Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 (26 Δεκ. 2004 , 14:12)

 

Παρατηρω οταν περναω τις φωτογραφιες μου απο την canon ixus i στο pc μου οτι οι τελευταιες φωτο που εβγαλα εχουν χειροτερη ποιοτητα απο τις πρωτες!Τι λετε να εγινε?Λετε να πειραξα κατα λαθος καμια ρυθμιση?Επισης μου διεγραφησαν ξαφνικα φωτο απο την καρτα μνημης...

Υπ Οψιν οτι ειμαι αρχαριος..

 

από την στιγμή που είσαι αρχάριος το πιο λογικό είναι να έχεις πατήσει κάποιο λάθος κουμπί και να άλλαξες τις ρυθμισεις για τον τρόπο που θα τραβάει φοτωγραφιες.τo ιδιο θα έγινε και με τις φώτο που σβήστηκαν ;)
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Eυχαριστω!Παντως η ixus i black ειναι κοσμημα!!Μπορει να μην ειναι καμια ψηφιακη με τρελες δυνατοτητες αλλα για αυτα που τη θελω εγω με καλυπτει απολυτα!Επισης,ειναι απιστευτα μικρη και πανεμορφη!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 (26 Δεκ. 2004 , 16:12)

 

Παρατηρω οταν περναω τις φωτογραφιες μου απο την canon ixus i στο pc μου οτι οι τελευταιες φωτο που εβγαλα εχουν χειροτερη ποιοτητα απο τις πρωτες!Τι λετε να εγινε?Λετε να πειραξα κατα λαθος καμια ρυθμιση?Επισης μου διεγραφησαν ξαφνικα φωτο απο την καρτα μνημης...

Υπ Οψιν οτι ειμαι αρχαριος..

 

Aν μπορεις ανεβασε δειγμα με τις φωτογραφιες στο forum του http://www.dpgr.gr οπου τα παιδια ως γνωστες του αντικειμενου θα καταλαβουν που οφειλεται κατι τετοιο(over-exposed,δεν εστιασε σωστα κλπ) και θα σε βοηθησουν.

 

Η στειλε PΜ στον χρηστη Dr_Michael ο οποιος ειναι γνωστης του αντικειμενου και δεν ποσταρει αστοχους συλλογισμους απλα για να ποσταρει, σε πληρη βεβαια αντιθεση με καποιους αλλους που περαν του οτι δεν γνωριζουν και φτανουν σε βεβιασμενα και λανθασμενα συμπερασματα,"συμβουλευουν" και τους αλλους.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Την Konicaminolta Z3 την έχετε δει; 12x Zoom, Image stabilizer, 640x480 απεριόριστο video και τελική τιμή στην Ελλάδα 470 ευρώ με δυο χρόνια εγγύηση αντικατάστασης!!! Πλαστική μεν πολυ καλή δε....
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για την Acer μάλον θα πρέπει να περιμένουμε κανα τεστ μια και δεν ξέρουμε καν τι φακό "φοράει"! Εκτός αν την πάρει κάποιος και δημοσιέυσει κανα τεστ. Παντος η τιμή της δεν είναι και οτι το καλύτερο...
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εφοσον η BENQ εχει αγορασει την ACER λογικο ηταν να βγουν και δικιες τους μηχανες.

Οπως και να εχει οι μηχανες κατασκευαζονται απο την BENQ και εφοσον η ενλογω εταιρεια εχει φτιαξει πολυ καλες μηχανες δεν νομιζω να ισχυει κατι αλλο με τις ACER.

Δεν ειναι βεβαια OLYMPUS η NIKON αλλα μαλλον καλυτερες απο τις SONY.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond (26 Δεκ. 2004 , 18:59)

 

Βασικα εφοσον η BENQ εχει αγορασει την ACER λογικο ηταν να βγουν και δικιες τους μηχανες.

Οπως και να εχει οι μηχανες κατασκευαζονται απο την BENQ και εφοσον η ενλογω εταιρεια εχει φτιαξει πολυ καλες μηχανες δεν νομιζω να ισχυει κατι αλλο με τις ACER.

Δεν ειναι βεβαια OLYMPUS η NIKON αλλα μαλλον καλυτερες απο τις SONY.

 

Eπειδη ειμαι νεος στο παιχνιδι οι olympus και nikon θεωρουνται καλυτερες απο τις sony?...διοτι εχω δει coolpix και sybershot στα 5MP και της sony η ποιοτητα ειναι σαφως ανωτερη!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond (26 Δεκ. 2004 , 18:59)

 

Βασικα εφοσον η BENQ εχει αγορασει την ACER λογικο ηταν να βγουν και δικιες τους μηχανες.

Οπως και να εχει οι μηχανες κατασκευαζονται απο την BENQ και εφοσον η ενλογω εταιρεια εχει φτιαξει πολυ καλες μηχανες δεν νομιζω να ισχυει κατι αλλο με τις ACER.

Δεν ειναι βεβαια OLYMPUS η NIKON αλλα μαλλον καλυτερες απο τις SONY.

 

καλυτερη απο την σονυ??????

μηπως δεν γνωριζεις οτι οι φακοι carl zeis που φορανε οι σονυ ειναι απο τους καλυτερους στον κοσμο??

μηπως η σονυ δεν εχει τεχνογνωσια στις ψηφιακες μηχανες επι σειρα ετων?

Link to comment
Share on other sites

Η BENQ θεωρειται κορυφη σε συστηματα προβολης οπως Projectors καθως και σε φωτ.μηχ. στην αμερικη.

Η SONY απο την αλλη εχει να επιδειξει κατι τεχνολογικα καλο εδω και παρα πολυ καιρο.

Δεν ξερω αν θα ειναι ολα τα μοντελα καλυτερα η χειροτερα αλλα και η SONY εχει 2-3 μοντελα φωτ.μηχ. τα οποια αξιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfa156 (27 Δεκ. 2004 , 09:58)

 

μηπως δεν γνωριζεις οτι οι φακοι carl zeis που φορανε οι σονυ ειναι απο τους καλυτερους στον κοσμο??

μηπως η σονυ δεν εχει τεχνογνωσια στις ψηφιακες μηχανες επι σειρα ετων?

 

 

Epeidh epsaxna gia psifiakh aytes tis meres,Den forane oles oi Sony carl zeis fako kai aytes pou exoun exoun kai ayxsimenh timh!

 

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zirico3 (26 Δεκ. 2004 , 15:11)

 

Xronia polla kai kala Xmas se olous,tha ithela na sas rwthsw merika pragmata mias kai einaI kairos gia dwra..xexe eida oti ston Germano exei thn Sony DSC-P73 me 209 eyro kai tha ithela na rwthsw an axsizei!se sxesh me thn Olympus C-470 zoom timh 249 poia nomizete oti einai kalhterh!eyxaristw kai kales giortes se olous!

 

 

mias kai milategia Sony kaik Olympus paratheto xsana to pio pano post mou pou den phra apanthsh an kapoios xserei na mou pei!Sas eyxaristw!

:)
Link to comment
Share on other sites

Piadia sorry an exei xanaipothei to parakato,alla den mporo na katso na diavaso 42 selides forum!

Thelo psifiaki fotografiki mixani kai me magepsan oi Canon Ixus!Polli mikres kai panemorfes!

Eida se megalo katastima mia Ixus(einai i I h i II, den xero poia) pou eixe 3.2 Mpixel analisi kai mono x2 optiko zoom.230 Euro

Eida sto Internet tin Ixus 40, 3.9 Mpixel, x3 optiko zoom, x4 psifiako.370 euro

Ti lete?Axizei i diafora stin timi gia tis epidoseis?

Xero oti me 370euro perno kai Sony me 5.1 mpixel! Alla oi Canon-oi sigekrimenes- einai antikeimenika pio omorfes(kai poio mikres ).

Help me!

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου αποψη .η διαφορα 230 -370 είναι αρκετά μεγάλη.φυσικά ότι είναι καλύτερο είναι και ακρυβοτερο.ασε τις sony στην ακρη.αν δεν θες κάτι το πολύ εξαιρετικό αλλα απλός να κανεις την δουλειά σου πάρε αυτήν τον 230e.
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

:o

:) Απο e-germanos.gr: [Ερευνα αγορας]

 

ΨHΦ.ΦΩΤ.ΜΗΧΑΝΗ SONY DSC-P52 3,2 megapixels

 

 

Κωδικός: 0129489

Μετρητοίς: €199,0

 

Δόσεις: €6,3 x 36

=============

ΨΗΦ.ΦΩΤ.ΜΗΧΑΝΗ CANON IXUS i BLACK 4megapixels

 

ΤΩΡΑ ΑΠΟ 429€ ΜΟΝΟ 199€!

 

Κωδικός: 0135280

Μετρητοίς: €199,0

 

Δόσεις: €6,3 x 36

==============

ΨΗΦ.ΦΩΤ.ΜΗΧΑΝΗ SONY DSC-P43

 

4 megapixels

 

Κωδικός: 0145165

Μετρητοίς: €205,0

 

Δόσεις: €6,5 x 36

==============

ΨΗΦ.ΦΩΤ.ΜΗΧΑΝΗ SONY DSC-P73/S

 

4 megapixels

 

Κωδικός: 0145164

Μετρητοίς: €209,0

 

Δόσεις: €6,7 x 36

===============

ΨΗΦ.ΦΩΤ.ΜΗΧΑΝΗ SONY DSC-P93/S

 

5 megapixels

 

Κωδικός: 0145163

Μετρητοίς: €329,0

 

Δόσεις: €10,5 x 36

================

ΨΗΦ.ΦΩΤ. ΜΗΧΑΝΗ OLYMPUS C-470 ZOOM

 

4 megapixels

 

Κωδικός: 0154917

Μετρητοίς: €249,0

 

Δόσεις: €7,9 x 36

================

ΨΗΦΙΑΚΗ OLYMPUS C-50 ZOOM

 

5,2 megapixels

 

Κωδικός: 0127802

Μετρητοίς: €329,0

 

Δόσεις: €10,5 x 36

=================

ΨΗΦ.ΦΩΤ.ΜΗΧ.OLYMPUS Mju 410

 

 

4,2 megapixels

Κωδικός: 0138911

Μετρητοίς: €329,0

 

Δόσεις: €10,5 x 36

=============

ΨΗΦ.ΦΩΤ.ΜΗΧ.KODAK DX 4530

 

 

5 megapixels

Κωδικός: 0139374

Μετρητοίς: €295,0

 

Δόσεις: €9,4 x 36

=============

ΨΗΦ.ΦΩΤ. ΜΗΧΑΝΗ KODAK LS 753

 

Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ 5megapixels ΜΟΝΟ ΜΕ 299€!

 

Κωδικός: 0155138

Μετρητοίς: €299,0

 

Δόσεις: €9,5 x 36

===============

ΨΗΦ.ΦΩΤ.ΜΗΧΑΝΗ KODAK DX-7630

 

6 megapixels

 

Κωδικός: 0146112

Μετρητοίς: €399,0

 

Δόσεις: €12,7 x 36

==============

ΨΗΦ.ΦΩΤ.ΜΗΧ.KODAK LS 755+DOCK PRINTER

 

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ!

5,1 megapixels

Κωδικός: 0155455

Μετρητοίς: €499,0

 

Δόσεις: €15,9 x 36

===============

Το καλυτερο για το τελος

 

ΨΗΦ.ΦΩΤ. ΜΗΧΑΝΗ JAGA DSC-624

 

 

Κατασκευαστής: JAGA

Ανάλυση αισθητήρα CCD (MegaPixels): 5,5

Οπτικό zoom (x): 0

Ψηφιακό zoom (x): 4

Φορμά αρχείων εικόνας: jpeg

Φορμά κινούμενης εικόνας: AVI με ήχο

Οθόνη (ίντσες): 1,6

Τύπος οθόνης: LCD

Μέσο αποθήκευσης: 16 MB internal, SD / MMC card

Μπαταρίες: 2 AA

Βάρος (gr): 150

 

 

Κωδικός: 0143092

 

Μετρητοίς: €109,0

 

Δόσεις: €3,5 x 36

74 Magna

 

Στις τιμές περιλαμβάνεται Φ.Π.Α.

Link to comment
Share on other sites

σχεδον ολες οι τιμες που παραθετει ο φιλος chris79 ειναι σε παρα πολυ καλες τιμες. ξερει το καταναλωτικο κοινο τι να διαλεγει.
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανές Olympus να ξέρετε ότι συνοδεύονται και από θερμικό εκτυπωτή, προσφορά της Fotomatic. Αν λοιπόν με την αγορά της Olympus σας, δεν πάρετε και εκτυπωτή, θα πρέπει να διαμαρτυρηθείτε.

Ορίστε και το σχετικό δελτίο τύπου:

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=34;action=display;threadid=11795

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος akakios (27 Δεκ. 2004 , 14:38)

 

Piadia sorry an exei xanaipothei to parakato,alla den mporo na katso na diavaso 42 selides forum!

Thelo psifiaki fotografiki mixani kai me magepsan oi Canon Ixus!Polli mikres kai panemorfes!

Eida se megalo katastima mia Ixus(einai i I h i II, den xero poia) pou eixe 3.2 Mpixel analisi kai mono x2 optiko zoom.230 Euro

Eida sto Internet tin Ixus 40, 3.9 Mpixel, x3 optiko zoom, x4 psifiako.370 euro

Ti lete?Axizei i diafora stin timi gia tis epidoseis?

Xero oti me 370euro perno kai Sony me 5.1 mpixel! Alla oi Canon-oi sigekrimenes- einai antikeimenika pio omorfes(kai poio mikres ).

Help me!

 

 

Γειά χαρά,

 

η Ixus με €229 που βρήκες είναι η Ixus ΙΙs και την πήρα μόλις και εγώ.

Πόλύ καλή κάμερα και αν αναλογιστής ότι έκανε κάποτε €450 καταλαβαίνεις για τι μιλάμε.

 

Όσο για την διαφορά με την Ixus 40 εγώ πιστέυω πως είναι υπερβολική μιά που, αν παραμερίσεις τα MegaPixels τα οποία εκτός απο αχρείαστα (εκτός αν έχεις τάση να βγάζεις φώτο και να τις κάνεις πόστερ :) ) θα σε αναγκάσει να πάρεις και αρκετά μεγαλύτερη κάρτα μνήμης (τουλάχιστον 128ΜΒ), το μόνο που πραγματικά αξίζει είναι το οπτικό ζούμ που έχει λίγο παραπάνω και η μεγαλύτερη TFT οθόνη (2", 118,000 pixels). Όλα τα άλλα ίδια είναι. Το ψηφιακό ζούμ είναι άχρηστο ούτως ή άλλως, απενεργοποιημένο θα το έχεις αφού την ίδια δουλειά θα τι κάνεις και στο PC σου.

 

Τσέκαρε και την Ixus 30, είναι ο αντικαταστάτης της Ixus IIs και έχει 3Μpixels με 3x οπτικό ζούμ στα €280 περίπου.

 

Καλύ τύχη.

 

3Mpixels είναι υπεραρκετά για τους περισσότερους απλούς χρήστες

Link to comment
Share on other sites

ΨΗΦ.ΦΩΤ.ΜΗΧΑΝΗ CANON IXUS i BLACK 4megapixels

Aυτην εχω εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Αν την θες για να κανεις το κεφι σου,παρε αυτην!Παρα πολυ μικρη,λεπτη και πραγματικα πανεμορφη!Μοναδικο μειονεκτημα η μη υπαρξη οπτικου ζουμ!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia...hmoun asxetos stis pshfiakes fwtografikes mhxanes kai thelontas na parw mia,ekana mia polu megalh ereyna agoras.den ithela na dwsw panw apo 200-250E, opotew proorizomoun se mia twn 4 MP.eixa katalhksei sthn ixus i black (germanos) h sthn P73 (hl.athinwn).paw mia teleytaia bolta apo PLAISIO mpa kai bgalane kamia prosfora: ayth th stigmh krataw mia KODAK CX7525 sta 5.0 megapixels (nai sta 5!) kai h timh ths? 234E me to fpa parakalw.mallon eimai tyxeros!!!osoi prolabete trekste!kai me mia SD 512 (58E pali apo plaisio) eimai arxontas! :) peite mou osoi axoleiste kai gnwrizete,htan kalh h epilogh mou etsi?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως να στο πω αλλα τοσο κανει ουτως αλλιως η εν λογω μηχανη.

Εγω μια φορα KODAK δεν θα επαιρνα, πολυ φτηνη ποιοτητα κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

nai egw den eipa oti einai prosfora...apla mou ekane entypwsh sta 5.0 na exei toso.kai h kodak den einai kamia 3eftylismenh,etsi den einai?alla gia ta leyta ths den einai kalh?dhladh kalytera na epairna thn ixus i black h thn P73?
Link to comment
Share on other sites

Μια μεταλικη κατασκευη ειναι πολυ καλυτερη απο μια πλαστικη κατασκευη οπως η KODAK.

Αν η IXUS black ειναι μεταλικη οπως οι αλλες ασημενιες τοτε ναι ειναι καλυτερη. Και δεν μετρανε μονο τα MegaPixels σε μια φωτογραφια αλλα και ο φακος και γενικα η τεχνολογιες που εχει η καθε μηχανη.

Ωστοσο σε αυτα τα λεφτα η αγορα σου ειναι αρκετα καλη.

Καλες βολες :)

Link to comment
Share on other sites

Exω αποφασησει αυτα τα Χριστουγεννα να παρω μια καλη ψηφιακη.Βαζοντας ενα χρηματικο οριο κατεληξα στην Olympus E-300: http://www.dpreview.com/articles/olympuse300/

Πιστευετε οτι ειναι καλη επιλογη;Εχετε να προτεινετε καποια στο ιδιο ή μικροτερο κοστος; :worry:

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jois21 (30 Δεκ. 2004 , 04:19)

 

Exω αποφασησει αυτα τα Χριστουγεννα να παρω μια καλη ψηφιακη.Βαζοντας ενα χρηματικο οριο κατεληξα στην Olympus E-300: http://www.dpreview.com/articles/olympuse300/

Πιστευετε οτι ειναι καλη επιλογη;Εχετε να προτεινετε καποια στο ιδιο ή μικροτερο κοστος; :worry:

 

 

Η Olympus E-300 είναι επαγγελματική DSLR μηχανή.

 

Αν είσαι επαγγελματίας ή απαιτητικός ερασιτέχνης φωτογράφος είναι πολύ καλή επιλογή, αφού δύσκολα θα βρεις πιο μικρή και φθηνή επαγγελματική μηχανή.

 

Αν όμως θες μια καλή compact, με ψηλές επιδόσεις θα σου πρότεινα την Olympus C-8080.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jois21 (30 Δεκ. 2004 , 04:19)

 

Exω αποφασησει αυτα τα Χριστουγεννα να παρω μια καλη ψηφιακη.Βαζοντας ενα χρηματικο οριο κατεληξα στην Olympus E-300: http://www.dpreview.com/articles/olympuse300/

Πιστευετε οτι ειναι καλη επιλογη;Εχετε να προτεινετε καποια στο ιδιο ή μικροτερο κοστος; :worry:

 

 

Μόλις πήρα και εγώ μια E300. Αν είναι η πρώτη σου ψηφιακή, καλύτερα όχι. Αν είχες και άλλες στο παρελθόν, τότε πάρτην. Πόσο την βρήκες και πού;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...