Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

 

Διαλεγεις λειτουργικο-->integrated / motherboard-->επιλεγεις την καρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

 

Διαλεγεις λειτουργικο-->integrated / motherboard-->επιλεγεις την καρτα σου.

Δεν υπάρχει η κάρτα γραφικών μου στο "Intergrated / Motherboard" όταν επιλέγω ως λειτουργικό σύστημα "Windows 7 32bit", ενώ όταν επιλέγω "Windows Vista 32bit" ή "Windows XP Media Center Edition" υπάρχει.. Να "κατεβάσω" την έκδοση για τα Windows Vista;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι η ΑΤΙ δεν εχει βγαλει drivers για τα Win 7. Μπορεις να δοκιμασεις των Vista αλλα ισως να αντιμετωπισεις προβληματα. Το πολυ πολυ δοκιμαζεις και μετα τους βγαζεις αν δεις τιποτα περιεργο.

 

Λογικα ομως δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι η ΑΤΙ δεν εχει βγαλει drivers για τα Win 7. Μπορεις να δοκιμασεις των Vista αλλα ισως να αντιμετωπισεις προβληματα. Το πολυ πολυ δοκιμαζεις και μετα τους βγαζεις αν δεις τιποτα περιεργο.

 

Λογικα ομως δεν θα εχεις προβλημα.

Ok, θα το δοκιμάσω.. Το περίεργο, όμως, είναι ότι τα Windows 7 μου έβγαλαν σφάλμα ότι το Ati Radeon Catalyst θέλει ενημέρωση και μέσω του "Κέντρου ενεργειών" πήγα στην ιστοσελίδα της AMD.. Επίσης, η "Διαχείρηση συσκευών" λέει ότι έχουν εγκατασταθεί η τελευταίοι "οδηγοί" της κάρτας γραφικών.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον η καρτα ειναι onboard, δες μηπως εχει βγει κανα πακετο με drivers για την μητρικη σου και εχει και για την καρτα μεσα. Ψαξε στο site της εταιριας αλλα και στο site της AMD.
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον η καρτα ειναι onboard, δες μηπως εχει βγει κανα πακετο με drivers για την μητρικη σου και εχει και για την καρτα μεσα. Ψαξε στο site της εταιριας αλλα και στο site της AMD.

Η "κύρια" κάρτα γραφικών ήταν πάνω στη μητρική (και έχει αφαιρεθεί) ενώ η δεύτερη που χρησιμοποιώ τώρα είναι μόνη της.. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως μπορειτε να μου πειτε αν με καποια απο αυτες τις καρτες γραφικων θα μπορει να παιξει το πισι κανα παιχνιδακι τυπου call of duty 2 ??

με σελερον επεξεργαστη στα 2ghz και ραμ 1 γιγα...

θελει ενας φιλος μου να αναβαθμiσει το πεθαμενο του πισι και θα το φτιαξω εγω οποτε αν δεν μπορει να σηκωσει κανα παιχνιδι μην χρεωθει τσαμπα την καρτα...

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516140

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514306

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513397

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Κατι αν γνωριζει καποιος για το απο πανω ποστ?:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

για να μην προτεινει κατι καποιος, μαλλον δεν θελουν να χρεωθει τσαμπα ο φιλος σου! ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

για να μην προτεινει κατι καποιος, μαλλον δεν θελουν να χρεωθει τσαμπα ο φιλος σου! ;)

Δηλαδη ουτε ενα call of duty 2 δεν θα σηκωνει ;:X

Δεν εχω ιδεα απο agp καρτες αλλα αν ειναι να μην σηκωνει ενα τοσο απλο παιχνιδακι τοτε καλυτερα να το ξεχασει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως μπορειτε να μου πειτε αν με καποια απο αυτες τις καρτες γραφικων θα μπορει να παιξει το πισι κανα παιχνιδακι τυπου call of duty 2 ??

με σελερον επεξεργαστη στα 2ghz και ραμ 1 γιγα...

θελει ενας φιλος μου να αναβαθμiσει το πεθαμενο του πισι και θα το φτιαξω εγω οποτε αν δεν μπορει να σηκωσει κανα παιχνιδι μην χρεωθει τσαμπα την καρτα...

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516140

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514306

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513397

 

θα το παιξει... αλλα σε 640χ480 και ολα low.

 

αρα δεν συμφαιρει. καλυτερα ο φιλος σου να κανει ενα καινουριο συστημα απο την αρχη ή να παει σε κονσολα.

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να μου βαλετε σε σειρα απο την πιο χειροτερη στην πιο καλη τις ακολουθες καρτες:5750,9800,gt240 και 4870...

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οι 9600GT είναι καλές κάρτες? Συγκεκριμένα αυτή? Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη σε αυτά τα χρήματα?
Link to comment
Share on other sites

Παδιά, έχω σοβαρό ( ; ) πρόβλημα. Πήγα σήμερα το πρωί σε ένα κατάστημα Multirama και με 42 ευρώ μου πέρασαν την Ati Radeon HD 4350. Μόλις άνοιξα τον υπολογιστή έβαλα να εγκαταστήσω το Sims 2 Deluxe Edition, αλλά μόλις πατάω το "Play Now" μαυρίζει η οθόνη και φαίνεται μόνο ο κέρσορας. Πήρα τηλέφωνο στα Multirama και μου είπαν να ξαναεγκαταστήσω το Sims και σε περίπτωση που δεν ξαναπαίζει, να πάω εκεί και να μου βάλουν καινούργια. Υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί αυτό το πρόβλημα χωρίς να πάω ξανά στο κατάστημα; Τι πιστεύεται ότι φταίει; Αν βάλω Windows XP ή Vista θα φτιαχτεί το πρόβλημα (είναι τα λειτουργικά που είναι συμβατά με την κάρτα γραφικών που πήρα); :confused:

 

Υ.Γ: Το Sims 2 Deluxe Edition μαζί με κάρτα γραφικών Ati Radeon HD της σειράς 4 και Windows XP Pro παίζουν κανονικά και με τα γραφικά στο full (σε άλλον υπολογιστή).

Link to comment
Share on other sites

Παδιά, έχω σοβαρό ( ; ) πρόβλημα. Πήγα σήμερα το πρωί σε ένα κατάστημα Multirama και με 42 ευρώ μου πέρασαν την Ati Radeon HD 4350. Μόλις άνοιξα τον υπολογιστή έβαλα να εγκαταστήσω το Sims 2 Deluxe Edition, αλλά μόλις πατάω το "Play Now" μαυρίζει η οθόνη και φαίνεται μόνο ο κέρσορας. Πήρα τηλέφωνο στα Multirama και μου είπαν να ξαναεγκαταστήσω το Sims και σε περίπτωση που δεν ξαναπαίζει, να πάω εκεί και να μου βάλουν καινούργια. Υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί αυτό το πρόβλημα χωρίς να πάω ξανά στο κατάστημα; Τι πιστεύεται ότι φταίει; Αν βάλω Windows XP ή Vista θα φτιαχτεί το πρόβλημα (είναι τα λειτουργικά που είναι συμβατά με την κάρτα γραφικών που πήρα); :confused:

 

Υ.Γ: Το Sims 2 Deluxe Edition μαζί με κάρτα γραφικών Ati Radeon HD της σειράς 4 και Windows XP Pro παίζουν κανονικά και με τα γραφικά στο full (σε άλλον υπολογιστή).

δεν ψαχνεις λιγο και στο google μηπως ειναι καποιο θεμα του παιχνιδιου;

πχ στο cod4 mp αν δεν βαλεις μικροφωνο στην αντιστοιχη υποδοχη κρασαρει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγκατέστησα τους τελευταίους drivers από την ιστοσελίδα της Ati, αλλά παρ'όλα αυτά το παιχνίδι κάνει γύρω στα 5-6 λεπτά να ανοίξει κανονικά (αλλά μετά "τρέχει" σφαίρα) και όποτε κάνω "Αλλαγή χρήστη" μου γράφει "No Signal" και κλείνει η οθόνη για περίπου ένα λεπτό. Επίσης, μόλις μπω στο χρήστη που θέλω το aero είναι απενεργοποιημένο και ενεργοποιήται αυτόματα μετά από λίγο. Τι άλλο να κάνω; Ωραία, το μπορεί μπορεί να είναι ελατωμματικό, αλλά η οθόνη γιατί κλείνει; :confused:
Link to comment
Share on other sites

η καρτα ειναι προβληματικη. ;)

 

το παθαινε και ενας φιλος μου με μια 4650...

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να την αλλάξω; Αν είναι να την αλλάξω μόνο για το Sims και την "αποσύνδεση χρήστη", σκέφτομαι να την καθυστερήσω λίγο την αλλαγή, αν όμως τα προβλήματα συνεχιστούν και εκτός παιχνιδιού θα την αλλάξω χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι "οδηγοί" ή τα καλώδια; :confused:

 

Υ.Γ: Μόλις είδα το πρόβλημα στο Sims (σα να το'ξερα) πήρα τηλέφωνο και μίλησα με τον τεχνικό στο κατάστημα "Multirama" και μου είπε να πάει από'κει να την αλλάξω. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που πηρες καινουργια καρτα και ειναι προβληματικη την αλλαζεις χωρις δευτερη σκεψη μιας και σε καλυπτει η εγγυηση.Το να την καθυστερησεις δε νομιζω να βοηθησει σε τιποτα μιας και στο μελλον μπορει να εμφανισει χειροτερα προβληματα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
Παιδιά έχω την Ati HD4890 toxic, ένωσα με τον αντάπτορα που είχε στην συσκευασία της το hdmi καλώδιο μου με την τηλεόραση μου αλλα δεν μου μεταφέρει τον ήχο μέσο του hdmi. Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση για τον ήχο απότι είδα στο catalyst. Κάνω κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την Ati HD4890 toxic, ένωσα με τον αντάπτορα που είχε στην συσκευασία της το hdmi καλώδιο μου με την τηλεόραση μου αλλα δεν μου μεταφέρει τον ήχο μέσο του hdmi. Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση για τον ήχο απότι είδα στο catalyst. Κάνω κάτι λάθος?

 

εχεις εγκαταστησει τον driver για το HDMI;

 

Αν ναι θα βλεπεις κατι τετοιο...

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15253&d=1262922689

 

Αν δεν το βλεπεις κατεβασε και εγκατεστησε τους τελευταιους drivers. :)

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...