Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι ποιο γρηγορη η samsung η μου φαινεται;

 

συμφωνα με το τεστ ειναι. αλλα αυτο σε νοιαζει? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Samsung έχει καλές μηχανές; το ανέκδοτο του μήνα

 

Τελικά αποφάσισα να πάρω την IXUS 85 (ή την 860 αν την βρω) μπορεί να μην έχει ευρυγώνιο φακό

αλλά η ποιότητα των φωτογραφιών είναι κατά πολύ ανώτερη από την ΤΖ5

κυρίως στον θόρυβο ακόμα και σε ISO 80 (ή 100 δεν θυμάμαι) η TZ5 βγάζει

πολύ θόρυβο.

 

Πάντως από τότε που θυμάμαι τις panasonic έχουν πρόβλημα με τον θόρυβο.

 

σε 80 και 100 ναι αλλα παραπανω η tz5 ειναι καλυτερη. αλλα οπως λεει και εδω

 

-

 

Significant deformation at 28 mm

 

-

 

No optical zoom in video mode

 

-

 

Very noticeable purple fringes

 

-

 

Burst mode a little slow

 

-

 

No high definition video

 

http://www.digitalversus.com/article-360-2364-1.html

 

αυτα τα 2 ειναι οσο σημαντικος και ο θορυβος

 

και η FinePix F100fd ειναι πολυ καλη στο θορυβο

 

http://www.digitalversus.com/article-360-3257-24.html

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγκρίνεις μία φωτογραφική 3 ζοομ με μία των 10? Μήπως έχεις μπερδευτεί στο τι ψάχνεις από μία μηχανή? Στέλνω μερικές φωτό από τη δικιά μου...(fx-35)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγκρίνεις μία φωτογραφική 3 ζοομ με μία των 10? Μήπως έχεις μπερδευτεί στο τι ψάχνεις από μία μηχανή? Στέλνω μερικές φωτό από τη δικιά μου...(fx-35)

 

But most disappointing was the sensor noise, which seemed to be evident even at ISO 100. It's rare to see a camera that exhibits noise at ISO 200, but the Panasonic FX35 is one of them.

 

http://www.imaging-resource.com/PRODS/FX35/FX35A.HTM

 

Δεν είναι το ζοομ που συγκρίνω αλλά η τιμή, εγώ θέλω μία compact

μέχρι 250 ευρώ που να μην έχει noise στα 80-100 ISO μόνο σε αυτή την ρύθμιση

τραβάω.

Θα ήθελα ευρυγώνιο, μια οθόνη 3'' και φυσιολογικά χρώματα ούτε υπερτονισμένα ούτε ξεθωριασμένα.

Πάντως η ixus 85 είναι πολύ καλή επιλογή (χωρίς ευρυγώνιο και 3'')

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

H τελευταία απλά εγώ έβαλα πλαίσιο από το Photoshop και έγραψα τίτλο από κάτω.Οι πρώτες είναι στη νυχτερινή λειτουργία, χωρίς φλας εννοείται και όσο το δυνατόν ακουμπημένη η μηχανή σε σταθερό σημείο.Το βράδυ είναι δύσκολο να βγάλεις ωραίες φωτος, με οποιαδήποτε compact μηχανή.Αν το προσπαθήσεις όμως, μερικές μπορεί να βγουν καλές!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν θες CANON,τότε πάρε καλύτερα την ixus 870.Είναι ίσως λίγα Ευρώ παραπάνω αλλά νομίζω ότι σε καλύπτει.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν θες CANON,τότε πάρε καλύτερα την ixus 870.Είναι ίσως λίγα Ευρώ παραπάνω αλλά νομίζω ότι σε καλύπτει.

 

Η 870 δεν έχει τον ίδιο φακό με την 860 έχει χειρότερο και βγάζει περισσότερο noise και το φλας της είναι απογοητευτικό...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο είναι να πάρεις μια που να τραβάει raw και να κανεις την επεξεργασία μετά. οποτε τέρμα και ο θόρυβος και ότι άλλο υπάρχει.

 

με jpeg δε πρόκειται να κανεις και πολλά.

 

There's not a huge difference between the photos taken at ISO 64 and 100. The effects of noise reduction are a little more visible at ISO 100

 

http://www.dcresource.com/reviews/nikon/coolpix_p6000-review/index.shtml

 

αυτά για την P6000 επειδή είπες ότι δεν έχει θόρυβο ;)

 

αυτή είναι η A200 dslr. θα δεις ότι στο ISO 200 αρχίζει και αλλάζει. και είναι DSLR. "γιαυτο" σου λέω μην περιμένεις καμια compact χωρίς θόρυβο σε ISO 100. θα έχουν noise reduction. οποτε πάρε μια με raw και τραβα στο photoshop να γίνει τζαμι

 

http://www.dcresource.com/reviews/sony/dslr_a200-review/

 

G10 για δες ποσο καλο είναι το ISO στο 80 και 100....

 

http://www.dcresource.com/reviews/canon/powershot_g10-review/

 

H τελευταία απλά εγώ έβαλα πλαίσιο από το Photoshop και έγραψα τίτλο από κάτω.Οι πρώτες είναι στη νυχτερινή λειτουργία, χωρίς φλας εννοείται και όσο το δυνατόν ακουμπημένη η μηχανή σε σταθερό σημείο.Το βράδυ είναι δύσκολο να βγάλεις ωραίες φωτος, με οποιαδήποτε compact μηχανή.Αν το προσπαθήσεις όμως, μερικές μπορεί να βγουν καλές!

 

καλά εσένα έχουν θόρυβο οι photos :p

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο είναι να πάρεις μια που να τραβάει raw και να κανεις την επεξεργασία μετά. οποτε τέρμα και ο θόρυβος και ότι άλλο υπάρχει.

 

με jpeg δε πρόκειται να κανεις και πολλά.

 

 

 

αυτά για την P6000 επειδή είπες ότι δεν έχει θόρυβο ;)

 

αυτή είναι η A200 dslr. θα δεις ότι στο ISO 200 αρχίζει και αλλάζει. και είναι DSLR. "γιαυτο" σου λέω μην περιμένεις καμια compact χωρίς θόρυβο σε ISO 100. θα έχουν noise reduction. οποτε πάρε μια με raw και τραβα στο photoshop να γίνει τζαμι

 

http://www.dcresource.com/reviews/sony/dslr_a200-review/

 

G10 για δες ποσο καλο είναι το ISO στο 80 και 100....

 

http://www.dcresource.com/reviews/canon/powershot_g10-review/

 

 

 

καλά εσένα έχουν θόρυβο οι photos :p

 

Πάντως εδώ http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=1&ma1=31&mo1=625&p1=4232&ma2=1&mo2=624&p2=4231&ph=1 φαίνεται πως η Nikon είναι καλύτερη από την G10.

Αλλά και για τις 2 είναι πολλά τα λεφτά μάλλον με βλέπω για καμιά

A1000 ή Α2000. Οι διαφορές τους είναι μόνο το ζουμ;

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τα δικα μου... οτι εχω αποκομισει απο φορουμς στο νετ και μικρη προσωπικη εμπειρεια...

 

Σε κομπακτ, την καλυτερη ποιοτητα/αποδοση εχουν οι κανον, οι πανασονικ και καποιες φουτζι (F40, F50 & F60) και πενταξ...

 

Νικον, ολυμπους, σαμσουνγκ, σονυ κτλ θεωρουνται δευτερες (εκτος μερικων μοντελων, αλλα και παλι....)

 

Αν ξεφυγουμε απο το κροπ 100% και το Pixel peeping οι 4 πρωτες εταιρειες, εχουν μικρες εως ανυπαρκτες διαφορες στην εικονα (εως και τα 400 iso) αλλα οι κανον και πανασονικ εχουν και τη μεγαλυτερη ποικιλια μοντελων.

 

Καλυτερα - κατα τη γνωμη μου-ειναι να κοιταμε τα εξτρα χαρακτηριστικα που προσφερουν και να αξιολογουμε πια μας χρειαζονται...

 

Προσωπικα σε μια κομπακτ θα κοιτουσα και θα επελεγα με βαση αν εχει

...ευρυγωνιο φακο (απαραιτητο)

...μηχανικη σταθεροποιηση (απαραιτητο)

... manual ρυθμισεις (ευπροσδεκτες)

...γρηγορο AF (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)

...τιμη

...μικρο χρονο shutter lag (ευπροσδεκτο, αλλα δεν θα βρειτε μεγαλες διαφορες).

 

Τα υπολοιπα χαρακτηριστικα που μπορει να υπαρχουν, ειναι καλοδεχουμενα αλλα ως συμπληρωμα των παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τα δικα μου... οτι εχω αποκομισει απο φορουμς στο νετ και μικρη προσωπικη εμπειρεια...

 

Σε κομπακτ, την καλυτερη ποιοτητα/αποδοση εχουν οι κανον, οι πανασονικ και καποιες φουτζι (F40, F50 & F60) και πενταξ...

 

Νικον, ολυμπους, σαμσουνγκ, σονυ κτλ θεωρουνται δευτερες (εκτος μερικων μοντελων, αλλα και παλι....)

 

Αν ξεφυγουμε απο το κροπ 100% και το Pixel peeping οι 4 πρωτες εταιρειες, εχουν μικρες εως ανυπαρκτες διαφορες στην εικονα (εως και τα 400 iso) αλλα οι κανον και πανασονικ εχουν και τη μεγαλυτερη ποικιλια μοντελων.

 

Καλυτερα - κατα τη γνωμη μου-ειναι να κοιταμε τα εξτρα χαρακτηριστικα που προσφερουν και να αξιολογουμε πια μας χρειαζονται...

 

Προσωπικα σε μια κομπακτ θα κοιτουσα και θα επελεγα με βαση αν εχει

...ευρυγωνιο φακο (απαραιτητο)

...μηχανικη σταθεροποιηση (απαραιτητο)

... manual ρυθμισεις (ευπροσδεκτες)

...γρηγορο AF (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)

...τιμη

...μικρο χρονο shutter lag (ευπροσδεκτο, αλλα δεν θα βρειτε μεγαλες διαφορες).

 

Τα υπολοιπα χαρακτηριστικα που μπορει να υπαρχουν, ειναι καλοδεχουμενα αλλα ως συμπληρωμα των παραπανω...

 

Και ποια ειναι για σενα φιλε μου η ιδανικη απο αυτες που λεμε;

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τα δικα μου... οτι εχω αποκομισει απο φορουμς στο νετ και μικρη προσωπικη εμπειρεια...

 

Σε κομπακτ, την καλυτερη ποιοτητα/αποδοση εχουν οι κανον, οι πανασονικ και καποιες φουτζι (F40, F50 & F60) και πενταξ...

 

Νικον, ολυμπους, σαμσουνγκ, σονυ κτλ θεωρουνται δευτερες (εκτος μερικων μοντελων, αλλα και παλι....)

...

 

:wacko: Ή εγώ έχω μείνει πολύ πίσω ή μάλλον τα έχεις γράψει ανάποδα.

Συμφωνώ οτι οι κάνον είναι από τις καλύτερες φίρμες, αλλά το ίδιο ισχύει και για νίκον και ολύμπους. Και μιλάω σαν φίρμες, γιατί πχ και η Φούτζι έχει μερικά πολύ καλά μοντέλα, αλλά σαν όνομα δεν είναι το ίδιο με τις 3 πρώτες που γράφω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για μια all-around,ευκολη στη χρηση και αξιοπιστη ψηφιακη με κοστος μεχρι τα 200 ευρω.Δε θελω κατι ιδιαιτερο μιας και δεν προοριζεται για μενα αλλα για τους (φουκαριαρηδες τους) γονεις μου.\

 

μεχρι τωρα καταληγω στην W170 η και στην W150,εφοσον η πρωτη δεν υπερτερει τοσο της δευτερης.

 

επειδη δεν ασχολουμαι πια με τις compact υπαρχει καποιο "κελεπουρι" καποιος πρωταθλητης στην κατηγορια που θα πρεπε να αγορασω με κλειστα τα ματια?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

:wacko: Ή εγώ έχω μείνει πολύ πίσω ή μάλλον τα έχεις γράψει ανάποδα.

Συμφωνώ οτι οι κάνον είναι από τις καλύτερες φίρμες, αλλά το ίδιο ισχύει και για νίκον και ολύμπους. Και μιλάω σαν φίρμες, γιατί πχ και η Φούτζι έχει μερικά πολύ καλά μοντέλα, αλλά σαν όνομα δεν είναι το ίδιο με τις 3 πρώτες που γράφω.

 

Εγω αναφερθηκα στην κατηγορια των κομπακτ... οχι γενικα σαν εταιρειες και τι ιστορια κουβαλαει η καθε μια... ειμαι της γνωμης πως καθε εταιρεια εχει τα καλα της και τα ασχημα μοντελα... και η κανον δεν εχει βγαλει μονο διαμαντια... ειδικα η νικον την κατηγορια κομπακτ την εχει...χ@σμ@νη... τωρα τελευταια δραστηριοποιηθηκε καπως... για τις dslr αλλη ιστορια ομως...

 

Πχ. κομπακτ σαν την fuji F31 δεν εχει βγει ακομη... και με τα MP να τραβανε την ανηφορα δεν προκειται να βγει ουτε στο ... εγγυς μελλον...

 

 

Για τον φιλο που ρωταει ποια ειναι η ιδανικη για μενα, μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν η κανον 860, ειδικα στην τιμη προσφορας στα 129Ε, η πανασονικ FX500 ή η FX35 κοντα στα 200Ε και η Fuji F50 στα 150Ε (γιατι η F40 δεν ειχε σταθεροποιηση). Προσεξε οτι δεν υπερβαινω τα 200Ε γιατι το θεωρω ασκοπη σπαταλη τα παραπανω χρηματα για μια κομπακτ... ειμαι της αποψης καλυτερα μια γενια πισω και μιση τιμη παρα beta tester και ακριβοπληρωμενο...

 

Ωστοσο, καθε μηνα σχεδον βγενουν νεα μοντελα απο ολες τις εταιρειες, οποτε δεν ξερω ακριβως τι παιζει στην αγορα τωρα... απλα με βαση τα κριτηρια μου, κοιταω τα specs και αποφασιζω.. (λεμε τωρα, αν ηθελα να αγορασω).

Link to comment
Share on other sites

Για τον φιλο που σκέφτεται να πάρει μηχανή για τους γονεις του, θα πρότεινα την PENTAX M60. 8 MEGAPIXELS KAI 5XZOOM.Tιμούλα περίπου 150 Ευρω
Link to comment
Share on other sites

thanx!

 

1 το κρατουμενο λοιπον,θα την ψαξω

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Για τον φιλο που σκέφτεται να πάρει μηχανή για τους γονεις του, θα πρότεινα την PENTAX M60. 8 MEGAPIXELS KAI 5XZOOM.Tιμούλα περίπου 150 Ευρω

 

μπα αν κοιτάξεις καλύτερα δε λέει. οι φωτός δεν είναι καλές

 

Πχ. κομπακτ σαν την fuji F31 δεν εχει βγει ακομη... και με τα MP να τραβανε την ανηφορα δεν προκειται να βγει ουτε στο ... εγγυς μελλον...

 

ναι αλλα σε ISO 100 τα 6mp χανουν σε detail ;). ειναι δικοπο μαχαιρι μεταξυ sensor size και MP

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα σε ISO 100 τα 6mp χανουν σε detail ;). ειναι δικοπο μαχαιρι μεταξυ sensor size και MP

 

Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο.... τουλαχιστον για τη νορμαλ χρηση (εκτυπωση "οικογενειακου" μεγεθους φωτογραφιας, οχι απαιτησεις κροπ, οχι φωτογραφιση...μακρο κτλ) που περιμενεις με μια κομπακτ.

 

Απο την αλλη και 12 Mp να εχεις, αν μεγενθυνεις "υπερβολικα" τη φωτογραφια για να εκμεταλλευτεις τα επιπλεον πιξελς, βγαινουν στην επιφανεια αλλα προβληματα πιο σημαντικα απο τη λεπτομερεια (χρωματικες εκτροπες, μειωση οξυτητας κυριως στα ακρα λογω φακου, μειωμενο δυναμικο ευρος κτλ) οποτε ερχεται παλι σε προσωπικες αναγκες και εκτιμησεις.

 

Γενικα, ακομα και τα 6 mp θεωρουνται υπερβολικα (οτι δημιουργουν περισσοτερα προβληματα απο οσα θεωρητικα προσφερουν) για το μεγεθος αισθητηρων των κομπακτ, ποσο μαλλον τα παραπανω...

 

Και κατι που ξεχασα να αναφερω προηγουμενως, ως σημαντικο κριτηριο επιλογης θα ειχα και ο αισθητηρας να ειναι τουλαχιστον μεγεθους 1,6" αντι του νορμαλ 2,5". Σε αφλασα, ειναι μερα με τη νυχτα... και εχουν βγει καποια μοντελα (με προεξαρχουσα τη φουτζι) με αυτο το μεγεθος αισθητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός,ο αισθητήρας πρέπει να είναι πάνω από 1.6 για να δεις καλό αποτέλεσμα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η PENTAX A40 έχει ελληνικό menu ... ? Έχω πάρει τηλέφωνο σε 4 καταστήματα Γερμανός και δεν γνωρίζει κανείς ... αν είναι δυνατόν :mad:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς όχι,μόνο αγγλικό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η pentax A40 είναι καλή;

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η PENTAX A40 έχει ελληνικό menu ... ? Έχω πάρει τηλέφωνο σε 4 καταστήματα Γερμανός και δεν γνωρίζει κανείς ... αν είναι δυνατόν :mad:

 

Ότι νά' ναι οι υπάλληλοι του Γερμανού! Μου αρέσει που στις διαφημίσεις τους παρουσιάζουν ως διάνοιες με τεράστια μυωπικά γυαλιά-πατομπούκαλα! Στην πράξη όπως φαίνεται είναι... άσχετοι...

 

Φίλε μου η A40 σύμφωνα με το αγγλικό site, ΔΕΝ έχει ελληνικό μενού οπότε αν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά, καλύτερα να μην την επιλέξεις.

Υποστηρίζει τις παρακάτω γλώσσες:

"English, French, Germany, Spanish, Portuguese, Italian, Dutch, Danish, Swedish, Finnish, Polish, Czech, Hungarian, Turkey, Russian, Thai, Korean, Traditional Chinese, Simplified Chinese, Japanese"

http://www.pentax.co.uk/en/product/19364/body/specifications/Photo_Digital_Compact.html

 

Η pentax A40 είναι καλή;

 

Δε νομίζω σε αυτή την τιμή να βρεις κάτι καλύτερο ή έστω και ισάξιο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...