Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα σε αυτα τα χρηματα η fuji εννοειται οτι ειναι πολυ καλη αγορα.δεν την βγαζω καλυτερη απο την G7 ομως δεν μπορω να πω οτι ειναι τρομερη κι αυτη.

 

Καθε αλλο, εχει μεγαλα μειονεκτηματα. Αν ειχε αυτο το σενσορα η Κανον, με τα χρηματα και το marketing που διαθετει, θα τους εκλεινε ολους τους αλλους. Ο Θεος βεβαια φροντιζει και μοιραζει τα καλα πραγματα.

 

Το τι ειναι το γραφει ο τυπος με τον καλυτερο τροπο:

 

Unlike so many manufacturers that produce amazing cameras with average sensors, Fuji has an amazing sensor and - to be brutally honest - an average camera.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καθε αλλο, εχει μεγαλα μειονεκτηματα. Αν ειχε αυτο το σενσορα η Κανον, με τα χρηματα και το marketing που διαθετει, θα τους εκλεινε ολους τους αλλους. Ο Θεος βεβαια φροντιζει και μοιραζει τα καλα πραγματα.

 

Το τι ειναι το γραφει ο τυπος με τον καλυτερο τροπο:

 

Unlike so many manufacturers that produce amazing cameras with average sensors, Fuji has an amazing sensor and - to be brutally honest - an average camera.

 

Οπότε να η λύση έτοιμη μπροστά μας...

Τα μόνα που χρειάζονται είναι ένα Dremel πριονάκι ένας πάγκος εργασίας και λίγη υπομονή έτσι ώστε

να πετύχει η εγχείριση-ενσωμάτωση ενός σένσορα Fuji σε σώμα Canon...!!

 

Όποιος τα καταφέρει μάλλον πάει για μεγάλο Deal!!

 

Φίλε mouyia όπου κι αν κοίταξα όλοι λένε ότι το κάτι παραπάνω που περίμεναν από την 40 δεν ήρθε,

οπότε θα έλεγα αν δεν χρειάζεσαι την 8άρα ανάλυση να πας για την 31.

Εξαιρείται βέβαια η δυνατότητα της πρώτης να παίρνει και SD κάρτες.

Δεν είμαι ενήμερος για τις τιμές αλλά αν τις βρεις κάπου ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

F40FD ti lete? kalyteri apo tis proigoumenes sta 8.1?

 

Ειναι πιο απλη απο την 31, λιγο καλυτερη απο την 20 που αντικαθιστα. Υπερτερει απο την 31 σε ημερησια φωτο, υστερει σε νυχτερινη, δεν εχει τις ρυθμισεις της 31. Εξαρταται αν θελεις να παιζεις. Παντως στα 150 ευρω η 20 ειναι best value for money. Αυτος ο σενσορας, με τα οπτικα της Φουτζι για 150 ευρω ειναι απιθανη προσφορα. Λογικα θα πρεπει να βγει συντομα και η 41 ας πουμε, αντικαταστατης της 31. Για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως στα 150 ευρω η 20 ειναι best value for money. Αυτος ο σενσορας, με τα οπτικα της Φουτζι για 150 ευρω ειναι απιθανη προσφορα.

 

Έχει πολλές manual ρυθμίσεις;

Υπενθιμίζω οτι για τις 9αχρονες αδερφές μου ψάχνω μία.

...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια επειδη δεν εχω καταλαβει,η f40 δεν ειναι ο αντικαταστασης της f31?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι αυτό ακριβώς συμβαίνει,αλλά....εκτός από την δυνατότητα χρήσης κάρτας SD δεν βλέπω κάποια φοβερή διαφορά.
[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Η F40 αντικαθιστα την F20. Ο αντικαταστατης της F31 δεν εχει βγει. Η F40 δεν εχει manual ρυθμισεις οπως η F31. H F40 ειναι η πρωτη με το νεο σενσορα, λογικα ερχεται και ο αντικαταστατης της F31 οπου ναναι.
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλές manual ρυθμίσεις;

Υπενθιμίζω οτι για τις 9αχρονες αδερφές μου ψάχνω μία.

 

Δεν εχει καθολου manual ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Η F40 αντικαθιστα την F20. Ο αντικαταστατης της F31 δεν εχει βγει. Η F40 δεν εχει manual ρυθμισεις οπως η F31.

 

Γι¨αυτό ακριβώς κι εγώ έλεγα ότι η 40 είναι που αντικαθιστά την 31, σε αντίθεση με την 20 που περιμένει ακόμη

να βγει ο διάδοχός της με τις manual ρυθμίσεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia, psaxnw mia kalh mhxanh mexrh 1000euro poia einai h gnwmh sas? poia einai h kaluterh?(kai as upervainei to orio twn 1000euro)

 

 

Canon Eos 400d

Nikon D80

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia, psaxnw mia kalh mhxanh mexrh 1000euro poia einai h gnwmh sas? poia einai h kaluterh?(kai as upervainei to orio twn 1000euro)

Canon Eos 400d,η φτηνοτερη slr της κατηγοριας.και η καλυτερη στα χρηματα της.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα σήμερα τη Cybershot DSC-S650. ( 200 ευρώ μάζι με 1GB κάρτα ). Τι λέει ; Αξίζε σαν αγορά; ( προφανώς δεν πρόκειται να τη γυρίσω πίσω :p )
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα σήμερα τη Cybershot DSC-S650. ( 200 ευρώ μάζι με 1GB κάρτα ). Τι λέει ; Αξίζε σαν αγορά; ( προφανώς δεν πρόκειται να τη γυρίσω πίσω :p )

 

μετα την αγορα της φιλε μου μην ψαχνεις και πολλα,αν σε καλυπτει εσενα μια χαρα ειναι.:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!!!Μόλις πήρα μια ΝIKON coolpix L12 και όταν την στρέφω προς λάμπες αναμμένες π.χ του σπιτιού , στην οθόνη εμφανίζεται μια γραμμη με κέντρο την λάμπα:( .Και όταν βγάζω φωτογραφία με την γραμμή αυτή να φαίνεται στην οθόνη, όταν βγεί η φώτο δεν υπάρχει.Αυτό είναι φυσιολογικό?
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο μου κάνει και σε μια Οlympus C-50 που έχω. Προφανώς η οθόνη αδυνατεί να απεικονίσει σωστά το έντονο φως. Εφόσον δεν φαίνεται στις φώτος δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia, psaxnw mia kalh mhxanh mexrh 1000euro poia einai h gnwmh sas? poia einai h kaluterh?(kai as upervainei to orio twn 1000euro)

 

Είμουν και εγω ανάμεσα στην Canon 400d και στην Nikon D80 και τελικά επέλεξα την Nikon. O kit φακος 18-70 που έχει η D80 είναι πολύ καλύτερος απο τον 18-55 της 400d.

O πιο βασικός λόγος που επέλεξα την Nikon πάντως, ήταν η καλύτερη, κατα την γνώμη μου ποικιλία που εχει σε φακους, και σε πιο προσιτές τιμές. Μιλάω πάντα σε ερασιτεχνικό επίπεδο:)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο μου κάνει και σε μια Οlympus C-50 που έχω. Προφανώς η οθόνη αδυνατεί να απεικονίσει σωστά το έντονο φως. Εφόσον δεν φαίνεται στις φώτος δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα πάντως.

 

και η ixus 850 Που εχω το ιδιο κανει,δεν ειναι προβλημα αυτο:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Είμουν και εγω ανάμεσα στην Canon 400d και στην Nikon D80 και τελικά επέλεξα την Nikon. O kit φακος 18-70 που έχει η D80 είναι πολύ καλύτερος απο τον 18-55 της 400d.

O πιο βασικός λόγος που επέλεξα την Nikon πάντως, ήταν η καλύτερη, κατα την γνώμη μου ποικιλία που εχει σε φακους, και σε πιο προσιτές τιμές. Μιλάω πάντα σε ερασιτεχνικό επίπεδο:)

 

Eκτος του οτι η νικον ειναι ακριβοτερη και μεγαλυτερη σε ογκο, εχει ελαφρως ακριβοτερους φακους και ισως πιο δυσευρετους. Επισης δεν εχει αυτοματο καθαρισμο, αν αυτο σε νοιαζει τοσο.:) Πολυ καλες και οι 2 παντως.

 

edit:Τελικα το βασικο κιτ της D80 εχει οσο της 30D(!).

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Ειμαι αναμεσα στις:

Canon IXUS 900TI

Canon IXUS 950 IS

Nikon P5000

Μπορειτε να με διαφωτισετε?!?!Οι τιμες τους ειναι πανω κατω ιδιες!Σιγουρα οι 2 Canon ειναι πολυ μικρες αλλα η Nikon εχει καλυτερο φακο νομιζω&εργονομικοτητα.Εχει κανεις καμια ή ξερει αν βγαζουν μικροπροβληματα??

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...