Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα την ίδια απορία με εσένα για ένα παλιό νούμερο της wind που είχα, σε κατάστημα που πήγα μου είπαν ότι γίνετε ξανά ενεργοποίηση και μπορώ να το πάρω κανονικά, κατά πάσα πιθανότητα το ίδιο θα ισχύει και για cosmote.

 

Άσχετο, άραγε πόσα τέτοια νούμερα θα υπάρχουν στα αζήτητα των data base των εταιριών και πόσα τηλεφωνικά νούμερα να έχουν εκδοθεί?...

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όντως θα μπορεί να συμβεί το ίδιο και με την cosmote. Ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό τώρα όταν τρείς φίλοι μου προσπαθούν να μου στείλουν sms τους βγάζει αραιά και που "failed το deliver sms " (Ο ένας με nokia 5800, ο άλλος με blackberry και ο άλλος με ένα sony er. ) Το θέμα είναι ότι σε αυτόν με το ΒΒ άντε να γίνει μια φορά στις δυο βδομάδες και αν, το ίδιο και σε αυτόν με το nokia (όπου άμα δοκιμάσουν δευτερη φορά να το στείλουν έρχετε κανονικά) σε αυτόν όμως με το sony er. μπορεί να δοκιμάσει να το στείλει και 15 φορές και να μην γίνει τίποτε (ήμουν μαζί του και το δοκιμάζαμε). Εγώ έχω ένα nokia Ν900 με εταιρικό cosmote (οι φίλοι μου καρτοσυμβόλαιο). Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά?
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κανονισμό εκχώρησης αριθμοδοτικών πόρων , η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να σου δώσει πάλι τον αριθμό , εντός 6 μηνών από την ακύρωση .

Αν θέλει να στο δώσει και στα 3 χρόνια μπορεί ,αλλά δεν την υποχρεώνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κανονισμό εκχώρησης αριθμοδοτικών πόρων , η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να σου δώσει πάλι τον αριθμό , εντός 6 μηνών από την ακύρωση .

Αν θέλει να στο δώσει και στα 3 χρόνια μπορεί ,αλλά δεν την υποχρεώνει κανείς.

 

αυτό που γράφεις μόνο η βοντα το υποστηρίζει στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών στην κοσμοτε και στην γουίντ όχι δεν ξέρω τι γίνεται στο κατάστημα. Κανονικά πρέπει να αφορά όλα τα δίκτυα και όχι μόνο μια εταιρεία να το λέει μόνο. Εγώ νομίζω ότι δεν μπορείς να πάρεις τον αριθμό πίσω διότι έχει περάσει πολύς χρονος ξέρω ότι στην βοντα εάν σου χαθεί ο αριθμός λόγω ότι έληξε επειδή δεν έβαλες υπόλοιπο μπορείς να το ξανά πάρεις πίσω αλλά κοστίζει γύρω στα 17€-18€ όσο και μια αντικατάσταση κάρτας σημ και μπορείς μόνο σε διάστημα από έως 6 μήνες να το κανείς αυτό, στο περίπου χωρίς υπόλοιπο μέσα. Οπότε σε συμφέρει περισσότερο εάν έχεισ στο σπίτι ένα οποιασδήποτε πακέτο σύνδεσης που τυχόν έχεις πάρει δώρο να το ενεργοποιήσεις και μετα να κανείς αίτημα φορητοτητας οπότε τώρα που έχει μειωθεί ο χρονος φορητοτητας σε 3 μέρες θα σε βόλεψεί καλύτερα και το μόνο που θα πληρώσεις θα είναι την κάρτα ανανέωσης και λογικά θα έχει μέσα και 1€ δωρεάν χρόνο ομιλίας . Ξανά σκέψου το πιστεύω ότι συμφέρει περισσότερο με φορητοτητα ή να πάρεις καινούργιο νούμερο.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Άν όντως επιβαρυνθώ με ποσό παραπλήσιο αυτού της αντικατάστασης SIM, τότε δεν συμφέρει. Οπότε το μόνο που μένει είναι να ρωτήσω σε κάποιο σχετικό κατάστημα. Δεν βιάζομαι ιδιαίτερα, μιας και ο αριθμός αυτός θα είναι δευτερεύων, γι αυτό είχα σκεφτεί να ρωτήσω πρώτα το forum πριν πάω σε κάποιο κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Κατι με το mycosmos αν ενα καρτοκινητο vodafone το κανω φορητοτητα στην cosmote θα μπορω να ενεργοποιησω την υπηρεσια mycosmos ????? το εχει δοκιμασει καποιος ????????????

(Γιατι το αντιθετο... ο πατερας μου ειχε αριθμο κοσμοτε που εγινε εδω και 4 χρονια φορητοτητα στην vodafone παρολα αυτα το mycosmos λειτουργει κανονικα με τον αριθμο του ακομα χωρις να εχει καταργηθει ... τρελο ε?)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως δεν ειναι καθολου τρελο μια και το Mycosmos ειναι υπηρεσία email κατά κύριο λόγο..οπότε δεν μπορούν να τον κόψουν!

 

Αυτα που εχω δει εγω με το Mycosmos ειναι:λογαριασμός εν λειτουργία σε περίπτωση που η καρτα sim εχει ληξει εδω και καμια 6αρια χρονια..

 

Διαγραφή λογαριασμού σε περίπτωση που αχρηστεύσεις την κάρτα sim(για παράδειγμα να την κόψεις στη μέση)

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

ρώτησα σήμερα σε ένα γερμανό εάν θα φέρει και η κοσμοτέ αντίστοιχα κάποιο android smartphone (blade,joy) όπως τών άλλων εταιρειών αλλά δεν γνώριζε η κοπέλα να μου πει,

γνωρίζετε κάτι γενικότερα?

Link to comment
Share on other sites

Κατι με το mycosmos αν ενα καρτοκινητο vodafone το κανω φορητοτητα στην cosmote θα μπορω να ενεργοποιησω την υπηρεσια mycosmos ????? το εχει δοκιμασει καποιος ????????????

(Γιατι το αντιθετο... ο πατερας μου ειχε αριθμο κοσμοτε που εγινε εδω και 4 χρονια φορητοτητα στην vodafone παρολα αυτα το mycosmos λειτουργει κανονικα με τον αριθμο του ακομα χωρις να εχει καταργηθει ... τρελο ε?)

 

Και σε μένα σε έναν πολύ παλιό αριθμό λειτουργεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

 

Ξέρει κάποιος αν η Cosmote έχει ανοικτά ports στα συμβόλαια Internet on the Go έτσι ώστε να μπορεί ο χρήστης να κάνει εισερχόμενες συνδέσεις; Αν όχι, υπάρχει τρόπος να ανοίξουν;

 

Έχω ένα μηχάνημα σε απομάκρη περιοχή που δεν έχει τηλεφωνική γραμμή (οπότε δεν έχει DSL) και θέλω να μπορώ να συνδέομαι σ'αυτό για να βλέπω κάμερες ασφαλείας. Η Cosmote είναι η μόνη με αξιοπρεπές σήμα 3G στην περιοχή, αλλά το Internet on the Go Κάρτα που έχω για δοκιμές δεν επιτρέπει εισερχόμενες συνδέσεις και πολύ φοβάμαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για τα συμβόλαια.

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάτι γνωστοί μου που τους είχα φτιάξει το κινητό να μπαίνουνε στο facebook zero δηλαδή τους είχα περάσει το προφίλ κοσμοτε ίντερνετ και τους είχα φτιάξει τον σέλιδοδεικτη και μπαίνανανε κανονικά. Αλλά πριν λίγες μέρες δοκιμάζουνε και τους γράφει ότι το δίκτυο δεν το παρέχει. Άρα σταμάτησε;. Πάντως στην βοντα και στην γουίντ μπαίνει κανονικά. Αντιμετωπίζει κανένας το συγκεκριμένο πρόβλημα;. Εγώ το παθαίνα αυτό και με την βοντα αλλά μόλις έκανα επανεκινηση στην συσκευή και εκκαθαριση μνήμης έμπαινε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

τελευταία φορά που το δοκίμασα ήταν την προηγούμενη Παρασκευή και δούλευε χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χθες πήραν τον πατέρα μου απο cosmote και του πρότειναν μια προσφορά για να φύγουμε απο vodafone που είμαστε και να πάμε εκεί μιας και λήγει και το συμβόλαιό μας τώρα. Η προσφορά περιλαμβάνει για 4 συνδέσεις δώρο το iPhone 4 (λογικά το 16gb αλλά δεν το διευκρίνησα), η πρώτη με 8 ώρες προς όλους, απεριόριστα μηνύματα και κλήσεις σε cosmote και σταθερά, η άλλη 2 ώρες προς όλους και απεριόριστα μηνύματα και κλήσεις σε cosmote και σταθερά, η άλλη 4 ώρες δωρεάν προς όλους, απεριόριστα μηνύματα και κλήσεις σε cosmote και σταθερά, και το τελευταίο είναι καρτοπρόγραμμα των 15 ευρώ με απεριόριστα μηνύματα και κλήσεις σε cosmote και σταθερά + κάτι λίγα λεπτά προς όλους νομίζω. Απο ότι έχω δεί είναι συμφέρουσα η προσφορά δεδομένου οτι σχεδόν όλοι οι γνωστοί μου έχουν και what's up και για εκεί θα έχω τα 1500 οπότε οι ώρες θα μου είναι υπέραρκετες (εγώ θα χρησιμοποιώ αυτό με τις 4 ώρες προς όλους). Από ποιότητα επικοινωνίας όμως τι λέει? Και τα συμβόλαια είναι σαν τα καρτοκινητά που όποτε θυμάται μπορείς να πάρεις?? Για δώστε μερικές πληροφορίες μην την πατίσω..!

 

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω το βασικό! Ολα αυτά με 195 ευρώ σύνολο μαζί με ΦΠΑ ;)

Edited by JiMiS_13
Link to comment
Share on other sites

εγω με βοντα μπαινω καθημερινα χωρις προβλημα...προχθες την τεταρτη μου εκανε κατι εκλεισα τον browser τον ξαναανοιξα και ειμουν οκ:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σίγουρα ξέχασαν να σου πουν, είναι οτι στην τιμη δεν περιλαμβανεται το τέλος κινητης τηλεφωνίας. http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=57560
Link to comment
Share on other sites

Πως ομως το λες με τόση σιγουριά? Είναι δηλαδή τελείως απίθανο να είναι σύνολο αυτή η τιμή που αναφέρει χωρίς τπτ επιπλέον? Βασικά πριν προβούμε στην αλλαγή θα μιλήσω και εγώ με αυτόν να διευκρινίσω κάποια πράματα γιατί του πατέρα μου μπορεί να του εχουν ξεφύγει λεπτομέρειες..
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα καλύτερα από ένα μαγαζί δες τα προγράμματα που σου είπαν, ρώτα τους πόσο βγαίνει σαν σύνολο και τέλος ρώτα τί επιδότηση παίρνεις για το κινητό που θες...

 

Από μαγαζί θα στα πουν όλα!

Μάγκες από σύρμα πολλοί!

Να ξέρεις δύσκολο να καλέσει η ίδια η COSMOTE συνήθως είναι "συνεργάτες"...

 

Αν από το μαγαζί σου πουν άλλες τιμές, μίλα πάλι στο τηλέφωνο κράτα το όνομα με αυτόν που μιλάς και την επωνυμία της εταιρίας! Πολλά γίνονται και δεν βγάζεις άκρη μετά...

Link to comment
Share on other sites

Πως ομως το λες με τόση σιγουριά? Είναι δηλαδή τελείως απίθανο να είναι σύνολο αυτή η τιμή που αναφέρει χωρίς τπτ επιπλέον? Βασικά πριν προβούμε στην αλλαγή θα μιλήσω και εγώ με αυτόν να διευκρινίσω κάποια πράματα γιατί του πατέρα μου μπορεί να του εχουν ξεφύγει λεπτομέρειες..

 

Το πάγειο + φπα είναι κάτι που δεν εξαρτάται απο το πόσο θα μιλάς κάθε μηνα, και είναι σταθερο. Το τέλος εξαρτάται απο το σύνολο παγειο+ επιπλέον χρονος που τυχον θα μιλησεις, δεν είναι κάτι σταθερο και νομιζω δεν είναι υποχρεωμένοι να στο αναφερουν

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Ολα αυτά θα ξεδιαλύνουν στην επόμενη επικοινωνία όπου και θα μιλήσω εγώ και θα ρωτήσω ότι πιθανόν να θέλει να μην αναφέρει αυτός. Θα σας ενημερώσω για νεότερα!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...