Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μια ψιλοάσχετη ερώτηση;Παρακολουθώ απο καιρό το thread και παρατηρώ ότι συζητούνται και προτείνονται κατά καιρούς σχεδόν όλες οι μάρκες ΨΦΜ εκτός απο μία...την Olympus.Γιατί έτσι;Τι γνώμη έχετε για τα μοντέλα της ακριβά και φτηνά;Σαν εταιρεία πως την βλέπετε;Νομίζετε ότι βρίσκεται εκτός συναγωνισμού πλέον;

Ποιος θα μου λύσει αυτές τις απορίες; :o :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Egw prosopika den nomizw na to ekana skopima giati exw olympus!!To thema einai oti sta idia lefta pou kostize h dikh mou ,yphrxan kapoies me perisoteres leitourgies kai perisoteres rithmiseis gia pio dhmiourgikes foto!Apo poiothta eikonas omws den exw kana problhma,einai poly ipsilo!twra egw exw ena metrio modelo opote den mporw na milisw gia oloklhrh thn gkama alla blepw oti menei ligo pisw!H poiothta kataskeyhs px,den me ikanopoihse,polla plastika meroi kai kapakia pou den mou aresoun!Alla kai pali xsanalew,exw thn entyposh oti krataei psila to standar tou fakou gia poiothkes foto!As pei kai thn gnomh tou kapoios pio eidikos!
:)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την (λίγο παλιά μεν) Olympus C-740 Ultra Zoom. Γενικά πιστεύω ότι οι Olympus είναι σε καλές τιμές και έχουν πολύ καλή ποιότητα φακών (γενικά πιστεύω ότι καλό είναι να πέρνει κάποιος ψηφιακή από εταιρεία με «προϋπηρεσία» στις αναλογικές). Έχουν όμως το μειονέκτημα ότι η Olympus έχει κολλήσει στην (δική της έμπνευσης μαζί με την Fuji) μνήμη XD, η οποία είναι λίγο ακριβή. Βέβαια τελευταία βλέπω ότι πέφτει η τιμή της. Αυτά ξέρω και πιστεύω εγώ...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για την Olympus: Ως κάτοχος μίας 8080 στα 8ΜΡ έχω να πω τα εξής: Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή ποιότητα αισθητήρα και γενικά τζάμι...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως η Οlympus έχει αλλοιώσει το ονομά της εξαιτίας της τεράστιας γκάμας της "εισαγωγικών" μοντέλων, όμορφων και μικρών μεν, πολύ φτωχών δυνατοτήτων δε.. Εννοώ όλες αυτές τις κάμερες C-350, C-360, τις stylish (mju) κλπ

Στην ίδια κατηγορία η Canon υπερέχει ξεκάθαρα με πολύ πιο ολοκληρωμένα μοντέλα..

 

Διαφορετικά, ανεβαίνοντας προς τα πάνω σε κατηγορίες, οι δυνατές της κάμερες (C-8080, C-5050, C-5060 κλπ) είναι άκρως ανταγωνιστικές και πάρα πολύ ποιοτικές.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MobileMan (25 Ιούλ. 2004 , 17:03)

 

Προσωπικά πιστεύω πως η Οlympus έχει αλλοιώσει το ονομά της εξαιτίας της τεράστιας γκάμας της "εισαγωγικών" μοντέλων, όμορφων και μικρών μεν, πολύ φτωχών δυνατοτήτων δε.. Εννοώ όλες αυτές τις κάμερες C-350, C-360, τις stylish (mju) κλπ

Στην ίδια κατηγορία η Canon υπερέχει ξεκάθαρα με πολύ πιο ολοκληρωμένα μοντέλα..

 

Διαφορετικά, ανεβαίνοντας προς τα πάνω σε κατηγορίες, οι δυνατές της κάμερες (C-8080, C-5050, C-5060 κλπ) είναι άκρως ανταγωνιστικές και πάρα πολύ ποιοτικές.

 

 

Ayto akribws,exw exw mia C350,eprepe na to eixa grapsei kai giayto eipa ayta pou eipa,Nikon kai Canon se aythn thn kathgoria,diladi to megalitero meridio tis agwras einai pio mprosta!

:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MobileMan (25 Ιούλ. 2004 , 17:03)

 

Προσωπικά πιστεύω πως η Οlympus έχει αλλοιώσει το ονομά της εξαιτίας της τεράστιας γκάμας της "εισαγωγικών" μοντέλων, όμορφων και μικρών μεν, πολύ φτωχών δυνατοτήτων δε..

 

 

Kαι όχι μόνο αυτό .Τις κατασκευάζουν άλλοι για λογ/μό της ,και η ποιότητα έχει πέσει..

 

http://www.digitimes.com/print/a20040726A9050.html

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

Πάντως σε παγκόσμιες πωλήσεις η κατάταξη έχει περίπου ως εξής

 

http://www.dpreview.com/news/0311/03111901infotrends53mil.asp

 

http://www.dpreview.com/news/0406/04062303sixtyonemillion.asp

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειται να μου προτεινεται μια καλη ψηφιακη φωτογραφικη της CANON μεχρι 300-350 ευρω?
Link to comment
Share on other sites

Εχω την SonyΡ73 και ακομα να παρω μνημη...

Το κακο ειναι οτι τα memory stick ειναι πανακριβα.. :mad:

 

Το θεμα ειναι οτι βρηκα memory stick 128MB της TRANSCEND στα 34.50€ , την ιδια στιγμη που το memory stick της Sony με 64ΜΒ κανει 38€

 

Υπαρχει καμια διαφορα αναμεσα στις μνημες απο διαφορετικες εταιριες;

Link to comment
Share on other sites

H TRANSCEND εμπορεύεται τα Β'διαλογής προιόντα αναγνωρισμένων εταιρίων media όπως Sandisk,Lexar κλπ για αυτό είναι συνήθως φθηνότερα και δίνουν 1 ετος εγγύηση αντί 5 κανονικά αν τα πάρεις original. (Τις φέρνει δε το γνωστό στοκατζίδικο "Πλαισιο" )

 

ΥΓ .Ενα 256 ΜS pro φίλου, λίγο μετά το χρόνο της εγγύησης απεβίωσε !

Βad Format ,Error reading κλπ...τσαπα τα 150ε πέρισυ !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος asmodeus (28 Ιούλ. 2004 , 22:46)

 

παιδια μπορειται να μου προτεινεται μια καλη ψηφιακη φωτογραφικη της CANON μεχρι 300-350 ευρω?

 

 

σε αυτά τα λεφτά περίπου υπάρχει η Canon A75

στα 3,2mp... ρίξε μια ματιά :cool:

 

βέβαια με κάποια ευρώπουλα παραπάνω (όχι πολλά) υπάρχει και η Α80 ... για εμένα αξίζει να πληρώσεις την διαφορά ( 4mp και πολύ βολικό περιστρεφόμενο LCD ..)

 

H TRANSCEND εμπορεύεται τα Β'διαλογής προιόντα αναγνωρισμένων εταιρίων media όπως Sandisk,Lexar κλπ για αυτό είναι συνήθως φθηνότερα και δίνουν 1 ετος εγγύηση αντί 5 κανονικά αν τα πάρεις original. (Τις φέρνει δε το γνωστό στοκατζίδικο "Πλαισιο" )

 

γνωρίζεις αν ισχύει κάτι τέτοια και για άλλα προιόντα που πλασάρονται με το όνομα TRANSCEND ??? έχω αγοράσει περίπου 1 χρόνο τώρα ενα USB Flash Disk ( απο το Πλαίσιο) το οποίο παίζει άψογα (τουλάχιστον ακόμα...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος asmodeus (28 Ιούλ. 2004 , 22:46)

 

παιδια μπορειται να μου προτεινεται μια καλη ψηφιακη φωτογραφικη της CANON μεχρι 300-350 ευρω?

 

 

Θα συμφωνήσω με τον indigo, οι επιλογές σου είναι η A75 (3.2ΜP) στα 280E περίπου (χονδρικά αναφέρω τις τιμές, δεν είμαι έμπορος) και η A80 (4.0MP) στα 360 περίπου.

 

Οποια και να πάρεις δεν θα απογοητευτείς, είναι ιδανικές για αρχάριους και για έμπειρους.

 

Τα υπέρ και τα κατά είναι αυτά που αναφέρθηκαν, η Α75 έχει καλύτερο video (αν σε ενδιαφέρει) και μεγαλύτερη οθόνη, ενώ η Α80 1ΜPix παραπάνω και οθόνη που περιστρέφεται και προστατεύεται όταν δεν την χρησιμοποιείς. Κατά τα άλλα είναι παρεμφερείς σε σχήμα και λειτουργίες.

 

(Ενημερωτικά ανακοινώθηκε και η Α85, που είναι κάτι ενδιάμεσο σε features, 4Mpix χωρίς περιστρεφόμενη οθόνη, αλλά λογικά δεν θα την δούμε γρήγορα)

 

Bέβαια στο κόστος αγοράς των παραπάνω, πρέπει να προσθέσεις και το κόστος 4 επαναφορτιζόμενων μπαταριών και φορτιστή, γιατί δεν διαθέτουν επαναφορτιζόμενες στην συσκευασία..

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος indigo (29 Ιούλ. 2004 , 09:27)

 

 

γνωρίζεις αν ισχύει κάτι τέτοια και για άλλα προιόντα που πλασάρονται με το όνομα TRANSCEND ??? έχω αγοράσει περίπου 1 χρόνο τώρα ενα USB Flash Disk ( απο το Πλαίσιο) το οποίο παίζει άψογα (τουλάχιστον ακόμα...)

 

 

Ναι ,και μνήμες DDR για ΗΥ που είχα παλιά τα ίδια χάλια ,μετά από λίγο καιρό κόλλαγε το σύστημα ....

Δεν σημαίνει όμως ότι κάποια προιόντα δεν θα βγούν γερά , σαν το δικό σου ,είναι και θέμα τύχης,αλλά γενικά ότι φέρνει το Πλαίσιο σαν δική του εισαγωγή (τα περισσότερα δηλ) δεν είναι αξιόπιστα προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MobileMan (29 Ιούλ. 2004 , 20:50)

Bέβαια στο κόστος αγοράς των παραπάνω, πρέπει να προσθέσεις και το κόστος 4 επαναφορτιζόμενων μπαταριών και φορτιστή, γιατί δεν διαθέτουν επαναφορτιζόμενες στην συσκευασία..

 

και σίγουρα μια επιπλέον CF κάρτα (128 ή 256) καθώς η μικρή 32mb που έρχεται με το πακέτο ... απλά δεν φθάνει

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin (30 Ιούλ. 2004 , 01:40)

Ναι ,και μνήμες DDR για ΗΥ που είχα παλιά τα ίδια χάλια ,μετά από λίγο καιρό κόλλαγε το σύστημα ....

Δεν σημαίνει όμως ότι κάποια προιόντα δεν θα βγούν γερά , σαν το δικό σου ,είναι και θέμα τύχης,αλλά γενικά ότι φέρνει το Πλαίσιο σαν δική του εισαγωγή (τα περισσότερα δηλ) δεν είναι αξιόπιστα προιόντα.

 

thnx... θέλω να πιστεύω οτι είμαι απο τους "τυχερούς" :o

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λεγαμε πριν για olympus θα σου ελεγα να δεις την C5000 στα 5mp,μπορει να μην ειναι τοσο ωραια και να μην εχει ηχο στο βιντεο,ομως τοσες πολλες δυνατοτητες και εξαιρετικη ποιοτητα(για φωτογραφιες παντα) σε τετοια τιμη νομιζω δεν υπαρχει.Το εψαξα καλα πριν την αγορασω και δηλωνω κατενθουσιασμενος!!!
Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω ενα usb memory stic transcend 128 εδώ και εναμιση χρόνο και ευτυχώς για την ώρα δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό. και επειδή δεν μου παρουσίασε καποιο πρόβλημα πήρα και για την ψηφιακή μου (dsc p10 sony) ενα memory stic transcend 128 απο το πλαισιο με 38 ευρω. και διαπίστωσα οτι γράφει γρηγορότερα απο το στικ της συσκευασίας

 

αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ergotelis (31 Ιούλ. 2004 , 01:09)

 

Μιας και λεγαμε πριν για olympus θα σου ελεγα να δεις την C5000 στα 5mp,μπορει να μην ειναι τοσο ωραια και να μην εχει ηχο στο βιντεο,ομως τοσες πολλες δυνατοτητες και εξαιρετικη ποιοτητα(για φωτογραφιες παντα) σε τετοια τιμη νομιζω δεν υπαρχει.Το εψαξα καλα πριν την αγορασω και δηλωνω κατενθουσιασμενος!!!

 

 

Υπάρχουν αμφιλεγόμενες "γνώμες" εαν είναι καλή μηχανή:

 

http://www.megapixel.net/cgi-bin/fs_loader.pl?p=http%3A//www.megapixel.net/reviews/oly-c5000/c5000-results.html

 

http://www.steves-digicams.com/2003_reviews/c5000_pg5.html

 

αλλά και τα clip με ήχο χρειάζονται ,και αφού ο ανταγωνισμός το δίνει ήδη με εξίσου καλές φωτό, μάλλον νομίζω υστερεί .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγω κάτι άλλο...

 

Τον φακό της μηχανής πως μπορώ να τον καθαρίσω;

Τον έχω καθαρίσει μια φορά χρησημοποιώντας χαρτί υγείας άλλα απ' ότι έχω ακούσει αυτός δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος γιατί καταστρέφει τις επιστρώσεις που υπάρχουν πάνω στον φακό. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν πανάκια καθαρισμού άλλα δεν το έχω ψάξει

 

Γνωρίζετε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα φωτ .ειδών πουλάνε εδικά μικρά πινελάκια ,πανάκια κλπ γιάυτό το λόγο σαν σετ .Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα ειδικά πανάκια για γυαλιά από οπτικά είδη ,σαν πιο φθηνή λύση.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin ( 1 Αύγ. 2004 , 04:55)

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα ειδικά πανάκια για γυαλιά από οπτικά είδη ,σαν πιο φθηνή λύση.

 

 

Για τα πανάκια για γυαλιά διάβασα ότι δεν κάνει να χρησημοποιείται γιατί συνήθως περιέχουν πάνω τους μια χημική ουσία (δεν θυμάμε πως λέγετε) που δεν κάνει καλό να έρχετε σε επαφή με τον φακό. Σε μερικά φωτογραφικά μαγαζιά που ρώτησα μου είπαν Ajax :blink: λίγο έλειψε να μου πουν να χρησημοποιήσω και γυαλόχαρτο.

Link to comment
Share on other sites

σκοπευω να αγορασω ΨΦ τις επομενες μερες καπου στα 250 ευρο.κλινω προς την nikon coolpix 3200 γιατι θελω να ειναι φορητη,3χ zoom, με πολλες επιλογες φωτογραφησης και δυνατοτητα video 640x480.Απο την αλλη παρομοιες δυνατοτητες εχει και η sony cybershot P-72 και ειναι και πιο φθηνη 239ευρο εναντι 270 της nikon.Οταν ομως θα χρειαστει να παρω καρτα 8α πρεπει να τα σκασω για memory stick pro, οποτε πανω κατω η τιμη βγαινει ιδια.

Ποια ειναι η καλυτερη σε ποιοτητα+γενικοτερα?υπαρχουν αλλες ΨΦ στην τιμη αυτη που θα πρεπει να κοιταξω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panospc ( 1 Αύγ. 2004 , 17:23)

 

Για τα πανάκια για γυαλιά διάβασα ότι δεν κάνει να χρησημοποιείται γιατί συνήθως περιέχουν πάνω τους μια χημική ουσία (δεν θυμάμε πως λέγετε) που δεν κάνει καλό να έρχετε σε επαφή με τον φακό.

 

 

Mπορείς να θυμηθείς που το διάβασες ? γιατί και εγώ εχω διαβάσει αντίθετα ,για να σου απαντήσω ,ότι όλοι καλοί φακοί έχουν γυαλί που προέρχεται από τις γνωστές εταιρίες οπτικών (Ζeiss ,Hoya,Schneider,Ηama κλπ)

 

Δεν είπε κανείς να πάρεις κάποιο πανάκι (με χημικά) για ειδικού τύπου γυαλιά (πχ για σκι ),απλά το κλασικό φθηνό αντιστατικό πανάκι που ειναι ίδιο,αλλά μεγαλύτερο,από αυτό που πουλάνε πιο ακριβά ,μαζί με σετ ανάλογα και με την διάμετρο ,τα φωτογραφικά είδη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...