Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εσυ θελεις μικρη η μεγαλη φωτογραφικη???

αυτη μου φαινεται επαγγελματικη

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εσυ θελεις μικρη η μεγαλη φωτογραφικη???

αυτη μου φαινεται επαγγελματικη

 

Κοιτούσα κάπως αόριστα με το μέγεθος.Compact είναι απ'ότι είδα.

Απλά με τράβηξε η τιμή σε συνδυασμό με τις δυνατότητες της.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναζητάς κάτι το παραπάνω από μια compact, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στην CANON POWERSHOT SX130 IS με φοβερό αισθητήρα και δυνατότητες που σε βοηθάν για επαγγελματικές λήψεις με ευκολία, στα συν της μηχανής ότι δέχεται κάρτες μνήμης

SDXC μέχρι 2 TB.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω κοιτάξει αρκετά μοντέλα φωτ.μηχανών και θα ήθελα τη γνώμη σας πριν πάρω την τελική μου απόφαση.

- Olympus SP-800UZ

- Nikon COOLPIX S8000

- Panasonic DMC-TZ8

- Nikon COOLPIX L110

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας για το ποια τελικά απ'όλες να προτιμήσω και την πρότασή σας για κάποια άλλη που εσείς πιστεύετε ότι θα πρέπει να δω.

Link to comment
Share on other sites

Ανά δυο αυτές που έβαλες δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Οι ultra zoom & L110 είναι bridge κι όχι καθαρόαιμες compact. Οι άλλες δύο είναι compact.

Στη προηγούμενη σελίδα ο camerakias έγραψε ένα πολύ ενδιαφέρον και σωστό, ποστ σχετικά με τη πρακτικότητα μιας φωτογραφικής μηχανής.

Ξεκαθάρισε τι προτεραιότητες έχεις κατέληξε τι ζητάς και μετά άρχισε το ψάξιμο όχι μόνο μέσω φόρουμ ( το οποίο βοηθά στο να περιορίσεις τις επιλογές αλλά η άμεση χρήση δίνει περισσότερες απαντήσεις) αλλά και σε καταστήματα.

 

Προσωπικά, απ΄όλες αυτές εξακολουθώ όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ να προτιμώ την tz8.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.. θα ήθελα να ρωτήσω αν εχει δοκιμάσει κανείς καμια από τις παρακάτω μηχανές για να μου πει τη γνώμη του...

 

OLYMPUS MJU 7010

OLYMPUS FE-4030

OLYMPUS FE-5030

NIKON COOLPIX S570

NIKON COOLPIX S3000

NIKON COOLPIX S5100

 

Απλώς θέλω καθαρές φωτογραφίες!!! Δεν θέλω ούτε επαγγελματικές- καλλιτεχνικές μηχανές ούτε τίποτα πολύ ακριβό... μέχρι 170€ γίνεται??

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Ανά δυο αυτές που έβαλες δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Οι ultra zoom & L110 είναι bridge κι όχι καθαρόαιμες compact. Οι άλλες δύο είναι compact.

Στη προηγούμενη σελίδα ο camerakias έγραψε ένα πολύ ενδιαφέρον και σωστό, ποστ σχετικά με τη πρακτικότητα μιας φωτογραφικής μηχανής.

Ξεκαθάρισε τι προτεραιότητες έχεις κατέληξε τι ζητάς και μετά άρχισε το ψάξιμο όχι μόνο μέσω φόρουμ ( το οποίο βοηθά στο να περιορίσεις τις επιλογές αλλά η άμεση χρήση δίνει περισσότερες απαντήσεις) αλλά και σε καταστήματα.

 

Προσωπικά, απ΄όλες αυτές εξακολουθώ όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ να προτιμώ την tz8.

 

Απλά αυτά τα μοντέλα τα επέλεξα κοιτώντας κάποια χαρακτηριστικά τους που με ικανοποιούσαν.

Η προτεραιότητά μου είναι να πάρω μια compact γιατί θεωρώ σωστά αυτά που γράφει ο camerakias και κυρίως γιατί οι γνώσεις μου γύρω από τη χρήση μιας φωτ.μηχανής είναι κάπως περιορισμένες.

Όπως λες κι εσύ το φορουμ βοηθάει κυρίως στο να μειώσω τις επιλογές μου αλλά προσωπικά με βοήθησε και στο να ξέρω περίπου και τι πρέπει να προσέξω για την επιλογή φωτ.μηχανής.

Όπως και να'χει με βλέπω να καταλήγω σε μια εκ'των tz10(την έχω βρει σε καλή τιμή στο εξωτερικό και πιο φθηνή από την tz8) και τη nikon s8000.

Απλά ίσως να είναι καλύτερα να τη δω από κοντά για να αποκτήσω μια καλύτερη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναζητάς κάτι το παραπάνω από μια compact, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στην CANON POWERSHOT SX130 IS με φοβερό αισθητήρα και δυνατότητες που σε βοηθάν για επαγγελματικές λήψεις με ευκολία, στα συν της μηχανής ότι δέχεται κάρτες μνήμης

SDXC μέχρι 2 TB.

 

Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα αν θες κάτι ακόμα καλύτερο τότε

πας στην Panasonic FZ 100.Κορυφαία μηχανή.Δες τα τεστ στο Internet.

Πάντως και η sx είναι φοβερή :)

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει η συγκεκριμένη ξεφεύγει και σε τιμή και σε δυνατότητες και πλέον μιλάς για μια dslr. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει η συγκεκριμένη ξεφεύγει και σε τιμή και σε δυνατότητες και πλέον μιλάς για μια dslr. :)

Η συγκεκριμενη δεν ειναι dslr ανηκει σε μια ενδιαμεση κατηγορια απο compact και dslr τις bridge καμερες. Μπορεις να κοιταξεις επισης και την olympys sp800uz αν θες κατι πιο οικονομικο. Οπως επισης και την Nikon Coolpix P100.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη δεν ειναι dslr ανηκει σε μια ενδιαμεση κατηγορια απο compact και dslr τις bridge καμερες. Μπορεις να κοιταξεις επισης και την olympys sp800uz αν θες κατι πιο οικονομικο. Οπως επισης και την Nikon Coolpix P100.

 

Αυτού του τύπου(bridge) δηλαδή οι κάμερες απαιτούν περισσότερες γνώσεις για να μπορέσει κάποιος -που έχει και είχε μόνο compact- να τις δουλέψει και να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητές τους?

Link to comment
Share on other sites

Αυτού του τύπου(bridge) δηλαδή οι κάμερες απαιτούν περισσότερες γνώσεις για να μπορέσει κάποιος -που έχει και είχε μόνο compact- να τις δουλέψει και να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητές τους?

Ολες οι φωτογραφικες μηχανες εχουν αυτοματη λειτουργια ακομα και η dslr που εχω.

Με την οποια δυνατοτητα οι φωτογραφικες μηχανες προσπαθουν να αποτυπωσουν το καλυτερο αποτελεσμα απο αυτο που "βλεπουν".

επισης οι περισσοτερες φωτογραφικες εχουν τα βασικα μενου aperture priory κτλ.

Επισης οι bridge καμερες ενσωματουν χαρακτηρηστικα απο compact αλλα και απο dslr καμερες. (δεν εχουν εναλασωμενους φακους ομως :))

Αν μας πεις τι ακριβως θελεις για δυνατοτητες πιστευω μπορω να σου προτεινω μερικες καμερες.

Αν και για μενα το καλυτερο ειναι ή θα πας σε compact ή σε dslr. (αποψη μου βεβαια)

 

Τελος για να απαντησω και στο ερωτημα σου. Αν κατσεις λιγακι και ασχοληθεις μπορεις να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες τους. Τα περισσοτερα πραγματα πια εχουν δυνατοτητες που δεν θα χρησιμοποιησουμε στο επακρο ποτε.

Ακομα και τα κινητα μας (μιας και ειμαστε σε forum κυριως κινητης τηλεφωνιας) :)

Edited by Nos 55

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αυτού του τύπου(bridge) δηλαδή οι κάμερες απαιτούν περισσότερες γνώσεις για να μπορέσει κάποιος -που έχει και είχε μόνο compact- να τις δουλέψει και να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητές τους?

 

Ψάξιμο και να παίξει μαζί τους ο κάτοχος, απαιτούν και οι γνώση έρχεται.

 

Όπως έγραψε και ο Nos 55 όλες οι φωτογραφικές έχουν ρύθμιση auto (ενώ όλες οι compact δεν έχουν απαραίτητα χειροκίνητες ρυθμίσεις) . Αν είναι να πάρει κάποιος μια φωτογραφική αυτής της κατηγορίας (bridge ή ακόμα και dslr) και να την έχει μόνιμα στο auto ας μη το κάνει καλύτερα (πεταμένα χρήματα είναι, εκτός αν θέλει να πληρώσει για να λέει ότι έχει μηχανή πρώτης γραμμής). Προτιμότερο να πάρει μια compact η οποία να έχει και χειροκίνητες ρυθμίσεις και να παίζει μαζί της για το καλύτερο αποτέλεσμα.

Μη ξεχνάμε ότι ένας καλός φωτογράφος με μέτρια μηχανή μπορεί να επιτύχει καλύτερο αποτέλεσμα από ένα μέτριο φωτογράφο με κορυφαία μηχανή.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Ψάξιμο και να παίξει μαζί τους ο κάτοχος, απαιτούν και οι γνώση έρχεται.

 

Όπως έγραψε και ο Nos 55 όλες οι φωτογραφικές έχουν ρύθμιση auto (ενώ όλες οι compact δεν έχουν απαραίτητα χειροκίνητες ρυθμίσεις) . Αν είναι να πάρει κάποιος μια φωτογραφική αυτής της κατηγορίας (bridge ή ακόμα και dslr) και να την έχει μόνιμα στο auto ας μη το κάνει καλύτερα (πεταμένα χρήματα είναι, εκτός αν θέλει να πληρώσει για να λέει ότι έχει μηχανή πρώτης γραμμής). Προτιμότερο να πάρει μια compact η οποία να έχει και χειροκίνητες ρυθμίσεις και να παίζει μαζί της για το καλύτερο αποτέλεσμα.

Μη ξεχνάμε ότι ένας καλός φωτογράφος με μέτρια μηχανή μπορεί να επιτύχει καλύτερο αποτέλεσμα από ένα μέτριο φωτογράφο με κορυφαία μηχανή.

 

Δεν θα μπορουσα να μην συμφωνησω με τα λεγομενα σου και κυριως με αυτα που εχω κανει bold.

Χρονος και διαθεση να υπαρχει ολα γινονται. Αν ριξεις και λιγο διαβασμα εχοντας μπροστα σου και την μηχανη και δοκιμαζοντας αυτα που μαθαινεις μπορεις να κανεις τρομερα πραγματα.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι λοιπόν μερικές compact που έχουν και χειροκίνητες ρυθμίσεις?

Η tz10 και η nikon s8000 που έχω κοιτάξει είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι λοιπόν μερικές compact που έχουν και χειροκίνητες ρυθμίσεις?

Η tz10 και η nikon s8000 που έχω κοιτάξει είναι?

H panasonic απο οτι ειδα εχει manual mode.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Κι απ΄όσο είδα η Nikon δεν έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις. Πιθανόν λοιπόν με αυτό το κριτήριο να λύθηκε το δίλημμά σου στο πια να επιλέξεις.
Link to comment
Share on other sites

H panasonic απο οτι ειδα εχει manual mode.

 

Κι απ΄όσο είδα η Nikon δεν έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις. Πιθανόν λοιπόν με αυτό το κριτήριο να λύθηκε το δίλημμά σου στο πια να επιλέξεις.

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθειά σας!

Στα χρήματα και στα χαρακτηριστικά που κοιτάω λοιπόν βγάζω το συμπέρασμα ότι panasonic tz10 ίσως είναι η καλύτερη έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθειά σας!

Στα χρήματα και στα χαρακτηριστικά που κοιτάω λοιπόν βγάζω το συμπέρασμα ότι panasonic tz10 ίσως είναι η καλύτερη έτσι?

 

Αν σε ενδιαφερουν οι πειραματισμοι ναι ειναι καλυτερη αλλα για το θεμα φωτογραφια ειναι σχετικα ολα αυτα. :)

Αναλογα με τις αναγκες του καθενος υπαρχει και η αντιστοιχη φωτογραφικη μηχανη.

Αν και πιστευω οτι ειναι αρκετα τα λεφτα για μια compact. Απο την αλλη αν σε ικανοποιει εσενα δεν μπορουμε να πουμε τιποτα αλλο!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερουν οι πειραματισμοι ναι ειναι καλυτερη αλλα για το θεμα φωτογραφια ειναι σχετικα ολα αυτα. :)

Αναλογα με τις αναγκες του καθενος υπαρχει και η αντιστοιχη φωτογραφικη μηχανη.

Αν και πιστευω οτι ειναι αρκετα τα λεφτα για μια compact. Απο την αλλη αν σε ικανοποιει εσενα δεν μπορουμε να πουμε τιποτα αλλο!

 

Στα λεφτά που κοιτάω τι θα μου πρότεινες να ψάξω?

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που κοιτάω τι θα μου πρότεινες να ψάξω?

Θα κοιτουσα για bridge καμερα. Fujifilm Finepix S2800HD. H fujifilm ειναι αρκετη καλη στην κατηγορια bridge καμερες. και η συγκεκριμενη μηχανη ειναι σε αρκετα καλη τιμη για αυτα που προσφερει.

Αλλα αν θελεις compact καμερα η panasonic που λεγαμε ειναι απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη compact καμερα που κυκλοφορει.

Και επισης μπορει να σε απασχολει και το μεγεθος γι αυτο οτι και να σου λεμε για bridge ή dslr καμερες να τα ακους περιεργα. δεν τις βαζεις αυτες τις καμερες στην τσεπη σου! :)

Edited by Nos 55

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν περισσότερο να έχει, τα παραθέτω παρακάτω με σειρά προτεραιότητας, ξεκινώντας από το πιο σημαντικό:

1) Όσο το δυνατόν καλύτερη μπαταρία. Να κρατάει όσο περισσότερο γίνεται.

2) Να έχει τουλάχιστονοπτικό ζουμ.

3) Να παίρνει όσο πιο μεγάλη γίνεται κάρτα μνήμης. (Εδώ, αν μπορείτε, στείλτε μου και link για το ποια κάρτα μνήμης μπορώ να αγοράσω με τη συγκεκριμένη φωτογραφική).

4) Μέχρι 230 ευρώ.

Υπάρχει κάποια πρόταση που να συνδυάζει όλα τα παραπάνω; Και αν όχι, υπάρχει πρόταση που να συνδυάζει τα περισσότερα από τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτουσα για bridge καμερα. Fujifilm Finepix S2800HD. H fujifilm ειναι αρκετη καλη στην κατηγορια bridge καμερες. και η συγκεκριμενη μηχανη ειναι σε αρκετα καλη τιμη για αυτα που προσφερει.

Αλλα αν θελεις compact καμερα η panasonic που λεγαμε ειναι απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη compact καμερα που κυκλοφορει.

Και επισης μπορει να σε απασχολει και το μεγεθος γι αυτο οτι και να σου λεμε για bridge ή dslr καμερες να τα ακους περιεργα. δεν τις βαζεις αυτες τις καμερες στην τσεπη σου! :)

 

Δεν θα έλεγα ότι με απασχολεί τόσο το μέγεθος.

Απλά θα ήθελα να πάρω μια καλή φωτογραφική μηχανή την οποία θα την κρατήσω για αρκετό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 15ημερες αγορασα μια NEX 5 (SONY) κ διαπιστωνω οτι δυσκολευομαι με το μενου της ,το οποιο σημειωτεον δεν ειναι χειροκινητο .
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν περισσότερο να έχει, τα παραθέτω παρακάτω με σειρά προτεραιότητας, ξεκινώντας από το πιο σημαντικό:

1) Όσο το δυνατόν καλύτερη μπαταρία. Να κρατάει όσο περισσότερο γίνεται.

2) Να έχει τουλάχιστονοπτικό ζουμ.

3) Να παίρνει όσο πιο μεγάλη γίνεται κάρτα μνήμης. (Εδώ, αν μπορείτε, στείλτε μου και link για το ποια κάρτα μνήμης μπορώ να αγοράσω με τη συγκεκριμένη φωτογραφική).

4) Μέχρι 230 ευρώ.

Υπάρχει κάποια πρόταση που να συνδυάζει όλα τα παραπάνω; Και αν όχι, υπάρχει πρόταση που να συνδυάζει τα περισσότερα από τα παραπάνω;

 

Με βάση τα παραπάνω, ένας φίλος από εδώ μου πρότεινε αυτές τις δύο:

Casio EX-H 15

Samsung WB 600

 

Εσείς ποιά πιστεύετε ότι πρέπει να διαλέξω; Αν, επίσης, έχετε κάποια άλλη στο μυαλό σας, παρακαλώ προτείνετε τη μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...