Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σημερα πηρα μια 7600gt , την τοποθετω τη συνδεω με την οθονη και στην αρχη η οθονη δεν αναβε.Μετα τελικα αναψε αλλα μου βγαζει το εξης μηνυμα "NTLDR IS MISSING PRESS CONTROL ALT DEL TO RESTART" και δεν αποκρινεται.Ξερει μηπως κανεις τι φταιει?

 

EDIT: Εξέλιξη: Τελικά αποσύνδεσα το 2 δισκο που έχω και το PC ξεκινησε, αλλά τώρα με την 7600 δεν ανοίγει η οθόνη πάλι....

Έχω απελπιστεί...

Καμιά ιδέα??

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις συνδέσει την επιπλέον τροφοδοσία; (αν υπάρχει)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτο το μυνηματακι "NTLDR IS MISSING" που σου βγαζει ειναι πιθανοτατα ενα προβλημα των windows το εψαξα κιολας λιγο και το επιβεβαιωσα αν θες κανε μια επανεγκατασταση των windows απο πάνω. "προσοχη δεν εννοω format" λογικα θα στο αντικαταστησει. Δοκιμασε το.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενα προβλημα με την vga μου.μερικες φορες κυριος σε stand by mode μου μαυριζει η οθονη η γινεται ασπρη και η μονη διαφηγη ειναι το reset.καποια στιγμη μου εβγαλε ενα παραθυρο οπου μου ελεγε οτι κατι δεν παει καλα με το vpu recover.τi kανω?η καρτα μου ειναι eax1600pro της ati
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτο το μυνηματακι "NTLDR IS MISSING" που σου βγαζει ειναι πιθανοτατα ενα προβλημα των windows το εψαξα κιολας λιγο και το επιβεβαιωσα αν θες κανε μια επανεγκατασταση των windows απο πάνω. "προσοχη δεν εννοω format" λογικα θα στο αντικαταστησει. Δοκιμασε το.

 

Ναι μάλλον έχεις δίκιο.Εχω εναν 250gb δισκο στον οποίο έχω τα windows και έναν παλιό 80gb. Μόλις αποσύνδεσα τον παλιό ανοιξε κανονικά.

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένο πρόβλημα, κανονικά διορθώνεται με repair εκκινώντας από το cd εγκατάστασης των windows.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=6522

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=87148

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε να μου προτεινεται καμια καλη καρτα γραφικων? τωρα εχω μια παλια nvidia geforce4 mx 440 64! πειτε μου ενα ονομα και τιμη να παο να την παρω...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις και το αν θα παίζεις παιχνίδια, δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αναμεσα σε SAPPHIRE ATI X1600PRO 256MB AGP TV-OUT DVI

και σε albatron 7600 GS 256 MB. Περιπου στα ιδια λεφτα ειναι και νομιζω οτι ισως η ATI να ειναι καλυτερη να υην παρω?

Αξιζει να παω σε ιδια ATI αλλα με512 ανεβενοντας σε τιμη και συγκρινοντας την με την αντιστηχη κατηγορια τιμης 7600GT 8248 256MB AGP.

Αξιζουν τα 512 τα παρπανω λεφτα σε σχεση με τα 256?

^^^HAVE NO FEAR Greg IS HERE^^^
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις και το αν θα παίζεις παιχνίδια, δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

 

βασικα δεν ξερω απο τιμες... αν δωσω 100 ε θα παρω κατι αξιολογο? οπωσδηποτε θα ειναι καλυτερη απο αυτην που εχω τωρα, και ναι παιζω και παιχνιδια. με 100-150ε τι παιρνω? καμια χαζομαρα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πριν λιγο αγόρασα την κάρτα γραφικών ATI X1650PRO. Το θέμα είναι ότι μόλις την συνδέω, η οθόνη κλείνει στο πορτοκαλί και δεν δείχνει τίποτα. Την τροφοδοσία την έχω συνδέσει σωστά και έχω καλό τροφοδοτικό. Τι μπορεί να φταίει; Αν μπορείτε απαντήστε όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ευχαριστώ.
<-@Storman@->:superman:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πριν λιγο αγόρασα την κάρτα γραφικών ATI X1650PRO. Το θέμα είναι ότι μόλις την συνδέω, η οθόνη κλείνει στο πορτοκαλί και δεν δείχνει τίποτα. Την τροφοδοσία την έχω συνδέσει σωστά και έχω καλό τροφοδοτικό. Τι μπορεί να φταίει; Αν μπορείτε απαντήστε όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ευχαριστώ.

 

Το ίδιο προβλημα είχα και εγώ με την 7600gt αλλά μετά πολλές προσπάθειες δούλεψε και δεν ξέρω τι έφταιγε.

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις uninstall τους παλιούς πρίν βάλεις τους καινούργιους;
Εκτώς από αυτό, διάβασε και τι γράφει η ati

http://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894

 

btw: δες και για drivers για το chipset tou maiboard.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πριν λιγο αγόρασα την κάρτα γραφικών ATI X1650PRO. Το θέμα είναι ότι μόλις την συνδέω, η οθόνη κλείνει στο πορτοκαλί και δεν δείχνει τίποτα. Την τροφοδοσία την έχω συνδέσει σωστά και έχω καλό τροφοδοτικό. Τι μπορεί να φταίει; Αν μπορείτε απαντήστε όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ευχαριστώ.

μηπως δεν εχει κουμπωσει καλα?Δοκιμασε να την βγαλεις και να την ξαναβαλεις και εμενα παλιοτερα δεν ειχε ''πατησει'' καλα και δεν αναβε η οθονη

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα στην SAPPHIRE ATI X1600PRO 256MB AGP TV-OUT DVI

και ειμαι ευχαριστημενος μεχρι στιγμης 9ειδικα σε σχεση με την 5700LE που ειχα). Την συγκρινα μαλιστα και με την 7600gs και ειναι στα ιδια αρχικα. Με ποιο προγραμα μπορω να μρτρισω και να δω τις επιδωσεις τους ωστε να τις συγκρινω?

^^^HAVE NO FEAR Greg IS HERE^^^
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα στην SAPPHIRE ATI X1600PRO 256MB AGP TV-OUT DVI

και ειμαι ευχαριστημενος μεχρι στιγμης 9ειδικα σε σχεση με την 5700LE που ειχα). Την συγκρινα μαλιστα και με την 7600gs και ειναι στα ιδια αρχικα. Με ποιο προγραμα μπορω να μρτρισω και να δω τις επιδωσεις τους ωστε να τις συγκρινω?

3DMark06

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά έφταιγε ότι δεν υποστήριζε η mobo καινούργιες ΑΤΙ κάρτες γραφικών!

Μόνο σε NVIDIA μπορώ να παίζω τώρα!

Καμιά πρόταση;

<-@Storman@->:superman:
Link to comment
Share on other sites

ποσο κοστιζει η πιο φτηνη καρτα γραφικων;

ωστε να μην μου τρωει απο την μνημη η onboard

δε παιζω games κ θελω μια φτηνη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...