Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον τον τελευταιο καιρο ψαχνωμουν πολυ για αγορα ενος playstation 3 για να περναω την ωρα μου σπιτι...

ομως μου μπηκε η ιδεα για αναβαθμιση ενος υπολογιστη 3ετιας οποτε να παιζω και τα games μου...

διαθετοντας γυρω στα 450 ευρω τι συνδιασμο Motherboard-cpu-gpu-memory θα μπορουσα να κανω?

θα χρησημοποιειτε πιο πολυ για gaming

μπορω σε αυτα τα λεφτα να φτασω την αποδοση του ps3?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά από e-shop αγοράζει κανείς?Σκέφτομαι να πάρω υπολογιστή από εκεί γιατί έχει καλές τιμές και μεγάλη ποικιλία.Μπορεί κανείς να μου πει τη γνώμη του για αυτό?Είναι για games και έχει πολύ καλή τιμή και 22αρα οθόνη.Για τη κάρτα γραφικών τί έχετε να πείτε?Πιστεύεται ότι είναι καλός για games?Δεν ζητάω κάτι ιδιαίτερα απαιτητικό μιας και κυρίως χρησιμοποιώ για games το ps3 αλλά θέλω και έναν καλό υπολογιστή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από e-shop αγοράζει κανείς?Σκέφτομαι να πάρω υπολογιστή από εκεί γιατί έχει καλές τιμές και μεγάλη ποικιλία.Μπορεί κανείς να μου πει τη γνώμη του για αυτό?Είναι για games και έχει πολύ καλή τιμή και 22αρα οθόνη.Για τη κάρτα γραφικών τί έχετε να πείτε?Πιστεύεται ότι είναι καλός για games?Δεν ζητάω κάτι ιδιαίτερα απαιτητικό μιας και κυρίως χρησιμοποιώ για games το ps3 αλλά θέλω και έναν καλό υπολογιστή.

 

θα προτεινα μεσα στα πλαισια της τιμης του συστηματος που επελεξες:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912187

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912188

 

με αντιστοιχη σειρα προτεραιοτητας. Αν και καλυτερα να επιλεξεις τα κομματια που θες και να ζητησεις να κανει την συναρμολογησητο e-shop!

 

λοιπον τον τελευταιο καιρο ψαχνωμουν πολυ για αγορα ενος playstation 3 για να περναω την ωρα μου σπιτι...

ομως μου μπηκε η ιδεα για αναβαθμιση ενος υπολογιστη 3ετιας οποτε να παιζω και τα games μου...

διαθετοντας γυρω στα 450 ευρω τι συνδιασμο Motherboard-cpu-gpu-memory θα μπορουσα να κανω?

θα χρησημοποιειτε πιο πολυ για gaming

μπορω σε αυτα τα λεφτα να φτασω την αποδοση του ps3?

 

Τι συστημα εχεις τωρα ακριβως??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι συστημα εχεις τωρα ακριβως??

 

εχω

athlon xp 3000+

512 ram

mitriki asus p3v4x

g-force fx 5700LE 256 ram

2 hdd 250 gb sata

soundblaster 5.1 live

.....

.....

.....

 

pisteuoo oti ta prota 4 an allakso tha eimai ok...

alla ti na valo?

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον θα χρειαστεις και ενα καλο τροφοδοτικο.

 

apo reumata eimaste kala apla exo kairo na asxolitho me pc kai exo meinei ligo piso gi'ayto rotao me 450 ti sundiasmo cpu gpu motherboard kai ram kano gia gaming pc

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα μεσα στα πλαισια της τιμης του συστηματος που επελεξες:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912187

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912188

 

με αντιστοιχη σειρα προτεραιοτητας. Αν και καλυτερα να επιλεξεις τα κομματια που θες και να ζητησεις να κανει την συναρμολογησητο e-shop!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω μεταξύ του πρώτου που με πρότεινες,δηλαδή αυτού σε σύγκριση με αυτόν ποιον θα διάλεγες?Νομίζω πως ο δεύτερος συμφέρει περισσότερο γιατί έχει μεγαλύτερο σκληρό και οθόνη full HD με λίγο μεγαλύτερη τιμή.Εσύ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Του Πλαισιου δεν εχει πληκτρολογιο και ποντικι. Οποτε υπολογισε + 100 ευρω για ενα αξιοπρεπες σετακι.

 

Επισης και για τα 2 συστηματα. Με οθονη 1920x1080 ξεχνας τα (βαρια) games. Με τις καρτες γραφικων που εχουν βαλει μην περιμενεις και πολλα. Αλλα αφου εχεις το PS3, δεν σε πειραζει και τοσο.

Link to comment
Share on other sites

@extacy:

 

Μου αρεσει πολυ ! :)

[ATTACH]14972[/ATTACH]

 

Μπορεις να κοψεις απο μητρικη κ να πας σε 770 chipset αν θες να μεινεις με μια VGA, αλλα σου προτεινω να μεινεις με αυτη τη mobo και να βαλεις αλλη μια 4770 αργοτερα ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω μεταξύ του πρώτου που με πρότεινες,δηλαδή αυτού σε σύγκριση με αυτόν ποιον θα διάλεγες?Νομίζω πως ο δεύτερος συμφέρει περισσότερο γιατί έχει μεγαλύτερο σκληρό και οθόνη full HD με λίγο μεγαλύτερη τιμή.Εσύ τι λες?

 

Πρωτη συνθεση FTW!!!:D:D

 

καμμια σχεση, εστω κ με βασικα εξαρτηματα πανω, μιλαμε για "χασμα γενεων" ;)

 

Φιλε fantomas_ktm, εως 450 ευρω ειπε το παιδι. Ταπι και ψυχραιμο θα τον αφησεις?:p:p

 

Ναι το ξερω, αλλα μου αρεσε πολυ!!:O:O

 

-30€ για μια 770 mobo

-40€ για phenom II x4 925 ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Του Πλαισιου δεν εχει πληκτρολογιο και ποντικι. Οποτε υπολογισε + 100 ευρω για ενα αξιοπρεπες σετακι.

 

Επισης και για τα 2 συστηματα. Με οθονη 1920x1080 ξεχνας τα (βαρια) games. Με τις καρτες γραφικων που εχουν βαλει μην περιμενεις και πολλα. Αλλα αφου εχεις το PS3, δεν σε πειραζει και τοσο.

Ναι οκ το ξέρω ότι δεν έχει ποντικι και πληκτρολογιο αλλα οκ θα τα βάλω ξεχωριστά.Πάντως για τον υπολογιστή δεν ζητάω κάτι τέλοιο μιας και έχω το ps3,απλώς ζητάω κάτι αρκετά ικανοποιητικό.Όταν λες "βαριά" παιχνίδια έχεις κάποιο παράδειγμα να μου δώσεις?Με διαδικτυακά πάντως δεν ασχολούμαι.

Πρωτη συνθεση FTW!!!:D:D

 

καμμια σχεση, εστω κ με βασικα εξαρτηματα πανω, μιλαμε για "χασμα γενεων" ;)

Ευχαριστώ.Μάλλον για αυτό κατευθύνομαι.Απλώς αγχώθηκα λίγο με αυτό που είπε ο viper ότι κάποια βαριά παιχνίδια δεν θα τα αντέχει.Δεν θέλω κάτι τέλοιο αλλά λεφτά θα δώσω μη πάρω και καμιά γκουμούτσα:D

Επίσης με το συγκεκριμένο υπολογιστή που φοράει και windows 7 θα μπορώ να παίξω κάποια σχετικά παλαιότερα games?Ή θα έχω προβλημα με την ανάλυση?Μιλάω για παιχνίδια που είχαν κυκλοφορήσει επί εποχής xp και που μετά δεν έπαιζαν στα vista.Παίζει να έχω τέτοιο πρόβλημα?

 

Δεν ξέρω πάντως θέλω το pc να παίζει ικανοποιητικά το Tom Clancy's HAWX.Το είδα σε ένα φιλαράκι και έφαγα χοντρό κόλλημα με το παιχνιδάκι!! http://www.gamelife.gr/cPages/previews/507/Tom-Clancy's-H.A.W.X..htm

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω βαρια παιχνιδια εννοω τα παιχνιδια που βασιζονται πολυ στα καλα γραφικα. Crysis, CM Dirt 2 και οτι αλλο παρομοιο. Δεν λεω οτι δεν θα τρεξουν καθολου αλλα σε 1920x1080 θα ριξεις κατα πολυ τις ρυθμισεις για να τρεχει ομαλα:)

 

ΥΓ: Βεβαια, τσιμπας τωρα το pc και μετα απο καποιο καιρο, αλλαζεις μονο την καρτα γραφικων αν δεις οτι δεν σου κανει;)

 

ΥΓ2: Η 4670 πιανει γυρω στα 35 FPS στο Tom Clancy's HAWX. Εσυ θα παρεις την 4650 που ειναι υποδιεστερη. Βαλτα κατω και αποφασισε:)

 

Δες εδω για περισσοτερες λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ2: Η 4670 πιανει γυρω στα 35 FPS στο Tom Clancy's HAWX. Εσυ θα παρεις την 4650 που ειναι υποδιεστερη. Βαλτα κατω και αποφασισε:)

Δηλαδή θα παίζει το game αλλά όχι στο maximum των δυνατοτήτων του?

Σπάστηκα τωρα.Αν η 4670 πιάνει 35 fps, η 4650 υπάρχει καμία πιθανότητα να πιάνει 30 fps για να είναι μέσα στο ικανοποιητικό όριο?

 

Επίσης η πολύ υψηλή ανάλυση της οθόνης υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει προβλήματα συμβατότητας με σχετικά παλιά games που έπαιζα στα xp ?

Link to comment
Share on other sites

To HAWX ειναι αρκετα βαρυ παιχνιδι.. Με καμμια συνθεσησε αυτα τα λεφτα δν θα το παιξεις με full detail. Θες με 800 να δουμε καμμια συνθεση κομματι κομματι? Με κουτι, οθονη και απολα??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

To HAWX ειναι αρκετα βαρυ παιχνιδι.. Με καμμια συνθεσησε αυτα τα λεφτα δν θα το παιξεις με full detail. Θες με 800 να δουμε καμμια συνθεση κομματι κομματι? Με κουτι, οθονη και απολα??

Εντάξει μπορώ να δώσω μέχρι 900 αλλά να περιλαμβάνει υπολογιστή και οθόνη.Αν μπορείς να με βοηθήσεις θα σου ήμουν υπόχρεος.Αλλά και πάλι όπως είπα και πιο πάνω δεν ζητάω τον τέλειο υπολογιστη γιατί έχω και ps3 αλλά σίγουρα αυτό που θα πάρω θέλω να αξίζει τα λεφτά του.Αν αυτός του plaisio είναι ικανοποητικος δεν χρειάζομαι πολλά πράγματα.Αν πάρω αυτόν του plaisio και μετά αν δεν μου φτάσει αλλάξω κάρτα γραφικών δεν θα είναι ευκολότερος ο δρόμος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις κ ετσι, με αναβαθμιση της καρτας αργοτερα. Παντως απο τωρα σου λεω οτι απο επεξεργαστη κλπ θα σαι καλα, αλλα θα σε κοβει καμποσο η καρτα. Μην περιμενεις "τρελες" επιδοσεις δλδ. Στο λεω για να πας στην αγορα πιο υποψιασμενος, οχι με τη λογικη πηρα καινουριο pc, θα τα διαλυσω ολα ;) Η κονσολα ειναι αλλιως, το βαζεις->παιζει. Τελος. Το pc θελει κ καμιμια ρυθμιση ;). Θα κανω edit και θα ανεβασω μια συνθεση αυριο γιατι τωρα πρεπει να φυγω :p
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

...Αλλά και πάλι όπως είπα και πιο πάνω δεν ζητάω τον τέλειο υπολογιστη γιατί έχω και ps3 ...

μετα τις 5 φορες καιγεσαι!

 

Δηλαδη ψαχνεις pc με 900€;

προσθετεις μια οθονη σ'αυτο.

Και αργοτερα διπλασιαζεις την 5770.

ƒ
Link to comment
Share on other sites

μετα τις 5 φορες καιγεσαι!

 

Δηλαδη ψαχνεις pc με 900€;

προσθετεις μια οθονη σ'αυτο.

Και αργοτερα διπλασιαζεις την 5770.

Ψάχνω pc μέχρι 900 συνολικά που να τα περιλαμβάνει όλα.Μάλλον τελικά θα καταλήξω σε αυτόν του plaisio και αν δεν μου κάνει αργότερα αλλάζω τη κάρτα γραφικών.Θα κοιτάξω και τη πρότασή σου:)

 

Τελευταία ερώτηση.Υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας με παιχνίδια των xp λόγω ανάλυσης της οθόνης(1920x1080)?

Link to comment
Share on other sites

zafos90:

 

Αφου προτειναμε τη συνθεση του e-shop.. Γιατι θες του πλαισιου??Θες να αγορασεις απο εκει?

Σου εκανα μια συνθεσουλα απο πλαισιο λοιπον, νομιζω ειναι πααααααρα πολυ καλυτερη απο την ετοιμη:

 

[ATTACH]14980[/ATTACH]

 

 

Σκληρο στο 1Tb θα εβαζα τον samsunf f3 αλα δν τον εχει.. Οποτε πηγα σε δοκιμασμενη λυση. ;) Η καρτα γραφικων ειναι "ζωο" αλλα ισως υπαρξει θεμα με διαθεσιμοτητα. Αν θες ριχνεις την τιμη με αλλη VGA η με 2gb Ram η και τα 2 μαζι :p

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω και εγώ δυο πράγματα (στο φίλο από Θεσσαλονίκη-Κοζάνη, όπως και εγώ!). Ναι μπορείς να αγοράσεις pc από το eshop. Έχει πολύ μεγάλη ποικιλία και από τις καλύτερες τιμές στην αγορά. Σε άλλα ζητήματα είναι που εγώ προσωπικά στραβώνω με το eshop. Μπορείς να κάνεις μία σύνθεση με τα κομμάτια της επιλογής σου που πιστεύω σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερη από τα έτοιμα pc και το eshop κάνει την συναρμολόγηση δωρεάν. Οπότε πάλι παίρνεις έτοιμο pc.

Επίσης όσο για τα benchmark που υπάρχουν σε site στο ίντερνετ, μην θεωρείτε δεδομένα τα fps που δείχνουν. Και εγώ με το ίδιο σκεπτικό λειτουργούσα όταν πήρα κάρτα γραφικών και ψαχνόμουν τι πρόβλημα υπάρχει. Τα pc που χρησιμοποιούν για να κάνουν τις μετρήσεις είναι πάρα πολύ καλά αν όχι top. Οπότε τα fps που βλέπετε, χρησιμοποιείστε τα μόνο για να κάνετε συγκρίσεις μεταξύ διαφορετικών gpu και για τίποτα πέρα από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω pc μέχρι 900 συνολικά που να τα περιλαμβάνει όλα.Μάλλον τελικά θα καταλήξω σε αυτόν του plaisio και αν δεν μου κάνει αργότερα αλλάζω τη κάρτα γραφικών.Θα κοιτάξω και τη πρότασή σου:)

Α. Σε αυτην την περιπτωση κοιτα το ποστ του φαντομα. Η προταση του ειναι και πιο λογικη, καθως εινια ολα στο ιδιο επιπεδο, με ενα "φουσκωμα" στην καρτα γραφικων!

 

Τελευταία ερώτηση.Υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας με παιχνίδια των xp λόγω ανάλυσης της οθόνης(1920x1080)?

Ασυμβατοτητας; Το χειροτερο που μπορει να συμβει ειναι, παιζοντας τα σε 4:3 και χαμηλοτερη αναλυση να γινουν πιο πλατια το πιξελ. Αν και εχουν ορισμενες ρυθμιση να δειχνουν 4:3, με μαυρες λωριδες.

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Σκληρο στο 1Tb θα εβαζα τον samsunf f3 αλα δν τον εχει.. Οποτε πηγα σε δοκιμασμενη λυση. ;) Η καρτα γραφικων ειναι "ζωο" αλλα ισως υπαρξει θεμα με διαθεσιμοτητα.

Επειδή ρώτησα κι εγώ για την Sapphire 5850 (ακριβώς την ίδια με αυτή που βάζεις) στο Πλαίσιο, επειδή την έχω κι εγώ στη σύνθεση μου, μου είπαν ότι δεν την έχουν προς το παρόν και πρέπει ή να περιμένω μέχρι 15 Δεκεμβρίου που θα φέρουν καινούριες ή να πάω για 5870 που είναι 100Ε πιο ακριβή. Κι επειδή έτσι κι αλλιώς εγώ θα το πάρω για δώρο Χριστουγέννων θα περιμένω μέχρι τις 15 και βλέπουμε, γιατί έτσι κι αλλιώς αν ανέβω σε 5870 θα έχω πρόβλημα με το χρήμα που θα έχεις κι εσύ.

Όσο για τον Samsung F3 τον είχα βρει εγώ στο Πλαίσιο τότε που είχα φτιάξει το δικό μου, αλλά και αυτός μου είπαν ότι δεν υπάρχει και μάλλον γι' αυτό τον αφαίρεσαν. ;)

 

Αν θες ριχνεις την τιμη με αλλη VGA η με 2gb Ram η και τα 2 μαζι :p

Προσωπικά δε θα το έκανα... Έτσι κι αλλιώς μόνο 20Ε παραπάνω είσαι. Δεν πειράζει. Και η δικιά μου 1200Ε είχε όριο αλλά επειδή έβαλε το χεράκι του ο fantomas πήγε 1220 :p

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...