Jump to content

Sony Ericsson P990i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύμφωνα με ανεπιβεβαιώτες πληροφορίες αυτή θα είναι η τελευταία αναβάθμιση.

Για τα υπόλοιπα μπορείτε να πάτε στο νέο μοντελο Ρ1.

Όσοι τι φάγατε με το p990 ας προσέχατε...

Δεν νομιζω οτι αν ηξερε κανεις οτι θα εμενε με ενα τηλ σαν το p990i με bugs να το αγοραζε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοιτα εαν βρεις κανενα μεταχειρησμενο αλλα σε τελεια κατασταση με 220 ευρω πολυ απλα το περνεις (γιατι αξιζει τα λεφτα) και οσο αντεξει!!!!

Δεν τίθεται θέμα αν θα αντέξει η όχι το τηλέφωνο, απλά σταματά η εξέλιξη του software καθώς η SE θεωρεί ότι έχει λύσει όλα τα προβλήματα του τηλεφώνου.

Δηλαδή το δικό μου, που είναι 1 μήνα, αν πάθει κάτι θα μου πούν ότι δεν το επισκευάζουν κι ας έχω 23 μήνες εγγύηση? όχι βέβαια, απλά δεν θα μπορούν να διορθώσουν τα τυχών software προβλήματα που έχει/θα παρουσιάσει. και εκεί ακριβώς θα πατήσω όταν πάω στην αντιπροσωπεία και, σύμφωνα με τους νόμους της Ευρωπαικής Ένωσης, τους ζητήσω ή να το φτιάξουν ή να μου το αντικαταστήσουν με άλλο μοντέλο, όταν με το καλό θα έχει κυκλοφορήσει το P1i.

Και κάτι μου λεεί ότι πολλά P1i θα δωθούν με αυτόν ακριβώς τον τρόπο:cool:!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

...εκεί ακριβώς θα πατήσω όταν πάω στην αντιπροσωπεία και, σύμφωνα με τους νόμους της Ευρωπαικής Ένωσης, τους ζητήσω ή να το φτιάξουν ή να μου το αντικαταστήσουν με άλλο μοντέλο, όταν με το καλό θα έχει κυκλοφορήσει το P1i.

Και κάτι μου λεεί ότι πολλά P1i θα δωθούν με αυτόν ακριβώς τον τρόπο:cool:!

 

...Ευσεβείς πόθοι... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

σιγά μην "μπει" τόσα χρήματα μέσα η SE να μας δώσει το Ρ1.

 

αν θέλαν να ξοδέψουν χρήματα για εμάς, τους χρήστες της, θα συνεχίζαν την εξέλιξη του Ρ990, έτσι και εμεις που "σκάσαμε" τόσα λεφτά θα είμαστε ευχαριστημένοι που η SE ενδιαφέρεται για εμάς, αλλα και το σημαντικότερο οτι οι νέοι πελάτης της θα γνωρίζουν οτι δεν θα μείνουν κάποια στιγμη "ξεκρέμαστοι" όπως μένουμε εμείς τώρα.

Link to comment
Share on other sites

...Ευσεβείς πόθοι... :rolleyes:

φίλε μου καλώς ή κακώς ανήκουμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση και οι νόμοι της δεν είναι σαν τους Ελληνικούς. Οι νόμοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν ισχύ και επιβάλλονται όχι σαν τους δικούς μας που υπάρχουν απλά για να υπάρχουν. Κι όταν θα πέσουν οι μηνύσεις να δούμε ποιός θα τρέχει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλώς ή κακώς ανήκουμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση και οι νόμοι της δεν είναι σαν τους Ελληνικούς. Οι νόμοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν ισχύ και επιβάλλονται όχι σαν τους δικούς μας που υπάρχουν απλά για να υπάρχουν. Κι όταν θα πέσουν οι μηνύσεις να δούμε ποιός θα τρέχει...

 

Δεν διαφωνώ, απλά συνήθως η διαδικασία διεκδίκησης είναι τόσο χρονοβόρα και... φραγκοβόρα, που οι περισσότεροι (ο εαυτός μου μέσα) δεν μπαίνουμε σε τέτοιες ιστορίες για μια συσκευή των 250 ή 500 ευρώ. Από την άλλη, οι εταιρείες έχουν συνήθως μεγάλη ικανότητα νομικίστικων ελιγμών.

 

...Αν έχεις εσύ το κουράγιο, επιχείρησέ το. Αν πετύχεις, θα ανοίξεις το δρόμο για πολλούς μας.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά αλλά στην πράξη δεν μπορεί να κάνει κανείς κάτι για αυτό.θα πας στην sony ericsson,θα τους πεις να σου αλλάξουν την συσκευή με το P1 και αυτοί θα σου πουν φυσικά ότι αποκλείεται και μετά τι;θα προσφύγεις στο δικαστήριο της Ευρωπαικής Ένωσης για ένα κινητό;αν έχεις το κουράγιο και την υπομονή για μια τέτοια διαδικασία κάντο....
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλώς ή κακώς ανήκουμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση και οι νόμοι της δεν είναι σαν τους Ελληνικούς. Οι νόμοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν ισχύ και επιβάλλονται όχι σαν τους δικούς μας που υπάρχουν απλά για να υπάρχουν. Κι όταν θα πέσουν οι μηνύσεις να δούμε ποιός θα τρέχει...

 

Οι νόμοι που αναφέρεσαι είναι ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ, σε συνδυασμό με τον νόμο περί προστασία καταναλωτή. ΟΚ συμφωνώ καλή η Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά μην υποτιμάμε και το ελληνικό σύστημα. Και μην ξεχνάς ότι για να πας σε ευρωπαϊκό δικαστήριο, πρέπει να εξαντλήσεις τα εσωτερικά δικαστήρια, α και βεβαίως ότι μόνο κράτος καταδικάζεται από το ευρωπαϊκό δικαστήριο, ποτέ ιδιώτης ή εταιρία.

 

 

Πάντως αν έχεις όρεξη κάν' το, μαζί σου, αλλά θα έχεις αποτέλεσμα κανά χρόνο μετά, στην καλύτερη των περιπτώσεων.

 

Σε σχετικό πρόβλημα που είχα με το service της SE, (δεν μου πουλάγανε ανταλλακτικά, αν και ο νόμος περί προστασία καταναλωτή λέει ακριβώς τα αντίθετα), πήγα στην προστασία καταναλωτή, ένα τηλέφωνο έγινε και μπαμ ως του θαύματος, μου πουλήσανε ανταλλακτικά. (Εκείνη την περίοδο είχα την διάθεση να πάω και δικαστικώς, αλλά αφού έγινε η δουλειά μου εξώδικα μια χαρά).

Link to comment
Share on other sites

Το υφακι σου δεν το καταλαβα? τι θα πει ας προσεχαμε? λες να το ξεραμε απο την αρχη? για σε παρακαλω πολυ προσεχε πως μιλας δεν πουλαμε μαγκια πισω απο τα πληκτρολογια.:mad:

 

+00... Δεν νομίζω να υπήρχαν κάποιοι ο οποίος να ήξερε ότι στο P990 η μνήμη είναι τύπου nand και ότι σε αυτή εκτελούνται όλες οι εφαρμογές και επίσης (εδώ πολλές τεχνικές λεπτομέρειες).... με αποτέλεσμα να υπάρχουν τα memory leaks κτλ κτλ

 

σιγά μην "μπει" τόσα χρήματα μέσα η SE να μας δώσει το Ρ1.

 

αν θέλαν να ξοδέψουν χρήματα για εμάς, τους χρήστες της, θα συνεχίζαν την εξέλιξη του Ρ990, έτσι και εμεις που "σκάσαμε" τόσα λεφτά θα είμαστε ευχαριστημένοι που η SE ενδιαφέρεται για εμάς, αλλα και το σημαντικότερο οτι οι νέοι πελάτης της θα γνωρίζουν οτι δεν θα μείνουν κάποια στιγμη "ξεκρέμαστοι" όπως μένουμε εμείς τώρα.

 

Πολύ σωστή η σκεψή σου, αλλά δεν νομίζω να το κάνει η SE. Αν από όσους έχουν το P990, αγοράσουν το P1 ή οποιοδήποτε άλλο smartphone της SE, μόνο το 10-15% να δείτε τι ωραία που θα προσέχει η SE τους πελάτες της. :mad::!:

Link to comment
Share on other sites

Οι νόμοι που αναφέρεσαι είναι ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ, σε συνδυασμό με τον νόμο περί προστασία καταναλωτή. ΟΚ συμφωνώ καλή η Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά μην υποτιμάμε και το ελληνικό σύστημα. Και μην ξεχνάς ότι για να πας σε ευρωπαϊκό δικαστήριο, πρέπει να εξαντλήσεις τα εσωτερικά δικαστήρια, α και βεβαίως ότι μόνο κράτος καταδικάζεται από το ευρωπαϊκό δικαστήριο, ποτέ ιδιώτης ή εταιρία.

 

Πάντως αν έχεις όρεξη κάν' το, μαζί σου, αλλά θα έχεις αποτέλεσμα κανά χρόνο μετά, στην καλύτερη των περιπτώσεων.

 

Σε σχετικό πρόβλημα που είχα με το service της SE, (δεν μου πουλάγανε ανταλλακτικά, αν και ο νόμος περί προστασία καταναλωτή λέει ακριβώς τα αντίθετα), πήγα στην προστασία καταναλωτή, ένα τηλέφωνο έγινε και μπαμ ως του θαύματος, μου πουλήσανε ανταλλακτικά. (Εκείνη την περίοδο είχα την διάθεση να πάω και δικαστικώς, αλλά αφού έγινε η δουλειά μου εξώδικα μια χαρά).

Κοίτα δε νομίζω ότι θα χρειαστεί να φτάσουμε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο. Σύμφωνα με το νόμο αν ένα προϊόν πάει για service με το ίδιο πρόβλημα πάνω από 3 φορές τότε ο πελάτης έχει δικαίωμα να ζητήσει αντικατάσταση και φυσικά όποιο P και να σου δώσουν θα έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα άρα που καταλήγουμε? Ή ζητάμε τα χρήματά μας πίσω ή αντικατάσταση με άλλο μοντέλο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου και φυσικά αυτό δεν θα γίνει μόνο από ένα άτομο, θα πρέπει να πάμε όλοι μαζί για να είναι η πίεση μεγαλύτερη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω στο σκεπτικό σου, απλώς εγώ σημείωσα ότι από το εθνικό δίκαιο υποχρεούται η SE σε διόρθωση, άλλως αντικατάσταση (με ίδιο και μόνο), άλλως αποζημίωση.

Η αντικατάσταση με άλλο μοντέλο δεν είναι υποχρεωτικό για την SE, και βεβαίως ούτε και για εμάς. Μόνο αν συμφωνήσουμε και οι δύο μπορεί να γίνει.

Και σου κάνω την ερώτηση που ευλόγως γεννιέται. Θέλεις εσύ μετά από όλα αυτά να χρησιμοποιείς κινητό SE; Προσωπικά, θα προτιμούσα μια αποζημίωση (αν είχα όρεξη να το κυνηγήσω) και άντε γεια SE. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

 

ΥΓ: Ήδη ψάχνω άλλο κινητό και οτιδήποτε SE έχω το πετάω, και βεβαίως διαδίδω σε όλους την συμπεριφορά της SE. Και μάλλον, αυτό την καίει την SE.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω και μεταξύ μας ποτέ δεν είπα ότι θα το κρατήσω το P1i, αν μου το δώσουν. Το πιο πιθανό είναι να ζητήσω κι εγώ τα χρήματά μου πίσω. Αλλά και στην περίπτωση που συμφωνήσουν να κάνουν αντικατάσταση με άλλο μοντέλο εσύ πιο θα διάλεγες? Το σκεπτικό για το P1i έιναι απλά ότι θα πουληθεί πολύ ακριβότερα από οποιδήποτε άλλο SonyEricsson τηλέφωνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό για το P1i έιναι απλά ότι θα πουληθεί πολύ ακριβότερα από οποιδήποτε άλλο SonyEricsson τηλέφωνο.

 

εγώ πιστεύω αυτό θα γίνει στο w960

στο P1 θα είναι λογική η τιμολόγηση (λογική εννοώντας την κλασική τιμολογιακή πολιτική της SE)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: Bluetooth HELP

 

Αν κάποιος το έχει κάνη ας απάντηση ,μέσω Bluetooth ακούτε mp3 ?????

Γιατί εμένα μου λέει ότι ο ήχος είναι σε ηχείο χωρίς να έχει άλλη επιλογή μεταφοράς ήχου σε ακουστικό Bluetooth μόνο εάν βάλω τα ενσύρματα ακουστικά τότε ρωτάει για μεταφορά ήχου σε ακουστικά Η σε ηχείο τίποτα άλλο . Για Bluetooth ούτε λόγος μόνο σε σύνδεση ομιλίας τηλεφώνου λειτουργεί η μεταφορά ήχου σε Bluetooth . Και σχετικά με τα RDS εμένα λειτουργεί κανονικά στους σταθμούς που το υποστηρίζουν.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

The next firmware release for the P990 and W950 will be available from the Sony Ericsson Update Service from August 2007.

 

...Πρόκειται για επίσημη ανακοίνωση της SE μέσω του Developer Forum της. Απ' ό,τι λέει, αναθεώρησαν μετά από το "feedback" και "additional internal testing". Ας είμαστε καλά όσοι διαμαρτυρηθήκαμε δημόσια στο internet μέσω forums, blogs κτλ. Προφάνως η διαμαρτυρία πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις απ' ότι περίμενε η SE και άρχισε να γίνεται επικίνδυνη, με αποτέλεσμα να το ξανασκεφτούν...

 

Βέβαια η ανακοίνωση αφήνει απέξω τους κατόχους Μ600 (που έχουν ήδη στερηθεί την τελευταία έκδοση), αλλά αυτό είναι offtopic.

 

Πληροφορίες θέλουν τη SE να χρησιμοποιεί (μάλλον για πρώτη φορά) τα forums και το WiKi του uiq3.sf.net ως πηγή πληροφόρησης για τα bugs του λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

...Πρόκειται για επίσημη ανακοίνωση της SE μέσω του Developer Forum της. Απ' ό,τι λέει, αναθεώρησαν μετά από το "feedback" και "additional internal testing". Ας είμαστε καλά όσοι διαμαρτυρηθήκαμε δημόσια στο internet μέσω forums, blogs κτλ. Προφάνως η διαμαρτυρία πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις απ' ότι περίμενε η SE και άρχισε να γίνεται επικίνδυνη, με αποτέλεσμα να το ξανασκεφτούν...

 

Βέβαια η ανακοίνωση αφήνει απέξω τους κατόχους Μ600 (που έχουν ήδη στερηθεί την τελευταία έκδοση), αλλά αυτό είναι offtopic.

 

Πληροφορίες θέλουν τη SE να χρησιμοποιεί (μάλλον για πρώτη φορά) τα forums και το WiKi του uiq3.sf.net ως πηγή πληροφόρησης για τα bugs του λογισμικού.

 

Εγω προσωπικα παντως...μετα απο 4 χρονια στη σειρα Ρ... εγκαταλειπω !!! Θα ψαχτω αλλου...Βαρεθηκα ...Και αυτο εξ αιτιας της πολυμηνης ταλαιπωριας με το Ρ 990.

τα ΨΑΡΙΑ δεν ΞΕΡΟΥΝ οτι ΒΡΕΧΕΙ ...;)
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα παντως...μετα απο 4 χρονια στη σειρα Ρ... εγκαταλειπω !!! Θα ψαχτω αλλου...Βαρεθηκα ...Και αυτο εξ αιτιας της πολυμηνης ταλαιπωριας με το Ρ 990.

 

k kala tha kaneis file mou egw eixa to p990 gia ena mhna peripou k den phgene allo akoma ligo tha filouse ton teixo. twra peira ena qtek 9100 exw perasei wm6 k mporw na exw oti efrmogh thelw systhmata plohghshs ktl se sxesh me to p990 pou oti evriska den me kalypte apolyta.

 

ayta k apo mena :) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους σας, είμαι στο εξής δίλημα, έχω βρεί το P990i 290 Euro και το M600i 198 Euro.

Σε αυτή τη φάση και με γνωστά τα πιθανά τους προβήματα και με όσα λύνουν οι υπάρχουσες ενημερώσεις firmware αξίζει η αγορά κάποιον απο τα δύο;Εσείς θα παίρνατε κάποιο σε αυτές τις τιμές και πυό θα προτιμούσατε;Επίσης διάβασα ότι για το P990i προγραμματίστηκε μια ακόμη ενημέρωση firmware στα μέσα με τέλη Αυγούστου,πιθανόν να είναι και η τελευταία.

Συγκεκριμένα μετά και την τελευταία υπάρχουσα ενημέρωση για το P990i ποιά είναι τα σοβαρά προβλήματα-bugs που παραμένουν; Αν υποτεθεί ότι αυτά εξακολουθήσουν να υπάρχουν και έπειτα απο την ενημέρωση του Αυγούστου (όταν αυτή βγεί) το τηλέφωνο είναι usable;Εννοώ μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι είναι σχετικά ικανοποιημένος απο τη δουλειά που μπορεί να βγάλει με αυτό ώστε να δικαιολογήσει την αγορά του ή απλά θα ταλαιπωρηθεί τσάμπα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις σας, ειλικρινά θα εκτιμήσω όλες τις συμβουλές σας καθώς χρειάζομαι ένα τηλ. με αυτές τις δυνατότητες έστω και εαν δε μείνω απόλυτα ικανοποιημένος.Γι αυτό περιμένω όσο γίνεται το συντομότερο να ακούσω τις θέσεις σας στο ζήτημα.Επίσης σημειώνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να διαθέσω τα λεφτά που έχω δεί ότι θα κοστίζει το P1i όταν αρχίσει να πωλείται!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Με ενδιαφέρει και μενα με 290 ευρω το 990 και επειδη εχω δουλεψει ενα Μ600 ενος φιλου μου να ρωτησω αν αξιζει τον κοπο. Αν απο την ασυρματη συνδεση μπορεις να συνδεθεις κανονικα με το δικτυο και αν παρεχει πολυμεσικο περιεχομενο απο τους palyer, δηλαδη αν μπορουμε να ακουσουμε ραδιοσταθμους απο wi-fi, tv internet και λοιπά...
Link to comment
Share on other sites

Που τη βρίκατε αυτή την προσφορά; Έχω το Μ600i οπότε δεν πολυενδιαφέρομαι, αλλά αν μπορούσα και το πουλούσα για 200 ευρώ δε θα με πίραζε να πάρω το P990 μόνο για 90 ευρώ παραπάνω [ωστε να έχω Wi-Fi και κάμερα]...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P990i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...