Jump to content

[ΟΤΕ]Aναβάθμιση ταχυτήτων ADSL & προβλήματα


 Κοινοποίηση

Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;  

179 members have voted

  1. 1. Μετά την αναβάθμιση του ΟΤΕ (ADSL): Έχετε πρόβλημα;



Recommended Posts

Μήπως πρέπει να επικοινωνήσουμε και με EETT?:worry:

Aha, έχουμε τίποτα on-line για το ΕΕΤΤ?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα πρεπει να ξερεται οτι ο ΟΤΕ αλλα και η καθε εταιρια που σας δινει adsl ειναι υποχρεωμενη για το ενα τριτο της ονομαστικης τιμης της συνδεσης.Αρα και στο ΕΕΤΤ να παμε και μυνηση να κανουμε δεν θα γινουν και πολλα.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να αλλαξουν τα πραγματα παιδια οχι μεχρι τελος Νοεμβριου που ηρθε και περασε.. ουτε μεχρι τελος Δεκεμβριου αλλα ουτε και μεχρι Πασχα.

 

Η εξηγηση ειναι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ

 

1) Δεν υπαρχει υποδομη ουτε στα τεχνικα μεσα (γραμμες,Καλωδια,κλπ)

αλλα -επιμενω εγω σε αυτο- καταλληλο ανθρωπινο δυναμικο για να

καλυψει την αυξημενη εργασια που απαιτειται.

 

2) Δεν υπαρχει Bandwidth για να καλυψει τις διπλασιες ταχυτητες.

Γι'αυτο οταν μπαινουν και κατεβαζουν ολοι μαζι η ταχυτητα ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ δραματικα.

Στη δικη μου περιπτωση τωρα τελευταια με 1024 κατεβαζω μεγιστο 55 !! (Φοβερο) αλλα σε ωρες δυσκολες πιανω τα 28-30.

 

ΠΡΟΣΕΞΤΕ εδω την πονηρια.Κοντα στο 1/3 της ΕΓΓΥΗΜΕΝΗΣ ταχυτητας δηλαδη ωστε να ειναι καλυμενοι οπως ανεφερε ο φιλος πριν.

 

3) Ειναι πολυ ΚΑΚΗ η ποιοτητα των DSLAM σε παρα πολλες περιοχες.

Φαντασου δεν αγοραζουν πολλες ποσοτητες DSLAM , να πρεπει να

αντικαταστησουν και τις μπαχατελες που εχουν.

 

ΟΜΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ

 

1) Διαφημιζουν συνεχως παροχες και ποσο αυξηθηκαν οι χρηστες ADSL

και ποτε δεν εβγαλαν μια ανακοινωση για τα προβληματα που υπαρχουν.

2) Ουτε καν σκεφτονται να μην μας χρεωσουν ή να μας χρεωσουν λιγοτερο

για οσο χρονο θα χρειαστει η ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ των γραμμων μας.

3) Ολο δινουν απαντησεις του στυλ

"Εχετε βλαβη μαλλον να δηλωσουμε βλαβη"

"Τωρα Τωρα αυτες τις μερες ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ η αναβαθμιση του DSLAM

της περιοχης σας"

 

Α.. και πια Χριστουγεννα περιμενετε

Αυτοι απο 15 Δεκεμβριου θα την κοπανισουν με αδειες..

Οχι θα κατσουν να ασχοληθουν με τις γραμμες μας...

 

ΠΟΥΛΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ

Εχουν κανει τις Τηλεπικοινωνιες στην Ελλαδα ΜΑΓΑΖΑΚΙ τους.

ΚΑΜΜΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ-ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΟΔΟΣ-ΚΑΜΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ

Πηγαινουν στην ΕΕ και τους μαλωνουν,τους πιεζουν,τους ρεζιλευουν (ΠΙΑΣΑΤΕ ΠΑΤΟ νομιζω οτι τους ειπε η Επιτροπος) και αυτοι

στα ....:X :X τους!!!!

 

Οι παχυλοι μισθοι και οι αυξησουλες πεφτουν ομως κανονικα...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Τότε ποιός ο λόγος για να πληρώνουμε για 768, 1024 και 2048?? Να πληρώνουμε για 256.... Ποιός ο λόγος να πληρώνουμε 1024 και οι ταχύτητες να είναι 384, 256 κτλ...

 

Pcman... Μετά απο το γράψιμο της παρασκεύς απο τους τεχνικούς του ΟΤΕ που μου είπαν να έρθουν τους δίνω παράταση μέχρι αύριο... Διαφορετικά...

Λέω να δημιουργήσουμε ένα Site με παράπονα όσον αφορά το ADSL...Να μαζευτούνε ονόματα και συμπληρώνοντας μια φόρμα και στέλνοντας επώνυμα τις καταγγελίες στον ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ, isp καθώς και στον ίδιο τον πΟΤΕ...:O

 

PCMan http://www.eett.gr/

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Τότε ποιός ο λόγος για να πληρώνουμε για 768, 1024 και 2048?? Να πληρώνουμε για 256.... Ποιός ο λόγος να πληρώνουμε 1024 και οι ταχύτητες να είναι 384, 256 κτλ...

 

Pcman... Μετά απο το γράψιμο της παρασκεύς απο τους τεχνικούς του ΟΤΕ που μου είπαν να έρθουν τους δίνω παράταση μέχρι αύριο... Διαφορετικά...

Λέω να δημιουργήσουμε ένα Site με παράπονα όσον αφορά το ADSL...Να μαζευτούνε ονόματα και συμπληρώνοντας μια φόρμα και στέλνοντας επώνυμα τις καταγγελίες στον ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ, isp καθώς και στον ίδιο τον πΟΤΕ...:O

 

PCMan http://www.eett.gr/

 

NAI απο μενα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Τότε ποιός ο λόγος για να πληρώνουμε για 768, 1024 και 2048?? Να πληρώνουμε για 256.... Ποιός ο λόγος να πληρώνουμε 1024 και οι ταχύτητες να είναι 384, 256 κτλ...

 

Pcman... Μετά απο το γράψιμο της παρασκεύς απο τους τεχνικούς του ΟΤΕ που μου είπαν να έρθουν τους δίνω παράταση μέχρι αύριο... Διαφορετικά...

Λέω να δημιουργήσουμε ένα Site με παράπονα όσον αφορά το ADSL...Να μαζευτούνε ονόματα και συμπληρώνοντας μια φόρμα και στέλνοντας επώνυμα τις καταγγελίες στον ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ, isp καθώς και στον ίδιο τον πΟΤΕ...:O

 

PCMan http://www.eett.gr/

Αν και δεν πιστεύω με τίποτα να γίνει κάτι, είμαι μέσα.

 

Αν χρειαστείς βοήθεια στην ιστοσελίδα, εδώ είμαι.

 

Μόλις πήρα τηλέφωνο στην vivodi και τους είπα για άλλη μια φορά όλο το παραμύθι μου και μου είπαν κι αυτοί το δικό τους. "Θα δηλώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ"

Ο ΟΤΕ με την σειρά του θα με γράψει στα αρχίβια του και έτσι στο τέλος ο μαλ@κας θα είμαι εγώ..

Ελλάς το μεγαλείο σου...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες, Συμφορουμίτισσες

(ακούγεται σαν συμφορά :lol: !!!, anyway...)

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Ας ελπίσουμε ότι η νέα εβδομάδα να μας βρεί όλους ... αναβαθμισμένους!!!

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε ...:

(1024/256)

 

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 217.07Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 344.06kb/s

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ψυχραιμία ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για σας.Ειμαι και εγω ενας καψερος με 2048 σύνδεση (καλο αστειο ε?) ο οποιος επειδη ήθελα να έχω καποια ποιοτητα είπα να μην μείνω στην παλια 512 και μετα 1024 αλλα να αναβαθμιστω στην ανωτέρω ταχυτητα. Παιδια εμενα οι ταχυτητες μου ειναι δραματικες. Στην καλυτερη κατεβαζω με 100 (μια φορα την εβδομαδα) και τις υπόλοιπες με 40-50. Οταν πηρα τηλεφωνο τον ΟΤΕ να ερθει και μετα απο πολλες διαβουλευσεις ( βλαβη στο 121, παραπονα και παλι παραπονα) ο τυπαρας για να μην τον πω αλλιως μου εδωσε τη λυση "ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΕ 768 ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΝΑ ΗΡΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ?".Δεν μπορω να πω ειναι μια λυση και αυτη. Φυσικα δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ακουσε μιας και τις περισσοτερες φορες κατεβάζω με κατω απο το 1/3 ασφαλειας.Και ερωτω:Οταν λενε οτι ειναι κατ'εκτιμηση η ταχυτητα και τους απανταω εγω οτι τα λεφτα που τους δίνω δεν ειναι κατ'εκτιμηση,πια ειναι η σωστη ανταπαντηση τους? Ω ναι κυριοι αυτη που φανταστηκατε "ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?"

Λοιπον παιδακια εγω το εχω βρει το συστημα. Καθε 2η μερα παιρνω το 121 και δηλωνω παραπονο. Τους εχω τσακισει.Συνεχεια με περνουν και μου λενε τι τρεχει τωρα? και τους λεω "δεν μου εχετε φτιαξει τη γραμμη".Απλα.

Μας λυπαμαι ολους -χωρις παρεξηγηση και βαζω και εμενα πρωτο και καλυτερο- γιατι ειμαστε δεσμιοι απεναντι σε καποιους που θα μπορουσαμε να τους εχουμε ξεβρακωσει σε αλλη χωρα. Αλλα εμεις ειμαστε τουμπεκι ψιλοκομενο και απλα λεμε τον πονο μας σε αυτο εδω το φορουμ.Ειμαστε για λυπιση.ΤΕΛΟΣ

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Αυτά συμβαίνουν και γι' αυτό κι εγώ τέλος του μήνα που λήγει το 6μηνο του Conn-x, αν δε βρω κάτι άλλο αξιόλογο (που σιγά μη βρω γιατί όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν), θα το ρίξω στα 1024 ή ακόμα και στα 768. Γιατί θεωρώ ότι επί της παρούσης η 768 είναι η πιο "τίμια" ταχύτητα που "παίζει". Εξ'άλλου όλους εκεί μας έχουν ρίξει, οπότε ας έχουμε αυτό που πληρώνουμε και αντίστροφα!!
Link to comment
Share on other sites

Αντί να έρθει το συνεργείο του ΟΤΕ με πήραν τηλ. μου είπαν να μπώ στο ftp.otenet.gr και να κατεβάσω ένα αρχειάκι απο κει για να δουμε download speed και λέει πως επειδή με την αναβάθμιση έπεσε κόσμος δν υπάρχει διαδέσιμο bandwidth και η βλάβη στον Βόλο τουλάχιστον θα αποκατασταθεί μέχρι και την τρίτη ημέρα των Χριστουγέννων. Έτσι οφείλεται πως το πρωί έχει "κάπως" καλύτερο download rate. Αν δν γίνει μέχρι τότε μου έδωσε ένα τηλ εδώ του Βόλου. Τι να πώ... Υπομονή μέχρι το τέλος του μήνα...?
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Γνωστό το παραμύθι. Μήπως το αρχείο που σου είπαν να κατεβάσεις ήταν το παρακάτω; :p

ftp://ftp.otenet.gr/pub/unix/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/2.2.9/2.2.9-RELEASE.iso

 

Μάλλον τα ίδια λένε σε όλους!! (τα ίδια μου έλεγαν και τον Αύγουστο, προτού τους απειλήσω με μηνύσεις και εξώδικα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά συμβαίνουν και γι' αυτό κι εγώ τέλος του μήνα που λήγει το 6μηνο του Conn-x, αν δε βρω κάτι άλλο αξιόλογο (που σιγά μη βρω γιατί όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν), θα το ρίξω στα 1024 ή ακόμα και στα 768. Γιατί θεωρώ ότι επί της παρούσης η 768 είναι η πιο "τίμια" ταχύτητα που "παίζει". Εξ'άλλου όλους εκεί μας έχουν ρίξει, οπότε ας έχουμε αυτό που πληρώνουμε και αντίστροφα!!

 

Καπως ετσι ειναι τα πραγματα! Θελουν συνδρομητες στα 768Κ γιατι δεν υπαρχει bandwidth διαθεσιμο!

 

Αντί να έρθει το συνεργείο του ΟΤΕ με πήραν τηλ. μου είπαν να μπώ στο ftp.otenet.gr και να κατεβάσω ένα αρχειάκι απο κει για να δουμε download speed και λέει πως επειδή με την αναβάθμιση έπεσε κόσμος δν υπάρχει διαδέσιμο bandwidth και η βλάβη στον Βόλο τουλάχιστον θα αποκατασταθεί μέχρι και την τρίτη ημέρα των Χριστουγέννων. Έτσι οφείλεται πως το πρωί έχει "κάπως" καλύτερο download rate. Αν δν γίνει μέχρι τότε μου έδωσε ένα τηλ εδώ του Βόλου. Τι να πώ... Υπομονή μέχρι το τέλος του μήνα...?

 

Ειναι απιθανο να βελιωθει η κατασταση μεχρι τελος του μηνα! Με τους ρυθμους που κινειται ο ΟΤΕ θα περασει καιρος που κανεις δε μπορει να προσδιορισει!! Το προβλημα ειναι σε πολλες πολεις της Ελλαδας που εχουν πολλους συνδρομητες! Προσωπικα δεν εχω προβλημα ταχυτητων. Σε ωρες αιχμης η ταχυτητα μου πεφτει το πολυ 150kbits απο της αρχικη!

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό το παραμύθι. Μήπως το αρχείο που σου είπαν να κατεβάσεις ήταν το παρακάτω; :p

ftp://ftp.otenet.gr/pub/unix/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/2.2.9/2.2.9-RELEASE.iso

 

Μάλλον τα ίδια λένε σε όλους!! (τα ίδια μου έλεγαν και τον Αύγουστο, προτού τους απειλήσω με μηνύσεις και εξώδικα)

 

και μενα μου τοπαν αυτο:mad:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό το παραμύθι. Μήπως το αρχείο που σου είπαν να κατεβάσεις ήταν το παρακάτω; :p

ftp://ftp.otenet.gr/pub/unix/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/2.2.9/2.2.9-RELEASE.iso

 

Μάλλον τα ίδια λένε σε όλους!! (τα ίδια μου έλεγαν και τον Αύγουστο, προτού τους απειλήσω με μηνύσεις και εξώδικα)

 

Οι παροχοι υπηρεσιων ιντερνετ ειναι υποχρεωμενοι οχι να σου δεσμευουν χωρητικοτητα δικτυου για να τρεχει η γραμμη σου αλλα να υπαρχει παντα διαθεσιμη χωρητικοτητα αναλογη αυτης που πληρωνεις για το εσωτερικο αλλα και το εξωτερικο! Το ιντερνετ ειναι παγκοσμιο και θεωρητικα δεν εχει συνορα ετσι? Τι σας λεει τωρα η Οτενετ. Δοκιμαστε να κατεβασετε αρχειο μεσα απο το ftp μας? Εχει νοημα?

 

Το αρχει αυτο της οτενετ το κανω download με 105KB/s σταθερα. Χρησιμοποιω HOL!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τότε έφτασα ένα βήμα πριν το εξώδικο. Το Σάββατο αποφάσισα να κάνω υπομονή μέχρι την Τρίτη και να το στείλω αλλά για καλή τους τύχη ήρθαν και το έφτιαξαν Κυριακή πρωί στις 8:30....

 

Βέβαια εδώ και 1,5-2 μήνες πάλι τα ίδια!

2048;;;;; last year!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια είναι απίστευτοι.Πηρα σημερα να ρωτησω σε τι σημειο βρίσκεται το προβλημα μου για την χαμηλη ταχυτητα και μου ειπαν οτι το τμημα ελεγχου των dslam δεν εντοπισε καποιο προβλημα και το εκλεισε το θεμα. Τα εχω παρει ασχημα. Θα αρχισω τα κουτουλιδια μου φαινεται
Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

αληθεια σου ειπαν εν μερει, δεν εχεις καποιο προβλημα εσυ, απλα δεν υπαρχει bandwidth. οταν φτιαξει η δικη σου συνδεση, θα φτιαξει ολων πιθανοτατα.
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δε παει αλλο!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δε παει αλλο!

 

Εχεις δικιο.Εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν προκειται να βελτιωθει

η κατασταση.Ειναι μη αναστρεψιμη.

 

Δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στην ζητηση

Δεν εχουν υποδομες σε εξοπλισμο,γραμμες κλπ.

Δεν υπαρχει Bandwidth

 

Και αλλα και αλλα πολλα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε γενικά οτι όταν ο ΟΤΕ βλέπει βλάβη με αιτιολογία "χαμηλές ταχύτητες" πλέον δεν ασχολήτε με το πρόβλημα. Το κλείνει και τελείωσε.

 

Επίσης για να δεχτούν οτι έχεις πρόβλημα πρέπει να μην ξεπερνάς το 1/3 της ονομαστικής σου ταχύτητας όλο το 24ωρο.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε γενικά οτι όταν ο ΟΤΕ βλέπει βλάβη με αιτιολογία "χαμηλές ταχύτητες" πλέον δεν ασχολήτε με το πρόβλημα. Το κλείνει και τελείωσε.

 

Επίσης για να δεχτούν οτι έχεις πρόβλημα πρέπει να μην ξεπερνάς το 1/3 της ονομαστικής σου ταχύτητας όλο το 24ωρο.

 

Το θέμα είναι οτι εγω ειμαι κάτω απο το 1/3 της ταχύτητας 24 το 24ωρο 7 μέρες την εβδομάδα.Σε μια συνδεση 2Mbit κατεβάζω με 45-60kb/s. Το ωραίο ειναι οτι μου είπαν οτι το οριο είναι το 1/20 και όχι το 1/3. Φυσικα μετα απο συζήτηση καταλαβε τη λαλακια του. Απλά είναι απίστευτοι

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα σε βοηθούσε μια έγγραφη καταγγελία στην ΕΕΤΤ/ΙΝΚΑ.

Ναι ε?

Εγώ έκανα καταγγελία την Παρασκευή.

Τι έγινε όμως? Πήρα καμία απάντηση???

ΟΧΙ :mad:

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε. Εχεις καιρό ακόμα. Δεν είπα οτι απαντάνε αμέσως. Χρειάζεται διαδικασία για να σου απάντήσουν... μην βιάζεσαι λοιπόν.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...