Jump to content

[Επίσημο] HTC P3300 (Artemis)


SIRHC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, από το pc suite κάνει backup κανονικά τα messages.. Αλλά μετά πώς τα κάνεις import στο htc με το active sync ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Εάν υπάρχει το Outlook στο PC σου (του Office, όχι το Outlook Express) και εκεί υπάρχουν οι επαφές σου, όταν κάνεις συγχρονισμό με το Ρ3300, δίνει επιλογή να κάνεις συγχρονισμό και στις επαφές.

 

Εάν έχεις Vista στο PC σου όμως θα χρειαστείς το Windows Mobile Device Center αντί του ActiveSync.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια καλημερα.

 

Εχω περασμενη την Black & Blue 4.3 απο την οποια ειμαι απιστευτα ευχαριστημενος.

 

Απλα πλεον πηρα αποφαση να πουλησω το τηλεφωνο και αν βρεθει καποιος που να προτιμαει την Ελληνικη ROM θελω να ειμαι ετοιμος να την περασω.

 

Απο οτι θυμαμαι (γιατι απο την πρωτη μερα εβγαλα την Ελληνικη και δεν ξανασχοληθηκα) πρεπει πρωτα να περασω το original SPL και μετα να περασω τη ROM και το αρχειο της Ελληνικης γλωσσας.

 

Αυτο που με προβληματιζει καπως ειναι το original SPL, που δε θυμαμαι καν ποιο ειναι, που το βρισκω και πως το περναω. :worry:

 

Αν εχει καποιος ενα link με αναλυτικες οδηγιες πολυ θα το εκτιμουσα. :)

 

Edit : Τωρα που το εψαξα λιγακι, ειδα δυο διαφορετικες αναφορες...

Η μια λεει οτι το πρωτο βημα ειναι να μπει το stock SPL και μετα η ROM.

H δευτερη ειναι οτι χωρις να κανουμε τιποτα, περναμε την official ROM η οποια εχει μεσα και το καταληλο SPL, οποτε δε χρειαζεται κατι αλλο.

 

Τι απο τα παραπανω ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο, εννοώ να βάλεις official ROM και να περαστεί το official SPL, πρέπει να το κάνεις μόνο σου αυτό (στο XDA θα βρεις οδηγίες)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο, εννοώ να βάλεις official ROM και να περαστεί το official SPL, πρέπει να το κάνεις μόνο σου αυτό (στο XDA θα βρεις οδηγίες)

 

Στην ουσια απο οτι καταλαβα, για να περασω πλεον την official ROM, δε χρειαζεται πρωτα να βαλω καποιο συγκεκριμενο SPL.

 

Το "σπασμενο" που ειχα περασει πριν αρχισω να δοκιμαζω τις Cooked, δινει τη δυνατοτητα να περασουμε απο πανω οποια ROM θελουμε.

 

Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, με unofficial SPL (Hard SPL) βάζεις όποια ROM θέλεις, είτε αυτή είναι επίσημη είτε όχι
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα το δωσω το κινητο υπαρχει καποιος τροπος νσ κανω φορματ την καρτα μνημης απο το κινητο???Επισης μετα απο hard reset δε νομιζω να υπαρχει κανενας τροπος να επανελθουν με καποιο προγραμμα τιποτα αρχεια,σβηνονται τα παντα ετσι???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα το δωσω το κινητο υπαρχει καποιος τροπος νσ κανω φορματ την καρτα μνημης απο το κινητο???Επισης μετα απο hard reset δε νομιζω να υπαρχει κανενας τροπος να επανελθουν με καποιο προγραμμα τιποτα αρχεια,σβηνονται τα παντα ετσι???

 

Με το hard reset επανερχεται το κινητο σου στην αρχικη του κατασταση.

Δηλαδη μονο η ROM περασμενη χωρις τα προγραμματα που ειχες εγκαταστησει πριν και φυσικα χωρις τις επαφες, τα μηνυματα σου κτλ.

 

Οσον αφορα τις επαφες και τα μηνυματα, υπαρχει τροπος να τα κανεις backup.

Για τα υπολοιπα προγραμματα δε νομιζω αλλα ας σου πει καποιος αλλος αν ξερει κατι...

 

Οσο για το format της storage card, αν θελεις να μην αφησεις τιποτα προσωπικα σου αρχεια που τυχον υπαρχουν μεσα, απλα μπορεις να τα σβησεις ολα (αφου τα αποθηκευσεις καπου για να τα εχεις αν τα χρειαζεσαι φυσικα).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδη θα το δωσω το κινητο υπαρχει καποιος τροπος νσ κανω φορματ την καρτα μνημης απο το κινητο???

 

Υπάρχουν πολλά εργαλεία που κάνουν αυτή τη δουλειά. Ένα από αυτά είναι και το SKTools.

 

Επισης μετα απο hard reset δε νομιζω να υπαρχει κανενας τροπος να επανελθουν με καποιο προγραμμα τιποτα αρχεια,σβηνονται τα παντα ετσι???

 

Μπορείς να επαναφέρεις πράγματα με backup που θα έχεις πάρει με το Sprite Backup. Προτείνω όμως να επαναφέρεις μόνο την PIM πληροφορία (επαφές, sms, calendar, κτλ) με το πολύ καλό και free PIM Backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας και πάλι !

 

Αν ξέρει κάποιος να μου λύσει αυτόν τον προβληματισμό !

 

Πήρα ένα bluetooth handsfree για το p3300, έκανα συγχρονισμό, όλα καλά, δουλεύει μια χαρά.

 

Το πρόβλημα είναι: όταν κλείσω το handsfree και μετά το ξανανοίξω, δεν συνδέεται αυτόματα, κι ούτε μπορώ κάπως να το κάνω να συνδεθεί.

 

Ο μόνος τρόπος για να το ξανασυνδέσω, είναι να το κάνω delete από τις συσκευές και να ξανακάνω Pairing, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να το κάνω κάθε φορά...

 

Am i missing something ?

 

--- ΑΚΥΡΟ παιδιά. Βλακεία δικιά μου. Απλά δεν φαινότανε πως ήταν ενωμένο, αλλά όταν γίνει κλήση, το χρησιμοποιεί κανονικά ;)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα! Αν συνδέσω το ppc με το pc μου με usb, γίνεται με κάποιον τρόπο το κινητό να "παίρνει" ίντερνετ απ' του pc?

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Καλημέρα! Αν συνδέσω το ppc με το pc μου με usb, γίνεται με κάποιον τρόπο το κινητό να "παίρνει" ίντερνετ απ' του pc?
φυσικα,αν εχεις το active sync στον υπολογιστη σου,με το που κανεις την συνδεση με το καλωδιο εχεις αυτοματα ιντερνετ και στο ppc
Link to comment
Share on other sites

Όταν το συνδέω και ανοίγω το Active Sync, μου εμφανίζει στο PC εικονάκι LAN. Αλλά αν πάω να μπω σε οποιοδήποτε site από τον Internet Explorer του κινητού, μου βγάζει αυτό:

 

Δεν είναι δυνατή η σύνδεση

Δεν είναι δυνατή η χρήση της τρέχουσας σύνδεσης για το αίτημά σας. Τερματίστε την τρέχουσα σύνδεση και δοκιμάστε ξανά.

 

Μήπως χρειάζεται να κάνω τίποτα ρυθμίσεις; :worry:

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Όταν το συνδέω και ανοίγω το Active Sync, μου εμφανίζει στο PC εικονάκι LAN. Αλλά αν πάω να μπω σε οποιοδήποτε site από τον Internet Explorer του κινητού, μου βγάζει αυτό:

 

Δεν είναι δυνατή η σύνδεση

Δεν είναι δυνατή η χρήση της τρέχουσας σύνδεσης για το αίτημά σας. Τερματίστε την τρέχουσα σύνδεση και δοκιμάστε ξανά.

 

Μήπως χρειάζεται να κάνω τίποτα ρυθμίσεις; :worry:

δοκιμασε στις ρυθμισεις του active εκει που λεει για συνδεσεις να τις αλλαξεις,δεν τις θυμαμε ακριβως,κατι για αυτοματα λεει και κατι αλλο
Link to comment
Share on other sites

Λειτούργησε! :happy: Ευχαριστώ πολύ! :D

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!! 2 ερωτησούλες..

Μπορεί μέσ' τη μέρα να έχω ανοίξει στο κιν. μου κάποια προγράμματα (π.χ. explorer, word κ.ά.). Αν δεν τύχει να κλείσω καθόλου το τηλ., αν πάω να βάλω το Destinator μου λέει ότι έχω ανοιχτά πολλά προγράμματα (απ' αυτά που έχω χρησιμοποιήσει μέσ' τη μέρα, παρόλο που τα έχω κλείσει..) και ότι πρέπει να κλείσω κάποια για να ελευθερωθεί μνήμη για να δουλέψει το gps. Αν πάω να κλείσω προγράμματα από τη λίστα που μου βγάζει, μετά αργεί πολύ να επανέλθει στο gps και να μου υπολογίσει διαδρομές κλπ. Πώς μπορώ να τα κλείνω αυτά χωρίς να χρειάζεται να σβήνω το κιν.?

 

Και η άλλη ερώτηση είναι για τα sms. Στα ελληνικά με αφήνει να γράψω μόνο 70 χαρακτήρες, οπότε για πιο μεγάλα μηνύματα αναγκάζομαι να γράφω greeklish. Νομίζω πως κάπου είχα δει πώς ρυθμίζεις να έχει 160 και στα ελληνικά, αλλά δεν το έκανα εκείνη τη στιγμή και τώρα δεν το βρίσκω.. Μπορεί κάποιος να μου πει πώς γίνεται;

 

thanx! :O

 

Το βρήκα!!

sms70/160 :

 

Για να γράψετε μικρούς χαρακτήρες πρέπει να στείλετε το SMS με 70 χαρακτήρες. Για να στείλετε 160 χαρακτήρες πρέπει να είναι όλα κεφαλαία. Στις Ρυθμίσεις->Γλώσσα υπάρχει ένα εικονίδιο για να ενεργοποιήσετε/απενεργοποιήσετε την αποστολή Unicode και την αυτόματη κεφαλοποίηση των χαρακτήρων .

 

Episis an exete ace rom mesa stis rythmiseis pate sto Language/glwssa kai tsekarete sto tab SMS apostolh SMS 160 xaraktirwn alla kai na lambanete eidopohseis paradoshs SMS

 

Βασικά σ' εμένα βγάζει 70 χαρακτήρες αν πάω να γράψω ελληνικά. Δεν παίζει ρόλο το μικρά/κεφαλαία. Δοκίμασα να απενεργοποιήσω το unicode, έβγαλε κανονικά 160 και στα ελληνικά, αλλά έστειλα μήνυμα σε 1 φίλη μου και της ήρθε στα "κινέζικα"... :worry: Διορθώνεται αυτό με κάποιον τρόπο ή να γράφω greeklish?

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί μέσ' τη μέρα να έχω ανοίξει στο κιν. μου κάποια προγράμματα (π.χ. explorer, word κ.ά.). Αν δεν τύχει να κλείσω καθόλου το τηλ., αν πάω να βάλω το Destinator μου λέει ότι έχω ανοιχτά πολλά προγράμματα (απ' αυτά που έχω χρησιμοποιήσει μέσ' τη μέρα, παρόλο που τα έχω κλείσει..) και ότι πρέπει να κλείσω κάποια για να ελευθερωθεί μνήμη για να δουλέψει το gps. Αν πάω να κλείσω προγράμματα από τη λίστα που μου βγάζει, μετά αργεί πολύ να επανέλθει στο gps και να μου υπολογίσει διαδρομές κλπ. Πώς μπορώ να τα κλείνω αυτά χωρίς να χρειάζεται να σβήνω το κιν.?

 

Υπάρχουν κάποια προγραμματάκια που απελευθερώνουν την RAM της συσκευής τα οποία είναι απαραίτητα για τη δική σου συσκευή με την τόσο μικρή RAM. Δες αυτό... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=514333

 

 

Βασικά σ' εμένα βγάζει 70 χαρακτήρες αν πάω να γράψω ελληνικά. Δεν παίζει ρόλο το μικρά/κεφαλαία. Δοκίμασα να απενεργοποιήσω το unicode, έβγαλε κανονικά 160 και στα ελληνικά, αλλά έστειλα μήνυμα σε 1 φίλη μου και της ήρθε στα "κινέζικα"... :worry: Διορθώνεται αυτό με κάποιον τρόπο ή να γράφω greeklish?

 

Δοκίμασε να δεις μήπως σου κάνει αυτό... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242312

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω βάλει τα windows mobile 6.5.1 και συγκεκριμένα αυτή την rom

http://www.pdamobiz.com/forum/forum_posts.asp?TID=254124&PN=1&TPN=1

 

http://img395.imageshack.us/img395/4586/307101.jpg

 

Μιας που είναι σε στυλ manilla 2d δεν μπορώ να λειτουργήσω το batery status για να κάνω overclocking.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τί μπορώ να κάνω ή να ξέρει κάποιο άλλο software που να κάνει overclocking ?

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει cpu scale αναλόγως με το φόρτο της cpu...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το batterystatus το βρίσκω δύσκολο να δουλέψει στα 6.5.1, αλλά παρόλα αυτά είναι και το πιο αξιόπιστο σε αυτό που θέλεις να κάνεις. Μπορείς εντούτοις να δοκιμάσεις (με δική σου ευθύνη) και το XCPUScalar. Υποστηρίζει τον ΟΜΑΡ της συσκευής σου.

 

ΥΓ. Μπορεί και σηκώνει το Artemis WM6.5.1; :worry: (Εντυπωσιακό!)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα περισσότερο χτες το βράδυ και δοκίμασα και το XCPUScalar.

Αλλά ότι και αν έκανα δεν μου έκανε ποτέ scale.

Μετά δοκίμασα το Pocket Hack Master που φαίνεται και πιο ολοκληρωμένο από το XCPUScalar.

Με αυτά όλα λειτουργούν μια χαρά και το scale ως τώρα δουλεύει υποδειγματικά..

Υ.Γ. Δουλεύει φίλε μου μια χαρά και με το overclocking δεν υστερεί καθόλου..

Τουλάχιστον οπτικά η συσκευή μεταμορφόνεται.. Ως τώρα τα έχω πάνω μια βδομάδα και είμαι πολύ ευχαριστιμένος..

Αυτά μέχρι να τσιμπήσουμε το Hero τα Χριστούγεννα και ξεφύγουμε εντελώς...

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω βάλει τα windows mobile 6.5.1 και συγκεκριμένα αυτή την rom

http://www.pdamobiz.com/forum/forum_posts.asp?TID=254124&PN=1&TPN=1

 

http://img395.imageshack.us/img395/4586/307101.jpg

 

Μιας που είναι σε στυλ manilla 2d δεν μπορώ να λειτουργήσω το batery status για να κάνω overclocking.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τί μπορώ να κάνω ή να ξέρει κάποιο άλλο software που να κάνει overclocking ?

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει cpu scale αναλόγως με το φόρτο της cpu...

 

Να σου πω, αξίζουν τα 6.5 στο Artemis? πόσο free program memory έχεις μετά το restart?

 

να κάνω την αλλαγή ή να μείνω με το παλιό καλό γρήγορο black&blue?

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...