Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.kathimerini.gr/life/technology/562897126/kollimenoi-sta-100mbps/

Αντιπρόεδρος ΕΕΤΤ:

Κάνοντας την ίδια ερώτηση στον κ. Βαρουτά, ο ίδιος απαντάει πως το Ιντερνετ στην Ελλάδα δεν είναι φθηνό, αλλά ούτε ακριβό, καθώς παίζει ρόλο πώς το μετράμε.

«Υπάρχουν δύο λόγοι που εξηγούν γιατί το Ιντερνετ δεν είναι φθηνό στην Ελλάδα. Αρχικά διότι υπάρχει ένα κόστος επενδύσεων που πρέπει να αποσβεσθεί, κατά δεύτερον επειδή διαφέρει η αγορά Ιντερνετ στο κινητό καθώς ο συνδρομητής πληρώνει συγκεκριμένο αριθμό megabyte ή gigabyte για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ενώ στο σταθερό πληρώνει ανάλογα με την ταχύτητα. 

Η πρόβλεψη του ίδιου πάντως είναι πως δεν αργεί η στιγμή που η τιμή για το Ιντερνετ στα κινητά θα παγιωθεί όπως και στο σταθερό. Δηλαδή θα μιλάμε μόνο για ταχύτητα και όχι για ποσότητα και χρονικό περιορισμό, όπως γίνεται τώρα. 

«Στόχος είναι να πέσουν κι άλλο οι τιμές στην ταχύτητα των 100Mbps πλησιάζοντας τις αντίστοιχες των 24Mbps, ώστε ο κόσμος να επιλέγει όλο και πιο υψηλή ταχύτητα», σημειώνει.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, nick.76 said:

Η πρόβλεψη του ίδιου πάντως είναι πως δεν αργεί η στιγμή που η τιμή για το Ιντερνετ στα κινητά θα παγιωθεί όπως και στο σταθερό. Δηλαδή θα μιλάμε μόνο για ταχύτητα και όχι για ποσότητα και χρονικό περιορισμό, όπως γίνεται τώρα. 

Ήδη σε κάποιες χώρες γίνεται. Για παράδειγμα στην Βουλγαρία η A1 εχει απεριόριστο όγκο με την τιμή να διαφέρει ανάλογα την ταχύτητα 

 

27 minutes ago, nick.76 said:

«Στόχος είναι να πέσουν κι άλλο οι τιμές στην ταχύτητα των 100Mbps πλησιάζοντας τις αντίστοιχες των 24Mbps, ώστε ο κόσμος να επιλέγει όλο και πιο υψηλή ταχύτητα», σημειώνει.

Για να δούμε 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Ήδη σε κάποιες χώρες γίνεται. Για παράδειγμα στην Βουλγαρία η A1 εχει απεριόριστο όγκο με την τιμή να διαφέρει ανάλογα την ταχύτητα 

Το κακό (κατά τη γνώμη μου) είναι ότι συνήθως είτε 10Mbps πάρεις, είτε 100, η τιμή διαφέρει ελάχιστα 2-3€. Και πάλι δεν θα αφήσουν να τη βγάλεις με 10€ επειδή διάλεξες την χαμηλότερη ταχύτητα. Το 20€ θα σου το πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Staccato said:

Το κακό (κατά τη γνώμη μου) είναι ότι συνήθως είτε 10Mbps πάρεις, είτε 100, η τιμή διαφέρει ελάχιστα 2-3€. Και πάλι δεν θα αφήσουν να τη βγάλεις με 10€ επειδή διάλεξες την χαμηλότερη ταχύτητα. Το 20€ θα σου το πάρουν.

Προσωπικά πληρώνω 23,50€ για το GigaMax unlimited και πραγματικά δεν το μετανιώνω.

Δεν με νοιάζει να πληρώσω, για να έχω καλό δίκτυο.

Και να καλώ και όπου και όσο θέλω (και εξωτερικό).

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, MIKU said:

Προσωπικά πληρώνω 23,50€ για το GigaMax unlimited και πραγματικά δεν το μετανιώνω.

Δεν με νοιάζει να πληρώσω, για να έχω καλό δίκτυο.

Και να καλώ και όπου και όσο θέλω (και εξωτερικό).

Ναι αλλά εμένα που με νοιάζει δεν μου δίνει επιλογή. Άντε να είμαι στα 20€, παρακάτω δεν πάει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nick.76 said:

https://www.kathimerini.gr/life/technology/562897126/kollimenoi-sta-100mbps/

Αντιπρόεδρος ΕΕΤΤ:

Κάνοντας την ίδια ερώτηση στον κ. Βαρουτά, ο ίδιος απαντάει πως το Ιντερνετ στην Ελλάδα δεν είναι φθηνό, αλλά ούτε ακριβό, καθώς παίζει ρόλο πώς το μετράμε.

«Υπάρχουν δύο λόγοι που εξηγούν γιατί το Ιντερνετ δεν είναι φθηνό στην Ελλάδα. Αρχικά διότι υπάρχει ένα κόστος επενδύσεων που πρέπει να αποσβεσθεί, κατά δεύτερον επειδή διαφέρει η αγορά Ιντερνετ στο κινητό καθώς ο συνδρομητής πληρώνει συγκεκριμένο αριθμό megabyte ή gigabyte για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ενώ στο σταθερό πληρώνει ανάλογα με την ταχύτητα. 

Η πρόβλεψη του ίδιου πάντως είναι πως δεν αργεί η στιγμή που η τιμή για το Ιντερνετ στα κινητά θα παγιωθεί όπως και στο σταθερό. Δηλαδή θα μιλάμε μόνο για ταχύτητα και όχι για ποσότητα και χρονικό περιορισμό, όπως γίνεται τώρα. 

«Στόχος είναι να πέσουν κι άλλο οι τιμές στην ταχύτητα των 100Mbps πλησιάζοντας τις αντίστοιχες των 24Mbps, ώστε ο κόσμος να επιλέγει όλο και πιο υψηλή ταχύτητα», σημειώνει.

Θα έλεγα τώρα τι μου θυμίζει η φράση ότι εξαρτάται πώς το μετράς...
Κυριολεκτικά της κοντής... της φταίνε οι τρίχες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, minast said:

Θα έλεγα τώρα τι μου θυμίζει η φράση ότι εξαρτάται πώς το μετράς...
Κυριολεκτικά της κοντής... της φταίνε οι τρίχες.

Έχουμε μέλλον στην Ελλάδα ακόμα για φθηνό απεριόριστο. Εύχομαι μόλις τελειώσουν οι αναβαθμίσεις για G τουλάχιστον, να το δουν αλλιώς οι πάροχοι, αλλά ίσως θέλουν να βγάλουν τα "σπασμένα" για κάποιο ακόμα διάστημα 😏

Just now, johnny_htc said:

Έχουμε μέλλον στην Ελλάδα ακόμα για φθηνό απεριόριστο. Εύχομαι μόλις τελειώσουν οι αναβαθμίσεις για G τουλάχιστον, να το δουν αλλιώς οι πάροχοι, αλλά ίσως θέλουν να βγάλουν τα "σπασμένα" για κάποιο ακόμα διάστημα 😏

5G * όχι G σκέτο και παραπέμπουμε αλλού 🤣

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Staccato said:

Ναι αλλά εμένα που με νοιάζει δεν μου δίνει επιλογή. Άντε να είμαι στα 20€, παρακάτω δεν πάει.

Δεκτό.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Staccato said:

Sorry για το off topic αλλά μία επιλογή υπήρχε και τη φάγανε. Το liquid.

Το φάγανε δεν λες τίποτα. Θα έρθει η τιμωρία όμως. Ήδη έχει ξεκινήσει 

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποιος ξεκινησει το απεριόριστο ιντερνετ στην καρτοκινητή, αυτός θα ειναι η Κοσμοτε. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VIPdriver said:

Εαν καποιος ξεκινησει το απεριόριστο ιντερνετ στην καρτοκινητή, αυτός θα ειναι η Κοσμοτε. 

Τι εννοείς; Το έχει ήδη η Cosmote το απεριόριστο στην καρτοκινητή στα 33€.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Staccato said:

Τι εννοείς; Το έχει ήδη η Cosmote το απεριόριστο στην καρτοκινητή στα 33€.

Σωστός. Εγω αναφερομαι σε (φτηνότερο) πακετο για απεριοριστο ίντερνετ μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Για απεριόριστα μεχρι 20Ε αξίζουν και οι τρεις, παραπάνω καμια.

Αν τα δίνουν κάποιοι επειδή έχουν κακό κάνουν, αλλα αυτό δεν μπορείς να το σταματήσεις.

Για να μην πω, στην κατάσταση της οικονομίας μας, σε συνάρτηση με τα δίκτυά τους, και τα 20Ε πολλά είναι..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VIPdriver said:

Σωστός. Εγω αναφερομαι σε (φτηνότερο) πακετο για απεριοριστο ίντερνετ μόνο. 

Ωραίο θα ήταν σε What's Up αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Για το σταθερό που έγραψε αυτός, δεν μας εξήγησε το κόλπο  ( η γραμμή εως 24ΜΒ ) που "δουλεύει καλά" τόσα χρόνια.

Μου θυμίζουν τα λάθος ρέστα, πάντα εις βάρος του καταναλωτή. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, hercoulis said:

Για απεριόριστα μεχρι 20Ε αξίζουν και οι τρεις, παραπάνω καμια.

Για εμένα το απεριόριστο πρέπει να κοστίζει παραπάνω από τα 20€. Σκέψου ότι στο σταθερό δίνεις 20€ και είναι μόνο στο σπίτι και πολλές φορές (πλέον) σε χαμηλότερη ταχύτητα από την κινητή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Staccato said:

Για εμένα το απεριόριστο πρέπει να κοστίζει παραπάνω από τα 20€. Σκέψου ότι στο σταθερό δίνεις 20€ και είναι μόνο στο σπίτι και πολλές φορές (πλέον) σε χαμηλότερη ταχύτητα από την κινητή.

Σκέψου ότι πας κάπου και δεν έχεις ίντερνετ, σκέψου τα νησιά που δεν βγάζουν γραμμή. σκέψου χωριά...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, hercoulis said:

Σκέψου ότι πας κάπου και δεν έχεις ίντερνετ, σκέψου τα νησιά που δεν βγάζουν γραμμή. σκέψου χωριά...

Όπως και να'χει, από το "μόνο στο σπίτι" έχει διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Staccato said:

Για εμένα το απεριόριστο πρέπει να κοστίζει παραπάνω από τα 20€. Σκέψου ότι στο σταθερό δίνεις 20€ και είναι μόνο στο σπίτι και πολλές φορές (πλέον) σε χαμηλότερη ταχύτητα από την κινητή.

Ας πεσει η τιμη του σταθερου (του οποιου δεν μπορουμε να παιρνουμε μαζί μας).

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, VIPdriver said:

Ας πεσει η τιμη του σταθερου (του οποιου δεν μπορουμε να παιρνουμε μαζί μας).

To "παίρνεις" με *21*69ΧΧΧΧΧΧΧ#  εγώ έχω μόνιμη εκτροπή του σταθερού στο κινητό. 😄

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, zerokill said:

To "παίρνεις" με *21*69ΧΧΧΧΧΧΧ#  εγώ έχω μόνιμη εκτροπή του σταθερού στο κινητό. 😄

Δεν καταλαβα το ποστ σου

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, zerokill said:

To "παίρνεις" με *21*69ΧΧΧΧΧΧΧ#  εγώ έχω μόνιμη εκτροπή του σταθερού στο κινητό. 😄

Για ίντερνετ μιλάμε όχι για ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...