Jump to content

Υπότιτλοι - Subtitles


gkr41
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ελληνικούς υπότιτλους είναι δύσκολο, λογικά όμως αγγλικούς υπότιτλους θα υποστηρίζει. Ίσως να το αναφέρει και το manual.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest valeria
Για ελληνικούς υπότιτλους είναι δύσκολο, λογικά όμως αγγλικούς υπότιτλους θα υποστηρίζει. Ίσως να το αναφέρει και το manual.
Δεν διαβάζω ποτέ manual να σου πω την αλήθεια :O βαριέμαι,τα βρίσκω μόνη μου... :p Πάντως οι αγγλικοί δουλεύουν όντως,οπότε όλα ok,κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και με ελληνικούς από περιέργεια :D Τhanks και πάλι ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

exw mperdeutei

 

katevasa to War Of the Worlds(cd1 & cd2)

 

apo to site tou http://www.greeksubs.com

katevasa etoimous ypotitlous (cd1 & cd2)

 

to provlima:

oi ypotitloi temfanizontai pio nwris

diavazw kati, enw oi ythopioi to lene meta apo poly wra!

 

xrisimwpoiw to programma bsp player.

paw sta preferences oti kai na kanw den allazei to provlima

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ένα utility όπως το Subtitle workshop μπορεί να κάνει αυτό που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

elpizw kapoios me aples kouventes na mou dwsei na katalavw pws to kanw.

oi ypotitloi emfanizontai peripou 20-30sec pio nwris apo to kanoniko.

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, πριν αρχίσω τα μικροπειράματα: για να δούμε DivX σε επιτραπέζιο DVD player με τη σχετική δυνατότητα, απλά το γράφουμε σε ένα DVD-R μαζί με το αντίστοιχο .srt και πατάμε subtitle όπως σε ένα "κανονικό", αγοραστό DVD?

 

Μάλλον έχω και μια δεύτερη: μπορούμε να έχουμε περισσότερα Dvix/Xvid στο ίδιο DVD-R και να τα βλέπουμε με τους υποτίτλους τους; Πρέπει να αντιστοιχήσουμε το κάθε αρχείο video με τους υποτίτλους του με κάποιο τρόπο;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Στα dvd players που υποστηρίζουν divx/xvid και υπότιτλους σ'αυτά, αρκεί στο δισκάκι να έχεις ένα αρχείο srt με το ίδιο filename με το αρχείο avi που σε ενδιαφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα το επιχειρήσω σήμερα κιόλας αν προλάβω.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Mipos gnorizei kaneis kapoio site me me greek subs ektos apo to greeksubs.com?

Na einai omos kapoio tis prokopis kai updated.

 

Eyxaristo

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά είναι μόνιμη 30 δευτ. σε όλο το έργο ανοίγεις τους υπότιτλους με το Subtitle Workshop. Μετά πατάς ταυτόχρονα Control+D. Διαλέγεις For all subtitles και βάζεις το χρόνο μετατόπισης σε + ή -.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά είναι μόνιμη 30 δευτ. σε όλο το έργο ανοίγεις τους υπότιτλους με το Subtitle Workshop. Μετά πατάς ταυτόχρονα Control+D. Διαλέγεις For all subtitles και βάζεις το χρόνο μετατόπισης σε + ή -.

 

 

thanks kpartsi.

den itan auto akrivws.

to vrika monos, pali kala pou to epsaksa kai kserw 5 pragmata.

ithelan syntonismo oi ypotitloi

ksereis,

dilwneis ton 1o ypotitlo, dilwneis kai ton teleutaio kai tous

syntonizei mono tou olous.

douleia 1 leptou itan

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορώ να βρώ Αγγλικούς υπότιτλους νέων Ελληνικών ταινιών;
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βρώ Αγγλικούς υπότιτλους νέων Ελληνικών ταινιών;

Δύσκολα. Μόνο αν εσύ ή κάποιος άλλος καθήσει να τους φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας και καλη δουλεια. Είμαι ενα νεο μελος στο φορουμ και η ερωτηση μου εχει να κανει με την εισαγωγη υποτιτλων σε dvd ή vcd για να μπορω να τα βλεπω στο dvd player και οχι μονο pc.

Κατεβασα ρο ConvertXtoDvd, φορτωνω κανονικα το avi αρχειο και τους υποτιτλους αλλα οταν παω να δημιουργησω το dvd μου γραφει faild:exception raised in conversionthread with message "access violation in address 0217412C in module 'avformat.dll' read of address 0000002C" ... :(

Καμια ιδεα ? Γιατι εχω μπερδευτει. Ευχαριστω για την κατανοηση.

Keep wallking
Link to comment
Share on other sites

επίσης παιδιά ένα καινούργιο site με υπότιτλους είναι το http://www.movieplace.gr
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη δουλεια. Είμαι ενα νεο μελος στο φορουμ και η ερωτηση μου εχει να κανει με την εισαγωγη υποτιτλων σε dvd ή vcd για να μπορω να τα βλεπω στο dvd player και οχι μονο pc.

Κατεβασα ρο ConvertXtoDvd, φορτωνω κανονικα το avi αρχειο και τους υποτιτλους αλλα οταν παω να δημιουργησω το dvd μου γραφει faild:exception raised in conversionthread with message "access violation in address 0217412C in module 'avformat.dll' read of address 0000002C" ... :(

Καμια ιδεα ? Γιατι εχω μπερδευτει. Ευχαριστω για την κατανοηση.

Exeis tous codecs pou xreiazete?

Dokimase me to avi2dvd einai free.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια εχω μια ταινια δε vob αρχεια και θελω να βαλω ελληνικους υποτιτλους.Γνωριζεται καμια καλη λυση?Να μπορει να τους συντονισει κιολας.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια κατεβασα καποια επεισοδεια απο μια σειρα και προσπαθησα να βαλω Subs.Δωκιμασα το AVI ReComp αλλα δεν βγαζει ολα τα επεισοδια σωστα.Σε μερικα εχει μια διαφορα ο χρονος που παιζει ο ηχος και η εικονα.Δηλ. πρωτα παιζει το video και μετα απο ενα sec περιπου ακουγεται ο ηχος...Δωκιμασα και το subtitle workshop αλλα μου δειχνει τους υποτιτλους(ελληνικοι) ιερογλυφικα...Μπορειται να μου προτινεται καποια λυση σε ενα απο αθτα τα προγραμματα ή και καποιο αλλο να δωκιμασω γιατι δεν εχω ξανασχοληθει με το θεμα και δεν ξερω??:O
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους υπότιτλους και το ConvertXtoDVD

 

Έχω κατεβάσει μια ταινία divx (κατάληξη *.divx) την οποία όταν την βλέπω με το divx player εμφανίζει κανονικά τους ελληνικούς υπότιτλους. Όταν όμως κάνω την μετατροπή της σε DVD χρησιμοποιώντας το παραπάνω πρόγραμμα οι ελληνικοί υπότιτλοι εξαφανίζονται και έχω μόνο τον ήχο! Επίσης οι επιλογές για subtitles π.χ. στο PowerDVD είναι μη διαθέσιμες,

 

 

Θα μπορούσε κάποιο μέλος με μεγαλύτερη εμπειρία στην χρήση του παραπάνω προγράμματος να μου πει τι μπορεί να κάνω λάθος;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Να σημειώσω ότι κατέβασα μόνο την συγκεκριμένη ταινία και όχι ξεχωριστούς υπότιτλους. Οι υπότιτλοι είναι "μέσα" στο divx αρχείο απλώς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βγαίνουν και στο DVD.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω αγοραση ενα dvd που μπορει να πεξει αρχεια dvix το προβλημα ειναι πως τα εργα που κατεβαζω δεν εχουν υποτιτλους και για να τα δω στο dvd μου πρεπει να τους περασω μεσα :)

Εχω βρει καποιο προγραμμα για αυτη την δουλια αλλα χρειαζετε ενα μησαωρο για να μου τους περασει μεσα :confused: υπαρχει καποιος τροπος - προγραμμα που να περναει μεσα τους υποτιτλους σε ληγοτερο χρονο??? και αν γεινετε να ειναι ευκολο στην χρηση του γιατι σε κανενα δεν αρεσουν τα δησκολα προγραμματα :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Λογικά περνώντας τους .srt υπότιλους μέσα στο cd/dvd που είναι τα xvid/divx .avi σου, θα τους αναγνωρίσει η συσκευή και θα τους εμφανίζει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...