.

Αλλά να λέμε ότι αν είχε γίνει η μονάδα δεν θα είχαμε τώρα την φωτιά είναι μάλλον αστείο.

Ας μην τα βάζουμε όλα σε ένα μίξερ και τα ανακατεύουμε ανάλογα με την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

teleftea nea i fotia stin xalkidiki exei ftasi stis agrotikes filakies exw apo to sani i zimia einai anepologisti simera ta eroplana tis pirosvestikis katevenane akrivos pano apo to spiti mou eki Efxome aftos pou to ekane **MODERATION MODE: Σεμνά... Δε χρειάζεται να βρίζουμε...**
Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες με το πρώτο που έγραψες...

Εγώ αναφέρθηκα για την μεγάλη άνοδο του τουρισμού της Χαλκιδικής σε απάντηση στον Seventh heaven(αύξηση σε αναλογικά σχέση με τα νησιά κτλ κτλ)

 

στην θέση μου Hydro να αυτοκτονούσες...

 

 

Edit:

Ωραία λοιπόν ήθελαν να χτίσουν...κάψε ρε αδερφέ 5-10 χιλίαδες στρέματα(ειρωνίκό)..τώρα έκαψες 50:!:

τί να χτίσουν τώρα που όλο το πόδι έγινε γκρι?

αυτο θα κανω τα βλεπεις ολα λες και ειναι ενα παιχνιδι...ναι βεβαια θα βαλουν φωτια και θα πουν οκ καψαμε οτι χρειαζεται ας βαλουμε και αλλου να χτισουμε και για την γυναικα μου...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτα αυτά που έχουν γραφτεί εδώ μέσα για το ποιοι έβαλαν την φωτιά στη Χαλκιδική..Πραγματικά απίστευτα και λυπηρά.Λες και είναι η πρώτη φωτιά στην Ελλάδα και μας κάνει τόσο εντύπωση.Λες και η Χαλκιδική είναι το μόνο μέρος που έχει καεί.Την φωτιά στην Μάνη ποιος την έβαλε,ποιος θα μας πει;

Για να σοβαρευτούμε λίγο και να πάψουμε να αναζητάμε φαντάσματα και να βρούμε τους πραγματικούς ενόχους.Οτι ήταν εμπρησμός ειναι αδιαμφισβήτητο.

Γι αυτό λοιπόν ας σταματήσει εδώ αυτό το θέμα με Αθηναίους-νησιώτες και δεν ξέρω και γω τι άλλο.Δεν μας τιμούν καθόλου τέτοιες απόψεις.

 

Απο κει και πέρα τα ερωτήματα είναι:Θα μπορούσε να αποφευχθεί τόσο μεγάλη καταστροφή;Μπορούν να υπάρξουν ευθύνες για την μη γρήγορη κατάσβεση όσο ακόμα ήταν νωρίς;Δικαιολογείται ολόκληρη Χαλκιδική με το περισσότερο δάσος στην Ελλάδα να μην έχει μόνιμα δικά της μέσα;

Άκουσα σε ένα ρεπορτάζ για τα καναντέρ,έχουμε 19 στο σύνολο.Τα μισά είναι τεχνολογίας του '40,φτιαγμένα για να παίρνουν νερό απο λίμνες και όχι απο θάλασσα,όταν έχει πάνω απο 4 μποφώρ να μην μπορούν να κάνουν προσθαλασσώσεις και άλλα πολλά τέτοια.Γιατί δεν εξοπλιζόμαστε με καινούργια και καλύτερα αεροπλάνα;Κάθε μα κάθε καλοκαίρι υποφέρουμε απο τις φωτιές,τι περιμένουμε για να πάρουμε νέα;Όταν θα έχουν καεί τα πάντα;

 

Εκεί που λέγαμε ότι αυτό το καλοκαίρι πέρασε χωρίς πυρκαγιές ήρθαν τώρα αυτές της Χαλκιδικής και της Μάνης.Κρίμα..

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το τελευταίο post του Βασίλη,απλά να συμπληρώσω αλλά και να θυμήσω,οτι μια μεγάλη πυρκαγιά είχαμε και το 2005 στην Αττική.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=985565#post985565

Μόνο που τότε εδω μέσα συζητούσαμε για το προφανές(εμπρησμός-καταπατήσεις,αυθαίρετα κτλ).

Δεν είπε όμως κανείς τότε οτι έφταιγαν οι βορειοελλαδίτες,οι νησιώτες η δεν ξέρω ποιός άλλος.

Δυο μέρες τώρα,το μόνο που δεν ακούσαμε εδω μέσα ακόμη είναι οτι τη φωτιά μπορεί να την έβαλαν και τίποτα πράκτορες της ομάδας Ε(βλέπε Λιακόπουλος &σια):alien:

Ας χαλαρώσουμε λοιπόν κι ας δούμε τα πράγματα πιο ψύχραιμα και προπάντων στην πραγματική τους διάσταση.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Θελουν κρεμασμα οι εμπρηστες.

Το λιγοτερο που πρεπει να λεει ο νομος για αυτους.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γούσταρα χθες που ο Κανάκης έκραζε τον υπουργό Μακ-Θρακ στις ειδήσεις του ΑΝΤ1, και ο υπουργός απαντούσε με τις συνήθεις φράσεις των πολιτικών....

 

Ε ρε μαύρο που θα φαν.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γούσταρα χθες που ο Κανάκης έκραζε τον υπουργό Μακ-Θρακ στις ειδήσεις του ΑΝΤ1, και ο υπουργός απαντούσε με τις συνήθεις φράσεις των πολιτικών....

 

Ε ρε μαύρο που θα φαν.

Στη βόρεια Ελλάδα;

Και μετά ξύπνησες...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δηστυχως η φωτια ακομα καιει....... τι να πω... εχει μαυρισει η ψυχη μου..:( ... παιδια εσεις που ειστε κοντα απο αυτα τα μερη δωστε λιγο μια εικονα για την κατασταση... εχει φυγει ολος ο κοσμος?? ....και κατι ακομα: μην μαλωνετε για το ποιος εβαλε την φωτια... μπορει και να εγινε απο κεραυνο...και λογω του αερα 7-8 μποφορ να μεταδοθηκε γρηγορα... το θεμα ειναι να μην σπευσουν καποιες μεγαλες-μικρες αθηναικες-θεσσαλονικιωτικες κατασκευαστικες, δεν εχει καμια σημασια, που χτιζουν αβερτα οικισμους, να εκμεταλευτουν την κατασταση..
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

http://www.techlifegr.com/forum/images/fotos/kassandra.bmp

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τους αγροφυλακες τους καταργησαμε ομως κι ο καθενας αφηνει το χωραφι του οπως θελει....Οταν υπηρχε αγροφυλακη δεν τολμαγες να αφησεις χορτα ξερα.Επεφταν τα προστιμα βροχη κι ολα εμεναν καθαρα.Ποιος εχει δει τωρα δρομο καθαρο απο αγριοχορτα δεξια κι αριστερα?Ολα παρατημενα και χυμα..Προληψη δεν ειναι μονο να εχουμε 5 πυροσβεστικα επιφυλακη σε καιρια σημεια μολις αναψει η φωτια.Προληψη ειναι να μην αφησουμε τη φωτια να αναψει...Καταργηθηκε ομως η Αγροφυλακη...Ισως να ειναι πιο χρησιμα αλλου τα λεφτα που δαπανηθηκαν εκει.....:rolleyes:
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Ε ας πάρουμε και άλλους χαραμοφάϊδες στο δημόσιο να κάθονται κι αυτοί...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ δίχως τριβές και συγκρούσεις.απλά κρατήστε τα συμπεράσματα για εσάς και μόνο.

 

απο την εφημερίδα Τα Νέα χτές

 

 

ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΑΚΟΥΣΗΣ

AIXMEΣ

Kομμάτια και θρύψαλα

 

TO ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ Σώμα παλαιόθεν έφερε το στίγμα της απαξιωμένης και κομματικοποιημένης υπηρεσίας. Στα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης οι πυροσβέστες αντιμετωπίζονταν από την κοινωνία ως «ταβλαδόροι».

 

Διατηρήθηκε αυτή η εντύπωση επί πολλά έτη, όπως συνεχής ήταν και η καταστροφή του δασικού πλούτου. Μετρούσαμε κατ' έτος σχεδόν 1 εκατομμύριο στρέμματα καμένα.

 

Το 1998 έπειτα από την τελευταία μεγάλη φωτιά της Πεντέλης αποφασίσθηκε η μεταφορά της ευθύνης πυρόσβεσης δασικών εκτάσεων από το υπουργείο Γεωργίας στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης και κατ' επέκταση στο Πυροσβεστικό Σώμα. H κυβέρνηση Σημίτη έκρινε τότε σωστά πως δεν αντέχεται άλλη καταστροφή του δασικού πλούτου και επένδυσε σε μέσα και οργάνωση.

 

Το Πυροσβεστικό Σώμα εξοπλίσθηκε με εναέρια και επίγεια μέσα, απέκτησε υπερεξοπλισμένο κέντρο επιχειρήσεων, προσέλαβε ειδικούς επιστήμονες, εξασφάλισε μόνιμο μηχανισμό πρόγνωσης πυρκαγιών, ενσωμάτωσε μοντέρνες τεχνικές δράσης, οργανώθηκε σε καθαρά επαγγελματική βάση, ξεπερνώντας για πρώτη φορά τα βάρη του κομματισμού.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης ανέδειξε τον έχοντα νεοδημοκρατική προέλευση Παν. Φούρλα στη θέση του αρχηγού του Πυροσβεστικού Σώματος. Και εκείνος με τη σειρά του επέβαλε την εφαρμογή αξιοκρατικών κανόνων στην υπηρεσία. Οι καλύτεροι αξιωματικοί στέλνονταν στις επικίνδυνες περιοχές και αν απέδιδαν γνώριζαν πως θα προαχθούν, θα τιμηθούν από το Σώμα.

 

Έφερε αποτέλεσμα εκείνη η προσπάθεια. Επί σχεδόν μια πενταετία οι πυρκαγιές σβήνονταν πριν εξαπλωθούν. H Ελλάδα απέκτησε βαθμηδόν μια από τις καλύτερες πυροσβεστικές υπηρεσίες στον κόσμο, στη χρονιά των Ολυμπιακών Αγώνων δεν κάηκε σχεδόν ούτε ένα στρέμμα, με τον καιρό απέκτησε αίγλη και έφθασε στο σημείο να μεταδίδει τεχνογνωσία σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

 

Όλα αυτά μέχρι και το 2004. Από το 2005 πήρε την κάτω βόλτα. H νεοδημοκρατική διακυβέρνηση επέβαλε ξανά τον κομματισμό, οι συνδικαλιστές προώθησαν πρόσωπα δεύτερα στην ηγεσία του Πυροσβεστικού Σώματος, η επιθεώρηση εξασθένισε, αρχές και κανόνες λειτουργίας που έδεναν το σύνολο εγκαταλείφθηκαν, οι απόστρατοι επανήλθαν για να επαναφέρουν τα παλαιά ήθη, οι έννοιες της συνέχειας και της συνέπειας χάθηκαν, η πειθαρχία υποχώρησε, η παρακολούθηση και η επαγρύπνηση επίσης.

 

Το αποτέλεσμα ορατό διά γυμνού οφθαλμού, το βλέπουν οι πολίτες στην Χαλκιδική, στη Μάνη κι αλλού.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τους αγροφυλακες τους καταργησαμε ομως κι ο καθενας αφηνει το χωραφι του οπως θελει....Οταν υπηρχε αγροφυλακη δεν τολμαγες να αφησεις χορτα ξερα.Επεφταν τα προστιμα βροχη κι ολα εμεναν καθαρα.Ποιος εχει δει τωρα δρομο καθαρο απο αγριοχορτα δεξια κι αριστερα?Ολα παρατημενα και χυμα..Προληψη δεν ειναι μονο να εχουμε 5 πυροσβεστικα επιφυλακη σε καιρια σημεια μολις αναψει η φωτια.Προληψη ειναι να μην αφησουμε τη φωτια να αναψει...Καταργηθηκε ομως η Αγροφυλακη...Ισως να ειναι πιο χρησιμα αλλου τα λεφτα που δαπανηθηκαν εκει.....:rolleyes:

Άλλο πάλι και αυτό. Τι σχέση έχει πάλι η αγροφυλακή;

Και όσο για τα πρόστιμα που πέφταν βροχή, άσε να το πουν αυτό οι λίγο μεγαλύτεροι που θυμούνται τι έκαναν οι αγροφύλακες. Έπαιζαν τάβλι στο καφενείο. Και πήγαιναν καμιά βόλτα όταν τους φώναζε κάποιος για να κάνει μήνυση στον γείτονά του επειδή του έκλεψε τα αχλάδια από την αχλαδιά. Αυτή ήταν η δουλειά τους και δεν είχε σχέση με την πυροπροστασία. Και ούτε φυσικά με τον καθαρισμό των δρόμων από τα αγριόχορτα.

Η δημιουργία της ήταν απλά μια σκέψη της κυβένησης για να βολέψει μερικούς δικούς της. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...