Jump to content

[ΟΤΕ]Aναβάθμιση ταχυτήτων ADSL & προβλήματα


 Κοινοποίηση

Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;  

179 members have voted

  1. 1. Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;



Recommended Posts

Ρε παιδια να ρωτησω κ εγω γιατι εχω το ιδιο προβλημα..

Εχω φορθνετ 1024 κ στις μετρησεις πανω απο 250- με 300 δε πιανω ποτε...

Μενω μεσα στη Λαρισα.Η αναβαθμηση εχει γινει στη περιοχη μου(ετσι τουλαχιστον λεει το σαιτ του οτε)

Το προβλημα ειναι του ΟΤΕ?

Το προβλημα ειναι της φορθνετ που εχει παρα πολλες συνδεσεις?

Μηπως εχει προβλημα η γραμμη του τηλεφωνου μου?(δεν νομιζω γιατι ονομαστικη τιμη μου δινει παντα 1024 κ μια φορα που ειχε ερθει τεχνικος παλιοτερα δεν ειχε δει καποιο προβλημα

 

Αν αλλαξω κ παω σε ΟΤΕΝΕΤ θα βελτιωθει η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το προβλημα νομιζω ειναι του οτε κα8αρα, γιατι πολυ απλα δεν εχει την υποδομη να υποοστηριξει την αναβα8μιση των γραμμων. η forthnet το μονο που σου κανει ειναι να σου ανοιξει τη γραμη απο 512 σε 1024 και να πληρωθει. με οτενετ τψρα που λες μπορει ναναι καλυτερα αν εχουν δωσει προτεραιοτητα στις δικες τους συνδεσεις αλλα δε νομιζω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν μπορουμε να κανουμε κατι τωρα...?

απλως περιμενουμε ποτε θα κανουνε ιδιοκτητα δικτυα η vivodi η η forthnet στη λαρισα μηπως βελτιωθουνε τα πραγματα...

Υπαρχει καποιο σχεδιο απο τον οτε με σκοπο να βελτιωθουνε τα πραγματα,η αυτο θα συνεχιζετε (αφου συνεχεια θα γινονται περισσοτερες οι συνδεσεις adsl)

Exω αρχισει σοβαρα να σκεφτομαι να κανω συνδεση μεσω vodafone/cosmote ....

Τουλαχιστον αφου θα πληρωνω να εχω κ καλυτερες ταχυτητες μμεσω 3g

Link to comment
Share on other sites

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 223.45Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 314.71kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

 

1024/256

 

Καπου εκει ειμαι κ εγω! Σημερα το πρωι εως τις 12 το μεσημερι ειχα φυσιολογικες ταχυτητες και αρχισα να ανησυχω ευχαριστα:rolleyes:

Λιγες ωρες μετα το ονειρο κατερευσε το ονειρο...

 

οποτε δεν μπορουμε να κανουμε κατι τωρα...?

απλως περιμενουμε ποτε θα κανουνε ιδιοκτητα δικτυα η vivodi η η forthnet στη λαρισα μηπως βελτιωθουνε τα πραγματα...

Υπαρχει καποιο σχεδιο απο τον οτε με σκοπο να βελτιωθουνε τα πραγματα,η αυτο θα συνεχιζετε (αφου συνεχεια θα γινονται περισσοτερες οι συνδεσεις adsl)

Exω αρχισει σοβαρα να σκεφτομαι να κανω συνδεση μεσω vodafone/cosmote ....

Τουλαχιστον αφου θα πληρωνω να εχω κ καλυτερες ταχυτητες μμεσω 3g

 

Πολλοι το εχουν σκεφτει αφου σαν σκεψη αγγιζει το ιδανικο! Ιντερνετ παντου απο 56Κ - ταχυτητες αναλογες της ευρυζωνικοτητας!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια παρατήρηση.

Στα τεστ εχετε το προβλημα ή στα κετάβασματα των αρχείων;

Διότι εγώ το τελευταίο διαστημα κατεβάζω γυρω στα 70-80kbp/s

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα βάλω και το 2400 μόντεμ που έχω στο πατάρι. Χρειάζεται ταχύτερο;;; δεν νομίζω. Άει σιχτίρ, όσο πάει πέφτει η ταχύτητα
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε διάβασε τα λινκ που δίνω πιό πάνω

 

εντάξη αυτά που γράφεις δεν νομίζω να ισχύουν και σήμερα.στην αρχή υπήρχαν πολλά προβλήματα αλλά τώρα μειώθηκαν.

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

''Φιλοκαλούμεν'' τε γάρ μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μ@λ@κι@ς...

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα νομιζω ειναι του οτε κα8αρα, γιατι πολυ απλα δεν εχει την υποδομη να υποοστηριξει την αναβα8μιση των γραμμων. η forthnet το μονο που σου κανει ειναι να σου ανοιξει τη γραμη απο 512 σε 1024 και να πληρωθει. με οτενετ τψρα που λες μπορει ναναι καλυτερα αν εχουν δωσει προτεραιοτητα στις δικες τους συνδεσεις αλλα δε νομιζω.

 

Αυτο ακριβως συμβαινει και ο,τι αλλο και να μας λενε ειναι ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ!!

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΔΟΜΕΣ

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΩΣΤΟ

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΛΥΨΗΣ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΖΗΤΗΣΗΣ

 

Ουτε το θαρρος εχουν να βγουν να κανουν καποια ενημερωση.

Το μονο καινουριο που ανακοινωσαν ειναι ΜΕΙΩΣΗ ΤΙΜΩΝ!!

ΧΑ ΧΑ τρεξτε τρεξτε μη χασετε το μεγαλο ΚΕΛΕΠΟΥΡΙ!!

Βαζουν τα καημενα τα παιδια της ΟΤΕΝΕΤ και τα ακουν αυτα...

Ουτε τους συναδελφους τους δεν σεβονται θα σεβαστουν τους πελατες τους

, την κοινωνια , τη χωρα που την εχουν κανει τριτοκοσμικη στις τηλεπικοινωνιες.

 

Πιστεψα και εγω καποιους που λεγανε εδω μεσα οτι οι ανθρωποι ΣΚΙΖΟΝΤΑΙ

στις υπερωριες και ειδικα τωρα στις γιορτες!!! για να τελειωσουν οι

εργασιες αναβαθμισης οπως ελεγαν!!!

 

Αυτοι ΜΑΣΑ,ΑΔΕΙΟΥΛΕΣ,ΑΠΕΡΓΙΟΥΛΕΣ (οι καημενοι θα τους πουλησουν και τι θα κανουμε χωρις αυτους!!) και ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ και ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ!!

τι ειναι αυτο; ΡΕ ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ .....:X

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Download:687 kbps

Upload:220 kbps

 

1024/256, Aθήνα (πιο συγκεκριμένα Κηφισιά). Εντάξει, θα μπορούσε και καλύτερα αλλά αν τα συγκρίνω με άλλα αποτελέσματα που βλέπω εδώ μέσα δεν πρέπει να έχω παράπονο. Σήμερα μου ήρθε το Conn-x.:O

Link to comment
Share on other sites

εντάξη αυτά που γράφεις δεν νομίζω να ισχύουν και σήμερα.στην αρχή υπήρχαν πολλά προβλήματα αλλά τώρα μειώθηκαν.

Τόσοι είπαν ότι έχουν πρόβλημα, είπε κανείς ότι λύθηκε το προβλημα του? ΟΧΙ

Αντιθέτως δημιουργούνται και νέα προβλήματα ...

 

Οστώσο τα δικά μου προβλήματα συνεχίζονται....

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει ας μου πεί κάποιος ποιά είναι η διαδικασία.Πήγα σε κατάστημα Γερμανός και αγόρασα ενα πακέτο conex (1024) προπλήρωσα τους δυο πρώτους μήνες (η διαρκεία του πακέτου είναι εξι μήνες και μετά γίνετε αορίστου χρόνου).Αμέσως μετά συμπλήρωσε τα ακριβή στοιχεία μου ο υπάλληλος,και ''έστειλε'' την αιτησή μου (19/12/06)on line δίνοντας μου ενα έντυπο με τσα στοιχεία μου και ενα δωδεκαψήφιο pin.Μετά απο λίγες ημέρες όταν επικοινώνησα με το 134 για να δω αν εχει ενεργοποιηθεί το adsl στην γραμμή μου δεν μπορούσαν να δούν τίποτα γιατί δεν έφτασε ποτέ σε αυτούς η αίτηση....Αναγκάστηκα 29/12/06 να ξανακάνω την αίτηση στο help desk του οτε ,ήδη μετα απο μια μέρα οταν επικοινώνησα με το 134, έβλεπαν την αιτησή μου αλλά θα έπερεπε να περιμένω δώδεκα περίπου εργάσιμες ημέρες.Επίσης στο τηλέφωνο μου είπαν για κάποιους κωδικούς (πελάτη και εναν άλλο) τους οποίους ούτε που εχω ούτε που γνωρίζω εκτός απο το pin που μου έδωσε το κατάστημα Γερμανός.Μάλιστα συμπλήρωσα ενα έντυπο που είχε μέσα το conex και το έστειλα πρός otenet.Δεν ξέρω τι να κάνω και απο που να περιμένω για να συνδεθώ.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Οσο και να σας συμπονώ , όσο και να καταλαβαίνω την αγανακτησή σας ΔΕΝ ΘΑ επιτραπεί να χρησιμοποιείτε εκφράσεις σας αυτές που διαβάζω τις τελευταίες 3 σελίδες.

 

Συνεχίστε πιο κόσμια αλλιώς σε πρώτη φάση θα "χάνονται" τα μηνυματά σας και σε 2η θα συνεχίσουμε με ποινές.

 

Ευχαριστώ για την κατανοησή σας και Καλή Χρονια.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Οσο και να σας συμπονώ , όσο και να καταλαβαίνω την αγανακτησή σας ΔΕΝ ΘΑ επιτραπεί να χρησιμοποιείτε εκφράσεις σας αυτές που διαβάζω τις τελευταίες 3 σελίδες.

 

Συνεχίστε πιο κόσμια αλλιώς σε πρώτη φάση θα "χάνονται" τα μηνυματά σας και σε 2η θα συνεχίσουμε με ποινές.

 

Ευχαριστώ για την κατανοησή σας και Καλή Χρονια.

 

OK Εχεις δικιο.Αλλωστε καλυτερα να τα λεμε και να τα γραφουμε στους

ιδιους αυτα μηπως και καλυτερευσει κατι:wacko:

 

Καλη Χρονια

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

kalhspera k apo mena shmera htan ergasimh mera to meshmeri me 1024 grammh k sudesh pou exw katebasa apo server me 80kb k auth th stigmh katebazw me 78kb apo patra. grammh ote k altec sundesh exw. aytes tis taxythtes tis exw edw k 10 meres. isws na deite k seis beltiwsh tis prosexeis meres.
Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ, άλλο ένα πρόβλημα...

 

Πήρε ενας φίλος μου το connex αλλά κουτί που να γράφει connex δεν είχε.

Είχε μόνο ένα κουτί με το Speedtouch 536 v6 και τα παρελκόμενα του. Οδηγίες δεν είχε καθόλου. Ενεργοποίησα την σύνδεση με pstn και σύνδεσα το μοντεμ με usb γιατί δεν είχε καρτα δικτύου ο υπολογιστής του. Αφού έφαγα τον κόσμο να βρω πως ρυθμίζεται αυτό το μαραφέτι - γιατί δεν είχε και οδηγείες - μπήκα στο ιντερνετ για 5 λεπτά αλλά είχε και κάποια κολλήματα και αργούσε πάρα πολύ. Δεν αργούσε το ίντερνετ, αργούσε η επικοινωνία μεταξύ μόντεμ-υπολογιστη. Μετά το 5λεπτο δεν έλεγε να μπεί καθόλου. Ε, λέω θα φταίει σίγουρα η σύνδεση με usb, οπότε σήμερα του έβαλα μία κάρτα δικτύου αλλά πάλι τα ίδια. Δεν έμπαινε, το λαμπάκι power ανάβει μία πράσινο μία κόκκινο(μόνο με την τροφοδοσία ή και με τα υπόλοιπα καλώδια), το ethernet αναβόσβηνε όποτε ήθελε(δεν υπήρχε όμως κίνηση), το usb που και που αναβόσβηνε(δεν κατάλαβα τον λόγο που αναβόσβηνε γιατι το είχα με ethernet) και το dsl και το Internet δεν άναψαν ποτέ με ethernet. Βασικά έβαλα πάλι usb και πάλι δεν άναψαν ποτέ.

Έκανα επαναφορά το pc για να δω μήπως φταίνε οι εγκατεστημένοι drivers usb και δεσμέυουν πόρτες(να το πω?) αλλά τίποτα.

Πήρα στο 1242 2 φορές και τους λέω για τα λαμπάκια κτλ. και μου λένε ότι έχει μπλοκάρει το μόντεμ.... Έλα χριστέ και παναγία... 5 λεπτά δουλεψε...

Τεσπά, reset δεν γίνεται με καμία παναγία, δεν ξέρω γιατί, πάντως αναβοσβήνει κόκκινο-πράσινο συνέχεια το Power.

Τεσπά, μου είπαν να πάω στον οτε και να το αλλάξω. Πήγα και μου λέει η σκρόφα, ποιός το είπε αυτό? Εγω δεν είμαι υπεύθυνη λέει και να της πω ποιός μου είπε να πάω εκει... Είναι το καλύτερο μόντεμ που υπάρχει μου λέει το πουτ@ναριό (ναι με 27.50€ που κάνει.. ωραίο μοντεμ)Ε με τα πολλά βρισίδια έφυγα..

Τεσπά, πήρα στο 121 και μου λένε ότι θα στείλουν πεοτζή να το κοιτάξει και θα το αλλάξει αν έχει πρόβλημα..

 

Η μαμακία μου ήταν ότι δεν δοκίμασα το microcom που έχω για να δώ αν φταίεί αυτό όντως για να της βουλώσω το στόμα της παλιορουφιάνας. Ειμαι σίγουρος όμως ότι φταίει αυτό γιατί μου το είπαν και στο 1242 και στο 121. Όχι ότι ξέρουν και πολλά αυτοί αλλά εντάξει, δεν μπορεί μόνο με την τροφοδοσία να αναβοσβήνει μόνο του....

 

Δεν περιμένω απάντηση, απλά το είπα για να δείτε ότι πάμε κατα διαόλου.

Αντε, αρκετό χρόνο ξόδεψα πάλι με τους πεοκρούστες

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εχω 768 συνδεση Forthnet αλλα πανω απο 400 δεν πιανω με τιποτα!!!Δεν παει αλλο!Απο οτε ειχαν πει οτι μετα τις γιορτες θα ναι ολα οκ αλλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπαν ψέμματα, απλά είναι μετά τις γιορτές του Πάσχα :cry: :alien: :grin: :rotfl: :w00t:
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Εχω 768 συνδεση Forthnet αλλα πανω απο 400 δεν πιανω με τιποτα!!!Δεν παει αλλο!Απο οτε ειχαν πει οτι μετα τις γιορτες θα ναι ολα οκ αλλα...

 

Μεγάλε john locke.... Πριν λίγες μέρες είδα το pm... (Λίγο αργά...):O

 

ΕΛΕΟΣ... Απο εχθές πάλι τα ίδια... ενώ σε όλη την διάρκεια των γιορτών χτυπούσε ΤΡΕΛΕΣ ταχύτητες, απο εχθές πάλι τα ίδια και χειρότερα...! Έλεος!

 

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 163.59Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 190.17kb/s

ΤΡΕΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ

 

Πήρα τώρα f0rthnet και πΟΤΕ και άρχισα πάλι να γκαρίζω και να τους λέω αφου δεν έχετε bandwidth τι στο καλό μοιράζετε συνδέσεις....? Ε? Το γνωρίζετε πως εάν μπείτε σε forums και δείτε πόσοι έχουν πρόβλημα θα πάθετε πλάκα?

Η απάντηση ναι το γνωρίζουμε αλλα τι να κάνουμε... Θα ενημερώσουμε το τεχνικό τμήμα της περιοχής σας... Και άρες μάρες κουκουνάρες...:mad:

 

Πάλι τα ίδια...

 

Ρε παιδιά γιατί τα ΜΜΕ δν έχουν ειδοποιηθεί γι αυτό...? Γιατί....? Να χάσουν και λιγάκι απο το τζίρο τους...

Γιατί να πουλάνε σαν τρελοί και να βγάζουν φράγκα και να κοροιδεύουν το κοσμάκι... Ειλικρινά με βλέπω να λήγει το φοιτητικό πακετάκι και δν θα έχει γίνει τπτ...

 

Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου...

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

- Επιλογές Δημοσκόπησης

Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;

- Ναι

- Όχι

 

Μας την εχει 'βαρεσει' τοσο που θεωρουμε οτι πριν τις αναβαθμισεις οι ταχυτητες ηταν ΟΚ και δεν ειχαμε προβλημα :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε cloud δεν ξερω τι να κανω!!δεν παει αλλο αυτο το πραμα..Κατι πρεπει να κανουμε γενικα!!Ρε παιδια πειτε..κατι πρεπει να κανουμε!!

Ε

Λ

Ε

Ο

Σ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφερω και εγω κατι θετικο για τον πΟΤΕ !

Αριστες ταχυτητες απο το DSLAM Λαμιας ολες τις ωρες της ημερας! 100-110KB/s :O :)

Ενα απο τα λιγα κεντρα με επαρκες bandwidth!

Link to comment
Share on other sites

Έλεος!!!

Έχω υποτίθεται DSL 768 και όλη την μέρα είναι λες και είμαι συνδεδεμένος με PSTN! Για να μην πω ότι είναι ακόμα πιο χάλια από PSTN!

Χίλιες φορες με την 384 που ήμουν πριν!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφερω και εγω κατι θετικο για τον πΟΤΕ !

Αριστες ταχυτητες απο το DSLAM Λαμιας ολες τις ωρες της ημερας! 100-110KB/s :O :)

Ενα απο τα λιγα κεντρα με επαρκες bandwidth!

 

Άντε κι άλλη μιά καλή κουβέντα κι από μένα. Από Αμπελόκηπους περιοχή Λυκαβηττού ταχύτητες ποτέ κάτω από 95kbps!:up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα και χειροτερα!06:00,νεκρη ωρα test:189 Κbit/s!!!!!!!!

με την dial up που ειχα πιο γρηγορα ημουν..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα και χειροτερα!06:00,νεκρη ωρα test:189 Κbit/s!!!!!!!!

με την dial up που ειχα πιο γρηγορα ημουν..

 

Δεν ισχυει αυτο που λες αγαπητε φιλε. Ας μιλαμε ορθα! Το 189 ειναι μεν αθλιο για DSL συνδεση αλλα τετοια ταχυτητα με dialup δεν μπορει να υπαρξει! 100kbit το πολυ με 2 καναλια ISDN !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...