Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

GT640??? Σε ποια χρονιά ζούμε? :P

 

Μόνο ταινίες θέλει να βλέπει λέει,που είναι το πρόβλημα;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επεξεργαστής :Intel® Pentium® CPU G645 @ 2.90GHz

Μητρική : ASUSTeK P8H61-M LX3 R2.0

Μνήμη : 8 GB PC3-10600 1333MHz ή μεγαλύτερη

Κάρτα Γραφικών: NVIDIA GeForce GT 640 2 GB RAM

Δίσκος : Οτι θέλεις

Λειτουργικό : Windows 7 - 10 x64

Οθόνη δεν αναφέρεις αν θελεις ή όχι

Κάτι καλό και φθηνό :)

 

Ωραια η προταση σου,μου αρεσει αρκετα.Υπαρχει μονο ενα μικρο προβληματακι,οχι τιποτα σπουδαιο βεβαια.Ο επεξεργαστης που προτεινεις ειναι EOL,End of Life δλδ,καπουτ,παπαλα.Απο που θα τον αγορασει?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η προταση σου,μου αρεσει αρκετα.Υπαρχει μονο ενα μικρο προβληματακι,οχι τιποτα σπουδαιο βεβαια.Ο επεξεργαστης που προτεινεις ειναι EOL,End of Life δλδ,καπουτ,παπαλα.Απο που θα τον αγορασει?

 

Αν ψάξει λίγο ο προμηθευτής, ή το κατάστημα, αν δεν έχει τον G645 μπορεί να προτείνει τον INTEL CORE I3-3250 3.50GHZ LGA1155.

Τι λές ?

Νομίζω κάνει, και το κόστος παραμένει χαμηλό. Οπότε διορθώνω την πρότασή μου σε

Επεξεργαστής :INTEL CORE I3-3250 3.50GHZ LGA1155

Μητρική : ASUSTeK P8H61-M LX3 R2.0

Μνήμη : 8 GB PC3-10600 1333MHz ή μεγαλύτερη

Κάρτα Γραφικών: NVIDIA GeForce GT 640 2 GB RAM

Δίσκος : Οτι θέλεις

Λειτουργικό : Windows 7 - 10 x64

Οθόνη δεν αναφέρεις αν θελεις ή όχι

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βάλτε του παιδιού να αγοράσει και μια μητρική 775. με ένα Ε8400 πάνω και θα είναι σούπερ. :)

 

Εχεις καμμιά πηγή για προμήθεια? Σε βλέπω σίγουρο

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξει λίγο ο προμηθευτής, ή το κατάστημα, αν δεν έχει τον G645 μπορεί να προτείνει τον INTEL CORE I3-3250 3.50GHZ LGA1155.

Τι λές ?

Νομίζω κάνει, και το κόστος παραμένει χαμηλό. Οπότε διορθώνω την πρότασή μου σε

Επεξεργαστής :INTEL CORE I3-3250 3.50GHZ LGA1155

Μητρική : ASUSTeK P8H61-M LX3 R2.0

Μνήμη : 8 GB PC3-10600 1333MHz ή μεγαλύτερη

Κάρτα Γραφικών: NVIDIA GeForce GT 640 2 GB RAM

Δίσκος : Οτι θέλεις

Λειτουργικό : Windows 7 - 10 x64

Οθόνη δεν αναφέρεις αν θελεις ή όχι

 

ευχαριστω και παλι.δεν θελω οθονη θα κουμπωσει μονιμα τηλεωραση

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξει λίγο ο προμηθευτής, ή το κατάστημα, αν δεν έχει τον G645 μπορεί να προτείνει τον INTEL CORE I3-3250 3.50GHZ LGA1155.

Τι λές ?

Νομίζω κάνει, και το κόστος παραμένει χαμηλό. Οπότε διορθώνω την πρότασή μου σε

Επεξεργαστής :INTEL CORE I3-3250 3.50GHZ LGA1155

Μητρική : ASUSTeK P8H61-M LX3 R2.0

Μνήμη : 8 GB PC3-10600 1333MHz ή μεγαλύτερη

Κάρτα Γραφικών: NVIDIA GeForce GT 640 2 GB RAM

Δίσκος : Οτι θέλεις

Λειτουργικό : Windows 7 - 10 x64

Οθόνη δεν αναφέρεις αν θελεις ή όχι

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εχεις καμμιά πηγή για προμήθεια? Σε βλέπω σίγουρο

 

μπες στο ινσόμνια. έχει πολλές μητρικές 775. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Σκευτομαι να παρω ssd για να αναβαθμισω το 7ετιας pc μου.Αλλα ειμαι μεταξι 2(μεταχηρισμενους)τον sandisk ssd plus 120gb ή τον Kingston ssdnow v300 120gb ποιον απο τους δυο να προτιμισω??
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξει λίγο ο προμηθευτής, ή το κατάστημα, αν δεν έχει τον G645 μπορεί να προτείνει τον INTEL CORE I3-3250 3.50GHZ LGA1155.

Τι λές ?

Νομίζω κάνει, και το κόστος παραμένει χαμηλό. Οπότε διορθώνω την πρότασή μου σε

Επεξεργαστής :INTEL CORE I3-3250 3.50GHZ LGA1155

Μητρική : ASUSTeK P8H61-M LX3 R2.0

Μνήμη : 8 GB PC3-10600 1333MHz ή μεγαλύτερη

Κάρτα Γραφικών: NVIDIA GeForce GT 640 2 GB RAM

Δίσκος : Οτι θέλεις

Λειτουργικό : Windows 7 - 10 x64

Οθόνη δεν αναφέρεις αν θελεις ή όχι

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εχεις καμμιά πηγή για προμήθεια? Σε βλέπω σίγουρο

 

Εγω λεω να μην ασχοληθει με discontinued hardware,ουτε και η μητρικη που προτεινεις υπαρχει διαθεσιμη πουθενα.Επισης 1155 chipset?Εδω παει να παλιωσει το 1150.Δεν χρειαζεται καρτα γραφικων για ταινιες.Γιαυτο βγαλαν τις igpu.Με εναν apu amd θα κανει την δουλεια του παραπανω απο ανετα.Επειδη ομως ειπε οτι θελει intel ενας pentium ειναι καλος αλλα υστερει σε γραφικα μιας και δεν εχει native 1080p υποστιριξη.Αν θελει το παλικαρι να σκεφτει για amd μιας και αξιζει περισσοτερο για την δουλεια που το θελει,να του κανω μια συνθεση το απογευμα γιατι τωρα ειμαι στο ταμπλετ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σας.σκεφτομαι να φτιαξω ενα συστημα του οποιου η χρηση θα ειναι μονο για ταινιες.θα ηθελα κατι να βλεπω hd ταινιες ως εκει σιγουρα με intel επεξεργαστη.καμια ιδεα ?

Για ταινίες και στο 2015 δεν χαλάς λεφτά για PC.

Δίνεις έως 10 φορές πιο λίγα χρήματα για αγορά και ρεύμα για ένα tvbox και τέλος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω έναν παλιό υπολογιστή 10ετιας και είμαι σε διλημα σχετικα με το τι αξιζει να κανω:

α. Να τον αναβαθμίσω, ο σκληρος είναι καινούργιος, αλλα θα ηθελα να γινει η αναβαθμιση σε 1 μαγαζι ώστε να μην μπλέξω με όλα αυτά τα καλωδια και τα βυσματα (δεν το πολυεχω), καλοβλεπω το πλαισιο πχ http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/paketa-anavathmisis/Turbo-X-Upgrade-Kit-Intel-Basic.htm ή και μεμονομενα κοματια από εκει ώστε να τον συνθεσουν κιολας

 

β. Να αγορασω καινουργιο, εχω windows να του βαλω

 

γ. Να αγορασω το mac mini http://www.e-shop.gr/apple-mac-mini-mgem2-intel-dual-core-i5-14ghz-4gb-500gb-os-x-yosemite-p-PER.912788

 

Υποψη ότι ο υπολογιστης παει για την γυναικα ετσι δεν υπαρχουν πολλες απαιτησεις, το μονο που θελω είναι να είναι κατι αξιοπιστο που να κρατησει σε βαθος χρονου και χωρις να χρειαζεται ολην την ωρα να ασχολιεμαι με το pc της

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΥΓ: μεγιστο budget ας πουμε οσο εχει το macmini

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω έναν παλιό υπολογιστή 10ετιας και είμαι σε διλημα σχετικα με το τι αξιζει να κανω:

α. Να τον αναβαθμίσω, ο σκληρος είναι καινούργιος, αλλα θα ηθελα να γινει η αναβαθμιση σε 1 μαγαζι ώστε να μην μπλέξω με όλα αυτά τα καλωδια και τα βυσματα (δεν το πολυεχω), καλοβλεπω το πλαισιο πχ http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/paketa-anavathmisis/Turbo-X-Upgrade-Kit-Intel-Basic.htm ή και μεμονομενα κοματια από εκει ώστε να τον συνθεσουν κιολας

 

β. Να αγορασω καινουργιο, εχω windows να του βαλω

 

γ. Να αγορασω το mac mini http://www.e-shop.gr/apple-mac-mini-mgem2-intel-dual-core-i5-14ghz-4gb-500gb-os-x-yosemite-p-PER.912788

 

Υποψη ότι ο υπολογιστης παει για την γυναικα ετσι δεν υπαρχουν πολλες απαιτησεις, το μονο που θελω είναι να είναι κατι αξιοπιστο που να κρατησει σε βαθος χρονου και χωρις να χρειαζεται ολην την ωρα να ασχολιεμαι με το pc της

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΥΓ: μεγιστο budget ας πουμε οσο εχει το macmini

 

Εννοείται πως το πιο συμφέρον οικονομικά είναι να αναβαθμίσεις το ήδη υπάρχον σύστημα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαλέξεις ένα σετ μητρική-επεξεργαστής-ραμ, όποια θες ΕΣΥ όμως κι όχι σαν αυτό το έτοιμο του πλαισίου που παραθέτεις.

Αν θες το πιο καινούριο σύστημα, πας σε 1151 (skylake). Απ' ότι είδα, έρχονται και οι φτηνότεροι επεξεργαστές της σειράς αυτής. Μια καλή μητρική, ένας pentium (ή i3) και ddr4 ram, θα το κρατήσεις για πολλά χρόνια.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, αρχιζω να κοιταω για το αναβαθμιση, μαλλον όπως το λες για τον νέο επεξεργαστη γιατι από ότι ειδα σαν θεμα τιμης με βγαζει, για το πακετο, ισως για κατι τετοιο:

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/cpu-epeksergastes/Intel-CPU-Core-i5-6400-1151-2-7GHz-6Mb-BX80662I56400.htm

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/MSI-Motherboard-H170M-PRO-DH-H170-1151-DDR4.htm ή http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/Gigabyte-MB-Z170-HD3-1151-Z170-DDR3.htm

και http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Corsair-Desktop-RAM-Vengeance-8GB-2400MHz-DDR4-CMK8GX4M1A2400C14.htm ή http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Crucial-Ram-DDR3-8GB-Dimm-1600MHz-Ballistix-Sport-XT-BLS8G3D169DS3CEU.htm

 

Ο i5 είναι λίγο πλεονεξία. Πολύ δυνατός επεξεργαστής για σύστημα με όχι πολλές απαιτήσεις (εκτός αν μελλοντικά έχεις βλέψεις για gaming). Επίσης προτίμησε μητρική με ddr4 μνήμες. Για να την κρατήσεις ακόμα περισσότερα χρόνια.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Και εγω με την σειρα μου θα ηθελα μια δυνατη προταση για desktop. Ειμαι φοιτητης και σκεφτομουν να κανω μια επενδυση στο μελλον για κατι που θα κρατησει,θα περιεχει intel i7 κατα προτιμηση (μιας και οπως εχω ακουσει ειναι τουμπανάκι) και θα κανει και για gaming. Ειμαι διατεθειμένος να ξοδέψω γυρω στο χιλιαρικο. Μπορείτε να βοηθήσετε ?! :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Και εγω με την σειρα μου θα ηθελα μια δυνατη προταση για desktop. Ειμαι φοιτητης και σκεφτομουν να κανω μια επενδυση στο μελλον για κατι που θα κρατησει,θα περιεχει intel i7 κατα προτιμηση (μιας και οπως εχω ακουσει ειναι τουμπανάκι) και θα κανει και για gaming. Ειμαι διατεθειμένος να ξοδέψω γυρω στο χιλιαρικο. Μπορείτε να βοηθήσετε ?! :p

 

σ`αρέσει? το λιγουρεύεσαι? με 999,99 ευρώ δικό σου :D :P

Link to comment
Share on other sites

σ`αρέσει? το λιγουρεύεσαι? με 999,99 ευρώ δικό σου :D :P

θελω να αγορασω καινουριο απο e-shop η πλαισιο και θα ηθελα να μου προτεινετε χαρακτηριστικα αν γινεται. Ευχαριστω για την προσφορα παντως :)

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω καινουριο απο e-shop η πλαισιο και θα ηθελα να μου προτεινετε χαρακτηριστικα αν γινεται. Ευχαριστω για την προσφορα παντως :)

 

αν πιάνουν τα χέρια σου ξέχνα πλαίσιο και eshop. μπένεις σκρουτζ και παίρνεις ότι σου αρέσει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,θέλω να πάρω ενα mini pc αυτα τα μικρα που ειναι και tvbox,δεν αναφέρομαι σε αυτα που ειναι stickakia usb γιατί βάλε βγάλε, σίγουρα δεν θα αντέξουν για πολύ,με μνημη 2gb και χωρο 64gb με Windows, μπορώ να διαθέσω γύρω στα 100ευρω,έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,θέλω να πάρω ενα mini pc αυτα τα μικρα που ειναι και tvbox,δεν αναφέρομαι σε αυτα που ειναι stickakia usb γιατί βάλε βγάλε, σίγουρα δεν θα αντέξουν για πολύ,με μνημη 2gb και χωρο 64gb με Windows, μπορώ να διαθέσω γύρω στα 100ευρω,έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε???

Πάρε ένα κινέζικο tv box με Android στα 60-70€ και καθάρισες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει αυτο http://www.geekbuying.com/item/VOYO-Windows8-1-Android4-4-Dual-OS-Mini-PC-Intel-Z3735F-Quad-Core-2G-64G-802-11b-g-n-LAN-BT-4-0-HDMI-4K-OTG---White-345829.html τι λέτε ???? ειναι Dual Boot το θελω βασικα για κανενα βιντεακι στο youtube σε καλη αναλυση αντε το πολυ 720,και γενικά για περιήγηση σε απλα site στο ίντερνετ.Απλα πραγματα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει αυτο http://www.geekbuying.com/item/VOYO-Windows8-1-Android4-4-Dual-OS-Mini-PC-Intel-Z3735F-Quad-Core-2G-64G-802-11b-g-n-LAN-BT-4-0-HDMI-4K-OTG---White-345829.html τι λέτε ???? ειναι Dual Boot το θελω βασικα για κανενα βιντεακι στο youtube σε καλη αναλυση αντε το πολυ 720,και γενικά για περιήγηση σε απλα site στο ίντερνετ.Απλα πραγματα.

Εγω λέω να απευθυνθείς στο σωστό θέμα, γιατί εδώ είσαι offtopic.

Κοίτα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335891

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αν πιάνουν τα χέρια σου ξέχνα πλαίσιο και eshop. μπένεις σκρουτζ και παίρνεις ότι σου αρέσει :)

 

Δεν πιανουν :/ Και δεν εχω επιγνωση του τι κυκλοφορει στην αγορα αυτη τη στιγμη.Για αυτο ζηταω να μου προτεινετε δυνατα χαρακτηριστικα που να σηκωνουν τον i7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...