Jump to content

Μουντομπάσκετ 2006: Η Ελλάδα δευτεραθλήτρια κόσμου!!!


achileas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλοι οι Έλληνες ας τους πούμε συγχαρητήρια για την τρομερή τους επιτυχία. Παρά τη γλυκόπικρη γεύση της κακής εμφάνισης στον τελικό, κανένας δεν πρέπει να ξεχάσει και το χρυσό πέρσι στο Βελιγράδι, αλλά και το αργυρό φέτος στο Τόκιο.

:respect:

 

Δεν πειράζει όμως. Ας δούμε τουλάχιστον πως αυτή η εθνική Ομάδα, ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ. Η καλύτερη στιγμή, μέχρι την επόμενη, που είχε πει κάποτε και ο κ. Γκάλης. ;)

Συμφωνώ! Πιστεύω ότι θα ζήσουμε πολλές ακόμα χαρές από αυτή την ομάδα!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σωστά! ΜΠΡΑΒΟ σε όλους, έναν προς έναν. Στο κάτω κάτω, μετά από λίγα χρόνια, όταν θα ακούμε "Μουντομπάσκετ 2006" θα θυμόμαστε την επιτυχία, το μετάλλιο, ενώ η κακή εμφάνιση και ήττα στον τελικό δε θα είναι παρά μια... "μουντζούρα στο τέλος της διατριβής", όπως χαρακτηριστικά είπε ο Βασίλης Σκουντής.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για παντα στις καρδιες μας.

 

Η διαφορα του πρωτου απο τον δευτερο πολλες φορες ειναι απλα μια κακη μερα, ή απλως μια ατυχη στιγμη.

Θυμηθειτε την Πατουλιδου.

 

Και σε τελικη αναλυση δεν μπορουμε παντα σε καθε τελικο που πηγαινουμε να κερδιζουμε. Δεν ειμαστε ξαφνικα η τεραστια αθλητικη υπερδυναμη.

Ειμαστε μονο εντεκα εκατομυρια απεναντι σε χωρες πολλων εκατομμυριων κατοικων.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα απ'οτι άκουσα θα ερθουν.

πάντως αναρωτιέμαι, αν κατακτούσαμε το χρυσό τι στόχο θα θέταμε μετά;;; εε;

ενώ τώρα πήραμε το ασημένιο και έχουμε στόχο κάποτε να κατακτήσουμε το χρυσο :p

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε παιχνιδι είναι και η τύχη παίζει τον ρόλο της

 

Απλα στο τελικο ολα πήγαν καλα στους Ισπανούς και και τιποτα σε εμας.......

 

Το θετικό είναι ότι έδειξαν πως αυτή η ομάδα θα έχει μεγάλη διάρκεια και είμαι σίγουρος ότι θα γράψει η ιστορία ..... (ακομα μεγαλύτερη απο αυτή που έχει ήδη γράψει!!)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Τρωμε κουτοχορτο οσοι πιστευουμε οτι η ομαδα αυτη ειναι η πληρεστερη ολων των εποχων και οτι δεν χρειαζεται ηγετη επειδη ηγετες ειναι ολοι τους?

Για μενα ναι ειναι ηγετες ολοι τους γιατι σε καθε ματς ξεχωριζε και αλλος. αυτο σημαινει ομαδα φιλε μου. Ομαδα δεν σημαινει χτισμενη γυρω απο ενα ατομο και ολοι δουλευουμε γι αυτον. Ενταξει εβαζε ο Γκαλης 40 ποντους και αν δεν επαιζε τι γινοταν?πατωνε ολη η ομαδα? Δεν βγηκε ενας αγωνας και αυτος ηταν ο τελικος.

Δεν ειναι μειονεκτημα να μην εχεις ηγετη. μειονεκτημα ειναι να παιζεις σε μια ομαδα για να αναδειχτεις εσυ αποκλειστικα κατι που αυτα τα παιδια δεν το εχουν. παιζουν ο ενας για τον αλλον. και αυτο ειναι το τελειο φιλε μου. το ιδιο εχει και η Ισπανια η οποια σημερα της εβγαιναν τα παντα.

Μπραβο στα παιδια και παλι μπραβο και μακαρι αυτη η ομαδα να συνεχισει ετσι και να μην υπαρχει ηγετης αλλα ομαδικο πνευμα.

 

Έχεις παράθεση το δικό μου μήνυμα αλλά φαντάζομαι δεν απαντάς σε μένα. Επειδή λέμε τα ίδια πράγματα. Εκτός αν μπερδεύτηκες.

 

 

Έχει δίκαιο η trifilli που πιο πάνω είπε ότι δεν θα μείνει στην ιστορία το παιχνίδι του τελικού και η εξέλιξή του. Αυτό που θα μείνει στην ιστορία θα είναι η 2η θέση στον κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο και αυτή η ομάδα αξίζει κάθε τιμή αλλά δεν μπορώ να πω ότι δε μου άφησε πικρή γεύση ο τελικός. Όχι τόσο η ήττα -με την Ισπανία παίζαμε, εξαρχής μεγαλύτερο φαβορί από εμάς- όσο η εμφάνιση, η χειρότερη της εθνικής εδώ και δύο χρόνια, σε συνδυασμό με την απίστευτη εναλλαγή συναισθημάτων (από το ζενίθ της Παρασκευής στο ναδίρ της Κυριακής).

Αυτή η ομάδα, από πέρσι που πρωτοεμφανίσθηκε σε υψηλό επίπεδο πάντα έδειχνε χαρακτήρα στα δύσκολα. Χθες, στο μεγαλύτερο αγώνα που κλήθηκε μέχρι στιγμής να παίξει, με τα βλέμματα όλου του κόσμου πάνω της ήταν ουσιαστικά απούσα. Αυτό της χάλασε πάρα πολύ την εικόνα, όπως και να το κάνουμε. Δεν κατηγορώ τα παιδιά, αλλά αρνούμαι να τους δώσω και "συγχωροχάρτι" γιατί ξέρω ότι μπορούσαν να παίξουν πολύ καλύτερα.

Αυτά τα δυσάρεστα, και βέβαια ένα ευχαριστώ για όσα μας χάρισαν τις τελευταίες δύο εβδομάδες.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο και αυτή η ομάδα αξίζει κάθε τιμή αλλά δεν μπορώ να πω ότι δε μου άφησε πικρή γεύση ο τελικός. Όχι τόσο η ήττα -με την Ισπανία παίζαμε, εξαρχής μεγαλύτερο φαβορί από εμάς- όσο η εμφάνιση, η χειρότερη της εθνικής εδώ και δύο χρόνια, σε συνδυασμό με την απίστευτη εναλλαγή συναισθημάτων (από το ζενίθ της Παρασκευής στο ναδίρ της Κυριακής).

Αυτή η ομάδα, από πέρσι που πρωτοεμφανίσθηκε σε υψηλό επίπεδο πάντα έδειχνε χαρακτήρα στα δύσκολα. Χθες, στο μεγαλύτερο αγώνα που κλήθηκε μέχρι στιγμής να παίξει εμφανίσθηκε ουσιαστικά απούσα. Δεν κατηγορώ τα παιδιά, αλλά αρνούμαι να τους δώσω και "συγχωροχάρτι" γιατί ξέρω ότι μπορούσαν να παίξουν πολύ καλύτερα.

Αυτά τα δυσάρεστα, και βέβαια ένα ευχαριστώ για όσα μας χάρισαν τις τελευταίες δύο εβδομάδες.

 

H πίκρα φίλε μου η χτεσινή είναι ατελείωτη. Ακόμα η διάθεσή μου είναι χάλια. Αλλά δεν ξεχνάμε τι κατάφεραν

Link to comment
Share on other sites

H πίκρα φίλε μου η χτεσινή είναι ατελείωτη. Ακόμα η διάθεσή μου είναι χάλια. Αλλά δεν ξεχνάμε τι κατάφεραν

 

Σε καμιά περίπτωση. Ο λόγος που το είπα είναι διότι οι Έλληνες φίλαθλοι (και όχι μόνο) έχουμε μια τάση να είμαστε των άκρων, πράγμα που φαίνεται και στο τόπικ. Άλλοι διαγράφουν τη χθεσινή ήττα και αποθεώνουν την ομάδα και άλλοι ακυρώνουν όλες τις εξαιρετικές προηγούμενες εμφανίσεις λόγω του αποτυχημένου τελικού. Θέλω να πώ δηλαδή ότι η κριτική δεν αποκλείει το σεβασμό και την ευγνωμοσύνη στην ομάδα. Όσο λάθος θα είναι να "σταυρώσουμε" τους παίκτες γιατί δεν έπαιξαν καλά χθές άλλο τόσο θα είναι και να κάνουμε σαν να μη συνέβη τίποτα και να τους αντιμετωπίζουμε σαν πρωταθλητές ψάχνοντας δικαιολογίες. Αντιστρέφοντας το σχετικό κλισέ, "στη δική μου καρδιά δεν πήραν χρυσό", πήραν αργυρό και πρέπει οι ίδιοι να σκεφτούν πάρα πολύ καλά γιατί εμφανίσθηκαν τόσο κατώτεροι των δυνατοτήτων τους στο μεγαλύτερο αγώνα της ζωής τους. Προσωπικά είμαι βέβαιος ότι θα το κάνουν διότι έχουν δείξει επανειλημμένως δείγματα σοβαρότητας.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παράθεση το δικό μου μήνυμα αλλά φαντάζομαι δεν απαντάς σε μένα. Επειδή λέμε τα ίδια πράγματα. Εκτός αν μπερδεύτηκες.

 

Σορρυ φιλε. Στον achileas ηθελα να απαντησω. συμφωνω μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραβλέπουμε τον τελικό, δεν τον διαγράφουμε από τη μνήμη μας. Απλώς, αν μετά από λίγα χρόνια σκεφτούμε το Μουντομπάσκετ, το πρώτο πράγμα που θα μας έρθει στο νου θα είναι το ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ. Φυσικά και ο τελικός θα πρέπει να λειτουργεί ως παράδειγμα προς αποφυγήν για την ελληνική ομάδα. Ας τονιστεί, επίσης, ότι οι Έλληνες παίκτες ουδέποτε προσπάθησαν να δικαιολογηθούν για την απόδοσή τους στον εν λόγω αγώνα. "Ήταν καλύτεροι οι Ισπανοί". Τέλος. Όχι δικαιολογίες. Κι αυτό αποτελεί ένα ακόμα στοιχείο που μαρτυρά το ήθος τους.

 

Και, στο κάτω κάτω, είμαστε δεύτεροι στον κόσμο και πρώτοι στην Ευρώπη. Κι αυτό μέχρι του χρόνου δεν αλλάζει. Και, χάρη στο Μουντομπάσκετ, ανεβήκαμε στην 6η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, από την 8η όπου βρισκόμασταν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το να πει κανείς ότι του κακοφαίνεται για την ήττα της Εθνικής και ότι θα θέλαμε να πάρουν τα παιδιά το χρυσό είναι λογικό. Φυσικά και θέλαμε το χρυσό και μας κακοφάνηκε που δεν το πήραμε.

Παρόλα αυτά υπάρχουν 2-3 πράγματα τα οποία είναι πέραν αμφιβολίας:

1ον: Οι Ισπανοί έχουν ομαδάρα, έπαιξαν καλύτερα από εμάς σήμερα και δικαίως πήραν το χρυσό.

2ον: Η Εθνική Ελλάδας είναι ομαδάρα, σε αυτό το τουρνουά έπαιξαν ΜΠΑΣΚΕΤΑΡΑ και αν μη τι άλλο τα παιδιά αυτά αξίζουν εκατομύρια "μπράβο" και "ευχαριστώ" από όλους μας.

3ον: Η Εθνική Ελλάδας αυτή έχει μέλλον και μόνο να φανταστεί μπορεί κανείς πώς θα είναι αυτοί οι παίκτες μετά από 3-4 χρόνια όταν θα είναι πολύ πιο ώριμοι και οι περισσότεροι θα είναι στην πιο καλή ηλικία τους (24-27). Σίγουρα θα δούμε κι άλλες επιτυχίες. Πιστεύω ακράδαντα αυτό που είπε ο Σπανούλης ότι "για 8 χρόνια θα παίρνουμε μετάλλια".

Υ.Γ.: Όσο για αυτούς τους άσχετους που βγήκαν σε κανάλια, ραδιόφωνα και εφημερίδες και λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, μιας και ποτέ δεν έχουν δει μπάσκετ και ούτε μπορούν να καταλάβουν τι σημαίνει να κερδίζεις όλες αυτές τις ομάδες που κερδίσαμε και τι σημαίνει να είσαι δεύτερος στον κόσμο, απλά έχουν τον οίκτο μου και τη συμπάθειά μου :)

 

+100 σε όλα!!

 

Ο Άρης που είχε Γκάλη και Γιαννάκη έφτανε πάντα στην πηγή (final 4) και νερό δεν έπινε. Τον θυμάται κανείς; Όλοι νομίζω. Γιατί; Γιατί ήταν μικρή ή μεγάλη ομάδα;

Έχουμε μια ομάδα στην αρχή της ακμής της. Μην τη χτυπάτε για μια κάκιστη βραδιά όταν μάλιστα είναι κάτι πολύ σπάνιο. Οι διαφορές στο μπάσκετ χτίζονται και γκρεμίζονται (όπως απέδειξε και η ομάδα μας) εύκολα. Ειδικά όταν ο ένας είναι στη χειρότερη και ο άλλος στην καλύτερη βραδιά. Και οι Ισπανοί έχουν ομαδάρα, μαζί με τους Αργεντινούς τους είχα ικανούς να κερδίσουν τους Αμερικάνους. Γι'αυτό χάρηκα περισσότερο που μπήκαμε στο δικό τους κλαμπ κερδίζοντας εμείς τους Αμερικάνους.

Όμως μην τρελαινόμαστε οι άνθρωποι έχουν παίξει ΠΟΛΛΟΥΣ τελικούς και τους έχασαν. Και όπως φαίνεται δεν καταστράφηκαν, έγιναν ακόμα καλύτεροι. Εμείς παίξαμε τον πρώτο μας κι έχουμε μέλλον μπροστά.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς, πότε έρχεται η ΟΜΑΔΑΡΑ ?

;)

 

Απόψε κατά τις 11-11:30 άκουσα. Όσοι είστε Αθήνα και δε δουλεύετε πηγαίνετε!

KCB
Link to comment
Share on other sites

Τρωμε κουτοχορτο οσοι πιστευουμε οτι η ομαδα αυτη ειναι η πληρεστερη ολων των εποχων και οτι δεν χρειαζεται ηγετη επειδη ηγετες ειναι ολοι τους?

Για μενα ναι ειναι ηγετες ολοι τους γιατι σε καθε ματς ξεχωριζε και αλλος. αυτο σημαινει ομαδα φιλε μου. Ομαδα δεν σημαινει χτισμενη γυρω απο ενα ατομο και ολοι δουλευουμε γι αυτον. Ενταξει εβαζε ο Γκαλης 40 ποντους και αν δεν επαιζε τι γινοταν?πατωνε ολη η ομαδα? Δεν βγηκε ενας αγωνας και αυτος ηταν ο τελικος.

Δεν ειναι μειονεκτημα να μην εχεις ηγετη. μειονεκτημα ειναι να παιζεις σε μια ομαδα για να αναδειχτεις εσυ αποκλειστικα κατι που αυτα τα παιδια δεν το εχουν. παιζουν ο ενας για τον αλλον. και αυτο ειναι το τελειο φιλε μου. το ιδιο εχει και η Ισπανια η οποια σημερα της εβγαιναν τα παντα.

Μπραβο στα παιδια και παλι μπραβο και μακαρι αυτη η ομαδα να συνεχισει ετσι και να μην υπαρχει ηγετης αλλα ομαδικο πνευμα.

 

Δεν διαφωνω για το ομαδικο πνευμα.

Ομως αν ειχες εναν ανθρωπο χθες να βαλει 30 ποντους θα ειχες κερδισει τον αγωνα.

Δεν ειναι κριμα και αδικο για αυτη την ομαδα να χανει τον ΤΕΛΙΚΟ με 20 τοσους ποντους διαφορα,και αμαχητι?

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω για το ομαδικο πνευμα.

Ομως αν ειχες εναν ανθρωπο χθες να βαλει 30 ποντους θα ειχες κερδισει τον αγωνα.

Δεν ειναι κριμα και αδικο για αυτη την ομαδα να χανει τον ΤΕΛΙΚΟ με 20 τοσους ποντους διαφορα,και αμαχητι?

 

Δεν είναι σαφές ότι με ένα μεγάλο σκόρερ θα κερδίζαμε. Ένας παίκτης συνήθως αντιμετωπίζεται, το πλεονέκτημα μας ήταν ότι σε κάθε αγώνα βρίσκαμε τις λύσεις που χρειαζόμασταν από πολλούς παίκτες, γι' αυτό και δεν μπορούσαν να μας αντιμετωπίσουν. Χθές όμως δε μπορούσαμε καλά καλά να κατεβάσουμε τη μπάλα και να αλλάξουμε δυο πάσες στην επίθεση. Οι Ισπανοί μας "στραγγάλισαν" με τον ίδιο και χειρότερο τρόπο που το κάναμε εμείς στη Γαλλία και την Κίνα. Δε νομίζω ότι μας έσωζε ούτε ο Νοβίτσκι χθες.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σαφές ότι με ένα μεγάλο σκόρερ θα κερδίζαμε. Ένας παίκτης συνήθως αντιμετωπίζεται, το πλεονέκτημα μας ήταν ότι σε κάθε αγώνα βρίσκαμε τις λύσεις που χρειαζόμασταν από πολλούς παίκτες, γι' αυτό και δεν μπορούσαν να μας αντιμετωπίσουν. Χθές όπως δε μπορούσαμε καλά καλά να κατεβάσουμε τη μπάλα και να αλλάξουμε δυο πάσες στην επίθεση. Οι Ισπανοί μας "στραγγάλισαν" με τον ίδιο και χειρότερο τρόπο που το κάναμε εμείς στη Γαλλία και την Κίνα. Δε νομίζω ότι μας έσωζε ούτε ο Νοβίτσκι χθες.

 

Ειναι σημαντικο να εχεις ενα παιχτη να σε τραβαει προς τα πανω.

Αποψη μου.

Τελος παντων,καλα παιξανε τα παιδια,αξιζουν συγχαρητηρια,αντε και του χρονου πρωταθλητες.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Ο αθλητισμος δεν ειναι λογιστικο φυλλο, +30 και κερδισαμε... Οποιος εχει παιξει το ξερει. Με ενα παικτη των +30 στην ομαδα, θα μιλουσαμε για μια διαφορετικη ομαδα, που πιθανως δεν θα ειχε ολα τα στοιχεια της τωρινης.

 

Κατα τα αλλα, σε αντιστοιχο θεμα ΠΡΙΝ το ευρωμπασκετ περυσι ελεγα οτι η ομαδα ειναι σουπερ και θα παει καλα. Απο τοτε δεν εχω γραψει τιποτα, απλως μ'αρεσει να παρακολουθω κωλοτουμπες απο διαφορους ασχετους που μπερδευουν το πικ εν ρολ με το σπρινγκ ρολ και το μπρος πισω με το οφσαιντ.

 

Τα γεγονοτα ειναι απλα: εχουμε πολυ καλη ομαδα, πηραμε ενα χρυσο περυσι και ενα ασημενιο φετος. Εχουμε και αδυναμιες, δεν γιναμε ξαφνικα ανικητοι και ατρωτοι. Α, και φετος χασαμε, ειμαστε δευτεροι, ουτε πρωτοι στις καρδιες μας, ουτε π@παρια μεντολες.

Link to comment
Share on other sites

re paidia gnorizete ti ora fthanei i apostoli tis ethnikis gia osous apo emas theloume na pame sto el.venizel.?

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο τίτλος των "Νέων" είναι ο πλέον εύστοχος.

"Σοκ για την ήττα, μπράβο για το ασημενιο"

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα feeling, τελικά δεν τα καταφέραμε. Δεν πειράζει όμως, η ομάδα αυτή έφτασε ήδη πολύ ψηλά.

 

Άκουσα ότι η αποστολή θα φτάσει γύρω στις 11το βράδυ.

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σαφές ότι με ένα μεγάλο σκόρερ θα κερδίζαμε. Ένας παίκτης συνήθως αντιμετωπίζεται, το πλεονέκτημα μας ήταν ότι σε κάθε αγώνα βρίσκαμε τις λύσεις που χρειαζόμασταν από πολλούς παίκτες, γι' αυτό και δεν μπορούσαν να μας αντιμετωπίσουν. Χθές όμως δε μπορούσαμε καλά καλά να κατεβάσουμε τη μπάλα και να αλλάξουμε δυο πάσες στην επίθεση. Οι Ισπανοί μας "στραγγάλισαν" με τον ίδιο και χειρότερο τρόπο που το κάναμε εμείς στη Γαλλία και την Κίνα. Δε νομίζω ότι μας έσωζε ούτε ο Νοβίτσκι χθες.

 

Σωστότατα. Και επειδή έχω καλή μνήμη, θυμάμαι τι ακούγαμε από σχετικούς και άσχετους για τους υποτιθέμενους ηττοπαθείς παίκτες του μεγάλου Άρη μετά τα άκαρπα φάιναλ φορ. Όλοι ξεχνούσαν ότι η ομάδα αυτή έφερε την άνοιξη του μπάσκετ στην Ελλάδα και κάναν μόνο κριτική. Και το λέω εγώ που οπαδικά τουλάχιστον ήταν οι άσπονδοι εχθροί μας. Και μάλιστα οι περισσότεροι δημοσιογράφοι (και ο Συρίγος) συμφωνούσαν ότι για να γίνει ομάδα αυτή θα έπρεπε να φύγει ο Γκάλης για να αποκτήσει ομαδικό πνεύμα η ομάδα και να παίζει άμυνα με 5 παίκτες επιτέλους και όχι με 4. Η απομάκρυνση του Γκάλη φυσικά συνέπεσε με την παρακμή του Άρη. Στην δικιά μου ομάδα της ίδιας εποχής, όταν τα πράγματα ήταν κρίσιμα όλοι κρυβόταν πίσω από τον ηγέτη Πρέλεβιτς. Κανείς δεν έπερνε το ρίσκο να σουτάρει και όλοι ψάχναν τον Μπάνε. Αν ήταν ελεύθερος σούταρε και κερδίζαμε. Αν ήταν κλεισμένος (λογικό) χάναμε.

Μετά από τις φαγωμάρες πάντως μόνο καταστροφή ακολουθούσε. Και στην περίπτωση του Άρη μετά την φυγή του Ιωαννίδη και του Γκάλη και στην περίπτωση του ΠΑΟΚ μετά την φαγωμάρα του χαμένου φάιναλ φορ της Αθήνας (απόλυτο φαβορί τότε), ακολούθησε ο χαμένος τίτλος στο πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό (απόλυτο αουτσάιντερ), η απομάκρυνση του Φασούλα και η διάλυση του ΠΑΟΚ.

Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα παραδείγματα που δεν μου έρχονται στο μυαλό τώρα.

Στην περίπτωση της εθνικής είναι λίγο δύσκολο να γίνει αυτό αλλά αν μεταφέρουμε (όχι εμείς) ευθύνες και γρίνια στον προπονητή και τους παίκτες μας σίγουρα δεν κάνουμε καλό.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...