Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμ νομιζω κανετε ενα λαθος εδω παιδια...δεν φταιει η Γερμανος για τα χαλασμενα κινητα που πουλαει,εχετε αγορασει απο πουθενα αλλου και να ειναι καλα τα κινητα?Οπως δεν φταιει και κανενα αλλο σημειο πωλησεις κινητων αλλα οι εταιριες Νοκια Σονι ερικσον κτλπ.....τα κινητα δεν τα κατασκευαζουν αυτοι που τα πουλανε αλλα οι μονοι που τα ακουνε ειναι αυτοι!Βρισκουμε το ευκολο θυμα και κατηγορουμε αλλα δεν κοιταμε πισω ποιος εχει κανει τη δουλεια....

 

Οσο για το σερβις πανε στις αντιπροσωπιες ...Εχω παρει κι εγω χαλασμενα κινητα απο γερμανο πλαισιο κωτσοβολο κτλπ πηγα φοναξα αλλα μετα καταλαβα οτι δεν μου φταινε οι μεσολαβητες αλλα οι ιδιες εταιριες κινητων....Για ψαξτε το λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ νομιζω κανετε ενα λαθος εδω παιδια...δεν φταιει η Γερμανος για τα χαλασμενα κινητα που πουλαει,εχετε αγορασει απο πουθενα αλλου και να ειναι καλα τα κινητα?Οπως δεν φταιει και κανενα αλλο σημειο πωλησεις κινητων αλλα οι εταιριες Νοκια Σονι ερικσον κτλπ.....τα κινητα δεν τα κατασκευαζουν αυτοι που τα πουλανε αλλα οι μονοι που τα ακουνε ειναι αυτοι!Βρισκουμε το ευκολο θυμα και κατηγορουμε αλλα δεν κοιταμε πισω ποιος εχει κανει τη δουλεια....

 

Οσο για το σερβις πανε στις αντιπροσωπιες ...Εχω παρει κι εγω χαλασμενα κινητα απο γερμανο πλαισιο κωτσοβολο κτλπ πηγα φοναξα αλλα μετα καταλαβα οτι δεν μου φταινε οι μεσολαβητες αλλα οι ιδιες εταιριες κινητων....Για ψαξτε το λιγο...

 

κ γιατι παντα να την πληρωνει ο αγοραστης ο οποιος σκαει 500 ευρω για κινητο οπως εγω κ κινητο δεν εχει μετα?

ενας φιλος μου πηρε ενα νοκια φθηνο με 80 ευρω επεσε κατω δεν ανοιγε μετα,το πηγε στη νοκια του ειπανε οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση..

 

το ιδιοο ειναι με μενα που εδωσα 500 για να εχω κινητο πιο καλο ?

 

κ ρωταω, γιατι να μην επομιζονται οι μεταπωλητες το βαρος;γιατι αν γινει ετσι μετα ολοι μαζι θα στραφουμε εναντιον των εταιρειων..

αλλιως η δουλεια του γερμανου κ του πλαισιου κ του κωτσοβολου ειναι να πουλαει ..

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι on line υπηρεσία αλλά αξίζει να την ενεργοποιήσει κάποιος (μπορεί να κάνεις εκτενή ανάλυση του λογαριασμού σου). Είναι κ δωρεάν!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Στην vodafone και στην wind υπάρχει online ενημέρωση στο ebill;

Το καλό είναι ότι παρέχεται δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Στην vodafone και στην wind υπάρχει online ενημέρωση στο ebill;

Το καλό είναι ότι παρέχεται δωρεάν.

 

Στη Wind όχι. Μου φαίνεται ότι καμιά εταιρία δεν θέλει να βλέπεις πόσο χρεώνεσαι.

 

Αν θέλανε θα βάζανε και την ενημέρωση χρέωσης μετά το τέλος κάθε κλήσης. Λογικά ένα κλικ μακριά είναι στο πρόγραμμα ελέγχου του δικτύου.

If it works, don't fix it.
Link to comment
Share on other sites

Η cosmote το τελευταίο διάστημα έκανε και συνεχίζει να κάνει αλλαγή των αριθμών σε διάφορες υπηρεσίες. Παρακάτω αναφέρονται διάφορες αλλαγές και η λίστα θα αλλάζει όταν θα διαπιστώνονται νέες αλλαγές.

Έτσι έχουμε:

  • Το 1400 για τις chat υπηρεσίες έγινε 19519
  • Το 5000 για τις υπηρεσίες mail mycosmos έγινε 54000
  • Το 1244 για το φωνητικό mail mycosmos έγινε 1888
  • Το 1414 για τις υπηρεσίες beat box έγινε 14014

 

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Μία ακόμα αλλαγή έκανε η cosmote στους αριθμούς όσον αφορά τα mms και την ενεργοποίησή τους. Έτσι το 1651 (με χρέωση) που ήθελε παλιά για την ενεργοποίηση τώρα έγινε 1333 και χωρίς χρέωση.

 

  • Το νούμερο για τις υπηρεσίες musiczone της cosmote μέσω sms είναι πλέον το 19119
  • Το νούμερο για τις υπηρείες fun zone της cosmote μέσω sma είναι πλέον το 19219

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Μία ακόμα αλλαγή έκανε η cosmote στους αριθμούς όσον αφορά τα mms και την ενεργοποίησή τους. Έτσι το 1651 (με χρέωση) που ήθελε παλιά για την ενεργοποίηση τώρα έγινε 1333 και χωρίς χρέωση.

 

Αυτό είναι και το πιο ενδιαφέρον!!! Όχι η αλλαγή, αλλά το δωρεάν. :lol:

:)
Link to comment
Share on other sites

φιλε pkafetzi, επειδη το εχω παθει με δυο συσκευες ΝΟΚΙΑ αλλα απο την WIND, πηγα στο ΝΟΚΙΑ CLUB της Κηφισιας και μου εβαλαν τα ελληνικα με μικρη χρεωση των 15ευρω. αυτο συμβαινει οντως γιατι δεν εχει αγοραστει το κινητο απο την alpha copy, αλλα απο αλλο εισαγωγεα που τα φερνει απο ..... καπου. οποτε να μην ξανακανεις update μεσω ιντερνετ σε συσκευη ΝΟΚΙΑ ακομα και εαν ειναι αγορασμενη απο γερμανο, wind, vodafone ή οπουδηποτε αλλου. παντως προβλημα δεν θα εχεις να σου βαλουν ελληνικα. ολα τα ΝΟΚΙΑ CLUB το κανουν παντα με χρεωση ομως. καλη τυχη, και μην ξεχνας: ΠΟΤΕ ξανα update απο το ιντερνετ σε ΝΟΚΙΑ συσκευη!!! φιλικα...

 

τωρα διαβασα ολες τις απαντησεις. χαιρομαι που βρηκες ακρη!!! και παρα μα παρα πολυ καλα εκανες!!! και εγω αναρωτιομουν γιατι να επρεπε να πληρωσω 15ευρω για μια συσκευη που εχει δυο χρονια εγγυηση, και την ειχα μολις ενα μηνα. και η απαντηση: γιατι δεν ειναι εισαγωγη της alpha copy. μα η εγγυηση σε καλυπτει σε ολες τις χωρες τις ευρωπης υποτιθεται, και δεν εκανα εγω ζημια. ενα απλο update εκανα. τι να πεις.... γι'αυτο τελος με την ΝΟΚΙΑ. iphone τωρα και οοοολα μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την wind και η cosmote ανακοίνωσε αλλαγές στον τρόπο χρέωσης των διεθνών κλήσεων. Αναλυτικά:

 

Ανακοίνωση 12/4/08

 

Ανακοινώνεται ότι από 12 Μαΐου 2008 μεταβάλλονται οι χρεώσεις για τις κλήσεις προς διεθνείς προορισμούς, για όλα τα οικιακά και ατομικά επαγγελματικά οικονομικά προγράμματα συμβολαίου της COSMOTE. Οι νέες χρεώσεις παρουσιάζονται αναλυτικά στον ακόλουθο πίνακα:

 

ΖΩΝΗ 1

COSMOTE Group 0,51 €/λεπτό

 

ΖΩΝΗ 2

A. Βαλκάνια και Ανατολικές Χώρες 0,575 €/λεπτό

B. Ευρώπη και Μεσόγειος 0,585 €/λεπτό

Γ. Η.Π.Α., Καναδάς, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία και Νότια Αφρική 0,59 €/λεπτό

 

ΖΩΝΗ 3

Αμερική (λοιπές χώρες) 0,66 €/λεπτό

 

ΖΩΝΗ 4

Ασία (λοιπές χώρες) 1,06 €/λεπτό

 

ΖΩΝΗ 5

Αφρική (λοιπές χώρες) 1,63 €/λεπτό

 

ΖΩΝΗ 6

Ειρηνικός 2,48 €/λεπτό

 

ΖΩΝΗ 7

Άλλοι Προορισμοί 1,8 €/λεπτό

 

ΖΩΝΗ 8

A. Δορυφορικά δίκτυα 1 2,16 €/λεπτό

 

B. Δορυφορικά δίκτυα 2 3,6 €/λεπτό

 

Γ. Δορυφορικά δίκτυα 3 6,18 €/λεπτό

 

 

Χρέωση ανά λεπτό.

Στις ανωτέρω τιμές συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α 19%.

Οι Ζώνες παραμένουν ως έχουν. Για την αναλυτική κατάσταση των χωρών και δικτύων ανά Ζώνη επισκεφθείτε το http://www.cosmote.gr ή καλέστε στο 1212.

 

 

Από την ίδια ως άνω ημερομηνία, ανακοινώνεται η διάθεση σε όλους τους συνδρομητές των οικιακών και ατομικών επαγγελματικών οικονομικών προγραμμάτων συμβολαίου COSMOTE, της νέας πρόσθετης υπηρεσίας COSMOTE Προς Διεθνή . Η εν λόγω υπηρεσία προσφέρει, έναντι μηνιαίου παγίου 9,90€, 30 λεπτά χρόνου ομιλίας σε διεθνείς (εξερχόμενες) κλήσεις φωνής από Ελλάδα προς τις χώρες που ανήκουν στις Ζώνες 1 και 2. Ο χρόνος ομιλίας υπολογίζεται ανά λεπτό. Ο χρόνος ομιλίας της υπηρεσίας που δεν καταναλώνεται μέσα στο μήνα τιμολόγησης του, δε μεταφέρεται σε επόμενο μήνα τιμολόγησης. Η χρέωση, μετά την εξάντληση των 30 λεπτών χρόνου ομιλίας, γίνεται βάσει του ανωτέρω πίνακα.

 

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/d_promotion.xml&_nfpb=true

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ονομασία, όντως ισχύει. Τα καταστήματα 'Γερμανός' θα κρατήσουν για λίγο ακόμα το όνομα και μετά θα γίνει η αλλαγή (σε λιγότερο από 2 χρόνια).

 

Μαλλον δεν εχεις ακουσει οτι η Cosmote (λεγε με ΟΤΕ) εχει δωσει γυρω στο 1,5 δις € για να αγορασει το brand ΓΕΡΜΑΝΟΣ...:lol:

Ουτε το οτι εχει σταματησει την αναπτυξη του δικτυου καταστηματων COSMOTE...:lol:

Ουτε το οτι εχει αρχισει η διαδικασια συρρικνωσης του δικτυου καταστηματων OteShop...:lol:

Oποτε...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχεις ακουσει οτι η Cosmote (λεγε με ΟΤΕ) εχει δωσει γυρω στο 1,5 δις € για να αγορασει το brand ΓΕΡΜΑΝΟΣ...:lol:

Ουτε το οτι εχει σταματησει την αναπτυξη του δικτυου καταστηματων COSMOTE...:lol:

Ουτε το οτι εχει αρχισει η διαδικασια συρρικνωσης του δικτυου καταστηματων OteShop...:lol:

Oποτε...

 

Σε Γερμανό δουλεύω και να σου πω την αλήθεια δε με πολυενδιαφέρει τί κάνει με τα oteshop...δικό τους θέμα. Απλώς είχαμε ενημέρωση ότι η ονομασία 'Γερμανός' θα αλλάξει και ότι θα έρθει κάτι καινούριο ν'αντικαταστήσει τις i-mode συσκευές. Και όσα αναφέρεις για κλάματα είναι, όχι για γέλια :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι το "πολύ περισσότερα" στον τίτλο μου θυμίζει Wind... :lol::blink:

Άντε για καλό να είναι.....κι ας αλλάξουν και όνομα δικτύου, δεν έχει σημασία! :D

:)
Link to comment
Share on other sites

Ε ακριβώς αυτό είναι το point! Άλλη τα υπόσχεται τα πολύ περισσότερα, άλλη τα δίνει (ή τέλος πάντων θα τα δώσει) :p

Όσο για το ΓΕΡΜΑΝΟ, επόμενο δεν είναι να του δώσουν το όνομα του δικτύου; Όπως το βλέπω εγώ, ήθελαν κάποιο χρόνο να αντιληφθεί ο κόσμος ότι ΓΕΡΜΑΝΟΣ πλέον είναι μόνο COSMOTE και μετά να τον μετονομάσουν. Νομίζω ότι το πρώτο έγινε. Μένει να δούμε και το δεύτερο τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πίστευα ότι λόγω πάσχα θα έδινε τώρα τις υπηρεσίες (velti περιεχόμενο και αλλαγή χρέωσης wap) που θα αντικαθηστούσαν το i-mode αλλά μάλλον έπεσα έξω διότι και έτσι όπως είναι τώρα, λόγω Γερμανού, η εταιρεία πουλάει τρελλά τόσο σε φορητότητα όσο και στο να κρατάει τους πελάτες της. Θέλω να πιστεύω ότι αμέσως μετά το πάσχα και κοντά στον Ιούνιο θα δώσει αυτό που είναι να δώσει μιας και η προώθησή τους θα είναι ποιό φθηνή λόγω του ότι οι διαφημίσεις στην tv κοστίζουν περίπου 40% φθηνότερα. Γνωστή τακτική τα τελευταία χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μην δώσει απλά WAP υπηρεσίες, αλλά να τις συνοδεύσει και με WEB υπηρεσίες. Θα προτιμούσα να περίμενα δύο μήνες ακόμη (για παράδειγμα) και να έβλεπα μια ολοκληρωμένη αλλαγή.

Και btw η νέα διαφημιστική καμπάνια που είναι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Με το που ανοιξα το κινητο μου μου 'ρθε μηνυμα οτι ειχα κληση απο το νουμερο "697131" και πολυ αργοτερα χτυπησε αλλα ηταν σαν να κανε αναπαντητη. Δεν προλαβα να το σηκωσω γιατι το κλεισανε!

 

Μηπως ειναι νουμερο απο καποια υπηρεσια της cosmote. Μονο 6 νουμερα;;;; :ninja:

 

Να σημειωσω οτι εκανα αιτηση για φορητοτητα απο την cosmote στην wind.

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

από το τμημα εξυπηρετησης πρεπει να ειναι. παλια καλουσαν χωρις το 697. συνηθως το 131 (3 τελευταιοι αριθμοι) δηλωνουν θεση εργαζομενου....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

από το τμημα εξυπηρετησης πρεπει να ειναι. παλια καλουσαν χωρις το 697. συνηθως το 131 (3 τελευταιοι αριθμοι) δηλωνουν θεση εργαζομενου....

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :p

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Με το που ανοιξα το κινητο μου μου 'ρθε μηνυμα οτι ειχα κληση απο το νουμερο "697131" και πολυ αργοτερα χτυπησε αλλα ηταν σαν να κανε αναπαντητη. Δεν προλαβα να το σηκωσω γιατι το κλεισανε!

 

Μηπως ειναι νουμερο απο καποια υπηρεσια της cosmote. Μονο 6 νουμερα;;;; :ninja:

 

Να σημειωσω οτι εκανα αιτηση για φορητοτητα απο την cosmote στην wind.

 

 

Μην αγχωνεσαι. απο τραπεζα ειναι. εχουν παρει κι μενεα για κατι καθυστερουμενα της γυναικας μου

skorpio
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια... δεν βγάζεις άκρη εκεί μέσα!
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

τα λογια ειναι περιττα....... πηγαινε σε κανενα καταστημα καλυτερα... :)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...