Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος c_arroyo (14 Ιαν. 2005 , 14:49)

 

Ναι Fujifilm αλλα νομιζω το εχω δει και σε αλλη εταιρια

 

 

http://www.dpgr.gr/code_articles/hits.php?aid=36

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδια καλησπερα. Να σας ρωτήσω και εγω πια η γνωμη σας για δυο φωτ. μηχανες που ταλαντευομαι να αγορασω.

Olympus c-70 zoom

ή

Fujifilm finepix f-810 zoom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ενδιαφερομαι για αγορα ψηφιακης φωτογραφικης μηχανης(η πρωτη μου θα ειναι) και μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον η Olympus μ mini Digital. Ποια ειναι η γνωμη σας?

Με ενδιαφερει να εχς αρκετα καλη ποιοτητα στις φωτογραφιες(οχι κατι το εξεζητημενο) και να τραβαω που και που και κανενα βιντεακι...

life's the moments that take your breath away...
Link to comment
Share on other sites

Kanena site gia online agores pou na stelnei Ellada ?

Ektos apo Pixmania

Δύο γνωστά ευρωπαϊκά e-shops για φωτογραφικές μηχανές και όχι μόνο:

http://www.technikdirekt.de/

http://www.nomatica.com

Χωρίς καμία πρόθεση διαφήμισης, έχω ψωνίσει από το δεύτερο και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

Αν έχεις χρόνο κοίτα λίγο και στο site: www.dpgr.gr , στο forum του έχει κατάλογο με πάρα πολλά e-shops ξένα και ελληνικά. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω τη Sony Dsc-F88???

Να προτιμήσω μια W12??Με ελκύει αυτός ο περιστρεφόμενος φακός+ το ότι θα τον κλείνεις και θα προστατεύεται!Από την άλλη υπάρχει και η ΗΡ R707 αλλά -ειδικά αν τη δείτε απο πίσω-μοιάζει αρχαία και δεν με ελκύει το όνομα ΗΡ όσο αφορά τις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές!Φυσικά,για να λέμε και την αλήθεια,δεν με ελκύει και το να σκάω 150 ευρώ για ένα 512αρι memory stick ενώ ξέρω οτι με τα μισά λεφτά παίρνω SD card!!

Τι λέτε?Καμμιά άλλη λύση σε εκείνη τη κατηγορία??Λεφτά δε με νοιάζουν γιατί θα την πάρω απο Γερμανία!

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτην την κατηγορία μηχανών (περίπου 500 ευρώ), εγώ θα σου πρότεινα την Olympus C-770. Είναι λίγο πιο ακριβή από την sony, αλλά έχει καλύτερο φακό τόσο από άποψη φωτεινότητας όσο και ζουμ. Αν σε ενδιαφέρει και το βίντεο, η olympus τραβά ΜPEG-4 με ρυθμό 30fps. Εξάλλου, όπως είπες, η sony έχει το μειονέκτημα των καρτών μνήμης, αφού τα memory stick δεν είναι και ο φθηνότερος τύπος μνήμης. Αν δεν υπάρχει οικονομικός περιορισμός, ρίξε και μια ματιά στις μηχανές της Canon, την S-70 και G6, είναι αρκετά καλές compact.
Link to comment
Share on other sites

Να πάρω τη Sony Dsc-F88???

Να προτιμήσω μια W12??Με ελκύει αυτός ο περιστρεφόμενος φακός+ το ότι θα τον κλείνεις και θα προστατεύεται!Από την άλλη υπάρχει και η ΗΡ R707 αλλά -ειδικά αν τη δείτε απο πίσω-μοιάζει αρχαία και δεν με ελκύει το όνομα ΗΡ όσο αφορά τις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές!Φυσικά,για να λέμε και την αλήθεια,δεν με ελκύει και το να σκάω 150 ευρώ για ένα 512αρι memory stick ενώ ξέρω οτι με τα μισά λεφτά παίρνω SD card!!

Τι λέτε?Καμμιά άλλη λύση σε εκείνη τη κατηγορία??Λεφτά δε με νοιάζουν γιατί θα την πάρω απο Γερμανία!

Πρίν 1 μήνα έπαισε στα χέρια μου η R707 εντελώς τυχαία. Πως; Την κέρδισα σε εναν διαγωνισμό. Η μηχανή με εξέπληξε και συγκρίνωντάς την με την IXUS που είχα παλαιώτερα, παρατειρώ πως ειναι σπουδαία μηχανή για την συγκεκριμένη βέβαια χρήση που ειναι φτιαγμένη. Ιδιαίτερα μεγάλη αυτονομία (η hp δείνει μάλιστα και 2η μπαταρία και βάση φόρτησης) η ποιότητα του φακού της και οι φωτογραφίες που βγάζει ειναι ποιοτικότατες και το γενικό πλαίσιο και η ποιότητα κατασκευής της ειναι πολύ καλά. Συνοδεύεται απο προγράμματα στα Ελληνικά και απο θήκη μεταφοράς. Κάπου είδα μάλιστα πως δείνει και εκτυπωτή δώρο η hp τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σας...Εχει κανεις την Sony Cybershot P120?Την ειδα και μου αρεσε...και δεν μπορω να αποφασισω...Θελω να παρω ψηφιακη και δεν ηερω τι να παρω...:) απο τη μια ειδα την Olympus μ mini Digital και ξετρελαθηκα αλλα φοβαμαι μηπως αξιζει περισσοτερο για το design και λιγοτερο για τις δυνατοτητες της...Δεν ξερω,εχω μπερδευτει...εχω και την εξεταστικη πανω απο το κεφαλι μου τωρα και...

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!:):)

life's the moments that take your breath away...
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευουμε την βουρτσα με την ..................

Η Olympus ειναι σαφως ανωτερη , μπορει οχι η μini επειδη ειναι 4,1 Mpixels αλλα βαλε την αντιστοιχη 7αρα και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευουμε την βουρτσα με την ..................

Η Olympus ειναι σαφως ανωτερη , μπορει οχι η μini επειδη ειναι 4,1 Mpixels αλλα βαλε την αντιστοιχη 7αρα και θα δεις.

Η Olympus στα 7mp έχει απλά ανακοινώσει την 7070 η οποία ανταγωνίζεται την Sony V3 και όχι την 120... Όταν βγει θα δούμε ποιά είναι η βούρτσα... :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Tι να πω ρε παιδια...

Αυτη η μικρή η Olympus με εχει ξετρελανει...

Βασικα ψαχνω για μια μικρη ψηφιακη με αρκετες δυνατοτητες και νομιζω πως με καλυπτει... 4mp, 2χ οπτικο(μικρο το ξερω,αλλα συμβιβαζομαι),απεριοριστο χρονο sto video κλπ... η πρωτη μου ΨΦ θα ειναι και γιαυτο κολλαω λιγο...δεν ξερω...

Καμια βοηθεια?

life's the moments that take your breath away...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου φαίνεται πως έχεις τρελαθεί με την μηχανή,την ερωτεύτηκες και αν πάρεις κάτι άλλο θα ναι μέγα λάθος γιατι :

 

1.Πάντα θα ποθείς την μικρή και όμορφη ολυμπους!!

2.Είναι η πρώτη σου μηχανή(ψηφιακή)και κάτι μεγαλύτερο θα σε δυσκολέψει και απλά θα χαραμιστεί στα χέρια σου!

3.Γιατί το λέω εγώ :p

 

Τώρα για πείτε μου!!Στο δικό μου παιχνίδι μπήκε και η Casio exilim Z50!!!Χαρακτηριστικά καλά,σαν τη Sony F88 + HP R707 αλλά μικρότερη ομορφότερη και με μεγαλύτερη οθόνη! Ας πει κάποιος που ξέρει ποια έχει τον καλύτερο φακό και ποιες κάρτες μνήμης παίρνει η Casio pls(MMC+SD έτσι??)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα φώτα σας!

Έκανα βλακεία χτες και αγόρασα μια Jaga DSC 507.Πάνε τα 165€ μου :(

Η μπαταρία της μηχανής κρατάει με το ζόρι 5 λεπτά και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να βγάλεις καλή photo.Τη βάζω και στο τρίποδό της και πάλι θολή βγαίνει η φωτογραφία...Έλεος!

Τι μπορεί να γίνει?Τουλάχιστον με την μπαταρία...αλλά δεν έδωσα εγώ 165€ για photos που δεν μπορείς να βγάλεις άκρη αν αυτό που βλέπεις είναι άνθρωπος ή δέντρο...

Πως την πάτησα γμτ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Jaga ε; Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Δεν σε παραξένεψαν τα τόσα λίγα ευρώπουλα;

 

Τέλως πάντων, δεν μπορείς να την γυρίσεις πίσω τάχα μου ότι έχει πρόβλημα; Επίσης νομίζω, ας το επιβεβαιώσει ή διαψεύσει κάποιος άλλος, ότι αν κρατήσεις την συσκευασία μπορείς να επιστρέψεις συσκευή πίσω ως μη αποδεκτή (απαράδεκτη στην περίπτωσή σου) και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγει η Olympus ???

Υπαρχει ηδη αλλα μαλλον δεν εισαι καλα ενημερωμενος...

Βαλτη διπλα διπλα με την 120 και θα μου πεις τοσο περι ποιοτητας κατασκευης οσο και φωτογραφιας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα φώτα σας!

Έκανα βλακεία χτες και αγόρασα μια Jaga DSC 507.Πάνε τα 165€ μου :(

Η μπαταρία της μηχανής κρατάει με το ζόρι 5 λεπτά και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να βγάλεις καλή photo.Τη βάζω και στο τρίποδό της και πάλι θολή βγαίνει η φωτογραφία...Έλεος!

Τι μπορεί να γίνει?Τουλάχιστον με την μπαταρία...αλλά δεν έδωσα εγώ 165€ για photos που δεν μπορείς να βγάλεις άκρη αν αυτό που βλέπεις είναι άνθρωπος ή δέντρο...

Πως την πάτησα γμτ :mad:

Και αν δεν τα καταφερεις με την επιστροφη,τουλαχιστον για να γλυτυσεις με το θεμα των μπαταριων,αγορασε φορτιστη και επαναφορτιζομενες να ξενοιασεις..

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγει η Olympus ???

Υπαρχει ηδη αλλα μαλλον δεν εισαι καλα ενημερωμενος...

Βαλτη διπλα διπλα με την 120 και θα μου πεις τοσο περι ποιοτητας κατασκευης οσο και φωτογραφιας

Αναφερόμουν στην 7070 που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Μάλλον αναφέρεσαι στην C-70. Η ανταγωνίστριά τοης, όπως σου είπα στο προηγούμενο μήνυμα είναι η V3 και όχι η 120, που είναι και 5mp...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι και εγω για foto μεχρι 500ευρω 7mp και καπου ειχα δει για εκθεση στο ανατολικο αρχες Φλεβαρη . Ξερει κανεις κατι;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο, μπορεί κάποιος να μου στείλει μια φωτογραφία στα 5Mp γιατι δεν έχει τυχει να δώ ποτέ :p:p:p

 

το e-mail μου ειναι kfatseas@hotpop.com

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο, μπορεί κάποιος να μου στείλει μια φωτογραφία στα 5Mp γιατι δεν έχει τυχει να δώ ποτέ :p:p:p

 

το e-mail μου ειναι kfatseas@hotpop.com

Πήγαινε στο http://www.dpreview.com και θα βρεις δείγματα στα τεστ των αντίστοιχων μηχανών.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη σας για την Fujifilm finepix f-810 zoom ; σε σχεση με τις αλλες 7αρες;

 

H Fujifilm finepix f-810 zoom νομίζω πως είναι 6 Mpixel και βγάζει αρχεία 12 Mpixel με interpolation (για το τελευταίο δεν παίρνω όρκο). Το θέμα είναι με ποια απ' όλες τις εφτάρες θέλεις να την συγκρίνεις. Αν πάρεις την Olympus C-70 (έχουν περίπου ίδια τιμή, γι' αυτό και την αναφέρω ενδεικτικά) εγώ θα προτιμούσα την Fuji, γιατί η Οlympus από κάποια δείγματα που είδα έχει περισσότερο θόρυβο ακόμα και σε χαμηλά ISO, ενώ η Fuji έχει και πιο wide φακό.

Αν η τιμή δεν παίζει ρόλο και πας σε κάτι πιο ακριβό π.χ. Sony V3, Canon G6, Olympus 7070 (όταν έρθει) τα πράγματα αλλάζουν, ανάλογα με το τί ζητάς από τη μηχανή και τι έχει να σου προσφέρει: λήψη video, καλό φακό zoom, φθηνές κάρτες μνήμης, μεγάλη αυτονομία, αν δέχεται εξωτερικό φλας κ.α.

Αν θέλεις γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος και ανάφερε κάποιες μηχανές που σε ενδιαφέρουν για να κάνουμε τη σύγκριση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...