Jump to content

Ταξιδεύοντας οδικώς στη Γερμανία με GPS


Psilos2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ως γνωστο ειμαι υπερασπιστης του ΤομΤομ για τους 2 λογους που εχω αναφερει κατ' επαναληψη...

 

Ο πρωτος, ηταν το Cross country... Οτι δηλαδη ΔΕ χρειαζεται να βαζωβγαζεις αρχεια για να πας απο μια πολη μιας χωρας σε πολη αλλης χωρας. Το πλεονεκτημα αυτο, μαθαινω οτι το παρεχει πλεον και το iGo.

 

Τοτε μου μενει μονο η μεγαλη γκαμα απο "σημεια ενδιαφεροντος" και για να ακριβολογω, οι καμερες και τα ρανταρ...

 

Απο ολες τις χωρες μαλιστα!

 

Δυνατοτητα για ενημερωση αν εχει κινηση στη διαδρομη σου, για να ειμαι ειλικρινης ελπιζω να το εχουν ΟΛΑ τα συστηματα πλοηγησης!

 

Θα πρεπει να αναφερω οτι εχω δοκιμασει και το Route66 το οποιο στις οδηγιες ειναι καλυτερο απο το ΤομΤομ... αλλα ΔΕΝ εχει τα 2 παραπανω που ανεφερα, οποτε κατα την αποψη μου χανει...

 

Αυτα απο το Μαιντς...

 

Υ.Γ: Αγαπητε Dane, που ακριβως μενεις; Russelsheim?

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκιμάζοντας εκτενεστατα το IGO 2006

Εχει καταπληκτικο και ευχρηστο μενού, πολύ καλά γραφικά

Ειναι ακριβέστατο μεχρι αηδίας και ξέρει και τον τελευταίο δρόμο (germania)

Μονο μια φορά πήγε να με περάσει πάνω απο μια γέφυρα για πεζούς αλλα εγώ εφταιγα.

 

Το μόνο προβλημα που έχω είναι οτι δεν μπορώ με τίποτα να του πώ να διαλέξει μόνο μεγάλους δρόμους,οποτε καθε φορά περνάω απο ολα τα χωρια το οποιο δινει βεβαια και ενα κύρος ,καθως φαινεται λες και ειμαι στην γερμανια 100 χρονια.

 

Εχει κανεις καμια ιδέα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκιμάζοντας εκτενεστατα το IGO 2006

Εχει καταπληκτικο και ευχρηστο μενού, πολύ καλά γραφικά

Ειναι ακριβέστατο μεχρι αηδίας και ξέρει και τον τελευταίο δρόμο (germania)

Μονο μια φορά πήγε να με περάσει πάνω απο μια γέφυρα για πεζούς αλλα εγώ εφταιγα.

 

Το μόνο προβλημα που έχω είναι οτι δεν μπορώ με τίποτα να του πώ να διαλέξει μόνο μεγάλους δρόμους,οποτε καθε φορά περνάω απο ολα τα χωρια το οποιο δινει βεβαια και ενα κύρος ,καθως φαινεται λες και ειμαι στην γερμανια 100 χρονια.

 

Εχει κανεις καμια ιδέα?

 

Για το iGO υπάρχει συζήτηση εδώ.

 

Έχεις δοκιμάσει να διαλέξεις μεταξύ ταχυτερης-συντομότερης και πιο οικονομικης διαδρομής;

Link to comment
Share on other sites

e tora exo to tomtom 6 apo exthes to idio men me to pentari alla pio neous xartes !!

 

kita ego psaxno na exo ena kalo programa xoris na berdepso ta boutia mou me isagoges apo xartes ktlp

 

to navigon omos to ksanaleo ine asteri giati me ta 1002 velakia pou sou dixni en oras ploigisis mou dini sougourgi para opiodipote lo programma !!

 

meine meihnung ! :-)

 

kalispera

oi germanoi - toys xeroyme kala paidia - einai latreis ths teliothtas

opoion xarth kai na baleis mikres apoklisis 8a exeis

aytoi exoyn kthmatologio prin ton polemo

eno emis akomh psaxnoyme gia ana8esis

to pocket steets tis microsoft perontas mposta apo to mnhmeio toy ag stratioth sto syntagma moy edine stigma mesa apo to e8niko kipo --

einai gia gelia or klamata

sehr angeneem!! dane

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

για εξωτερικο και συγκεκριμενα γερμανια ..τι προτεινετε ?

i-go ? η tom-tom ? ή κάποιο αλλο ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

για εξωτερικο και συγκεκριμενα γερμανια ..τι προτεινετε ?

i-go ? η tom-tom ? ή κάποιο αλλο ?

 

Eγω περισυ που ειχα παει χρησιμοποιησα το destinator PN και δουλεψε αψογα και φετος επειδη θα ξαναπαω παλι το ιδιο θα χρησιμοποιησω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει με iGo αλλά ό,τι και να χρησιμοποιήσεις για Γερμανία είσαι ΟΚ. Οι χάρτες για αυτή τη χώρα είναι "ώριμοι" και χωρίς τίποτα σημαντικές ελλείψεις.

Το πολύ να χρειάζεσαι μόνο ένα πρόσφατο αρχείο με speed cameras...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι εγώ το Destinator PN χρησιμοποίησα στα τέλη Ιανουαρίου χωρίς προβλήματα. Μόνο όταν ήμουν πεζός δεν μπορούσα να προσανατολιστώ εύκολα διότι δεν έβλεπα την σκιά μου λόγω μόνιμης συννεφιάς.

Πάντως τα "σημεία ενδιαφέροντος" περιλαμβάνουν ορισμένα διαφορετικά στοιχεία από τα αντίστοιχα των Ελληνικών χαρτών.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα "σημεία ενδιαφέροντος" περιλαμβάνουν ορισμένα διαφορετικά στοιχεία από τα αντίστοιχα των Ελληνικών χαρτών.

 

Καλό είναι να πάρεις από το poiedit τα τοπικά αγαπημένα, είναι πάντα πιό ενημερωμένα και πιό πλήρη.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω για Γερμανια με tom-tom θα εισαι μια χαρα,μιας και πηγε ενα φιλαρακι μου για αγορα αυτοκινητου και τον πηγε μια χαρα απ'οτι μου ειπε.

Το σιγκεκριμενο δεν το εχω δοκιμασει βεβαια εγω,αλλα απ'τα λεγομενα του φιλου νομιζω πως θα ειναι οκ.

Επισης δεν εχω αποψη για Destinator + igo για εξωτερικο, αλλα πιστευω οτι αν γνωριζεις την αγγλικη γλωσσα καλα το tom-tom ειναι καλυτερο και απ'τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ζώ εδώ (Γερμανία) και έχω έμα Navigon TS 6000 Europe......πολύ καλό

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ζώ εδώ (Γερμανία) και έχω έμα Navigon TS 6000 Europe......πολύ καλό

 

kai ego filarako to exo alla thn proigoumenh ebdomada pou imoun dusseldorf oute to potami den ebriske..ego to ebgala kiola skaiebala to destinator7..poli kalitero nomizo

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αν γνωριζεις την αγγλικη γλωσσα καλα το tom-tom ειναι καλυτερο και απ'τα 2.

 

και αγγλικα να μην γνωριζεις παλι θα πας μια χαρα με το τομτομ μιας που διαθετει ελληνικες φωνες καθοδηγησης.

δεν ειναι τυχαια νουμερο 1 προγραμα πλοηγησης πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

kai ego filarako to exo alla thn proigoumenh ebdomada pou imoun dusseldorf oute to potami den ebriske..ego to ebgala kiola skaiebala to destinator7..poli kalitero nomizo

 

Παράξενο, έχω γυρίσει σχεδόν όλη την περιοχή Nordheim-Westfalen όπου μένω (Monchengladbach) + τη μισή Ολλανδία και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

 

Εξάλου, στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού ADAC το συγκεκριμένο το βγάζει 3ο.....:cool:

 

 

ΥΓ: Εάν ξανάρθεις στα μέρη μου, στείλε pm για να βρεθούμε για κανένα καφέ:D

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...