Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα αναφέρει το πρόβλημα στην Cosmote και μόλις με πήραν τηλέφωνο. Το στικάκι, μου είπαν, δεν λειτουργει σε Windows8.

 

Θα μου το αντικαταστήσουν με άλλο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Sony Ericsson Xperia Ray, root με stock rom GB 2.3.4 Πέσιμο δεν έχει φάει. Task manager δεν υπάρχει. Δεν το έχω δοκιμάσει με viber ή skype. Διακοπές κάνει και μέσω bluetooth ακουστικού. Μου το έκανε κι όταν ήμουν σε Vodafone δίκτυο. Η αλήθεια είναι ότι είναι παραφορτωμένο με εφαρμογές αλλά άντε να δεις τώρα πια εφαρμογή ΙΣΩΣ προκαλεί τις διακοπές τρέχοντας στο παρασκήνιο. Εγγύηση δεν υπάρχει.

 

Το Xperia Ray έχει μεγάλο πρόβλημα με το σήμα αλλα και την ποιότητα κλήσεων..στο λέω γιατί πέρα από τα σχόλια που έχω διαβάσει για το σήμα,το έζησα και γω 1,5 χρόνο όπου έφτασα να μην μιλάω με αυτο.Δεν ξέρω αν φταίει κάτι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Μήπως γνωρίζει κάποιος το πακέτο Internet on the go με κάρτα της cosmote (4g) ποιό usb stick περιλαμβάνει?

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΚΑ και μπορεί να συμβεί αυτό και μάλιστα πολύ πολύ ευκολα !!! Έχω δοκιμάσει πρόγραμμα hacking το οποίο δούλεψε κανονικά και στα 3 δίκτυα της Ελλάδας! Είχε ένα πρόβλημα με το encoding στην αρχή αλλά το λύσαμε :p

 

Ναι μπορείς να στέλνεις μηνύματα σε όλους τους φίλους σου με τον αριθμό του άλλου ή με τον οποιοδήποτε αριθμό θέλεις (όπως μπορείς να κάνεις ακριβώς το ίδιο με τα email για να μην ξεχνιόμαστε)! Και εννοείται οτι είναι κάποιος απο την παρέα που το κάνει για πλάκα :)

 

Για τα τυπικά ...δεν νομίζω οτι υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί αυτό. Τουλάχιστον εγω δεν τα κατάφερα στις δοκιμές μου...

Link to comment
Share on other sites

Για σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια δυνατότητα να μετατρέψω τις μονάδες στο υπόλοιπο του κινητού μου σε κανονικά χρήματα.

 

Πχ. Έχω 10 ευρώ υπόλοιπό και θέλω να μετατρέψω τα 5 από αυτά σε κανονικό 5 ευρώ. (όχι απαραίτητα μετρητά)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια δυνατότητα να μετατρέψω τις μονάδες στο υπόλοιπο του κινητού μου σε κανονικά χρήματα.

 

Πχ. Έχω 10 ευρώ υπόλοιπό και θέλω να μετατρέψω τα 5 από αυτά σε κανονικό 5 ευρώ. (όχι απαραίτητα μετρητά)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν υπάρχει φίλε μου αυτή η δυνατότητα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με αυτά τα χρήματα, εκτός του να τα καταναλώσεις από το ίδιο το τηλέφωνο, είναι να τα μεταφέρεις σε άλλο καρτοκινητό καλώντας στο 13838.

Link to comment
Share on other sites

Τα 500 λεπτά προς ολους κ 200 mb με 5 ευρώ οντως δεν υπάρχουν κ συνεχεια βγαζει προσφορές για φοιτητες οπότε CU
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεως, επειδη θελω να κανω ενα περιορισμο στο budget μου, μπορω να κανω συνδεση καρτοκινητης σε αλλη εταιρια και φορητοτητα αριθμου, ενω ταυτοχρονα τρεχει συμβολαιο με την Cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Εάν μιλάς για "σπάσιμο" του παρόντος συμβολαίου θα πρέπει να καταβάλεις κάποιο τέλος αποζημίωσης (για εμένα π.χ. που ήμουν στα Απεριόριστα 15 και το συμβόλαιο έληγε τον Γενάρη πλήρωσα σήμερα 9Ε για να μεταβώ σε COSMOκάρτα). Σε κάθε περίπτωση καλύτερα πάρε στο 13838 και πες τι θες
Link to comment
Share on other sites

Εάν μιλάς για "σπάσιμο" του παρόντος συμβολαίου θα πρέπει να καταβάλεις κάποιο τέλος αποζημίωσης (για εμένα π.χ. που ήμουν στα Απεριόριστα 15 και το συμβόλαιο έληγε τον Γενάρη πλήρωσα σήμερα 9Ε για να μεταβώ σε COSMOκάρτα). Σε κάθε περίπτωση καλύτερα πάρε στο 13838 και πες τι θες

 

Το εσπασες τωρα και ειχες μεχρι το Γεναρη? Εγω εχω μεχρι τον επομενο Ιουνιο...

Link to comment
Share on other sites

Ισως δν εγινε ξεκαθαρο οπως το εγραψα, ενδιαφερομαι να σπασω το συμβολαιο με την Cosmote, οχι να κρατησω δυο συνδεσεις ;)
Link to comment
Share on other sites

Ισως δν εγινε ξεκαθαρο οπως το εγραψα, ενδιαφερομαι να σπασω το συμβολαιο με την Cosmote, οχι να κρατησω δυο συνδεσεις ;)

 

Edited:lol:

 

Ναι, το έσπασα τώρα αφού 9Ε για την αποδέσμευση είναι όσα θα γλιτώνω κάθε μήνα με την χρήση που κάνω. Είδα πως έβγαλε ένα πακέτο 200' προς όλους με 5Ε, βάζω πάνω κι ένα 100SMS+120MB με άλλα 5, δηλώνω και 2 νούμερα Cosmote να μιλάω με χρέωση 0,01Ε/λεπτό και καθαρίζω και με μια 15άρα κάρτα κάθε μήνα. Μου ερχόταν το πάγιο με τους φόρους και κάποιες χρεώσεις εκτός παγίου 30Ε ο λογαριασμός, οπότε το'κανα να ησυχάσει η τσέπη (λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Edited:lol:

 

Ναι, το έσπασα τώρα αφού 9Ε για την αποδέσμευση είναι όσα θα γλιτώνω κάθε μήνα με την χρήση που κάνω. Είδα πως έβγαλε ένα πακέτο 200' προς όλους με 5Ε, βάζω πάνω κι ένα 100SMS+120MB με άλλα 5, δηλώνω και 2 νούμερα Cosmote να μιλάω με χρέωση 0,01Ε/λεπτό και καθαρίζω και με μια 15άρα κάρτα κάθε μήνα. Μου ερχόταν το πάγιο με τους φόρους και κάποιες χρεώσεις εκτός παγίου 30Ε ο λογαριασμός, οπότε το'κανα να ησυχάσει η τσέπη (λίγο)

 

Εγω εχω το απεριοριστα 20 το παλιο ομως, με 1500 λεπτα και sms προς cosmote, 30 λεπτα και sms προς τα υπολοιπα, και 5GB Ιντερνετ λογω του Internet Any Way (εγω ειχα ζητησει με 2 αλλα αυτοι ειχαν προβλημα με τις εκπτωσεις και με εβαλαν χωρις χρεωση στο 5GB). Για ολα αυτα πληρωνω 25€ το μηνα, ακουγονται λιγα, αλλα δν τους κανω χρηση και με συμφερει περισσοτερο ενα καρτοκινητο γιατι απο τα 5GB κανω χρηση ουτε το 1

Link to comment
Share on other sites

Δες βάσει του τελευταίου σου λογαριασμού πόση χρήση κάνεις και πόσα θα πληρώσεις για την ίδια χρήση με καρτοκινητό, εγώ έτσι έκρινα και αποφάσισα την μετάβαση
Link to comment
Share on other sites

Δες βάσει του τελευταίου σου λογαριασμού πόση χρήση κάνεις και πόσα θα πληρώσεις για την ίδια χρήση με καρτοκινητό, εγώ έτσι έκρινα και αποφάσισα την μετάβαση

 

Με συμφερει, δεν τιθεται θεμα, το ζητημα ειναι μην μου ζητησουν τιποτα υπερογκα ποσα για τη διακοπη

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο 13838 και ρώτα για να μάθεις. Εγώ περίμενα πως θα μου ζήταγαν τα πάγια αυτών των μηνών αλλά αφού ήταν μόνο 9Ε...
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο 13838 και ρώτα για να μάθεις. Εγώ περίμενα πως θα μου ζήταγαν τα πάγια αυτών των μηνών αλλά αφού ήταν μόνο 9Ε...

 

Thanks a lot

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης καθε φορά που ανανεώνεις την καρτα με 10 ευρώ εχεις bonus 120 λεπτά προς vodafone η extra mb. Όπως καταλαβαίνεις είναι το φοιτητικό cu είναι η καλύτερη πρόταση. Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το απεριόριστα 20 με ίντερνετ anyway 2 γίγα. Σκέφτομαι να αλλάξω παροχέα γιατί τον τελευταίο καιρό μου έρχεται το λιγότερο 35 ευρώ λογαριασμός. Άσε που με περιορίζει στα 30 λεπτά προς όλους. Θα με ενδιέφερε ομιλία προς όλους κ φυσικά ίντερνετ. Μηνύματα όχι κ τόσο. Σκέφτομαι να ζητήσω από άλλη εταιρεία φορητότητα και αναλόγως τι με συμφέρει να πράξω. Να υποθέσω ότι θα με πάρουν από την cosmote να με ρωτήσουν γιατί κ πως. Θα τους πω ότι έχω καλύτερη προσφορά από άλλη εταιρεία, την αλήθεια δηλαδή. Ίσως είμαι τυχερός όμως και κάνω μια νέα "συμφωνία" που θα με συμφέρει καλύτερα και έρχεται πιο κοντά στις απαιτήσεις μου :-)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το απεριόριστα 20 με ίντερνετ anyway 2 γίγα. Σκέφτομαι να αλλάξω παροχέα γιατί τον τελευταίο καιρό μου έρχεται το λιγότερο 35 ευρώ λογαριασμός. Άσε που με περιορίζει στα 30 λεπτά προς όλους. Θα με ενδιέφερε ομιλία προς όλους κ φυσικά ίντερνετ. Μηνύματα όχι κ τόσο. Σκέφτομαι να ζητήσω από άλλη εταιρεία φορητότητα και αναλόγως τι με συμφέρει να πράξω. Να υποθέσω ότι θα με πάρουν από την cosmote να με ρωτήσουν γιατί κ πως. Θα τους πω ότι έχω καλύτερη προσφορά από άλλη εταιρεία, την αλήθεια δηλαδή. Ίσως είμαι τυχερός όμως και κάνω μια νέα "συμφωνία" που θα με συμφέρει καλύτερα και έρχεται πιο κοντά στις απαιτήσεις μου :-)

 

Το πιθανότερο είναι ότι θα δεχτείς μια καλή προσφορά απο την κοσμοτε όταν δουν την αιτηση φορητοτητας.Οποτε προχωρα... :)

Να σας πω και γω το πρόβλημα μου...εχω what's up μαζί με F2G και σκεφτόμουνα να το κάνω καρτοσυμβολαιο.Προς το παρόν είμαι οκ με καρτοκινητή αλλά μερικές φορές χωρίς να δωσω σημασία βαζω πολλές κάρτες.Αλλα επειδή δεν έχω κάνει ποτέ συμβόλαια μου είπαν ότι στο καρτοσυμβολαιο 20 μπορώ να φυγω οποτε θέλω γιατί είναι αορίστου διαρκειας.Ισχυει αυτό?Και αν θελήσω να φυγω και κάνω φορητοτητα παίζει να δεχθώ καμια καλή προσφορά η δεν τους νοιάζει για τόσο χαμηλό πάγιο??Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αμα κανεις αιτηση για φορητοτητα, διακοπτεται και η υπαρχουσα συνδεση σου αυτοματα? ή πρεπει η εταιρια να την εγκρινει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το απεριόριστα 20 με ίντερνετ anyway 2 γίγα. Σκέφτομαι να αλλάξω παροχέα γιατί τον τελευταίο καιρό μου έρχεται το λιγότερο 35 ευρώ λογαριασμός. Άσε που με περιορίζει στα 30 λεπτά προς όλους. Θα με ενδιέφερε ομιλία προς όλους κ φυσικά ίντερνετ. Μηνύματα όχι κ τόσο. Σκέφτομαι να ζητήσω από άλλη εταιρεία φορητότητα και αναλόγως τι με συμφέρει να πράξω. Να υποθέσω ότι θα με πάρουν από την cosmote να με ρωτήσουν γιατί κ πως. Θα τους πω ότι έχω καλύτερη προσφορά από άλλη εταιρεία, την αλήθεια δηλαδή. Ίσως είμαι τυχερός όμως και κάνω μια νέα "συμφωνία" που θα με συμφέρει καλύτερα και έρχεται πιο κοντά στις απαιτήσεις μου :-)

 

Ειχα μεχρι προχτες το ιδιο προγραμμα με σενα και το ιδιο πακετο ιντερνετ.Πηγα στην vodafone για φορητοτητα και την αλλη μερα με πηρε τηλεφωνο η κοσμοτε και μου εκανε προταση το απεριοριστα 45 με 27,70 ευρω μαζι με τελη κινητης και ΦΠΑ.Και δεχτηκα.Θα σε παρουν σιγουρα ομως.Σε ολους το κανουν.

 

Αμα κανεις αιτηση για φορητοτητα, διακοπτεται και η υπαρχουσα συνδεση σου αυτοματα? ή πρεπει η εταιρια να την εγκρινει?

 

Οχι αυτοματα.Πρεπει ο προηγουμενος σου παροχος να το εγκρινει.Τωρα δεν ξερω τι παιζει αν χρωστας πολλα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

 

Οχι αυτοματα.Πρεπει ο προηγουμενος σου παροχος να το εγκρινει.Τωρα δεν ξερω τι παιζει αν χρωστας πολλα.

 

Λοιπον επειδη εκανα αιτηση, θα διακοπει η συνδεση και θα ερθει ενας τελευταιος λογαριασμος με ο,τι χρωσταω μεχρι στιγμης συν 15€ που ειναι το τελος διακοπης, σε 4 εργασιμες μερες θα εχει αλλαξει η καρτα μου :D

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεως, επειδη θελω να κανω ενα περιορισμο στο budget μου, μπορω να κανω συνδεση καρτοκινητης σε αλλη εταιρια και φορητοτητα αριθμου, ενω ταυτοχρονα τρεχει συμβολαιο με την Cosmote?

 

Δηλαδή να έχεις τη σύνδεση και να αποκτήσεις ένα νούμερο καρτοκινητής άλλης εταιρείας; Ναι, φυσικά και γίνεται.

Φορητότητα ποιον αριθμό θες να κάνεις; Αυτόν που είναι συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να έχεις τη σύνδεση και να αποκτήσεις ένα νούμερο καρτοκινητής άλλης εταιρείας; Ναι, φυσικά και γίνεται.

Φορητότητα ποιον αριθμό θες να κάνεις; Αυτόν που είναι συμβόλαιο;

 

Ναι, τελικα εκανα αιτηση και ολα οκ. Τωρα θα περιμενω την αλλαγη (σε 4 εργασιμες) και τον τελευταιο ''εκκαθαριστικο'' λογαριασμο με ο,τι χρωσταω (περιπου 24.5€) συν 15€ που μου ειπαν οτι ειναι το τελος διακοπης. Υπολογιζω οτι θα γλυτωσω πανω απο 200€ στον ενα χρονο που ειχε ακομα διαρκεια το συμβολαιο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...