Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την canon ixus 60.Μου παρουσιάζει το εξής: όταν κοιτάω μέσα στην οθόνη προτού τραβήξω κάποια φωτογραφία και βρίσκομαι σε εξωτερικό χώρο, το μεν πρωί μου εμφανίζει άσπρες γραμμές κάθετες σε σημεία που είναι ο ήλιος, και το βράδυ μου εμφανίζει κάθετες γαλαζο-μπλέ γραμμές ή ροζο-κόκκινες, σε σημεία που βρίσκονται φώτα (π.χ στύλοι δεής).Βέβαια όταν τραβήξω την φωτογραφία αυτές οι γραμμές δεν εμφανίζονται στην εικόνα.(είναι καθαρή).Την μηχανή την αγόρασα στις αρχές του Αυγούστου, και μου το παρουσίασε από την αρχή.Μπορεί να φταίει η οθόνη? ή οφείλεται σε κάποιο χειριστικό λάθος από την πλευρά μου?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

geia sas.... thelo na agorasw psifiaki mixani aytes tis meres...exo katalixei se pentax giati tis thewrw poli kales... all d xerw se pio montelo..exo katalixei se dio...sto A20 kai sto M40....ti mou proteinete kai giati??anamesa se aytes tis dio panta..euxaristw...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

πριν από μερικές μέρες μου φέρανε δώρο από αμερική την SONY DSC -T100. Γνωρίζει κανένας αν γίνεται να περαστεί ελληνικό μενού?

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω φωτογραφικη μηχανη και επειδη πεφτω σε SONY εχω καταληξει αναμεσα σε 2 φωτογραφικες

 

σε αυτην

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563197

 

και αυτην

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563100

 

 

ποια απο τις 2 θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη σε λειτουργεια και γενικως καλυτερη???

θεωρητικα ειναι και οι 2 σχεδον στην ιδια τιμη..

 

Ευχαριστω....

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω φωτογραφικη μηχανη και επειδη πεφτω σε SONY εχω καταληξει αναμεσα σε 2 φωτογραφικες

 

σε αυτην

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563197

 

και αυτην

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563100

 

 

ποια απο τις 2 θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη σε λειτουργεια και γενικως καλυτερη???

θεωρητικα ειναι και οι 2 σχεδον στην ιδια τιμη..

 

Ευχαριστω....

 

an einai zitima design kai megethous T20 alla i w90 einai ligo kaliteri, oxi poli omos;)

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω φωτογραφικη μηχανη και επειδη πεφτω σε SONY εχω καταληξει αναμεσα σε 2 φωτογραφικες

 

σε αυτην

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563197

 

και αυτην

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563100

 

 

ποια απο τις 2 θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη σε λειτουργεια και γενικως καλυτερη???

θεωρητικα ειναι και οι 2 σχεδον στην ιδια τιμη..

 

Ευχαριστω....

 

Με δεδομενο οτι σε ολα ειναι ιδιες, διαφερουν ελαχιστα σε τρια σημεια ( συμφωνα με οσα αναφερονται στο e-shop ) :

 

Η W90 εχει ελαφρα μεγαλυτερες ταχυτητες κλειστρου ( 1/1600 ) και λιγο δυνατοτερο φλας ( 0,2-3,3 m (ευρυγώνιος), 0,4-1,8 m (τηλεφακός) ).Αντιθετα η Τ20 εχει σαφως καλυτερη οθονη ( 230.000 pixels ).

 

Η επιλογη ειναι πολυ δυσκολη.Προσωπικα θεωρω πολυ σημαντικοτερη τη διαφορα στην οθονη live preview, αφου οταν εισαι μακρυα απο τον υπολογιστη, αυτη θα σου δειξει αν η φωτο που τραβηξες ειναι καλη ή ... delete! To 1/1600 ειναι λιγο σπανια ταχυτητα να την χρησιμοποιησει κανεις ( το 1/1000 ειναι εξισου καλο ).Δεν ξερω βεβαια αν ο καθετου τυπου φακος, σαν περισκοπιο δλδ,που εχει η Τ20, ειναι καλος.Εφοσον ομως οι κριτικες αναφερουν οτι δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα και αφου συμβαλλει στο καλυτερο σχημα της μηχανης ( πιο επιπεδη, ιδανικη για...τσεπες),εγω θα προτιμουσα την Τ20.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενο οτι σε ολα ειναι ιδιες, διαφερουν ελαχιστα σε τρια σημεια ( συμφωνα με οσα αναφερονται στο e-shop ) :

 

Η W90 εχει ελαφρα μεγαλυτερες ταχυτητες κλειστρου ( 1/1600 ) και λιγο δυνατοτερο φλας ( 0,2-3,3 m (ευρυγώνιος), 0,4-1,8 m (τηλεφακός) ).Αντιθετα η Τ20 εχει σαφως καλυτερη οθονη ( 230.000 pixels ).

 

Η επιλογη ειναι πολυ δυσκολη.Προσωπικα θεωρω πολυ σημαντικοτερη τη διαφορα στην οθονη live preview, αφου οταν εισαι μακρυα απο τον υπολογιστη, αυτη θα σου δειξει αν η φωτο που τραβηξες ειναι καλη ή ... delete! To 1/1600 ειναι λιγο σπανια ταχυτητα να την χρησιμοποιησει κανεις ( το 1/1000 ειναι εξισου καλο ).Δεν ξερω βεβαια αν ο καθετου τυπου φακος, σαν περισκοπιο δλδ,που εχει η Τ20, ειναι καλος.Εφοσον ομως οι κριτικες αναφερουν οτι δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα και αφου συμβαλλει στο καλυτερο σχημα της μηχανης ( πιο επιπεδη, ιδανικη για...τσεπες),εγω θα προτιμουσα την Τ20.

 

 

 

και εγω αυτην λεω να παρω ειναι πολυ μικρη και χωραει παντου και θα με διευκολυνει

 

thankssss..

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτην εδω και ειμαι πολυ ευχαριστημένη

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563194

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτην εδω και ειμαι πολυ ευχαριστημένη

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563194

 

δεν μου αρεσει ομως το zoom που βγαινει ο φακος εξω... προτιμω να εχει zoom και να μην βγαινει ο φακος εξω....

 

παντως ειναι καλη και αυτη....

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει ομως το zoom που βγαινει ο φακος εξω... προτιμω να εχει zoom και να μην βγαινει ο φακος εξω....

 

παντως ειναι καλη και αυτη....

 

αχ εμενα πολυ μου αρεσει αυτο

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Έχω την Canon Ixus i και σταμάτησε να λειτουργεί ο φορτιστής. Από που μπορώ να προμηθευτώ νέο; Το μοντέλο του φορτιστή είναι το cb 2lu.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες βρηκα την panasonic fx10 με 159 ευρακια+11 την μνημη 1 gb 170 συνολικα.

Τι λετε αξιζει?Ελεγα να πηγαινα για την w80+512mb+θηκη 250 ευρω αλλα απο μερικα reviews που ειδα δεν εχουν και την φοβερη διαφορα αφηστε που γλιτωνω και 80 ευρωπουλα..

Εσεις τι λετε?

 

πολυ noise δυστυχως

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Tις είδα δίπλα δίπλα και μου άρεσε περισσότερο σε εμφάνιση η exilim.

Στην οθόνη έχω την εντύπωση οτι τα έβλεπα καλύτερα στην canon, αλλά στην exilim είχα όλες τις ρυθμίσεις εκεί που τις θέλω και επίσης δε μου φάνηκε βολικός ο διακόπτης του zoom στην canon.

 

δυστυχως ομως δεν ειναι canon.καλυτερη ειναι εννοειται η canon περα το τι σε βολευει καλυτερα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα...βρηκα την Panasonic Lumix FX07 sta 199 euro ...Απο τι μου εχουν πει ειναι απο τις καλυτερες με καλο ISO και πολυ καλες φωτογραφιες στο Auto ...Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι καλη αγορα και να μου προτεινει μια παρομοια ? Αυτη εχει πολυ καλο φακο , ηψηλο ISO , σταθεροποιητη κτλ ...

Max resolution 3072 x 2304

Low resolution 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480

Image ratio w:h 4:3, 3:2, 16:9

Effective pixels 7.1 million

Sensor photo detectors 7.4 million

Sensor size 1/2.5 "

Sensor type CCD

Colour filter array RGB

Sensor manufacturer Matsushita

ISO rating Auto, 100, 200, 400, 800, 1250, (3200 high mode)

Zoom wide (W) 28 mm

Zoom tele (T) 102 mm (3.6 x)

Digital zoom Yes

Auto Focus Yes

Manual Focus No

Auto focus type TTL

Normal focus range 50 cm

Macro focus range 5 cm

White balance override 6 positions

Aperture range F2.8 - F5.6

Min shutter 60 sec

Max shutter 1/2000 sec

Built-in Flash Yes

Flash guide no.

External flash No

Flash modes Auto, Red-Eye Auto, On, Off, Slow Sync

Exposure compensation -2 to +2 EV in 1/3 EV steps

Metering Intelligent multi-segment

Aperture priority No

Shutter priority No

Focal length multiplier

Lens thread No

Continuous Drive Yes, 2/3 fps, max 8 images

Movie Clips Yes, 848 x 480, 640 x 480, 320 x 240, 30 fps

Remote control No

Self-timer 2 or 10 sec

Timelapse recording No

Orientation sensor Yes

Storage types SD/MMC/SDHC card

Storage included Unknown

Uncompressed format No

Compressed format JPEG (EXIF 2.2)

Quality Levels Fine, Standard

Viewfinder No

LCD 2.5 "

LCD Pixels 207,000

Video out Yes

USB Yes

Firewire (IEEE 1394) No

Battery / Charger Yes

Battery Lithium-Ion rechargeable

Weight (inc. batteries) 170 g (6 oz)

Dimensions 94 x 51 x 24 mm (3.7 x 2 x 0.9 in)

 

Sygnwmh gia to megalo post!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν ερασιτέχνης βέβαια χρήστης φωτογραφικής, κι επειδή τυχαίνει να δουλεύω σε κατάστημα που πουλάει φωτογραφικές μηχανές, αγόρασα την Panasoni fx-3.(6 megapixels). Είναι ισως η γρηγορότερη μηχανή που έχω δοκιμάσει στην κατηγορία της. Πολύ καλή οθόνη, μπαταρία, και εύχρηστο μενού και πολύ ωραίες φωτογραφίες.Μοναδικό προνόμιο είναι η λήψη video ανάλυσης 800 Χ 480, καλύτερης ποιότητας από αυτό των άλλων μηχανών της κατηγορίας. Ένα "ελαττωμα" ίσως είναι οι μετριες φωτογραφίες όταν χρησιμοποιείς φλας ιδίως σε εξωτερικούς χώρους. Αυτό είναι μειονέκτημα των περισσοτέρων ψηφιακών μηχανών. Καλύτερες φωτογραφίες με φλας διαπίστωσα στην Pentax A10, A20. Αν και είναι αρκετά πιο αργές μηχανές. Πολύ ωραίο design έχουν και οι καινούριες Olympus, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι οθόνες τους είναι αρκετά "θαμπές". Όπως και η ταχύτητα αποθήκευσης είναι αρκετά αργή θα έλεγα. Για τη σειρά ixus της Canon μπορώ να πω ότι είναι από τις καλύτερες μηχανές. Όσο για τις Sony, φοβάμαι ότι η φήμη της και το design της δεν είναι ανάλογη της ποιότητας της φωτογραφίας. Οι Casio, όμορφες μηχανές χωρίς ιδιαίτερες επιδόσεις ποιότητας όμως. Οι Hewlett Packard, για την τιμή τους είναι πολύ καλές, όπως και οι Κodak. (Tα μοντέλα με μπαταρία λιθίου- για τις άλλες ούτε λόγος). Καλούτσικη και η Νικοn s-200, λίγο αργή όμως. Δεν το παίζω βέβαια ούτε ξερόλας ούτε ειδικός. Την άποψή μου λέω, εντελώς υποκειμενικά, από τις φωτογραφίες που έω δεί τυπωμένες και τις μηχανές που έχω χειριστεί. Τα ξαναλέμε!
Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα...βρηκα την Panasonic Lumix FX07 sta 199 euro ...Απο τι μου εχουν πει ειναι απο τις καλυτερες με καλο ISO και πολυ καλες φωτογραφιες στο Auto ...Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι καλη αγορα και να μου προτεινει μια παρομοια ? Αυτη εχει πολυ καλο φακο , ηψηλο ISO , σταθεροποιητη κτλ ...

 

Τη μηχανη δεν την ξερω,ομως οταν ακους μεγαλα iso σε compact μηχανες να περιμενεις πολυ noise, ιδιως απ'τα 400 και πανω.

 

Για του λογου το αληθες διαβασε εδω.Στο πρωτο review ο τυπος αναφερει οτι την επεστρεψε γιατι ο θορυβος ηταν απαραδεκτος.Τωρα βεβαια δεν ειδα και παρακατω.Διαβασετα εσυ και βγαλε τα συμπερασματα σου.Ελπιζω να σε βοηθησουν τα reviews.

 

Παντως για οποια μηχανη θελεις το http://www.dpreview.com ειναι το πληρεστερο site.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Προσπαθω να επιλεξω ψηφιακη αναμεσα σε α) sony w55-w80-w90.Αν καταλαβα καλα η διαφορα αναμεσα τους (οσο ανεβαινει η τιμη-ανεβαινει και το ISO)ειναι η διαφορετικη ταχ.iso.Λεγεται οσο πιο υψηλο τοσο καλυτερο αποτελεσμα εχει χωρις την χρηση φλας, κατι που σιγουρα παιζει για μενα σημασια.Επισης <καλο>ειναι και οτι υπαρχει ελ.μενου.Απο την αλλη απο οτι διαβαζω η οθονη ειναι 115000p.ενω με αυτη την τιμη 200-250e αλλες μαρκες εχουν 230000p.Αυτο διακρινεται με το ματι? Πολυ καλη φαινεται η β)ixus 75 αλλα ακριβοτερη. Η γ) olybus mju760 και 820ειναι καλες αλλα δεν εχουν ελλ.μενου. Τι προτεινεται σε αυτη την τιμη 200-250 και γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πολυ καλυτερη επιλογη σε ποιοτητα φωτογραφιας την Canon Ixus75 σε σχεση με την panasonic fx07 που ειναι και περσινο μοντελο.Αγορασα κι εγω την fx07 απο πολυκαταστημα στα 199€ αλλα παρα τον ευρυγωνιο φακο Leica με ζουμ *3,6 και τον σταθεροποιητη εικονας,τα αποτελεσματα της δεν ηταν και τα καλυτερα.Ο θορυβος που εβγαζε σε ταχυτητες ISO 100 ηταν ευδιακριτος και τα πραγματα γινονταν χειροτερα σε μεγαλυτερες ταχυτητες.Την επομενη ημερα την επιστρεψα και με επιβαρυνση 70€ την αντικαταστησα με την IXUS 75 μια τιμια προταση στο μεσο ορο για compact μηχανη με ελληνικο μενου και εκπληκτικη 3 inch. οθονη.
Link to comment
Share on other sites

οταν ακους μεγαλα iso σε compact μηχανες να περιμενεις πολυ noise, ιδιως απ'τα 400 και πανω.

 

Δείτε εδώ στην πράξη (ανοίγοντας τις 6 φωτ.στο κάτω μέρος της σελίδας) τις διαφορές στο "θόρυβο" ανάμεσα στα ISO των τελευταίων compact της Sony που φτάνουν μέχρι ISO 3200.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Προσπαθω να επιλεξω ψηφιακη αναμεσα σε α) sony w55-w80-w90.Αν καταλαβα καλα η διαφορα αναμεσα τους (οσο ανεβαινει η τιμη-ανεβαινει και το ISO)ειναι η διαφορετικη ταχ.iso.Λεγεται οσο πιο υψηλο τοσο καλυτερο αποτελεσμα εχει χωρις την χρηση φλας, κατι που σιγουρα παιζει για μενα σημασια.Επισης <καλο>ειναι και οτι υπαρχει ελ.μενου.Απο την αλλη απο οτι διαβαζω η οθονη ειναι 115000p.ενω με αυτη την τιμη 200-250e αλλες μαρκες εχουν 230000p.Αυτο διακρινεται με το ματι? Πολυ καλη φαινεται η β)ixus 75 αλλα ακριβοτερη. Η γ) olybus mju760 και 820ειναι καλες αλλα δεν εχουν ελλ.μενου. Τι προτεινεται σε αυτη την τιμη 200-250 και γιατι?

 

Η sony ειναι παρα πολυ καλη εταιρια (εχω μια P-93, που αν και παλια ειναι φοβερη, με οξυτατο φακο).Ομως μειονεκτει στο θορυβο (εχει θορυβο ακομα κι απ'το 200 iso).Θεωρω επισης μεγαλο μειον και την αναλυση οθονης,καθως η διαφορα 115k pix και 230k pix ειναι πολυ αισθητη στο ματι και ουσιαστικης σημασιας για την προεπισκοπιση φωτογραφιας.Μην σε εντυπωσιαζει το οτι μπορεις με 1600 ή 3200 iso τραβας στο σκοταδι χωρις φλας γιατι πρακτικα αυτες οι φωτο ειναι ισως χρησιμες μονο για ρεπορταζ οπου δεν ενδιαφερει η ποιοτητα αλλα η σκηνη για τον επιδοξο ... paparazzi.Ριξε μια ματια στο προηγουμενο post του trellolello να δεις φωτο στο 3200.

 

Προσωπικα ειμαι Canonακιας, αν και αυτες που εχω ειναι DSLR.Ομως απ'αυτα που διαβαζω, τα παει καλα και στις compact.Δες εδω για να παρεις μια ιδεα για την Ixus 75 που σε ενδιαφερει αλλα και για οποιαδηποτε αλλη.Με τις τιμες των compact δεν ξερω τι παιζει, αλλα εγω θα εδινα κατι παραπανω για Canon.Προσωπικη αποψη βεβαια, το ξαναλεω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η fujifilm παραμένει κορυφή στις compact μηχανές με υψηλό iso :).

Αν σε ενδιαφέρει να τραβάς καλές φωτό τότε κοίτα την F31-F40 τις fuji.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η fujifilm παραμένει κορυφή στις compact μηχανές με υψηλό iso :).

Αν σε ενδιαφέρει να τραβάς καλές φωτό τότε κοίτα την F31-F40 τις fuji.

 

Εχεις δικιο, κοιταξα εδω δειγματα φωτογραφιων απ'την F31 και μου αρεσαν.Για compact ειναι αριστη.Ελαχιστος θορυβος αρχιζει να εμφανιζεται απ'το 800 και παραμενει ικανοποιητικος ακομα και στο 1600 !!! Στα 3200 βεβαια ειναι ψιλοχαλια, αλλα ετσι κι αλλιως αυτο συμβαινει ακομα και στις DSLR αφου το 3200 επιτυγχανεται με πουσαρισμα του 1600 συνηθως.

 

Απ,τα λοιπα χαρακτηριστικα ειναι πολυ καλη.Αν λεει και σε τιμη τοτε πιστευω πως πρεπει να την λαβει σοβαρα υπ'οψιν ο φιλος Argis37.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, κοιταξα εδω δειγματα φωτογραφιων απ'την F31 και μου αρεσαν.Για compact ειναι αριστη.Ελαχιστος θορυβος αρχιζει να εμφανιζεται απ'το 800 και παραμενει ικανοποιητικος ακομα και στο 1600 !!! Στα 3200 βεβαια ειναι ψιλοχαλια, αλλα ετσι κι αλλιως αυτο συμβαινει ακομα και στις DSLR αφου το 3200 επιτυγχανεται με πουσαρισμα του 1600 συνηθως.

 

Απ,τα λοιπα χαρακτηριστικα ειναι πολυ καλη.Αν λεει και σε τιμη τοτε πιστευω πως πρεπει να την λαβει σοβαρα υπ'οψιν ο φιλος Argis37.

 

Επειδή η fujiέχει βγάλει την f50 τώρα στα 270 ευρώ περίπου την f40 σε τιμή στα 180 ευρώ(την f31 σίγουρα ακόμα φθηνότερα) ειλικρινά μηχανή με 180 ευρώ και κάτω και να δίνει αποτελέσματα όπως αυτές εδώ ούτε στον ύπνο μας δεν βρίσκουμε.

Η μηχανή είναι άψογη εώς iso 400 μιλάμε για τέλεια φωτό, σε iso 800 αρχίζεις να βλέπεις θόρυβο αλλά είναι αμελητέος μπροστά στο αποτέλεσμα,η μηχανούλα είναι κορυφή ιδίος αν δείς το compare που έχει στο dpreview μεταξύ αυτής και τις nikon d50(dslr) σε iso 800(και τις φωτό που έχεις βάλε στο λινκ).

PS.Αν καταφέρει να βρεί την f31 θα συνιστουσα αυτή (έχει περισσότερο manual control) απο την f40.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα...βρηκα την Panasonic Lumix FX07 sta 199 euro ...Απο τι μου εχουν πει ειναι απο τις καλυτερες με καλο ISO και πολυ καλες φωτογραφιες στο Auto ...Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι καλη αγορα και να μου προτεινει μια παρομοια ? Αυτη εχει πολυ καλο φακο , ηψηλο ISO , σταθεροποιητη κτλ ...

Max resolution 3072 x 2304

Low resolution 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480

Image ratio w:h 4:3, 3:2, 16:9

Effective pixels 7.1 million

Sensor photo detectors 7.4 million

Sensor size 1/2.5 "

Sensor type CCD

Colour filter array RGB

Sensor manufacturer Matsushita

ISO rating Auto, 100, 200, 400, 800, 1250, (3200 high mode)

Zoom wide (W) 28 mm

Zoom tele (T) 102 mm (3.6 x)

Digital zoom Yes

Auto Focus Yes

Manual Focus No

Auto focus type TTL

Normal focus range 50 cm

Macro focus range 5 cm

White balance override 6 positions

Aperture range F2.8 - F5.6

Min shutter 60 sec

Max shutter 1/2000 sec

Built-in Flash Yes

Flash guide no.

External flash No

Flash modes Auto, Red-Eye Auto, On, Off, Slow Sync

Exposure compensation -2 to +2 EV in 1/3 EV steps

Metering Intelligent multi-segment

Aperture priority No

Shutter priority No

Focal length multiplier

Lens thread No

Continuous Drive Yes, 2/3 fps, max 8 images

Movie Clips Yes, 848 x 480, 640 x 480, 320 x 240, 30 fps

Remote control No

Self-timer 2 or 10 sec

Timelapse recording No

Orientation sensor Yes

Storage types SD/MMC/SDHC card

Storage included Unknown

Uncompressed format No

Compressed format JPEG (EXIF 2.2)

Quality Levels Fine, Standard

Viewfinder No

LCD 2.5 "

LCD Pixels 207,000

Video out Yes

USB Yes

Firewire (IEEE 1394) No

Battery / Charger Yes

Battery Lithium-Ion rechargeable

Weight (inc. batteries) 170 g (6 oz)

Dimensions 94 x 51 x 24 mm (3.7 x 2 x 0.9 in)

 

Sygnwmh gia to megalo post!!!

την ειχα,μακρια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...