Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν υπαρχει προβλημα οτι οι νεες καρτες γραφικων ειναι ddr5 ε?αυτoς ειναι ο τυπος ε?

Αυτός είναι ο τύπος της μνήμης ο οποίος έχει να κάνει με την απόδοση και όχι με το θέμα συμβατότητας με την μητρική σου.

Πότε πήρες την μητρική σου και δες από το manual τι PCI EXPRESS υποστηρίζει (1.0 ή 2.0).

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο τύπος της μνήμης ο οποίος έχει να κάνει με την απόδοση και όχι με το θέμα συμβατότητας με την μητρική σου.

Πότε πήρες την μητρική σου και δες από το manual τι PCI EXPRESS υποστηρίζει (1.0 ή 2.0).

 

pci express 2.0 υποστηριζει η μητρικη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε μην σε αγχώνει τίποτα και πάρε όποια κάρτα θες.

Και εγώ 3ετίας PC έχω και περιμένω μια Asus 6870.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τότε μην σε αγχώνει τίποτα και πάρε όποια κάρτα θες.

Και εγώ 3ετίας PC έχω και περιμένω μια Asus 6870.

 

και ξεχασα να πω οτι εχω 700w τροφοδοτικο οποτε θα μπορεσει να σηκωσει μια καρτα γραφικων τουλαχιστον 1gb και σχετικα μια καλη καρτα ε?

Link to comment
Share on other sites

και ξεχασα να πω οτι εχω 700w τροφοδοτικο οποτε θα μπορεσει να σηκωσει μια καρτα γραφικων τουλαχιστον 1gb και σχετικα μια καλη καρτα ε?

Φίλε μου αν το τροφοδοτικο είναι ποιοτικό και στα 700w όχι μία αλλά 2 τέτοιες κάρτες σηκώνεις άνετα! :)

Τελικά η Asus 6870, μια χαρά παίζει σε μένα που την πέρασα χτες.Και ήσυχη και με τρομερή ψύξη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

junglist επειδή και εγώ έχω ίδιας ηλικίας pc και η 6870 μου φαίνεται υπερβολικά δυνατή για τέτοιας ηλικίας pc, μου κίνησες το ενδιαφέρον. Γίνεται να μας πεις τα specs του pc σου; Η διαφορά στην απόδοση άξιζε για τα χρήματα που διέθεσες;
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε το σκεπτικό μου είναι να αγοράζω μια κάρτα στην μέτρια προς δυνατή κατηγορία κάθε 3 χρόνια περίπου, ώστε να βγάζει όλα τα δυνατά παιχνίδια που βγαίνουν στο μεσοδιάστημα.Κόστος που δίνω συνήθως είναι ό,τι καλύτερο βγαίνει σε ΑΤΙ στα 150-200€ (ειτε μεταχείρα είτε καινούρια).Και λέω ΑΤΙ επειδή παίζω πάντα με AMD σύστημα και προτιμώ τις κάρτες ΑΤΙ.

Το pc έχει τον Phenom x4 9950 @3.150, μητρική Asus M3A79-Τ, 4GB Ram Cellshock, και Corsair 750w.

 

Διαφορά στην απόδοση δεν μπορώ να κρίνω ακόμα, γιατί δεν έχω δοκιμάσει παιχνίδια που έπαζα πριν με την ΑΤΙ 4850 που είχα.Ίσως βάλω κάποια στιγμή το Crysis 2 που έπαιζε οριακά με την 4850 για να δω διαφορές.

Αλλά η κάρτα αγοράστηκε για νέα games όπως Skyrim και BF3, ώστε να τα βγάζει άνετα και πάντα με γνώμωνα την ησυχία, καθώς και η ψύξη για την CPU είναι με νερό και με ενδιαφέρει να μην κάνει φασαρία η κάρτα.Πραγματικά και σε Full Load στο 3DMark Vantage που την δοκίμασα χτες, δεν ξεπέρασε τους 65 βαθμούς και μάλιστα δεν ακουγόταν περισσότερο από όσο όταν ήμουν χαλαρά στο ίντερνετ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένα μικρό Update για την Asus 6870 που πήρα.

Πέρα από το ότι είναι αθόρυβη εντελώς και δεν ανεβάζει θερμοκρασίες στις νορμάλ συχνότητες πάνω από τους 65 βαθμούς, δεν καταλαβαίνει τίποτα στα διάφορα benchmarks που έτρεξα όπως 3Dmark 2011 και Vantage.

Σε κάποιο νέο game που έβαλα, το Alan Wake που έχει τρομερά όμορφα γραφικά με τοπία σε μεγάλες αποστάσεις και τρομερή λεπτομέρεια περιβάλλοντος το παίζω με τα παρακάτω:

- 2048 ανάλυση

- AA 8x

- Όλα λοιπά settings στο high

Το παιχνίδι δεν πέφτει κάτω από τα 35-40 fps.

 

Εννοείται ότι όλα τα settings στο Catalyst Panel είναι στο Application Controlled και στο Quality για τα υπόλοιπα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

για να επιλεξω μια καρτα γραφικων ποια απο τα χαρακτηριστικα πρεπει να κοιταω για να δω αν ειναι καλη και να την κρατησω για κανα 3αρι χρονια ακομα?ας πουμε για παραδειγμα απο αυτην την συγκριση τη πρεπει να κοιταω για να δω ποια ειναι καλυτερη?

http://www.gpureview.com/show_cards.php?card1=603&card2=638

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πόσα θες να δώσεις, να σου πούμε πού να κοιτάξεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για καμια μεταχειρισμενη σε καλη κατασταση μεχρι 150 ευρω

Από Ελλάδα ή από εξωτερικό (ebay πχ) θα βρεις πιστεύω άνετα και 6850 και 6870 από ΑΤΙ πλευρά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

απο ελλαδα ωστε να μπορω να την τσεκαρω πρωτα αν γινεται,ειμαι ψιλοfan της nvidia...οι ati αυτες που λες ειναι καλες?γενικα ποιο χαρακτηριστικο πρεπει να κοιταω σε μια καρτα γραφικων περα απο την μνημη και το direct X!!!
Link to comment
Share on other sites

απο ελλαδα ωστε να μπορω να την τσεκαρω πρωτα αν γινεται,ειμαι ψιλοfan της nvidia...οι ati αυτες που λες ειναι καλες?γενικα ποιο χαρακτηριστικο πρεπει να κοιταω σε μια καρτα γραφικων περα απο την μνημη και το direct X!!!

Τα κλασικά.

Πρώτα επιδόσεις (χρονισμούς πυρήνα+μνήμης), μέγεθος μνήμης (Min. 1GB)

Μετά κατανάλωση και πόσο θόρυβο κάνει ο ανεμιστήρας

 

Οι ΑΤΙ που λέω είναι στα χρήματα που θες (και πιο κάτω για μεταχειρισμένες) από τις καλύτερες λύσεις

 

Ελλάδα μεταχειρισμένα πάντως μόνο από forum ή κανένα site δημοπρασιών, αλλά πολλές προτάσεις δεν θα βρεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα κλασικά.

Πρώτα επιδόσεις (χρονισμούς πυρήνα+μνήμης), μέγεθος μνήμης (Min. 1GB)

Μετά κατανάλωση και πόσο θόρυβο κάνει ο ανεμιστήρας

 

Οι ΑΤΙ που λέω είναι στα χρήματα που θες (και πιο κάτω για μεταχειρισμένες) από τις καλύτερες λύσεις

 

Ελλάδα μεταχειρισμένα πάντως μόνο από forum ή κανένα site δημοπρασιών, αλλά πολλές προτάσεις δεν θα βρεις.

απο φορουμ ψαχνω αλλα δεν με πολυβιαζει περιμενω καμια ευκαιρια...κοιταω για gpu clock,memory clock ,shader...το bandwidth δεν παιζει ρολο?για μνημη δεν σου λεω γτ ψαχνω να ειvαι 1gb

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκες τίποτα που έψαχνες?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ζωηρεψω λιγο το pc.

Φοραει την ati radeon 2600 pro pci 512mb.

Ειναι 2πυρινος στα 2,3 με 3gb μνημη ddr3 στα 1333.

Tι πρεπει να κοιταω στα χαρακτιριστικα μιας καρτας ωστε να ειναι καλη?

Και αν εχετε καμμια προταση μεχρι κανα 50αρι ευρω....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τα 50ε δεν νομιζω οτι αξιζει να κανεις καποια αγορα για τις διαφορες που θα δεις
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μεχρι τα 50ε δεν νομιζω οτι αξιζει να κανεις καποια αγορα για τις διαφορες που θα δεις

 

Μην το λες, αν η κάρτα που έχει τώρα είναι αρκετά παλιά, μπορεί να βρει κάρτα σε αυτά τα χρήματα με αισθητή διαφορά.

Εξαρτάται από το τι ψάχνει να κάνει αυτή η κάρτα.

Είναι για καινουρια games ή πχ για hd videos ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες, αν η κάρτα που έχει τώρα είναι αρκετά παλιά, μπορεί να βρει κάρτα σε αυτά τα χρήματα με αισθητή διαφορά.

Εξαρτάται από το τι ψάχνει να κάνει αυτή η κάρτα.

Είναι για καινουρια games ή πχ για hd videos ;

 

με την 6450 που ειναι η καλυτερη που μπορει να παρει μεχρι τα 50ε τι διαφορα μπορει να δει απο την 2600?

και βασικα τι παιχνιδια να παιξει με την 6450??? :lol: :lol:

αν βρει τιποτα μεταχειρισμενο σε αυτα τα χρηματα ισως κανει κατι, αλλα γενικα νομιζω ειναι πεταμενα λεφτα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Guys προ μηνων αγόρασα μια radeon HD 6450 (μαλλον για αυτή μιλάτε και πιο πανω :D ). Δεν ειχα παράπονο μέχρι και fifa 12 και προ σήκωνε η καλη μου αλλά ήρθε η ωρα που εκανα format. Αφού πέρασα τους drivers που ειχε το CD εψαξα για τους τελευταιους άλλα άκρη δεν μπορώ να βγάλω. Αποτέλεσμα όλα τα παιχνίδια τύπου Pro, Nba 2k κτλ να πηγαίνουν σαν να έχουν λόξυγγα.

 

Δοκιμασα το amd driver downloader και δεντ ην διαβαζει καν! σαν να μην υπάρχει! Βάζω το catalyst και με οδηγει στην σελιδα της Amd για να κατεβασω το catalyst! Βοήθεια χριαστιαννοί :P

Link to comment
Share on other sites

Guys προ μηνων αγόρασα μια radeon HD 6450 (μαλλον για αυτή μιλάτε και πιο πανω :D ). Δεν ειχα παράπονο μέχρι και fifa 12 και προ σήκωνε η καλη μου αλλά ήρθε η ωρα που εκανα format. Αφού πέρασα τους drivers που ειχε το CD εψαξα για τους τελευταιους άλλα άκρη δεν μπορώ να βγάλω. Αποτέλεσμα όλα τα παιχνίδια τύπου Pro, Nba 2k κτλ να πηγαίνουν σαν να έχουν λόξυγγα.

 

Δοκιμασα το amd driver downloader και δεντ ην διαβαζει καν! σαν να μην υπάρχει! Βάζω το catalyst και με οδηγει στην σελιδα της Amd για να κατεβασω το catalyst! Βοήθεια χριαστιαννοί :P

Αν φτάσεις στην σελίδα των ΑΤΙ drivers μετά η εύρεση των drivers είναι απλή διαδικασία.

Επιλέγεις στο πρώτο μενού, ότι ψάχνεις για Desktop Graphics.

Μετά ότι έχεις κάρτα radeon HD της σειράς 6χχχ

Μετά το λειτουργικό σου, πχ Windows 7 32bit

Και τέλος σου βγάζει την τελευταία έκδοση Catalyst που είναι η 12.3 για κατέβασμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω μια καρτα γραφικων...δεν θελω την καλυτερη...αλλα ουτε και να ειναι χαλια...πιστευετε μπορω να βρω κατι καλο με περιπου.....40-70 ευρω?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...