Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου προτεινε ενας φιλος αυτη,γιατι ειναι και το βασικο part στο pc,και θα το κρατησω πανω απο 2χρονια..να κοιταξω για καποια που να κανει κατω απο 100€? δεν ξερω καλα και τις διαφορες στις δυνατοτητες τους..

Για παράδειγμα και αυτό το motherboard την ιδια δουλεια κάνει.Και τα δυο mobo εχουν την ιδια τεχνολογια(cpu-ram-sata2-SLI-fsb κλπ.) οποτε οποιο και να παρεις θα σε κρατησει το ιδιο χρονικά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για παράδειγμα και αυτό το motherboard την ιδια δουλεια κάνει.Και τα δυο mobo εχουν την ιδια τεχνολογια(cpu-ram-sata2-SLI-fsb κλπ.) οποτε οποιο και να παρεις θα σε κρατησει το ιδιο χρονικά...

 

το ειδα,και οντως ειναι συμφερουσα λυση.Το μονο μειον,που θα μπορουσα να βρω,ειναι για τις χαμηλοτερες δυνατοτητες on board καρτα ηχου,αλλα και παλι κανει σχεδον τα μισα λεφτα.

βαζω και αυτη στα υποψην!

 

edit: μετα απο αλλαγες στο κουτι και τη μητρικη,προς το παρον διαλεξα αυτα

 

http://img144.imageshack.us/img144/9310/pc1mu1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ζητησω και εγω μια συμβουλη.

 

Σκεφτομαι να παρω εναν νεο υπολογιστη.

Οι αναγκες μου ειναι σχετικα περιορισμενες θα ελεγα.

Ειμαι αρκετα σκληροπυρινικος παικτης WoW , ισως ειναι το μοναδικο

παιχνιδι που παιζω στον υπολογιστη και θα ηθελα να μπορω να το απολαυσω σε μια 22¨ οθονη με ολες τις διαθεσιμες λεπτομεριες γραφικων. Ξερω ομως πως το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν ειναι πολυ απαιτητικο σε γραφικα και πιθανων να μην χρειαζεται να αγορασω μια απο της καλυτερες καρτες. Λογο των γραφικων του παιχνιδιου με ενδιαφερει περισσοτερο τα fps παρα η αποδωση χρωματων.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

ta specs tou pc mou ine :

Mainboard : Asus A8N-SLI Premium

Chipset : nVidia nForce4

Processor : AMD Athlon 64 3200+ @ 2000 MHz

Physical Memory : 2048 MB (4 x 512 DDR-SDRAM )

Video Card : Nvidia Corp GeForce 7600 GT

Hard Disk : WDC (160 GB)

Hard Disk : WDC (160 GB)

Hard Disk : WDC (500 GB)

Hard Disk : WDC (500 GB)

Hard Disk : SiImage (160 GB)

Hard Disk : SiImage (160 GB)

Hard Disk : WDC (160 GB)

Hard Disk : WDC (250 GB)

DVD-Rom Drive : TSSTcorp CD/DVDW SH-S182M

DVD-Rom Drive : HL-DT-ST DVD-ROM GDR8163B

Monitor Type : Samsung SyncMaster - 17 inches

Monitor Type : Samsung SyncMaster - 17 inches

Network Card : Marvell Semiconductor (Was: Galileo Technology Ltd) Yukon 88E8001/8003/8010 PCI Gigabit Ethernet Controller (Copper)

Operating System : Microsoft Windows XP Professional 5.01.2600 Service Pack 2

DirectX : Version 9.0c

 

ayto sto opoio 8elw thn gnwmh sas kai thn gnwsh sas ine

epidei to socket 939 blepw oti argope8enei an den xepsixaei eidh

kai epidh den pezw kai polla games kai otan pezw den exw apetsh gia 1024x768 grafika kai full fx

mipos pernontas enan AMD ATHLON 64 X2 4200+ DUAL CORE TRAY

tou edina kana 2ari xronia zwhs akoma

diavasa sto site tis asus pou leei

Currently, it also supports AMD Athlon 64 X2 CPU.

ayto simenei oti 8a xriastw kapio bios update?

mipos exei bgei revision ekdosh ths motherboard kai h dikia mou den to ypostirizei....?

to sigekrimeno cpu kanei gia mena?

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.559925

 

telos exw 2 exoterikous sata sklirous xima, sindemenous me sata kalodia. mipos den ine fronimo na tous doulevw sinexia alla na tous bazw mono otan xriazome?

episeis gia tous usb sklirous? mhn 8ermenonte poly an tous exeis sinexia anoixtous? eseis ti kanete sini8os?

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αυτο το διάστημα σκέφτομαι να κάνω μια μικροανανέωση στον υπολογιστή μου. Αυτη την στιγμή έχω

Mobo: Asus P5AD2-E premium

CPU: Pentium 4 3Ghz

Ram: 1GB 533Mhz Kingston

GPU: Nvidia Geforce N6600 256MB(νομίζω...)

Τροφοδοτικό: Heirochi 500W

Case: Thermaltake Tsunami VA3000BWA

και 3 σκληρούς

 

Το νέο σύστημα δεν θα ειναι "πλήρες" λόγο low budget αλλά τα καινούργια θέλω να έχουν προοπτικές για μελλοντικές αναβαθμίσεις.

 

Mobo: Asus P5N32-E NF680I SLI

CPU: Intel core duo 6750 2.66Ghz

Ram: Geil 2GB kit DDR2 Ultra 800Mhz 4-4-4-12

GPU: no money:mad: Nvidia Geforce N6600 256MB

Τροφοδοτικό: Enermax 620W Liberty

Case: Thermaltake VA8000 Armor Black (Δεν την ξαναπατάω με mid-tower:p:p)

---> ~ 700€

σκληροί,dvd-rw,floppy,ανεμιστήρεςmonitor,ηχεια κτλ κτλ απο τον είδη υπάρχων υπολογιστή

 

Η χρήση του υπολογιστή είναι κατα κύριο λόγο internet,office,dvd,αραιά και πού κανα παιχνίδι(nfs, toca,GTR2). Με ενδιαφέρει ωστόσο το σύστημα να ειναι σταθερό( οσο γίνεται...).

Πιστεύεται ότι υπάρχει κάτι που χρειάζεται αλλαγή ώς προς θέμα συμβατότητας? ή γενικά κάποια άλλη πρόταση (δοκιμασμένη ή μη)?

 

Thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω δεν καταλαβαινω τον λογο για τον οποιο θα το αλλαξεις το μηχανημα σου μιας και ειναι αρκετα καλο θα ελεγα για αυτα που το θελεις.αντε το πολυ πολυ αλλαξε την καρτα γραφικων σου (και παλι δεν βρισκω λογο) και βαλε καμια μνημη ακομα.οχι οτι αυτο που προτεινεις δεν ειναι καλυτερο,ειναι και μαλιστα αρκετα αλλα εαν πεις να το αλλαξεις τουλαχιστον το τροφοδοτικο σου πιστευω οτι δεν θελει αλλαγη μιας και ειναι πολυ καλο.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ειναι οτι δεν με καλύπτει αλλα υπάρχουν κάποια ελλατώματα στην μητρική και στην μνήμη που ειναι αρκετά ενοχλητικά. Αρχικά το BIOS οποτε θέλει αναγνωρίζει τους δίσκους, και σχεδόν πάντα, μετά απο reset αρνείται πισματικά. Έπειτα μετα απο ενα memtest ειχα εντοπίσει αρκετά σφαλματα στα dimm της μνήμης, τα οποια ενδεχομένος να ειναι η αιτία σε μερικα απο τα κολλήματα των windows(υπαρχουν και αρκετά που ειναι default :lol:). η αλλαγή είναι περισσότερο για θέματα σταθερότητας. Βέβαια η ιδανική λύση θα ήταν ενας mac,αλλά με χαλάει η ιδέα οτι θα έχω ενα desktop pc με εξαρτήματα notebook και με αδυναμία αναβάθμισης και πρόσθηκης νεων εξαρτηματων(καρτα γραφικών/σκληρούς δίσκους).

 

Για το θέμα του τροφοδοτικού μάλλον έχεις δίκιο, εξαλλου ουτε για sli πάω ούτε για quad core.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Φτιάχνω καινούριο σύστημα και έχω κολλήσει με την CPU...

 

Eίμαι ανάμεσα στον "INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ, 1066FSB" και στον "INTEL CORE 2 DUO E6850 3.00 GHZ, 1333FSB".

Οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω. Σε συγκριτικά που είδα, ο τετραπύρηνος προηγείται ελαφρώς στα περισσότερα τεστς.

Τι προτείνετε/αντιπροτείνετε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Φτιάχνω καινούριο σύστημα και έχω κολλήσει με την CPU...

 

Eίμαι ανάμεσα στον "INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ, 1066FSB" και στον "INTEL CORE 2 DUO E6850 3.00 GHZ, 1333FSB".

Οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω. Σε συγκριτικά που είδα, ο τετραπύρηνος προηγείται ελαφρώς στα περισσότερα τεστς.

Τι προτείνετε/αντιπροτείνετε εσείς;

Να περιμένεις.

...
Link to comment
Share on other sites

Πόσο να περιμένω; Ήδη έχω μείνει πίσω. Το περισσότερο που μπορώ να περιμένω είναι 3 βδομάδες και δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι μέχρι τότε.

Η core2duo είναι ώριμοι πλέον όσο δεν πάει, με τους quad δεν ξέρω τι παίζει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στηνω νεο pc και ψαχνω για mobo εχω καταληξει σε asus striker και abti IN9 32X-max wi-fi τι λετε?φυσικα καθε προταση ειναι δεκτη!
Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολλα χρονια εφτασε η στιγμη να φτιαξω ενα καινουργιο pc

Πηγα που λετε στο πλαισιο και μου εκαναν την εξης προταση:

1.case coolermaster elite 332 black

2.τροφοδοτικο 500watt-24 pin chieftec

3.m/b asus p5k(s775,ddr2,p35)

4.cpu intel core duo 2 6550(s775/2,33Ghz

5.cooler cpu zalman 8700 nt

6.ram DDR 2GB X2=4GB

7.svga pci-x albatron 8600 gt 512mb

8.HDD SATA II 500 GB SEAGATE 16MB 7200rpm

9.DVDRW +/-DOUBLE LAYER NEC AD 7170

10.FLOPPY DISK KAI 7-1 CARD READER

11.ΟΘΟΝΗ LCD-TV LG 22'' M228WA-BZ

12.ΠΑΚΕΤΟ di-NOVO ΑΣΥΡΜΑΤΟ LAZER

 

ολα τα παραπανω 1.473 με ΦΠΑ

Η χρηση του pc ειναι κυριως για εργασιες,ιντερνετ και ελαχιστα παιχνιδια.

μπορειτε να με βοηθησετε και να μου προτεινετε κατι αλλο?

καθε προταση και βοηθεια δεκτη καθως οι γνωσεις μου γυρω απο υπολογιστες ειναι περιορισμενες

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολλα χρονια εφτασε η στιγμη να φτιαξω ενα καινουργιο pc

Πηγα που λετε στο πλαισιο και μου εκαναν την εξης προταση:

1.case coolermaster elite 332 black

2.τροφοδοτικο 500watt-24 pin chieftec

3.m/b asus p5k(s775,ddr2,p35)

4.cpu intel core duo 2 6550(s775/2,33Ghz

5.cooler cpu zalman 8700 nt

6.ram DDR 2GB X2=4GB

7.svga pci-x albatron 8600 gt 512mb

8.HDD SATA II 500 GB SEAGATE 16MB 7200rpm

9.DVDRW +/-DOUBLE LAYER NEC AD 7170

10.FLOPPY DISK KAI 7-1 CARD READER

11.ΟΘΟΝΗ LCD-TV LG 22'' M228WA-BZ

12.ΠΑΚΕΤΟ di-NOVO ΑΣΥΡΜΑΤΟ LAZER

 

ολα τα παραπανω 1.473 με ΦΠΑ

Η χρηση του pc ειναι κυριως για εργασιες,ιντερνετ και ελαχιστα παιχνιδια.

μπορειτε να με βοηθησετε και να μου προτεινετε κατι αλλο?

καθε προταση και βοηθεια δεκτη καθως οι γνωσεις μου γυρω απο υπολογιστες ειναι περιορισμενες

 

Καλύτερο τροφοδοτικό, τη φθηνότερη 8600 gt, cooler scythe infinity αλλα αν μπορείς περίμενε ένα μήνα.

...
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο ενταξει δεν ειναι χαλια,αρκετα καλο θα ελεγα απο την στιγμη που δεν θα κανεις overclocking απλα να ξερεις οτι π.χ. σε 1.5 χρονο απο τωρα εαν χρειαστει να αλλαξεις κατι στο μηχανημα οπως μια πιο ισχυρη καρτα γραφικων τοτε θα πρεπει να αγορασεις ενα αλλο.απο την αλλη εαν πεις να βαλεις ενα πιο ισχυρο για να το εχεις και στο μελλον τοτε σκεψου και την φθορα που θα εχει π.χ. σε 1.5 χρονο οποτε γνωμη μου κρατα αυτο που εβαλες και οταν ερθει ο καιρος μετα απο χρονια να αλλαξεις παλι συστημα εε τοτε παρε και τοτε ενα τροφοδοτικο.η καρτα γραφικων σου καλη ειναι για αυτα που θες(την ιδια εχω και εγω με τα 256mb και αντε να παιζεις και κανενα παιχνιδακι αλλα δεν ειναι για πολλα ζορισματα ειδικα σε βαθος χρονου.για να εχετε ενα μετρο συγκρισης κατεβασα χθες το demo του crysis και το παιζω σε 1024χ768 με medium γραφικα χωρις AA και ειμαι μια χαρα.δηλαδη το παιχνιδι παιζετε και φανταζομαι ολοι ξερετε ποσο βαρυ ειναι.
Link to comment
Share on other sites

οθονη?ειμαι αναμεσα σε αυτην και σε samsung bw 22'' ή cw 22'' τι λετε?δκληρο μηπως ειναι καλυτερα 1τ?

απο λειτουργικο να βαλω vista premioum αντι xp?

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

οθονη?ειμαι αναμεσα σε αυτην και σε samsung bw 22'' ή cw 22'' τι λετε?δκληρο μηπως ειναι καλυτερα 1τ?

απο λειτουργικο να βαλω vista premioum αντι xp?

 

Για οθονη,εγω εχω 19αρα lg ο αδερφος μου 19αρα samsung.καμια απο τις 2 δεν ειναι wide και ειναι και οι 2 πολυ καλες.τωρα εσυ το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τις δεις στην πραξη.εαν τα λεφτα δεν ειναι προβλημα τοτε βαλε οτι καλυτερο μπορεις σε σκληρο δηλαδη βαλε τον 1τ.αλλα απο την αλλη μπορεις να προσθεσεις ακομη εναν οταν θα γεμισει ο 500αρης.στους σκληρους εχεις πολλες επιλογες.εγω θα εβαζα τον 500αρι(που ειναι εξαλλου μεγαλη χωρητικοτητα) και αργοτερα η θα εβαζα ακομη εναν η θα επαιρνα εναν εξωτερικο.τωρα για το λειτουργικο....εγω εχω xp πανω αλλα τον εχω για παιχνιδια που ως τωρα τα παιχνιδια παιζουν καλυτερα σε xp απο οτι σε vista.εσυ μιας και θα δωσεις τοσα λεφτα για το λειτουργικο καλυτερα βαλε vista και θα γινουν ακομη καλυτερα οταν θα βγουν και τα service pack τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα υπολογιστή χωρίς οθόνη που να έχει τον σειριακό δίσκο (D WESTERN DIGITAL RAPTOR 74GB ADFD-SATA-10000 RPM-16MB)

Έναν δεύτερο δίσκο σειριακό με 7500 rpm να έχει μητρική με pci express για κάρτα γραφικών και ένα τροφοδοτικό γύρω στα 450W έως 500 W. Η RAM να είναι 1 έως 2 GB αλλά σε καλή συχνότητα λειτουργίας. Τι άλλο θα μου προτείνατε για ένα υπολογιστή γρήγορο που κατά βάση θα είναι για δουλειές αλλά να μπορώ να παίζω και παιχνίδι.

Επειδή δεν ξερω πολλα από Harware μποριετε να μου προτείνετε κάποιο συστημα

Η τιμή του ας είναι γύρω στα 1000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω

μπορειτε να μου πειτε και την γνωμη σας για το παρακατω συστημα?

Κουτί Innovator midi tower 250W 35 E

Επεξεργαστής Intel Core quad Q6600 2,4 Ghz 240 E

2 Gb Ram Goodram dimm Ddr2 CL6 PC6400 800 Mhz 62 E

Μητρική gigabyte 638 – DS 5 205 E

Κάρτα γραφικών Sapphire Radeon HD 2900 PRO 512 MB PCI express 230 E

Δίσκος Western Digital Raptor 150GB 10000 rpm HD1500 sata2 191 E

Δίσκος Samsung 250 GB 7200 rpm sata2 65 E

Τροφοδοτικό 500W Thermaltake woo93 tr2 48 E

Πληκτρολόγιο – Ποντίκι 23 E

DVD asus E616A3T 20 E

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω εναν p4 2.53gh.το συστημα εκτοσ απο τον επεξεργαστη που ανεφερα αποτελειται κ απο 2 σκληρους ατα 250+80 μητρικη asus p4v8x-mx μια radeon 9600pro 256mb 1 gb μνημη κ τροφοδοτικο hiper type r 580watt.σκεφτομαι να παρω εναν sata σκληρο κ να εγκαταστησω εκει τα vista.καμια καλη καρτα γραφικων σε agp εχετε να προτεινεται.αξιζει το ολο εγχηρημα η καλυτερα να παω για καινουργιο pc?
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω

μπορειτε να μου πειτε και την γνωμη σας για το παρακατω συστημα?

Κουτί Innovator midi tower 250W 35 E

Επεξεργαστής Intel Core quad Q6600 2,4 Ghz 240 E

2 Gb Ram Goodram dimm Ddr2 CL6 PC6400 800 Mhz 62 E

Μητρική gigabyte 638 – DS 5 205 E

Κάρτα γραφικών Sapphire Radeon HD 2900 PRO 512 MB PCI express 230 E

Δίσκος Western Digital Raptor 150GB 10000 rpm HD1500 sata2 191 E

Δίσκος Samsung 250 GB 7200 rpm sata2 65 E

Τροφοδοτικό 500W Thermaltake woo93 tr2 48 E

Πληκτρολόγιο – Ποντίκι 23 E

DVD asus E616A3T 20 E

 

wtf!!!! 250watt τροφοδοτικο για τετοιο συστημα??!!!!???!!:blink::blink::blink::blink:

 

βαλτου ενα 500βατ τροφοδοτικο και θα εισαι μια χαρα!καλο το συστηματακι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα δώσεις τόσα χρήματα για μηχάνημα, εκτός από το τροφοδοτικό που πρέπει να είναι κάποιο επώνυμο (π.χ. enermax), πάρε και ένα καλύτερο κουτί, κρίμα είναι.
Link to comment
Share on other sites

Hello paidia

Exw ena pentium 4 2,66 ghz,Motherboard gigabyte dn xerw pia,256 ram kai geforce 4 :lol:

8elw na ftiaxw ena PC gia na pezw ta kalitera paixnidia(NFS pro street) se ipsiles analiseis xwris na kolaei kai internet games kai an ginete na exw anoixto game,tragoudi kai site kai an mn kolaw :p

8elw na dwsw gyrw sta 300-500 gia Ram,epexergasti,Motherboard,karta grafikwn kai oti akomi xriastei.Den ipologizw alla pou 8elw an balw egw opws kouti idropsiksi ktl

A kai protinete mou ti karta ixou na balw gia na exw kala ixia kai na mn exw problimata stis megales entaseis.

 

An ginete ena pm pedes!

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Hello paidia

Exw ena pentium 4 2,66 ghz,Motherboard gigabyte dn xerw pia,256 ram kai geforce 4 :lol:

8elw na ftiaxw ena PC gia na pezw ta kalitera paixnidia(NFS pro street) se ipsiles analiseis xwris na kolaei kai internet games kai an ginete na exw anoixto game,tragoudi kai site kai an mn kolaw :p

8elw na dwsw gyrw sta 300-500 gia Ram,epexergasti,Motherboard,karta grafikwn kai oti akomi xriastei.Den ipologizw alla pou 8elw an balw egw opws kouti idropsiksi ktl

A kai protinete mou ti karta ixou na balw gia na exw kala ixia kai na mn exw problimata stis megales entaseis.

 

An ginete ena pm pedes!

 

Μας δουλεύεις;

 

300-500 είναι πολύ λίγα για αυτά που ζητάς.

 

Το τροφοδοτικο αν δειτε ειναι 500W

 

Τα τροφοδοτικά, αν δεις εσύ, είναι δύο!

Το κουτί που διάλεξες έχει ενσωματωμένο.

...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...