Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως έχει ειπωθεί αλλά δεν βρήκα κάτι..Έχω πακέτο cosmote απεριόριστα, ένας φίλος μου WU, Τα δωρεάν λεπτά κ μηνύματα ισχύουν για το εξωτερικό να καλώ κ να στέλνω και αντίστοιχα να μου στέλνει χωρίς εξτρα χρέωση ή πρέπει να βάλω κάποιο πακέτο?:)
Link to comment
Share on other sites

Εγω που πήγα στη Γαλλία πριν κάτι μέρες άκου να δεις τι μ είπαν κ τι έκανα.αυτοί που με έπαιρναν από Ελλάδα κ είχαν δωρεάν χρονο προς εμένα δεν χρεώνονται.όμως εγω για αυτή τους την κλήση χρεωνομαι με το λεπτό περίπου 30 λεπτά.εάν καλεσεις Ελλάδα πληρώνεις τα 30 λεπτά το λεπτο +άλλα 80 περίπου λεπτά!Άρα δεν συμφέρει να καλείς.κ μηνύματα που έστελνα δεν είχα παραπάνω χρέωση δηλ 10 λεπτά.υπόψιν έχω cu!
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά το θέμα το έχει αυτός που είναι εξωτερικό...αλλα καλύτερα να καλώ εγώ από ότι φαίνεται..ευχαριστώ για την ενημέρωση..!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός που είναι έξω έχει θέμα.υπάρχουν όμως πακέτα λογικά για να έχει λίγο καλύτερες χρεώσεις!τουλάχιστον η Vodafone που ρώτησα είχε.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχεις Cosmote κοίτα για την υπηρεσία Cosmote traveller στο site της εταιρείας.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχει να κάνει όποιος είναι να πάει στο εξωτερικό, είναι να καλέσει την εξυπηρέτηση πελατών. Εμείς μπορεί να λέμε τις αρλούμπες μας, αλλά δεν θα πληρώσουμε και τον λογαριασμό... Επομένως...
Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα από και προς το εξωτερικό χρεώνονται διπλα... Αυτό με το δωρεάν χρόνο δεν το ξέρω. Παλιά (πέρσι) συνέφερε να πάρεις από εξωτερικό Ελλάδα πάρα να σε πάρουν. Σε κάθε περίπτωση μεγάλη προσοχή όταν απαντάτε το τηλέφωνο στο εξωτερικό...

Και καλή τύχη με την εξυπηρέτηση τους έχουν βάλει όλους να πουλάνε.. Εκτός από το ότι στις περισσότερες εταιρείες είναι outsourcing. Μόνο σε κατάστημα ή από τη σελίδα τους και αν (τα λέω γιατί ετοιμάζομαι κι έγω...)

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μπορώ να στείλω μήνυμα σε οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού;; Προσπαθούσα να στείλω προς Αμερική αλλά στην αρχή το μήνυμα δν μπορούσε να σταλεί κ μου έλεγε αδύνατη η αποστολή μετα κάπου διάβασα ότι κάτι πιέσει να κάνω με τα GSM κ κάτι τέτοια που δν ξέρω επειδή είμαι άσχετη κ κάτι πάτησα κ δοκίμασα να στείλω μήνυμα κ στάλθηκε κ αλλά μετα δν μπορούσα να στείλω. Πριν κάνω αυτό είχα πάει στη Cosmote αλλά εκείνη η κοπέλα μου είπε κ δν γίνεται να στείλω σε εξωτερικό:/ δν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω καμία ρύθμιση ώστε να μπορώ να στέλνω μηνύματα στο εξωτερικό;;;

Link to comment
Share on other sites

στέλνω μηνύματα σε όλο τον κόσμο λογω εργασίας. Απλά να είσαι σίγουρη οτι έχεις το σωστό αριθμό. Το προθεμα για αμερική (σε αμερικάνικο νούμερο κινητού εννοείται) είναι "001" ή "+1" και μετά το νούμερο.

Αν το νούμερο είναι ελληνικό για παράδειγμα τότε πάλι μπορείς να στείλεις είτε με πρόθεμα είτε χωρίς πρόθεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σωστά τν αριθμό γιατί ήδη κατάφερα να στείλω ένα μήνυμα το οποίο παραδόθηκε κιόλας μετα όμως πάλι δν γινόταν κ επίσης τα μηνύματα που μου στέλνουν απο εξωτερικό δν μου έρχονται. Εσύ δηλαδή στέλνεις κανονικά οπουδήποτε;;
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε αν η cosmote το υποστηριζει;Γιατι παω να βαλω μια ρομ που εχει να επιλεξεις να το βαλεις και δε ξερω τι να κανω...

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ολο πανηγυρια και χαρουλες για την βελτιωμενη εκδοση της android εφαρμογης.Τσεκαρα ,ολως τυχαια για να δω τι θα προτιμησω για reload it(sms,χρονο,sms προς ολους) και ειδα ενα 0,15 λεπτα υπολοιπο το οποιο μετα το reload it εγινε 0,06.Η λογικη τωρα αυτων των περιεργων ανθρωπων ποια ειναι?Αφου μεσω pc δεν θα μπορουνε να το κανουν,προς το παρον,η εφαρμογη πηρε τον που..!Κατα την λογικη του κρατους φορολογουν και το δωρο που σου δινουν......

Ευτυχως πανε για φουντο οι κινητες τηλεφωνιες και θα γυρισουμε στο σταθερο.......

 

Και λιγο γελιο.Ερωτηση πελατη και απαντηση του whats up:

 

'αρετη Μ.

καλησπερα... εχω ιντερνετ στο σπιτι αλλα απο το κινητο δεν μπορω να μπω... παταω τον κωδικο του ρουτερ και μου λεει οτι ειναι λαθος ενω απο το λαπτοπ μπαινω κανονικα...!! τι γινεται και απο το κινητο δεν μπορω να μπω????

 

What's Up

Για να συνδέεσαι από το κινητό σου χρειάζεται να έχεις ενεργή υπηρεσία internet στη γραμμή σου και να έχεις ρυθμίσει τη συσκευή σου. Έχεις ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο με δωρεάν ΜΒ για να μπορείς να πλοηγηθείς;

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο google για δωρεάν πακέτο καρτοκινητής, μου έβγαλε πρώτο αποτέλεσμα το skiouros.gr, που δεν το ειχα ξανακούσει, στο οποίο επιλέγεις οτι πακέτο θες απο όλες τις εταιρίες και στο στέλνουν με courier χωρίς καμία χρέωση. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι εαν το εχει δοκιμάσει κανείς, επειδή στο site ζητάνε και προσωπικά στοιχεία (όπως ΑΦΜ, Αρ. Ταυτότητας) για να γίνει η ταυτοποίηση, καθώς το πακέτο έρχεται ενεργοποιημένο, ε δεν γίνεται να δίνεις αυτα τα στοιχεία στο καθένα χωρίς να ξέρεις τι είναι.
Link to comment
Share on other sites

Εχω σωστά τν αριθμό γιατί ήδη κατάφερα να στείλω ένα μήνυμα το οποίο παραδόθηκε κιόλας μετα όμως πάλι δν γινόταν κ επίσης τα μηνύματα που μου στέλνουν απο εξωτερικό δν μου έρχονται. Εσύ δηλαδή στέλνεις κανονικά οπουδήποτε;;

 

Ναι...αν θέλεις στείλε μου το νούμερο και να δοκιμάσω.Αλλά να έχεις ενημερώσει τον άνθρωπο εκεί

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. ειχα ενα κινητο το οποιο χαλασε και τωρα ειμαι αναγκασμενος να χρισημοποιησω ενα galaxy young της αδελφης μου το οποιο ομως ειναι αγωρασμενο απο γερμανια!! το θεμα ειναι οτι δε μπορω να χρισημοποιησω την sim.. Ψαχνω 3 μερες για να βρω το "εισαγωγη αριθμου-κλειδιου συνδεσης δικτυου" αλλα δε γινεται τπτ!!

 

Παρακαλω HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορείς να περάσεις πειραγμένη rom, οπότε να ξεπεράσεις το κλείδωμα. Είναι λίγο απαιτητική διαδικασία και έχει κινδύνους για το κινητό αν κάνεις λάθος κατά την εγκατάσταση. Αρκετές android συσκευές υποστηρίζονται απο το xda forum. Κοίταξε μήπως βρεις κάτι και για τη δική σου.
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι κλειδωμένο σε πάροχο και άλλη ρομ να περάσεις δεν θα δείς αποτέλεσμα. Ψάξε στο ebay να αγοράσεις κωδικό κλειδώματος με βάση το imei. Το κόστος είναι ελάχιστο.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα προχθές τηλέφωνο έναν αριθμό από τις επαφές μου (όχι πληκτρολογώντας τον αριθμό αλλά κάλεσα την επαφή) και μου το σήκωσε άγνωστος! Μετά από 15 δευτερόλεπτα ξανακαλώ τον ίδιο αριθμό και βγήκε αυτός που έπρεπε να βγει στη γραμμή!

 

Και ρωτάω λοιπόν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί η γραμμή έτσι; Γιατί ο φίλος λέει πως δεν είχε άλλη κλήση από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

οχι απο την στιγμη που οι γραμμες οι ειναι ψηφιακες
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, σε ενα επιπεδο λογικής συζητησης, το παλικάρι, φταίει,ναι.

Από την αλλη, ειναι απαραδεκτο ότι δεν ενημερώθηκε για την χρέωση αυτη (εστω και χωρίς να εχει ενεργοποιήσει το cost control, και πάλι, δε μπορεί κάποιος με λογ/σμο 20 ευρω, να φτανει τα 800. Η εταιρεία θα επρεπε να εχει καποια προστασία, γιατι αυτος με τα 20, αν περάσει ατ 200, λογικά, δε θα στα πληρώσει ποτέ)!

Θεωρώ ότι μια σολομώντεια λύση, στο στυλ, ποσο εχει το πραγματικά απεριόριστο προγραμμα σας, πχ, 80 ευρω. Οκ, να σας πληρώσω το διπλάσιο, σαν ενδειξη καλής θέλησης, και να τελειώσει εκεί, ειναι το καλύτερο.

αν τώρα, η κοσμοτέ δεν το δεχθεί, θα σερνέστε στα δικαστηρια. χρόνος και χρήμα χαμένο!

εχεις ομως κπαοιο νεο, κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα,

 

χρειάζομαι για περιπου 1-2 εβδομάδες 4 συνδέσεις whats up (οχι δεν ειμαι τρομοκράτης :P αλλά θέλω να τρέξω ένα πείραμα)

 

Υπάρχει περίπτωση να βρω πουθενά promotional νούμερα για να μην πληρώνω 4 πακέτα * 5 ευρώ =20 ευρώπουλα; Οι αριθμοί δεν χρειάζεται να εχουν χρήματα μέσα, 4 SIM που να είναι SIM cosmote θέλω όλο και όλο!

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

ισχυει οτι αμα εχεις εχεις υπολοιπο ανω των 100 ευρω στο καρτοκινητο σου μπορεις να πας στον γερμανο και να τα βγαλεις απο την καρτα και να τα παρεις σε μετρητα;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...