Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα σου πρότεινα να το στήσει πάνω σε i7 5820K αφού το θέλει για photoshop και video edit, αλλά νομίζω θα ξεπεράσει τα 1000 ευρώ.

 

τον είδα τον επεξεργαστή που λες και κοστίζει σχεδόν το μισό budget. τον υπολογιστή δεν τον θέλει για επαγγελματική χρήση (ακόμα) οπότε και ένας i5 δεν θα κάνει την δουλειά του για τώρα? ή όχι? και αργότερα μπορεί να μαζέψει λεφτά και να πάει σε κάτι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τον είδα τον επεξεργαστή που λες και κοστίζει σχεδόν το μισό budget. τον υπολογιστή δεν τον θέλει για επαγγελματική χρήση (ακόμα) οπότε και ένας i5 δεν θα κάνει την δουλειά του για τώρα? ή όχι? και αργότερα μπορεί να μαζέψει λεφτά και να πάει σε κάτι καλύτερο

 

τότε να κοιτάξει για i7 4790K ή για i7 6700K. o 6700K είναι 10% πιο γρήγορος από τον 4790Κ, αλλά μετά θέλεις μητρική με 1151 socket κτλ κτλ.

Προσωπικά ας το στήσει πάνω σε 4790Κ :)

Link to comment
Share on other sites

τότε να κοιτάξει για i7 4790K ή για i7 6700K. o 6700K είναι 10% πιο γρήγορος από τον 4790Κ, αλλά μετά θέλεις μητρική με 1151 socket κτλ κτλ.

Προσωπικά ας το στήσει πάνω σε 4790Κ :)

 

Ωραία επεξεργαστή βρήκαμε, μητρική, κάρτα γραφικών, ραμ, τροφοδοτικό, κουτί κτλ που να ταιριάζουν με τον 4790Κ; δεν έχω ιδέα από αυτά. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου βασικά

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επεξεργαστή βρήκαμε, μητρική, κάρτα γραφικών, ραμ, τροφοδοτικό, κουτί κτλ που να ταιριάζουν με τον 4790Κ; δεν έχω ιδέα από αυτά. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου βασικά

 

έχεις π.μ. :);)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδες.Σκευτομαι να στησω νεο PC και λεω να βαλω αυτες τις μνημες:

http://www.skroutz.gr/s/4719488/Kingston-HyperX-Fury-Red-8GB-DDR3-1600MHz-HX316C10FR-8.html

απλα επειδη το standard latency ειναι 11 και εγω ψαχνω παντα κατω απο 10 λεω μιπως θα μπορουσα να της κατευασω απο το bios στο 9 η λιγοτερο??(στο extreme memory profile εχει Cas Latency 9 η μνημη,αλλα η mobo που θα παρω[GA-78LMT-USB3] δεν υποστιριζει XMP)

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στην αντίληψη μου η ύπαρξη ενός υπολογιστή τσέπης από την Intel. Το έχει αγοράσει κάποιος, γνωρίζει αν αξίζει και τι δυνατότητες μπορεί να έχει ?http://www.skroutz.gr/s/6773521/Intel-Compute-Stick-STCK1A32WFC.html
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.Σκευτομαι να στησω νεο PC και λεω να βαλω αυτες τις μνημες:

http://www.skroutz.gr/s/4719488/Kingston-HyperX-Fury-Red-8GB-DDR3-1600MHz-HX316C10FR-8.html

απλα επειδη το standard latency ειναι 11 και εγω ψαχνω παντα κατω απο 10 λεω μιπως θα μπορουσα να της κατευασω απο το bios στο 9 η λιγοτερο??(στο extreme memory profile εχει Cas Latency 9 η μνημη,αλλα η mobo που θα παρω[GA-78LMT-USB3] δεν υποστιριζει XMP)

Στο bios θα μπορείς να κατεβάσεις το latency στο 9 είτε υποστηρίζει XMP είτε όχι, εκτός αν πάρεις καμιά πάμθηνη μητρική που δεν έχει προχωρημένες επιλογές overclocking. Ωστόσο καλύτερα ν αυξήσεις τις συχνότητες απ το base clock παρά να πειράξεις τα latencies

Link to comment
Share on other sites

Στο bios θα μπορείς να κατεβάσεις το latency στο 9 είτε υποστηρίζει XMP είτε όχι, εκτός αν πάρεις καμιά πάμθηνη μητρική που δεν έχει προχωρημένες επιλογές overclocking. Ωστόσο καλύτερα ν αυξήσεις τις συχνότητες απ το base clock παρά να πειράξεις τα latencies

 

Ευχαριστω φιλε.Ειπα παραπανω ποια mono θα παρω.Την gigabyte ga 78lmt-usb3

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να προχωρήσω σε αντικατάσταση σκληρού. Παλιά που το είχα ψάξει, το PC μου παίρνει SATA 2 και σκέφτομαι αντί για HDD να πάω σε SDD μπας και κερδίσω σε απόδοση. Τι ισχύει όμως τώρα στους SDD; Στο Skroutz βλέπω μόνο SATA 3.

 

Sorry αν ρωτάω βλακείες αλλά δεν έχω ασχοληθεί με SDD. :O

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να προχωρήσω σε αντικατάσταση σκληρού. Παλιά που το είχα ψάξει, το PC μου παίρνει SATA 2 και σκέφτομαι αντί για HDD να πάω σε SDD μπας και κερδίσω σε απόδοση. Τι ισχύει όμως τώρα στους SDD; Στο Skroutz βλέπω μόνο SATA 3.

 

Sorry αν ρωτάω βλακείες αλλά δεν έχω ασχοληθεί με SDD. :O

 

Δεν ρωτας βλακιες φιλε,ολοι αποριες εχουμε ;-)

Λοιπον σχετικα με τους SSD ισχυει οτι ειναι πολυ ποιο γρηγοροι απο HDD φυσικα.Πρεπει ομως να προσεξεις την μαρκα(osz,Kingston, toshiba κλπ) και να εχει καλες read/write ταχυτητες.οσο για sata 2 kai data 3 ισχυει οτι μπορει ενας δισκος η SSD ενω ειναι sata3 να δουλεψει σε sata2 (εγω ετσι δουλευω τον SSD μου).Και ισχυει οτι ειπε ο φιλος achillesgk.

Edited by pcGamer2015
Link to comment
Share on other sites

Πάρε sata 3. Δεν θα έχεις θέμα, απλά δεν θα εκμεταλλευτείς όλη την ταχύτητα.

 

Δεν ρωτας βλακιες φιλε,ολοι αποριες εχουμε ;-)

Λοιπον σχετικα με τους SSD ισχυει οτι ειναι πολυ ποιο γρηγοροι απο HDD φυσικα.Πρεπει ομως να προσεξεις την μαρκα(osz,Kingston, toshiba κλπ) και να εχει καλες read/write ταχυτητες.οσο για sata 2 kai data 3 ισχυει οτι μπορει ενας δισκος η SSD ενω ειναι sata3 να δουλεψει σε sata2 (εγω ετσι δουλευω τον SSD μου).Και ισχυει οτι ειπε ο φιλος achillesgk.

 

πάρε ένα Samsung 850 Evo και είσαι οκ. :)

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. :)

 

Το PC είναι αρκετά παλιό για να περιμένω τρελές ταχύτητες, είναι όμως αξιοπρεπέστατο ακόμα για εργασίες, ίντερνετ και κάνα gaming. Τώρα αν θα ανοίγει σε 10 δευτερα ή σε 12 δεν με πολυνοιάζει.

Αν θυμάμαι καλά, η εγκατάσταση του σκληρού (SATA 2) ήταν απλώς να βάλω δύο πλαστικά στις άκρες για να μπει μέσα στο κουτί, το ίδιο ισχύει και για τον SDD SATA 3; Θα είναι συμβατός;

Όσον αφορά τις μάρκες, εδώ και 5 χρόνια, ο WD που έχω έχει βγει σκυλί κι ακόμα τρέχει αξιοπρεπέστατα σ'αντίθεση με τον εργοστασιακό Seagate που βγήκε εκτός 2 χρόνια μετά την αγορά του υπολογιστή. :down:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. :)

 

Το PC είναι αρκετά παλιό για να περιμένω τρελές ταχύτητες, είναι όμως αξιοπρεπέστατο ακόμα για εργασίες, ίντερνετ και κάνα gaming. Τώρα αν θα ανοίγει σε 10 δευτερα ή σε 12 δεν με πολυνοιάζει.

Αν θυμάμαι καλά, η εγκατάσταση του σκληρού (SATA 2) ήταν απλώς να βάλω δύο πλαστικά στις άκρες για να μπει μέσα στο κουτί, το ίδιο ισχύει και για τον SDD SATA 3; Θα είναι συμβατός;

Όσον αφορά τις μάρκες, εδώ και 5 χρόνια, ο WD που έχω έχει βγει σκυλί κι ακόμα τρέχει αξιοπρεπέστατα σ'αντίθεση με τον εργοστασιακό Seagate που βγήκε εκτός 2 χρόνια μετά την αγορά του υπολογιστή. :down:

 

θα πάρεις μπράκετ για τον ssd λόγω ότι είναι 2μισάρης και πιο μικρός. σε ένα κατάστημα(πλαίσιο πχ) θα βρεις άνετα. απλά WD δεν βγάζει καθαρό SSD. βγάζει κάτι το ενδιάμεσο :P

Link to comment
Share on other sites

Το μου προτινεται να αγορασω στην τιμη των 300-350; το θελω για απλη χρηση browzing και καποια ελαφρα παιχνιδια. Λογισμικο windows 7 . Επισης αν εχετε να μου προτινεται καποια οθονη στα 120 ευρω max μεχρι 20 ιντσων.
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παλικάρια. Θέλω να αγοράσω ένα πσ για γκειμιν αποκλειστικά. Χωρίς οθόνη γουιντος ηχεία και περιφερειακά. Μόνο πύργο. (οθόνη έχω καινούργια καλή)

 

Θέλω να μου πείτε σε ένα μπατζετ ως 1000 ευρώ(σύνολο για όλο το πύργο) ,μια καλή vfm τετράδα εγγυημένη τετράδα καλής χημείας για κάρτα γραφικών επεξεργαστή μητρική και ραμ.

 

Τα υπόλοιπα κουτί SSD τροφοδοτικό κτλ θα τα βρω μόνος.

και θα ακολουθήσω οικονομική προσέγγιση άρα κυρίως με ενδιαφέρει η τετράδα να είναι φωτιά

 

σκρουτζ έτσι όχι κανονικό μαγαζί πλαίσιο και τέτοια η συναρμολογηση θα γίνει από φίλο που ασχολείται

Edited by aaaaztek84
Συμπλήρωμα
Link to comment
Share on other sites

 

Αχ ρε μαν 1000 σύνολο εννοώ άρα η τετράδα ως κάνα 700 τ το μεγαλύτερο, παραείναι τούμπανο αυτό

Κάτι παρόμοιο ένα κλικ κάτω?

 

Επίσης τι είναι αυτό το skylake?

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε μαν 1000 σύνολο εννοώ άρα η τετράδα ως κάνα 700 τ το μεγαλύτερο, παραείναι τούμπανο αυτό

Κάτι παρόμοιο ένα κλικ κάτω?

 

Επίσης τι είναι αυτό το skylake?

790E

http://www.skroutz.gr/s/7299789/Asus-Z170-A.html

http://www.skroutz.gr/s/7321596/Palit-GeForce-GTX970-4GB-NE5X970016G2F.html

https://www.skroutz.gr/s/7327618/Intel-Core-i5-6500-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/7299955/Kingston-HyperX-Fury-8GB-DDR4-2400MHz-HX424C15FBK2-8.html

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε μαν 1000 σύνολο εννοώ άρα η τετράδα ως κάνα 700 τ το μεγαλύτερο, παραείναι τούμπανο αυτό

Κάτι παρόμοιο ένα κλικ κάτω?

 

Επίσης τι είναι αυτό το skylake?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Skylake_%28microarchitecture%29 αυτό είναι το Skylake :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν επαγγελματικό σταθερό υπολογιστή, για σκληρή χρήση. Είμαι ανάμεσα στον Dell Inspiron 3847 I7 και στον Turbo X Atlas. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν επαγγελματικό σταθερό υπολογιστή, για σκληρή χρήση. Είμαι ανάμεσα στον Dell Inspiron 3847 I7 και στον Turbo X Atlas. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σιγουρα τον Dell λογω αξιοπιστιας και εγγυησης,παντως μην αγορασεις με τιποτα τουβλο-χ( Turbo X ) πολυ ζημιαρικα μηχανηματα απο ταμπλετ μεχρι λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τον Dell λογω αξιοπιστιας και εγγυησης,παντως μην αγορασεις με τιποτα τουβλο-χ( Turbo X ) πολυ ζημιαρικα μηχανηματα απο ταμπλετ μεχρι λαπτοπ.

Αλήθεια? Αρα, πρέπει να ήμουν πάρα πολύ τυχερός, που ο παλιός μου τούβλο χ σταθερός, κράτησε 6,5 χρόνια, χωρίς να πάθει καμία ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? Αρα, πρέπει να ήμουν πάρα πολύ τυχερός, που ο παλιός μου τούβλο χ σταθερός, κράτησε 6,5 χρόνια, χωρίς να πάθει καμία ζημιά.

Φιλος μου εχει λαπτοπ τουβλο-χ 10 χρονια και δουλευει κανονικα,τα τελευταια 3-4 χρονια τα εχουν χαλασει πολυ σε ποιοτητα τα turbo-x.

Link to comment
Share on other sites

και το τουβλο-ξ, δεν έχει εξαρτήματα μέσα από πλαίσιο. intel, amd r7, βλέπω. γιατί να μην είναι καλός?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...