Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα τηλεφωνο στο 1250 και πολυ σωστα μου ειπαν οτι ειναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΟΣΜΟΤΕ να μην με ενοχλουν για νεα κτλ... οποτε ακυρο .

 

Την επομενη φορα, συμφωνα με την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, εχω το δικαιωμα να ζητησω ονομα, με ποιον τροπο βρηκε τον αριθμο μου και ποιος τον εδωσε. Ετσι θα προχωρησω και στην καταγγελια προς την Αρχη...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στο 1250 και πολυ σωστα μου ειπαν οτι ειναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΟΣΜΟΤΕ να μην με ενοχλουν για νεα κτλ... οποτε ακυρο .

 

Την επομενη φορα, συμφωνα με την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, εχω το δικαιωμα να ζητησω ονομα, με ποιον τροπο βρηκε τον αριθμο μου και ποιος τον εδωσε. Ετσι θα προχωρησω και στην καταγγελια προς την Αρχη...

 

Αυτό είναι τζάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κυκλοφορούσε φήμη ότι με τέτοιες κλήσεις απλά σου κλέβουν λεφτά (εαν το σηκώσεις)...

και δεύτερον, μήπως έχετε συμμετάσχει σε κάποιο παιχνίδι online (τύπου quiz, παλιά παιχνίδια του PC: για ανανέωση χρόνου ομιλίας κ.ά.) και στο τέλος έχετε γράψει το τηλ. σας???

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηρε σημερα! :lol:

 

Πηρα τα στοιχεια και την κυριας που μιλουσα και απο ποια εταιρεια παιρνει συγκεκριμενα. Μετα απο μια ουσιαστικη συζητηση, φαινεται να καταλαβε πως δεν πρεπει να μου ξανατηλεφωνησουν :rolleyes:

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπηρε σημερα! :lol:

 

Πηρα τα στοιχεια και την κυριας που μιλουσα και απο ποια εταιρεια παιρνει συγκεκριμενα. Μετα απο μια ουσιαστικη συζητηση, φαινεται να καταλαβε πως δεν πρεπει να μου ξανατηλεφωνησουν :rolleyes:

 

Η αλλαγή αριθμού και η ταυτοχρονη μετατροπή της συνδεσης σε μη ανακοινωσιμη σε τηλεφωνικους καταλογους με εχει σωσει από εισπρακτικές. Μηπως αυτη θα ηταν η λύση και σε σένα;

Link to comment
Share on other sites

Το 1250 από κινητό cosmote είναι δωρεάν. Σε ότι αφορά το μητρώω λογικά θα ισχύει από την στιγμή που θα το αιτηθείς και μετά.αν μια εταιρία έχει το τηλέφωνο σου από πριν δεν πιάνει...αν στην τελική δεν βγάζεις άκρη και τους το έχεις πει πολλές φορές ζήτα κάποιον υπεύθυνο εκεί και πες του ότι δεν θέλεις να σε ξαναπάρουν...ελπίζω να βοήθησα
xiaomi note 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι κλέβουν λεφτά? Μέχρι στιγμής δεν νομίζω να γίνεται..γιατί δεν καλείς την εταιρία να το αναφέρεις και να δεις τι θα σου πουν?
xiaomi note 4
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή αριθμού και η ταυτοχρονη μετατροπή της συνδεσης σε μη ανακοινωσιμη σε τηλεφωνικους καταλογους με εχει σωσει από εισπρακτικές. Μηπως αυτη θα ηταν η λύση και σε σένα;

 

Σιγα μην αλλαξω αριθμο που τον ξερει κοσμος και κοσμακις τοσα χρονια επειδη αυτοι θελουν να μου πουλησουν συνδεση βονταφον με το ζορι... :p

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παλιά υπήρχαν πολλά site που το έκαναν και καλά και σωστά.

ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο ενεργό και να μπορείς να κάνεις register

πχ παλιά θυμάμαι το iguana και το mtn services ή κάπως έτσι....

ωραίες εποχές!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα νεο συμβολαιο για ιντερνετ στο ιπαντ.20gb με 35€. Στο σαιτ της κοσμοτε ειδα μια ανακοινωςη οτι η χρηση 4g θα ναι δωρεαν μεχρι 31/10. Μετα θα ειναι δωρεαν για οσους εχουν συμβολαιο 45€ και πανω. Δηλαδη μετα την παροδο της ημερομηνιας αυτης για χρηση 4g θα χρεωνουν extra;.. :wacko:
6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Οκ, άρχισα να το σκέφτομαι για το L800. Ωστόσο θα ήθeλα να ξέρω αν είναι καλύτερο από το Huawei 3276 (εδώ) ή το τελευταίο κάπως ακριβό stick της ΖΤΕ MF 823 (εδώ) το οποίο υποστηρίζει και IPv6. Στην Ελλάδα δεν βρίσκω κανένα από τα παραπάνω και το φτηνότερο L800 στο ebay είναι αυτό. Έχεις υπόψη σου κάποια χαμηλότερη τιμή; Επίσης είσαι απολύτως σίγουρος ότι με το L800 δεν θα έχω προβλήματα με τις ρυθμίσεις της κάρτας sim (apn, μη αναγνώριση sim κλπ); Τελος γνωρίζεις αν συνδέεται με εξωτερική κεραία (τα άλλα δύο που αναφέρω συνδέονται);

 

Καλυτερο να σου πω ως προς τι; Δεν τα εχω χρησιμοποιησει για να σου πω ποιο ειναι καλυτερο. Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι τωρα στην Ελλαδα που ειμαστε σε αρχικο ακομα σταδιο θα επαιρνα το πιο απλο (φτηνο). Το L800 μου φαινεται η καλυτερη λυση αυτη την στιγμη.

Ολες οι ρυθμισεις τις sim δεν εχουν θεμα με το stick. Το μοναδικο που εχει σχεση με το stick ειναι η συχνοτητα που δουλευει και το συγκεκριμενο δουλευει παντου.

4G Bands: 800/900/1800/2600 MHz

3G Bands: 900/1800/2100 MHz

2G bands: 850/900/1800/1900 MHz

Αρα δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Στο ebay αυτην τη στιγμη θα επαιρνα αυτο ή αυτο.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο να σου πω ως προς τι; Δεν τα εχω χρησιμοποιησει για να σου πω ποιο ειναι καλυτερο. Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι τωρα στην Ελλαδα που ειμαστε σε αρχικο ακομα σταδιο θα επαιρνα το πιο απλο (φτηνο). Το L800 μου φαινεται η καλυτερη λυση αυτη την στιγμη.

Ολες οι ρυθμισεις τις sim δεν εχουν θεμα με το stick. Το μοναδικο που εχει σχεση με το stick ειναι η συχνοτητα που δουλευει και το συγκεκριμενο δουλευει παντου.

 

Αρα δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Στο ebay αυτην τη στιγμη θα επαιρνα αυτο ή αυτο.

 

Τελικά μετά από σκέψη αποφάσισα να παω σε επιλογή φορητού router και συγκεκριμένα στον HUAWEI E589U-12 για τους εξής λόγους:

α) έχει αυτονομία σε μπαταρία 10 ώρες!

β) έχει το καλύτερο ίσως επεξεργαστή αυτή τη στιγμή σε LTE της Qualcomm σειρά Gobi-MDM9200 με ενσωματωμένη GPS!

γ) υπάρχει πληθώρα επιλογών τροποποίησης firmware και ρυθμίσεων σε διάφορα forum για όσους το ψάχνουν.

δ) και όλα αυτά σε λογική τιμή για unlocked version.

Edited by Spiros_k
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από σκέψη αποφάσισα να παω σε επιλογή φορητού router και συγκεκριμένα στον HUAWEI E589U-12 για τους εξής λόγους:

α) έχει αυτονομία σε μπαταρία 10 ώρες!

β) έχει το καλύτερο ίσως επεξεργαστή αυτή τη στιγμή σε LTE της Qualcomm σειρά Gobi-MDM9200 με ενσωματωμένη GPS!

γ) υπάρχει πληθώρα επιλογών τροποποίησης firmware και ρυθμίσεων σε διάφορα forum για όσους το ψάχνουν.

δ) και όλα αυτά σε λογική τιμή για unlocked version.

 

Ωραιος, αν αυτο σε βολευει παρτο. Γραψε ενα review και εδω να μου πεις αν ειναι καλο οταν το παρεις.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω την συσκευή Samsung Galaxy Note 2 (την 3G) και κάνω κλήσεις μέσω skype με GPRS (What's up internet mobile). Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και όταν έχω φούλ σήμα η επικοινωνία δεν είναι σωστή (υπάρχουν διακοπές, δεν ακούω, πέφτει το σήμα κτλ).

 

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το Samsung Galaxy Note 3 (4G).

 

Πιστεύετε ότι με την 4G συσκευή θα μιλάω χωρίς προβλήματα?

 

Όποιος έχει εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει ας την καταθέσει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα των κλήσεων είναι ανάλογη της ποιότητας του δικτύου, δηλαδή, αν έχεις καλό 3G δεν πιστεύω ότι η αγορά 4G συσκευής είναι απαραίτητη .. Αν πάλι σκεφτείς να αγοράσεις μία, καλό θα 'ταν να δοκιμάσεις την κάλυψη του δικτύου της Cosmote με κάποια άλλη 4G συσκευή (πιθανώς φίλου) ώστε να δεις αν καλύπτονται οι περιοχές στις οποίες μετακινείσαι με το δίκτυο 4ης γενιάς της εταιρείας ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Συγνώμη αν είναι λάθος το section αλλά δεν ήξερα που να το βάλω....

πήρα μία κάρτα για να βάλω στον συναγερμό (Vodafone). Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καλύτερη επιλογή - σε ποια εταιρεία ....και εξηγούμε:

1) Τώρα θα πάρω όλα τα κινητά μου και θα πάω Cosmote. (Το λέω αν υπάρχει κάποια προσφορά που σε συνάρτηση με νούμερο Cosmote να κερδίζεις χρόνο ομιλίας....άρα να μην βάζω πολλές κάρτες)

2) Θέλω το καρτοκινητό που να μην χρειάζεται να του βάζω συχνά κάρτα για να ισχύει το νούμερο και ο χρόνος ομιλίας (ουσιαστικά από το GSM θα καλέσει ο συναγερμός μόνο αν η σταθερή γραμμή αποτύχει.....άρα δεν κάνει και συχνά κλήσεις)

3) Να μπορώ να ελέγχω τα πάντα μέσω internet ...να βλέπω υπόλοιπο...να βλέπω κλήσεις που έχω κάνει κτλ..... Διότι η sim είναι μέσα στον συναγερμό...

 

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια κλήση είχα κι εγώ από 00359... μπορούμε με κάποιο app να τα κόψουμε;

δηλαδή να μην δεχόμαστε κλήσεις από αριθμούς οι οποίοι δεν ανήκουν στην λίστα επαφών μας;

ή μέσω παρόχου;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια κλήση είχα κι εγώ από 00359... μπορούμε με κάποιο app να τα κόψουμε;

δηλαδή να μην δεχόμαστε κλήσεις από αριθμούς οι οποίοι δεν ανήκουν στην λίστα επαφών μας;

ή μέσω παρόχου;:worry:

 

Εαν εχεις συσκευή Android (καποιες εταιρείες εχουν επιλογή απο την ιδια τη συσκευή να το κανουν αυτό) υπάρχουν πληθώρα εφαρμογές στο play store που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Αν παλι εχεις καποια symbian s60 παλι υπάρχει black list εφαρμογή.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ξεκολλήστε.Ψάχνουν θύματα για "γνωριμίες". Απλως απαντηστε την κληση και μην πάρετε ποτέ πίσω. Απλό.

1 στους 100 να τσιμπήσει φτάνει. Θύματα ψάχνουν για τον "ερωτα" της ζωής τους.

Link to comment
Share on other sites

Το παγιο που εχεις φιλε ειναι 50€ αλλα με την εκτπωση 15€ πηγαίνει στα 35€ αρα θα έχεις 4G!!!

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις συσκευή Android (καποιες εταιρείες εχουν επιλογή απο την ιδια τη συσκευή να το κανουν αυτό) υπάρχουν πληθώρα εφαρμογές στο play store που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Αν παλι εχεις καποια symbian s60 παλι υπάρχει black list εφαρμογή.

 

Ευχαριστώ την βρήκα την επιλογή,και στο android market δείχνει να έχει πολλές εφαρμογές με καλύτερα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Το παγιο που εχεις φιλε ειναι 50€ αλλα με την εκτπωση 15€ πηγαίνει στα 35€ αρα θα έχεις 4G!!!

 

Εισαι σιγουρος οτι ισχυει ετσι ? Δηλαδη κι εγω θα το εχω δωρεαν που εχω το Απεριοριστα65 με €22 ??

Μακαρι να ειναι ετσι....

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Δέν κατάλαβα δηλάδή το 4g θα χρεώνεται σαν συνδρομή έξτρα από την λήξη του και μετά?Τι π@π@ριές είναι αυτές?Δίκτυο ειναι και ειναι σαν το 3g δεν νομίζω να παίξει κάτι τέτοιο.Αν παίξει τέτοιο σενάριο παω δικαστήρια και ας έχω μόλις δύο μέρες ανανεώσει για 18 μήνες με την cosmote στο απεριόριστα 65 (1500' πρός όλους + 1500μυνηματα πρός όλους + 1,5 GB net)

 

Mythozz το ίδιο έχουμε μάλλον και μακάρι να είναι έτσι....:mad:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...