Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους.

Θέλω να κάνω ένα σύστημα για σαλόνι που θα συνδεθέι σε μια 32' Samsung HD. Ο υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί για αναπαραγωγή ταινιών,divx,dvd, μελλοντικά και hd , μουσική κτλ. Επίσης θα συνδεθέι στον internet για συνεχόμενο download , και που και που θα παίζει και κανένα pro evolution. Θέλω να μου προτείνεται μια σύνθεση που να με καλύπτει σε ένα ωραίο και κυρίως αθόρυβο κουτί για σαλόνι. Ξέρω πως ισως να μην βγει φθηνό όλο το πακέτο αλλά δεν θέλω να ξεφύγω και πολύ.. Ακούω τιε γνώμες σας!

 

Κουτι μπορεις να διαλεξεις απο εδω αναλογως το γουστο σου και τι προσφερει το καθενα. Οσο για το αθορυβο, εξαρταται απο το τι θα βαλεις μεσα.;)

 

Επεξεργαστη, καποιον dual core, Intel ή Amd εισαι καλυμενος. Ο INTEL ειναι πιο δροσερος αλλα οχι μεγαλες διαφορες. Και φυσικα δεν χρειαζεσαι καποιο "τουμπανο" cpu. Μεχρι 2 αντε 2,5 Ghz ειναι μια χαρα για αυτα που θες (ταινιες και PRO).

 

Καρτα γραφικων: 3850 της ATI χωρις δευτερη κουβεντα. Δυνατη, δροσερη, αθορυβη, υποστηριξη HD και ολα αυτα μονο με περιπου 150 ευρω.

 

Μνημη, προτεινω 2x1GB (εχουν πεσει παρα πολυ οι τιμες), δισκο καποιον μεγαλουτσικο αφου θα κατεβαζεις κιολας.

 

Απλα φροντισε, εκει που θα βαλεις το κουτι, να αεριζεται καλα αν προκειται να μενει πολλες ωρες ανοικτο. Ενα ανεμιστηρα πισω σιγουρα για να βγαινει ο θερμος αερας. Τωρα για μπροστα (για να ρουφαει κρυο αερα) ειναι στην επιλογη σου. Τον βαζεις και εχεις καλυτερες θερμοκρασιες αλλα παραπανω θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μιας και τα επαιξε το laptop μου λεω να ξαναγυρισω στην παλια καλα μοναδα αλλα ειπα να συνθεσω μια δικια μου αυτη τη φορα επειδη ομως δεν εχω ξανασυνθεσει για ριχτε μια ματια να μου πειτε γνωμες κ τυχον διορθωσεις...

 

ΚΟΥΤΙΑ - CASES ARCTIC COOLING SILENTIUM T1 ECO80 550W 99.00 €

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ MSI K9AGM3-FD 54.89 €

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL 160GB WD1600AAJS SATA2 47.01 €

DVD RECORDER NEC AD-7173S LABELFLASH SATA BULK WHITE 27.00 €

ΜΝΗΜΗ RAM TWINMOS 001-800-TWI DDR2 CL5 1GB PC6400 (800MHZ) 21.96 €

ΟΘΟΝΗ LG 19'' L194WT-SF WIDE SILVER 186.50 €

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ LOGITECH 967653 ULTRA FLAT KEYBOARD 17.85 €

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ SAPPHIRE RADEON HD2600PRO 512MB PCI-E RETAIL 76.90 €

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD ATHLON 64 X2 4000+ 2.00GZ AM2 BOX 61.00 €

 

παιχνιδια δεν πολυπαιζω αλλα ταινιες αρκετες,οπως και αρκετο ιντερνετ καναδυο βαριες εφαρμογες,για windows xp το προοριζω.για πειτε καμια γνωμη εσεις οι ειδικοι!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% μάλλον εδώ θα παίξω... απο e-shop.gr

 

ΚΟΥΤΙΑ - CASES(PER.808637) NZXT LEXA MIDI TOWER GREENLINE EDITION 101.99 €

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU(PER.558252) INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX 255.01 €

ΜΝΗΜΗ RAM(PER.554891) OCZ DDR2 2GB (2X1GB) PC2-6400 GOLD GX XTC REV 2 68.00 €

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ(PER.522595) ASUS P5N-T DELUXE 230.75 €

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ(PER.519608) XFX GEFORCE 8800GT 512MB PVT88PYDD XXX PCI-E RETAIL 269.90 €

FLOPPY DISK DRIVE(PER.65105) MITSUMI FDD 3.5' + 7IN1 CARD READER BLACK 21.50 €

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ(PER.303787) WESTERN DIGITAL WD2500YS 250GB SATA2 65.50 €

DVD(PER.333144) SONY DVD 16X DDU1615S-B2 BLACK BULK 18.20 €

DVD RECORDER(PER.331688) NEC OPTIARC AD-7200S BULK BLACK 29.00 €

ΟΘΟΝΗ(PER.168193) SAMSUNG SYNCMASTER 2032BW 264.00 €

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ(PCF.00574) MICROSOFT WINDOWS VISTA HOME PREMIUM EDITION ENG FULL DVD 32BIT DSP 93.70 €

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ(PER.700420) THERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W ATI CROSSFIRE CERTIFIED 101.60 €

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ(PER.806337) ZALMAN ZM-F3GL 120MM GREEN LED FAN 11.90 € (x3) 35.97

PER.805202AKASA AK-FC-03 MULTIMODE 4 FAN CONTROLLER, TEMP SENSOR, LCD 43.99 €

 

Αξία προϊόντων: 1,610.74 €

 

Ο τετραπλος πυρήνας αξίζει???

INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

 

Επίσης οι RAM, DDR3 αντι για DDR2 πόσο πιο γρύγορες είναι??

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τα έχεις βαλει, θα σου πρότεινα μεγαλυτερο σκληρο δισκο..

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω ήδη εξωτερικό 500αρι... ε και μελλοντικά προσθέτουμε...:happy:

Απλά ακόμα δεν έχω καταλήξει αν αξίζει ο 4πύρηνος επεξεργαστής (που είναι στα ίδια λεφτά)

και οι μνήμες ram DDR3 περίπου 150-200 ευρώ πάνω... (+150 ευρώ για τις μνήμες και +30-50 ευρώ στη συμβατή αντίστοιχη μητρική)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω ήδη εξωτερικό 500αρι... ε και μελλοντικά προσθέτουμε...:happy:

Απλά ακόμα δεν έχω καταλήξει αν αξίζει ο 4πύρηνος επεξεργαστής (που είναι στα ίδια λεφτά)

και οι μνήμες ram DDR3 περίπου 150-200 ευρώ πάνω... (+150 ευρώ για τις μνήμες και +30-50 ευρώ στη συμβατή αντίστοιχη μητρική)

 

Eξαρτάται από τη χρήση που θες να κάνεις στο pc.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από τη χρήση που θες να κάνεις στο pc.

Τα πάντα (σχεδόν)...

Πολύ internet, πολυ downloading π.χ limewire, btorrent (24ωρο non-stop), και για αυτο θέλω να ψαχτώ και για δυνατές και αθόρυβες ψυχτρες σε μητρική, επεξεργαστή και κάρτα γραφικών αλλα ακόμα δεν εχω κατασταλλάξει.

πολλα αρχεία και προγράμματα ανοιχτα συγχρόνως πχ word, excel, pdf, κλπ

διάφορα προγράμματα dreamweaver fireworks κλπ

τα κλασικά ταινίες mp3 κλπ (πιθανόν να το συνδέω και με TV για καμμια ταινία με τα φιλαράκια)

πολύ gaming

και λίγο website design.

δηλαδή παίζουν στιγμές που μπορεί να είναι συγχρόνως ανοιχτά τουλάχιστον 5-10 αρχεια σε word-excel-pdf και 4-5 σελίδες ston internet explorer και winamp και στο backround 2-3 "κατεβαστήρια".

και το πιο συμαντικό θέλω για τα επόμενα 2-3 χρόνια να είναι τζι-τζι να μην τα φτύνει εύκολα και να μην πολυασχοληθω με αναβαθμίσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσα λ7 διαθέτεις,θα ασχοληθείς με ο/c;

Πάντως,θα ήταν καλύτερο να περιμένεις τις καινούργιες CPU της Intel και GPU της nVidia που θα βγουν σύντομα μιας και θες να κρατήσει 2-3 χρόνια ;)

 

ps. Στη σύνθεση που έχεις κάνει,θα άλλαζα σχεδόν τα μισά από αυτά

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

ps. Στη σύνθεση που έχεις κάνει,θα άλλαζα σχεδόν τα μισά από αυτά

 

να μας ελεγες και με τι θα τ' αλλαζες και γιατι , τι καλα που θα 'ταν..

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσα λ7 διαθέτεις,θα ασχοληθείς με ο/c;

Πάντως,θα ήταν καλύτερο να περιμένεις τις καινούργιες CPU της Intel και GPU της nVidia που θα βγουν σύντομα μιας και θες να κρατήσει 2-3 χρόνια ;)

 

ps. Στη σύνθεση που έχεις κάνει,θα άλλαζα σχεδόν τα μισά από αυτά

φραγκα περίπου στα επίπεδα που είμαι τώρα... δηλαδή κάπου 1500-1800 αντε βία 2000 αν όντως παίζει κάτι πολύ καλό που αξίζει να τα χώσω.

νέοι CPU?? τετραπύρηνοι να υποθέσω?

ο INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX πόσο πίο γρύγορος ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ είναι απο τον INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX ???

γιατί σε όλα τα χαρακτηριστικά ο δυπύρινος είναι καλυτερος σε GHz ΛΜ κλπ.

ακόμα δέν έχω ακούσει καποια πρόταση για τις RAM, DDR2 ή DDR3??? μιλάμε να είναι ουσιαστικά πιο γρύγορες και καλύτερες οι DDR3 γιατι 200+ ευρώ διαφορά δέν αξίζει για μια αμελετητέα λεπτομέρεια.

γιά πρότεινε τίποτα αλλαγές στα μισά όπως είπες...

και άν έχει κανένας υπόψη του τίποτα καλές -αποδοτικές και αθόρυβες - ψύκτρες για επεξεργαστή, καρ.γραφικών κλπ ας προτείνει.

thank you!

Link to comment
Share on other sites

να μας ελεγες και με τι θα τ' αλλαζες και γιατι , τι καλα που θα 'ταν..

 

Δεν ανέφερε πόσα λ7 διαθέτει και αν θα κάνει o/c,οπότε τα parts αλλάζουν σε κάθε περίπτωση.Γι αυτό δεν ανέφερα τι θα άλλαζα...

 

φραγκα περίπου στα επίπεδα που είμαι τώρα... δηλαδή κάπου 1500-1800 αντε βία 2000 αν όντως παίζει κάτι πολύ καλό που αξίζει να τα χώσω.

νέοι CPU?? τετραπύρηνοι να υποθέσω?

ο INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX πόσο πίο γρύγορος ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ είναι απο τον INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX ???

γιατί σε όλα τα χαρακτηριστικά ο δυπύρινος είναι καλυτερος σε GHz ΛΜ κλπ.

ακόμα δέν έχω ακούσει καποια πρόταση για τις RAM, DDR2 ή DDR3??? μιλάμε να είναι ουσιαστικά πιο γρύγορες και καλύτερες οι DDR3 γιατι 200+ ευρώ διαφορά δέν αξίζει για μια αμελετητέα λεπτομέρεια.

γιά πρότεινε τίποτα αλλαγές στα μισά όπως είπες...

και άν έχει κανένας υπόψη του τίποτα καλές -αποδοτικές και αθόρυβες - ψύκτρες για επεξεργαστή, καρ.γραφικών κλπ ας προτείνει.

thank you!

 

Αναφέρω τις αλλάγές που θα έκανα:

 

CASE: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=923133

CPU: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558252 (αυτή τη στιγμή οι νέοι Quad Core δεν έχουν κυκλοφορήσει οπότε "αναγκαστικά" πας στον 8500)

GPU: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1033131 (εδώ πρόσεξε γιατί το πλαίσιο έχει 3 εκδόσεις XFX 8800GT διαφορετικά χρονισμένες ενώ το eshop μία και δεν αναφέρει τα χαρακτηριστικά της)

PSU: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700170

RAM: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=964506 ή μπορείς να πάρεις αυτές.Είναι φτηνότερες,αν και 800άρες,ανεβαίνουν καλά με o/c αλλά MONO ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ Ν ΣΤΟ ΒARCODE! δλδ πρέπει να πας να το κοιτάξεις ο ίδιος στο μαγαζί http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1026399

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ CPU: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=974919 Η καλύτερη ψύκτρα αέρα που κυκλοφορεί,βάζεις και έναν ανεμιστήρα πάνω της και είσαι έτοιμος.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ CASE: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=941646

 

Aν και δε μου απάντησες αν σκοπεύεις να κάνεις o/c.

 

EDIT. Οι DDR3 όντως είναι ταχύτερες από τις DDR2 αλλά αυτή τη στιγμή το υψηλό κόστος τους δε δικαιολογεί την παραπάνω ταχύτητα που προσφέρουν.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα! Ευχαριστώ για την απάντηση σου! τα κοιτάζω τώρα όλα... στα περισσότερα βλέπω συμφωνούμε (CPU, GPU κλπ)

για κουτί και PCU δέν διαφωνώ αν και προτιμώ να κρατήσω τις δικές μου επιλογές :p (εκτός κι αν δεν χωράνε όλα αυτα στο κουτί που διάλεξα)

πάντως για PCU συμφωνούμε στα 750w.. :) διαβάζωντας τα χαρακτηριστικά τους δέν βλεπω τεράστειες διαφορές μεταξύ τους.

Για ψύκτρα συμφωνώ απόλυτα, αν και σκέφτομαι μήπως πάρω αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=1011154

τέλος για ram εξήγησε μου κάτι... οι 4 αριθμοί τι σκατα δείχνουν Π.χ. μία με 4-4-4-15 είναι πίο γρύγορη απο μία με 7-6-6-24 ή το ανάποδο?

 

με o/c δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δέν ξέρω αν θα τα καταφέρω!

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα! Ευχαριστώ για την απάντηση σου! τα κοιτάζω τώρα όλα... στα περισσότερα βλέπω συμφωνούμε (CPU, GPU κλπ)

για κουτί και PCU δέν διαφωνώ αν και προτιμώ να κρατήσω τις δικές μου επιλογές :p (εκτός κι αν δεν χωράνε όλα αυτα στο κουτί που διάλεξα)

πάντως για PCU συμφωνούμε στα 750w.. :) διαβάζωντας τα χαρακτηριστικά τους δέν βλεπω τεράστειες διαφορές μεταξύ τους.

Για ψύκτρα συμφωνώ απόλυτα, αν και σκέφτομαι μήπως πάρω αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=1011154

τέλος για ram εξήγησε μου κάτι... οι 4 αριθμοί τι σκατα δείχνουν Π.χ. μία με 4-4-4-15 είναι πίο γρύγορη απο μία με 7-6-6-24 ή το ανάποδο?

 

με o/c δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δέν ξέρω αν θα τα καταφέρω!

 

Το Corsair παίζει σε άλλη κατηγορία σε σχέση με το Thermaltake.Bασικά 750W τροφοδοτικό είναι πολλά για το PC που φτιάχνεις και κακώς δε το διόρθωσα.Και με 650άρι θα τη κάνεις τη δουλειά σου απροβλημάτιστα.http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700171 είναι και 10ε φτηνότερο.ΠΡΟΣΟΧΗ,ούτε αυτό αλλά ούτε και το 750άρι είναι moddular τροφοδοτικά.Άμα θες moddular,πάρε αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700194 Να ξέρεις ότι Corsair + Seasonic φτιάχνουν πολύ καλά τροφοδοτικά και θεωρούνται κορυφαία στο είδος τους (νομίζω πως Corsair = Seasonic μαζί πρέπει να φτιάχνονται αν δε κάνω λάθος).Η ψύκτρα για τη CPU που σου πρότεινα είναι εγγύηση,είναι δοκιμασμένη απο πολλούς και αντέχει καλά και σε o/c.Ένα ψάξιμο στο google θα σε πείσει ;) .Τα νούμερα στη RAM είναι to latency και όσο πιο μικρά είναι,τόσο γρηγορότερη είναι η συγκεκριμένη μνήμη.

Όσο για το κουτί,έιναι ακριβούτσικο,αλλά έχει κορυφαία ποιότητα κατασκευής,τεράστιους χώρους,ελαφρύ λόγω αλουμινίου από το οποίο είναι κατασκυασμένο.Αν θέλεις κάτι πιο φτηνό,πάρε αυτό το http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=953903.Eίναι πιο παλιό,αλλά επίσης κορυφαιό,από αλουμίνιο,τεράστιο.Καλό θα ήταν να πας να τα δεις από κοντά και να δεις πιο σου αρέσει πιο πολύ.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να κάνω ένα καινούργιο PC μέχρι 700Ε (χωρίς οθόνη)

τι εξαρτήματα να βάλω κλπ……..

θα ήθελα απαντήσεις μόνο από όσους ξέρουν πολύ καλά……..

Link to comment
Share on other sites

daospi σχετικά με τροφοδοτικό καλύτερα να έχω παραπανω W γιατι μελλοντικά μπορέι να αρχίσω να χώνω διάφορα καλούδια μέσα.

Άν μου εξηγόυσες και τη διαφορά με τα moddular τροφοδοτικά θα αποφάσιζα καλύτερα.

 

 

Για την ψύκτρα με έπεισες (η άλλη φαίνεται και λίγο τεράστεια) αν δεν της βάλω fanακι θα είναι αποδοτική (με βάση οτι το κουτι έχει 4 τεράστεια) ή οποσδήποτε θέλει κι ένα ενσωματωμένο στο σύστημα??

 

Thanx πάντως για την βοήθεια γιατι έτσι έβγαλα μια άκρη...

 

Τώρα προσπαθώ να κάνω μία εκκαθάριση γιατι τα πιό πολλα κομμάτια είναι απο e-shop.gr αλλα και μερικά απο Πλαίσιο και δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η σύνθεση (μα τι μαλακες στα καταστήματα να μην τα έχουν όλα ή έστω τα πιό βασικά).

Μάλλον τη σύνθεση θα τη κάνω τελικά e-shop ή και σε κανέναν ψαγμένο μαγαζάκι στην Στουρνάρη.

 

Και κάτι ακόμα...

Αυτή η μητρική: PER.522579 : ASUS P5E3 DELUXE

Είναι συμβατή με αυτό το controller: PER.805202AKASA AK-FC-03 MULTIMODE 4 FAN CONTROLLER, TEMP SENSOR, LCD

και με τα 4 ανεμιστηράκια του κουτιού?? (ενοείται πως θα αλλάξω και τα 4 φαν καθώς τα pre-installed δέν πέρνουν αυξομέιωσεις σε ταχύτητα κλπ)

Thanx!!

Link to comment
Share on other sites

daospi σχετικά με τροφοδοτικό καλύτερα να έχω παραπανω W γιατι μελλοντικά μπορέι να αρχίσω να χώνω διάφορα καλούδια μέσα.

Άν μου εξηγόυσες και τη διαφορά με τα moddular τροφοδοτικά θα αποφάσιζα καλύτερα.

 

 

Για την ψύκτρα με έπεισες (η άλλη φαίνεται και λίγο τεράστεια) αν δεν της βάλω fanακι θα είναι αποδοτική (με βάση οτι το κουτι έχει 4 τεράστεια) ή οποσδήποτε θέλει κι ένα ενσωματωμένο στο σύστημα??

 

Thanx πάντως για την βοήθεια γιατι έτσι έβγαλα μια άκρη...

 

Τώρα προσπαθώ να κάνω μία εκκαθάριση γιατι τα πιό πολλα κομμάτια είναι απο e-shop.gr αλλα και μερικά απο Πλαίσιο και δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η σύνθεση (μα τι μαλακες στα καταστήματα να μην τα έχουν όλα ή έστω τα πιό βασικά).

Μάλλον τη σύνθεση θα τη κάνω τελικά e-shop ή και σε κανέναν ψαγμένο μαγαζάκι στην Στουρνάρη.

 

Και κάτι ακόμα...

Αυτή η μητρική: PER.522579 : ASUS P5E3 DELUXE

Είναι συμβατή με αυτό το controller: PER.805202AKASA AK-FC-03 MULTIMODE 4 FAN CONTROLLER, TEMP SENSOR, LCD

και με τα 4 ανεμιστηράκια του κουτιού?? (ενοείται πως θα αλλάξω και τα 4 φαν καθώς τα pre-installed δέν πέρνουν αυξομέιωσεις σε ταχύτητα κλπ)

Thanx!!

 

Στα modular τροφοδοτικά,μπορείς να αφαιρείς/προσθέτεις τα καλώδια που σου έιναι άχρηστα/απαραίτητα.Κάτι σαν τα lego :p

 

Και αυτή η ψύκτρα τέρας είναι,μη σου φαίνεται μικρή.Δε θα έχεις πρόβλημα χωρίς fan αλλά εγώ στη θέση σου θα έβαζα πάντως γιατί δε τα πάω καλά με τη παθητική ψύξη.

 

Η μητρική που γράφεις παίρνει ddr3 μνήμες,απλά στο αναφέρω.

 

Το fan controller,λογικά,συνδέεται με το τροφοδοτικό και όχι με τη μητρική,οπότε δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας.Τα ανεμιστηράκια τα συνδέεις πάνω στον fan controller.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να αγορασω εναν καινουργιο Η/Υ . Τωρα εχω εναν AMD XP1800+ με 2gb ram και δεν συναντω ιδιαιτερο προβλημα αλλα θελω εναν καλυτερο σε ταχυτητα(πχ ποιος επεξεργαστης συμφερει για αγορα αυτην την περιοδο ποσοι ραμ να βαλω κτλ. οχι τοσο για παχνιδια αλλα γι καλη εικονα γιατι τον εχω και σε προτζεκταρα σε καλη οθονη κτλ..

Ισως και μια μητρικη που να εχει καλο 5,1 με εξοδο για αοτικη ινα(αλλα να δουλευει η εξοδος γιατι στις περισσοτερες δεν δουλευει.)

ευχαριστω..

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Είμαι για αγορά νέου υπολογιστή της τάξης 1000 Ευρώ.Σκέφτομαι μεταξύ των 2 προσφορών της Multirama του Μonster 2 και του Enthusiastic.Οι συνθέσεις τους είναι οι εξής:Μοnster 2->Intel Core 2Quad Q6600 στα 2.4 Ghz,fsb sta 1066 Mhz,μνήμη 2046ΜΒ DDR2 ,Οθόνη Viewsonic VA2016W 20'' Κάρτα γραφικών Νvidia 8600GT 512MB,ασύρματη κάρτα Wifi 3 χρόνια εγγύηση σύνολο 999 Ευρώ.Ο Enthusiastic 1333 έχει Core2 Duo E6850 στα 3 Ghz με fsb 1333 Mhz, 2048Mb DDR2 μνήμη,με οθόνη 19'' Samsung SM 940 NW ,κάρτα γραφικών Nvidia Geforce 8800 Gt 512 Mb.3 χρόνια εγγύηση και τα 2 συστήματα και σκληρός 500GB και οι δύο και στα 999 Ευρώ και οι δύο.Ποιός κατά τη γνώμη σας είναι ο καλύτερος??Αν κάποιος πήρε κάποιο από τα δύο θα είναι πολύτιμη η ενημέρωση από την εμπειρία του με τα μηχανήματα αυτά.Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα διαλεγα τον Enthusiastic λογω της καρτας γραφικων.

Ο επεξεργαστης του θα αποδιδει καλυτερα τωρα, αλλα για το μελλον θα προτιμουσα τον quad.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου γειά σας. θέλω τη βοήθειά σας για μια ...μεταμόσχευση οργάνων στο PC. Έχω εδώ και τέσσερα ένα P4, 2,4, RAM 768.

Θέλω να σας ρωτήσω, αν μπορώ να του αλλάξω:

1. Μητρική

2. Επεξεργαστή (να βάλω διπλοπήρυνο).

3. RAM 1 ή 2 g

Και τώρα τα ερωτήματα:

1. Θα μπορώ να συνδέσω τον υφιστάμενο δίσκο στη νέα μητρική, που έχει και το λειτουργικό;

2. Η νέα μητρική θα συνεργάζετια με τον παλαιό σκληρό και θα βρεί το λειτουργικό (XP HOME);

Στην περίπτωση που χρεαστεί Format ο δίσκος, το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω το cd των XP HOME, είτε γιατί δεν έδινε η ALTEC είτε γιατί το έχασα. Έχω όμως κανονικά τους κωδικούς. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το CD XP από άλλο Η/Υ και στη δήλωση να περάσω τους δικούς μου κωδικούς.

Υ.Γ. πολλοί θα αναρωτηθείτε γιατί δεν παίρνω καινούργιο ΗΥ. Η απάντηση επίναι ότι με τις αλλαγές αυτές κόστους περί τα 300 ευρώ, θα αποκτήσω ένα ΗΥ πολύ ταχύτερο από τον υφιστάμενο και αυτή την περίοδο είμαι στριμωγμένος.

Ευχαριστώ και περιμένω τις λύσεις και τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα δες τι socket εχει ο επεξεργαστης.

 

Για να του αλλαξεις επεξεργαστη και να βαλεις διπλοπήρυνο, πρεπει να αλλαξεις μητρικη, και αν αλλαξεις μητρικη πρεπει να αλλαξεις και τη RAM.

Λογικα θα πρεπει να αλλαξεις και καρτα γραφικων αν εχεις AGP..

Καλυτερα να το ψαξεις αν οντως αξιζει.

 

Η αλλη λυση ειναι να ψαξεις μηπως βρεις επεξεργαστη καλυτερο απο αυτον που εχεις αλλα με το ιδιο socket (πχ στα 3Ghz). Το κακο ειναι οτι τα μαγαζια τους εχουν ακομα στην ιδια τιμη με τους διπλοπήρυνους, γι αυτο κοιτα σε μεταχειρισμένο

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η τελική σύνθεση που παραγγέλθηκε στο E-Shop.gr

Το περιμένω απο μέρα σε μέρα να σας πω και εντυπώσεις απο το δεσιμο.

θέλω να ευχαριστήσω το φίλο daospi για τις απαντήσεις του και τη βοήθειά του.

 

ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.808637) NZXT LEXA MIDI TOWER GREENLINE EDITION

101.99 €

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU PER.558252 : INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX

253.00 €

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ (PER.650279) THERMALRIGHT ULTRA 120 EXTREME COOLER

41.75 €

ΜΝΗΜΗ RAM

(PER.552002) SUPERTALENT W1600UX2GP PROJECTX 2GB (2X1GB) DUAL CHANNEL DDR3 PC12800 1600MHZ

349.00 €

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.522578) ASUS P5E3

201.00 €

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.519606) XFX GEFORCE 8800GT 512MB PVT88PYDF PCI-E RETAIL

255.01 €

FLOPPY DISK DRIVE (PER.65105) MITSUMI FDD 3.5' + 7IN1 CARD READER BLACK

21.50 €

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303884) WESTERN DIGITAL 320GB WD3200AAJS 7200RPM SATA2

66.90 €

DVD RECORDER (PER.331688) NEC OPTIARC AD-7200S BULK BLACK

29.00 €

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

(PER.806617) COOLERMASTER RS-620 REALPOWER M620 620W

102.90 €

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ (PER.806337) ZALMAN ZM-F3GL 120MM GREEN LED FAN

11.90 €

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ (PER.806331) ZALMAN ZM-F1GL 80MM GREEN LED FAN

8.90 €

ΘΗΚΕΣ MULTIBAY PER.650530 : THERMALTAKE A2349 HARDCANO 12 SE

35.00 €

 

LIGHTS - CATHODE PER.805652 : AKASA AK-178-GN COLD CATHODE LIGHT GREEN

7.50 €

 

-----------

ΟΘΟΝΗ ΑΠΟ ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ

HP W2207H 339.00 €

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η τελική σύνθεση που παραγγέλθηκε στο E-Shop.gr

Το περιμένω απο μέρα σε μέρα να σας πω και εντυπώσεις απο το δεσιμο.

θέλω να ευχαριστήσω το φίλο daospi για τις απαντήσεις του και τη βοήθειά του.

 

ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.808637) NZXT LEXA MIDI TOWER GREENLINE EDITION

101.99 €

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU PER.558252 : INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX

253.00 €

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ (PER.650279) THERMALRIGHT ULTRA 120 EXTREME COOLER

41.75 €

ΜΝΗΜΗ RAM

(PER.552002) SUPERTALENT W1600UX2GP PROJECTX 2GB (2X1GB) DUAL CHANNEL DDR3 PC12800 1600MHZ

349.00 €

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.522578) ASUS P5E3

201.00 €

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.519606) XFX GEFORCE 8800GT 512MB PVT88PYDF PCI-E RETAIL

255.01 €

FLOPPY DISK DRIVE (PER.65105) MITSUMI FDD 3.5' + 7IN1 CARD READER BLACK

21.50 €

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303884) WESTERN DIGITAL 320GB WD3200AAJS 7200RPM SATA2

66.90 €

DVD RECORDER (PER.331688) NEC OPTIARC AD-7200S BULK BLACK

29.00 €

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

(PER.806617) COOLERMASTER RS-620 REALPOWER M620 620W

102.90 €

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ (PER.806337) ZALMAN ZM-F3GL 120MM GREEN LED FAN

11.90 €

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ (PER.806331) ZALMAN ZM-F1GL 80MM GREEN LED FAN

8.90 €

ΘΗΚΕΣ MULTIBAY PER.650530 : THERMALTAKE A2349 HARDCANO 12 SE

35.00 €

 

LIGHTS - CATHODE PER.805652 : AKASA AK-178-GN COLD CATHODE LIGHT GREEN

7.50 €

 

-----------

ΟΘΟΝΗ ΑΠΟ ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ

HP W2207H 339.00 €

 

αν και λίγο καθυστερημένα -μιας και το περιμένεις- δέχεσαι κάποιες ενστάσεις?

1.Στην θέση σου θα έπαιρνα τον 8400 και όχι τον 8500. τα 16μhz δεν αξίζουν σε καμία περίπτωση τα παραπάνω λ7.Άσε που μπορείς με ελάχιστο oc να τον φτάσεις τον 8500.Τα επιπλέον χρήματα θα πήγαιναν στον seagate 500 με 32 mb buffer.(επιδώσεις λίγο κατώτερες απο raptor).Για τα παιχνίδια θα παίξει ρόλο η κάρτα γραφικών όχι τα ελάχιστα mhz παραπάνω

2.δίνεις 255 για την συγκεκριμένη κάρτα γραφικών ενώ θα μπορούσες να πάρεις αυτηtwintech8800gt η αυτή albatron8800gt αφού στην ουσία είναι ίδιες κάρτες με την δική σου απλά αλλάζει το αυτοκόλλητο απ έξω.Η αφού δίνεις που δίνεις πάρε μια 8800gts με 20 ε παραπάνωgigabuta8800gts

θα πηγαίνει πολύ καλύτερα στην 22 οθόνη σου.

3.Το mobo σου είναι "τεράστιο" :up::dance::yahoo::bow: αλλά με την επιλογή μιας nv κάρτας χάνεις την επιλογή για μελοντικό crossfire.Είχες σκεφτεί κάτι σε 3870??

4.το τροφοδοτικό...γιατί δεν άκουσες τον φίλο daospi που σου λεγε για τα seasonic/crosair?????

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...