Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρώτη μου ενέργεια θα ήταν να τον βάλω στο google να δω αν υπάρχουν και άλλες παρόμοιες αναφορές.
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα,νομίζω είναι ρώσσικος(τον βρήκα σε μια σελίδα με πολλούς +1626 αριθμους στα ρώσσικα)και δεν βρήκα καμιά άλλη αναφορά σε άλλα φορουμ για τέτοιου είδους αριθμό,παρά μόνο για αριθμούς +0037 κλπ.Αποκλείω το γεγονός να είναι spam γιατί εκείνη τη στιγμή όντως καθόμουν σε καρέκλα και άρα αυτός που το έστειλε ήταν κάπου κοντά μου και μπορούσε να με δει.Παρ'όλα αυτά σε ευχαριστώ πάρα πολύ που απάντησες.
Link to comment
Share on other sites

Εισουν σε καφετερια,μπαρ;Υπαρχουν site στο ιντερνετ που μπορεις να στειλεις online δωρεαν μηνυμα σε κινητα.Εισουν με φιλους που μπορει να εκανε τιποτα τετοιο η κανενας περαστικος φιλος;Εκεινην την ωρα που ελαβες το μηνυμα χρεισιμοποιουσες το κινιτο σου;
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη:φοιτώ σε εσπερινό λύκειο.Συναναστρέφομαι καθημερινά με άτομα διαφόρων ηλικιών και είναι πολύ συχνό το φαινόμενο "πειράγματος" κλπ,αν με καταλαβαίνεις.Το μήνυμα έλεγε αυτολεξή: "αστέρι γιατι καθεσαι στη καρεκλα και δεν σηκωνεσαι να σε δουμε ποσο υπεροχη εισαι" στα greeklish.Τη στιγμή που στάλθηκε το μήνυμα,καθόμουν στην καρέκλα και συζητούσα με μια φίλη,δεν χρησιμοποιούσα το κινητό μου αλλά είχα ξεχάσει ανοιχτό το 3g,αυτό το θυμάμαι πολύ καθαρά γιατί το έκλεισα αμέσως μόλις είδα το μήνυμα.Δεν έχω δώσει σε κανέναν από εκει τον αριθμό μου,πραγματικά σε κανέναν.Ούτε έχει πιάσει κανείς τη συσκευή στα χέρια του.
Link to comment
Share on other sites

Και στατιστικά να το δεις όταν είσαι σε κλειστό χώρο ή κάθεσαι ή κοιμάσαι. Οπότε ξεχνά το μύνημα βάλε τον αριθμό σε black list μην απαντήσεις και ξέχασε το. Καλή συνέχεια
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Απλά μπλοκαρε τον αριθμό!!! Μην δώσεις σημασία, δεν είναι ανάγκη να ασχοληθείς !!! Ιδικά κιόλας Αφού βλέπεις τέτοιον περίεργο αριθμο αποστολεα! Δεν έχει σχέση που είχες ανοιχτό το 3g.

 

Εγώ πιστεύω ότι ήταν απλά ένα σπαμ μήνυμα. Δεν πάει να πει ότι ήταν κάποιος από το μαγαζι που ησουν. Δεν υπάρχει λογος να πανικοβαλεσε Αφού δεν έχεις δώσει πουθενά το νούμερο σου.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

το ξέρετε οτι στα Γιάννενα οσοι παίρνουν νέο νούμερο παίρνουν και τις παρακάτω προσφορές;

 

600 λεπτά προς whatsup κάθε μήνα ΔΩΡΕΑΝ

200' προς όλους και 500ΜΒ κάθε μήνα μόνο με 5Ε

 

και εμείς που το πληρώνουμε χρυσάφι δεν παίρνουμε τίποτα! Απαράδεκτη η κοτε ακομα μια φορά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.

Εχω cosmote σύνδεση και σαν χρήστης καταναλώνω τα λεπτά της ομιλίας μου σε όλες σχεδόν τις εταιρείες. Ο μέσος όρος σε χρόνο ομιλίας είναι στα ~300+λεπτά, sms ~60, ενώ Internet ~300mb+. Μέσα σε αυτές τις απαιτήσεις , προσπαθώ να δω τι με συμφέρει κι έχω κάποιους ενδοιασμούς.

- Το πρόγραμμα μου : Είμαι σε σύνδεση Cosmote. 1500sms/+1500'', 60'' προς όλους, 60sms προς άλλους, 200mb internet = 35ευρώ.

- Σε αναζήτηση νέας υπηρεσίας προτίμησα την vodafone σύνδεση η οποία μου έκανε καλύτερη προσφορά. 700'' προς όλους + 700mb internet + 70 μυνήματα (αν θυμάμαι καλά) , με 31 ευρώ.

- Σε νέα πρόσφορα η Cosmote μου δίνει 750'' λεπτά προς όλους, 300mb internet, 70sms με 28 ευρώ.

 

Φίλος με έβαλε σε σκέψη να προτιμήσω καρτοσυμβόλαιο και να επιλέγω κάθε φορά το πακέτο που μου συμφέρει.

Ωστόσο με μία πρόχειρη αναζήτηση στο site της Cosmote είδα πως με κάρτα των 5 ευρώ μου δίνουν 200 λεπτά και με 5 ευρώ 500mb internet.

Βασικά, θέλω να δώ αρχικά αν μπορώ να βρώ ένα πακέτο καρτοκινητής cosmote που να μου δίνει την δυνατότητα να καλύψει τις ανάγκες μου, απευθύνομαι σε εσάς, για να μου δώσετε μία πιο ξεκάθαρη εικόνα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.

Εχω cosmote σύνδεση και σαν χρήστης καταναλώνω τα λεπτά της ομιλίας μου σε όλες σχεδόν τις εταιρείες. Ο μέσος όρος σε χρόνο ομιλίας είναι στα ~300+λεπτά, sms ~60, ενώ Internet ~300mb+. Μέσα σε αυτές τις απαιτήσεις , προσπαθώ να δω τι με συμφέρει κι έχω κάποιους ενδοιασμούς.

- Το πρόγραμμα μου : Είμαι σε σύνδεση Cosmote. 1500sms/+1500'', 60'' προς όλους, 60sms προς άλλους, 200mb internet = 35ευρώ.

- Σε αναζήτηση νέας υπηρεσίας προτίμησα την vodafone σύνδεση η οποία μου έκανε καλύτερη προσφορά. 700'' προς όλους + 700mb internet + 70 μυνήματα (αν θυμάμαι καλά) , με 31 ευρώ.

- Σε νέα πρόσφορα η Cosmote μου δίνει 750'' λεπτά προς όλους, 300mb internet, 70sms με 28 ευρώ.

 

Φίλος με έβαλε σε σκέψη να προτιμήσω καρτοσυμβόλαιο και να επιλέγω κάθε φορά το πακέτο που μου συμφέρει.

Ωστόσο με μία πρόχειρη αναζήτηση στο site της Cosmote είδα πως με κάρτα των 5 ευρώ μου δίνουν 200 λεπτά και με 5 ευρώ 500mb internet.

Βασικά, θέλω να δώ αρχικά αν μπορώ να βρώ ένα πακέτο καρτοκινητής cosmote που να μου δίνει την δυνατότητα να καλύψει τις ανάγκες μου, απευθύνομαι σε εσάς, για να μου δώσετε μία πιο ξεκάθαρη εικόνα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αναλογα τις απαιτισεις σου και σε ποια δυκτια ανοικουν οι αριθμοι κυριως που μιλας. Η cosmokarta με 5 ευρω εχεις 200 λεπτα (3 λεπτα ελαχιστη χρεωση) ή με 7 ευρω 300 λεπτα (3λεπτη ελαχτιστι χρεωση παλι) και με 5 ευρω 100sms και 150 mb + πακετου εξτρα για 500mb με 5 ευρω. Παντως και το f2g εχει πολυ καλα πακετα για καρτοκινιτη

 

Εγω για παραδειγμα εχω εδω και 4 χρονια καρτοσυμβολαιο το ποιο μικρο παντατο 21,5 με εκπτωση παγιου που μου βγαινει 13 ευρω, απλα απο τα 500 τηλεφωνα που εχω στο καταλογο μου τα 490 ειναι cosmote οποτε με υπερκαλυπτουν τα 1500 προς cosmote, 20 λεπτα προς ολους + 1000 λεπτα προς ολους για ολη την διαρκεια του συμβολαιου +525mb και με 3 ευρω επιπλεον απο το διαθεσιμο τον 4 ευρω που δινει στο υπολοιπο βαζω τo πακετο μυνηματον και internet και εχω συνολο 1025 mb συν ολα τα παραπανω με 16 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

@GreekMu ευχαριστώ για την απάντηση.

Όπως προανέφερα συνομιλώ με επαφές απ όλες τις τηλεφωνικές εταιρείες (vodafone, wind κοκ). Με τα λεγόμενά σου με συμφέρει κάποια κάρτα, γιατί μπορεί να δίνω έως και 15ευρώ.

 

- Όσον αφορά το f2g (αν και είμαστε off topic μιας κι εδώ είναι για τηλεφωνία Cosmote) , είδα ένα πακέτο blender με 8ευρώ : 400'' Προς όλους + 100sms + 1gb Internet, αλλά μάλλον αφορά σύνδεση;

- Επίσης ένα άλλο : 1000’ δωρεάν λεπτά προς WIND/Q + 600’ δωρεάν λεπτά προς όλους + 100 δωρεάν SMS προς όλους + 1GB δωρεάν Mobile Internet (€3 επιπλέον για όλα τα είδη χρήσης) = 16 ευρώ / μήνα.

 

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/kartosundesi/kartosundesi-plus-smartphone/

Link to comment
Share on other sites

@GreekMu ευχαριστώ για την απάντηση.

Όπως προανέφερα συνομιλώ με επαφές απ όλες τις τηλεφωνικές εταιρείες (vodafone, wind κοκ). Με τα λεγόμενά σου με συμφέρει κάποια κάρτα, γιατί μπορεί να δίνω έως και 15ευρώ.

 

- Όσον αφορά το f2g (αν και είμαστε off topic μιας κι εδώ είναι για τηλεφωνία Cosmote) , είδα ένα πακέτο blender με 8ευρώ : 400'' Προς όλους + 100sms + 1gb Internet, αλλά μάλλον αφορά σύνδεση;

- Επίσης ένα άλλο : 1000’ δωρεάν λεπτά προς WIND/Q + 600’ δωρεάν λεπτά προς όλους + 100 δωρεάν SMS προς όλους + 1GB δωρεάν Mobile Internet (€3 επιπλέον για όλα τα είδη χρήσης) = 16 ευρώ / μήνα.

 

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/kartosundesi/kartosundesi-plus-smartphone/

 

Επηδει η αναγκες σου δεν ειναι και πολλες σε βολευεσε με καρτα και μπορεις πολυ ανετα να αποφυγεις το συμβολαιο και προσαρμοζεις τα πακετα οπως θες. Απλα στα καρτοκινιτα προσεξε οτι ολα σχεδον εχουν ελαχιστι χρεωση 3 λεπτα για καθε κληση. Το πακετο blender ειναι στο f2go και σου παρεχει ολα αυτα και εσυ καταναλωσεις οποιο θες. Δηλαδη αν απο το 1giga φας τα 500mb θα σου μεινουν στα μυνηματα 50sms και 200λεπτα προς ολους. Το δευτερο ειναι το αντιστοιχο με την cosmote καρτοσυμβολαιο τις wind. Στην περιοχι σου δες και αν εχεις καλη καλυψη απο αλλη εταιρια πριν πας αλου.

 

Απλα τωρα δεν ξερω τι προσφορες σε εδωσε η cosmote για τα δικα της συμβολαια, προσφτατα σε ανανεωση ενως φιλου το plus 20 με 1ωρα προς ολους 1500+1500 προς κοσμοτε 200+500mb του το εδωσαν τελικη τιμι με φορους 14,50 και εγω πριν κανα 2μηνο που ανανεωσα με εδιναν το καρτοσυμβολαιο 32,5 με 22 τελικη τιμι με φορους. Παντα μιλαμε για εκπτωση αντι επιδοτισεις και με κληση στο 13838 στο τμημα διακοπων για τις προσφορες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν πραγματοποιώ πολλές κλήσεις, συνεπώς κάθε φορά με βολεύει να προσαρμόζω το πρόγραμμα που θελω. Σχετικά με το δίκτυο κάλυψης, αυτό που θα το εξακριβώσω; Επίσης, κάτι άλλο που θα με βόλευε με τα πακέτα της cosmote θα ήταν αν με καλούσαν What'up να μην χρεώνονται, μιλάμε πάντα για την περίπτωση των καρτοσυμβολαίων.
Link to comment
Share on other sites

Ο μονος τροπος να δεις την καληψη ειναι απο καποιο φιλο που εχει ηδη η αλιως να παρεις μια καρτα και να το δοκιμασεις εσυ. Το καλο τον καρτοσυμβολαιων στη κοςμοτε ειναι αυτο για αυτο και το εχω κ εγω. Αν Σε καλυπτουν αυτα στο καρτοσυμβολαιο το κανεις απλα πιεσε τους στην ανανεωση για διπλασιασμο τον λεπτων προς αλλα δυκτια ή για 1000 λεπτα για ολη την διαρκεια του συμβολαιου και 500mb εξτρα να σου δωσουν δωρο με μια καλη τιμη στο συμβολαιο και θα εισαι ενταξει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα!Δείτε εδώ τα νέα συνδιαστικά πακέτα του ομίλου ΟΤΕ:https://www.cosmote.gr/one/packs/#

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέεσαι στο πρόγραμμα ΟΤΕ My WiFi fon ή όπως λέγεται..., δεν πρέπει όπου βρίσκει την υπηρεσία να συνδέεται αυτόματα; Ή κάνω λάθος;

Εμένα πάντως όπου το βρίσκω και το επιλέγω από τα διαθέσιμα WιFι μου ζητάει κωδικούς (τους οποίους υποτίθεται έχω αποθηκεύσει κιόλας), μάλιστα πολλές φορές ούτε το παράθυρο των κωδικών ανοίγει ούτε συνδέεται. Τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω το κινητο lenovo K3 note, και εχει δυο σιμ μεσα. Στην πρωτη θεση εχω βαλει την whats up μου αλλα η εφαρμογη δε δουλευει κ μου λεει οτι δεν ειμαι συνδρομητης whats up. Παντα μπαινω στο ιντερνετ ειτε απο αυτην την σιμ ειτε απο wifo, ποτε απο τη βονταφον που ειναι η δευτερη μου. Μπορει καποιος να με βοηθησει παρακαλω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω το κινητο lenovo K3 note, και εχει δυο σιμ μεσα. Στην πρωτη θεση εχω βαλει την whats up μου αλλα η εφαρμογη δε δουλευει κ μου λεει οτι δεν ειμαι συνδρομητης whats up. Παντα μπαινω στο ιντερνετ ειτε απο αυτην την σιμ ειτε απο wifo, ποτε απο τη βονταφον που ειναι η δευτερη μου. Μπορει καποιος να με βοηθησει παρακαλω?

 

 

 

Βαλτην στο 1o slot.Εχει θεμα η εφαρμογη και βαλε απο το μενου μονο gsm και 3G/4G στην Vodafone.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

αρχικα δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο χωρο οποτε ζητω εξ αρχης συγγνωμη αν κανω καποιο λαθος

 

εχω το iphone 6. αν επιλεξω απο τις ρυθμισεις την αναμονη κλησης οποιος με καλει ακουει : κανονικα να χτυπα απλα βαινει σε αναμονη και μου το δειχνει σε μενα στην οθονη

αν δεν το επιλεξω ακουει : ο συνδρομητης που καλεσατε ειναι κατειλημμενος,

 

το ΘΕΜΑ μου ειναι οτι ειτε εχω ενεργοποιημενη την αναμονη κλησης ειτε οχι στα samsung οταν με καλουνε τους εμφανιζει για 2 δευτερολεπτα στη οθονη τους τη λεξη αναμονη και το βλεπουν

πως το φτιαχνω αυτο?:shifty:

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω το samsung galaxy note 4 το οποιο την τελευταια εβδομαδα δεν κανει συνδεση στο δικτυο της Cosmote. Αυτο εγινε μονο του στα καλα του καθουμενου. Εγινε αντικασταση sim και ακομη τιποτα. Καμια sim δεν κανει συνδεση στην συσκευη αλλα μεσα στην εβδομαδα επιασε δικτυο για περιπου 2 μερες. Τωρα το προβλημα δεν ξερω που βρισκεται. Στην συσκευη ή στην sim? Παντως η συσκευη ειναι brand new.
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες αντιακτάσταση και συνεχίζει το πρόβλημα και δοκίμασες και άλλες κάρτες τότε κατά 99.9% φταίει η συσκευή σου.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες αντιακτάσταση και συνεχίζει το πρόβλημα και δοκίμασες και άλλες κάρτες τότε κατά 99.9% φταίει η συσκευή σου.

 

Και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου αλλα το γεγονος οτι συνδεθηκε στο δικτυο για ενα 2ημερο? Με εχει μπερδεψει!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή σκέφτομαι να πάω μπανσκο σε λίγες μέρες τι ισχύει στην καρτοκινητη what's up;έχει εμπειρία κανένας; κοίταξα και είδα πως έχει με 15€ 150mb. Αυτό είναι όλο; Να αναφέρω πως χρειάζομαι μόνο τηλέφωνο και ίντερνετ.
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καμια καρτα f2g; Θα μπορεις να βαλεις το free 2 roam(200' προς ολη την Ε.Ε) με 10€.Και τα λεπτα σου μενουν και για την ελλαδα.Για ιντερνετ μια τοπικη καρτα ή με free wifi.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...