Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι αναλυση υποστηριζει η οθονη σου; Δοκιμασε να τη βαλεις στη default ρυθμιση.

Επισης μπορεις να αλλαξεις και τη ρυθμιση των hertz με καλυτερη ρυθμιση το 60 η το 75 αναλογα με το τι υποστηριζει η οθονη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια σας , αναρωτιομουν αν μπορουσατε να μου πειτε αν ειναι συμβατη η ASUS GTX660 με την μυτρικη μου η οποια ειναι η intel dq35jo ..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κατέβασε το speccy και ανέβασε ένα screenshot όπως αυτό: http://www.piriform.com/media/11742/speccy1.png
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

γεια σας , αναρωτιομουν αν μπορουσατε να μου πειτε αν ειναι συμβατη η ASUS GTX660 με την μυτρικη μου η οποια ειναι η intel dq35jo ..ευχαριστω

Εφ' όσον η μητρική σου έχει θύρα γραφικών PCI Express x16, οποιαδήποτε κάρτα γραφικών με τέτοια διεπαφή είναι συμβατή. Συμπεριλαμβανομένης και της GTX 660.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα παιδία! Σκέφτομαι να πάρω EVGA GTX 650 Ti Boost ή EVGA GTX 650 Ti Boost Superclocked! Πιστεύεται αξίζει να δώσω λίγο παραπάνω για τους μεγαλυτερους χρονισμούς της EVGA GTX 650 Ti Boost Superclocked ή δεν θα διαφορά σε σχέση με την απλή Boost?? Επίσης να προτιμήσω 1 ή 2gb?? Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδία! Σκέφτομαι να πάρω EVGA GTX 650 Ti Boost ή EVGA GTX 650 Ti Boost Superclocked! Πιστεύεται αξίζει να δώσω λίγο παραπάνω για τους μεγαλυτερους χρονισμούς της EVGA GTX 650 Ti Boost Superclocked ή δεν θα διαφορά σε σχέση με την απλή Boost?? Επίσης να προτιμήσω 1 ή 2gb?? Ευχαριστω!!!

Ίσως να υπάρχει μια μικρή διαφορά μεταξύ τους (~5 fps). Από εσένα εξαρτάται αν αξίζει τον κόπο αυτή η διαφορά στην απόδοση.

Tα 2Gb είναι περιττά και δε θα σου χρειαστούν εκτός αν έχεις πάνω από μια οθόνη. Σε αναλύσεις μέχρι 1920x1080 το 1Gb είναι αρκετό.

Για να είμαι ειλικρινής μαζί σου όμως, καλύτερα να προτιμήσεις την Gigabyte GTX650 Ti 1GB OC. Έχει μεγαλύτερο χρονισμό από την EVGA (1032-980MHz) και λιγότερα λεφτά (128-154€).

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να υπάρχει μια μικρή διαφορά μεταξύ τους (~5 fps). Από εσένα εξαρτάται αν αξίζει τον κόπο αυτή η διαφορά στην απόδοση.

Tα 2Gb είναι περιττά και δε θα σου χρειαστούν εκτός αν έχεις πάνω από μια οθόνη. Σε αναλύσεις μέχρι 1920x1080 το 1Gb είναι αρκετό.

Για να είμαι ειλικρινής μαζί σου όμως, καλύτερα να προτιμήσεις την Gigabyte GTX650 Ti 1GB OC. Έχει μεγαλύτερο χρονισμό από την EVGA (1032-980MHz) και λιγότερα λεφτά (128-154€).

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την γνωμη σου! Λέω για την EVGA λόγο 192bit memory interface, επίσης τα 2Gb τα σκέφτηκα καθαρα για λόγους future proof και για το tesselation που έχω ακούσει οτι απαιτεί μνήμη... Λέω ********???:blink:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την γνωμη σου! Λέω για την EVGA λόγο 192bit memory interface, επίσης τα 2Gb τα σκέφτηκα καθαρα για λόγους future proof και για το tesselation που έχω ακούσει οτι απαιτεί μνήμη... Λέω ********???:blink:

Σωστά μιλάς.

Είναι future proof τα 2Gb. Όμως η τιμή της EVGA 650Ti 2Gb boost είναι 172€. Πλησιάζεις επικίνδυνα την τιμή της 660 (182€). Αν θες κάνεις την υπέρβαση.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσω να επενδίσω στα 2Gb μαλλον γι'αυτη με κόβω ASUS GeForce GTX 650 Ti Boost DirectCU II!!:D

Μηπως να προτιμήσω την Radeon 7850??? Βλέπω αρκετά καλύτερες κριτικές και οτι είναι σκυλί σε OC!!! ΣΟΡΡΥ, εχω κάνει 2 συνεχόμενα post!!! Πως σβήνο το ένα???? :/

Edited by tsirimoulis
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να προτιμήσω την Radeon 7850??? Βλέπω αρκετά καλύτερες κριτικές και οτι είναι σκυλί σε OC!!! ΣΟΡΡΥ, εχω κάνει 2 συνεχόμενα post!!! Πως σβήνο το ένα???? :/

Φυσικά και να την προτιμήσεις. Είναι ανώτερη σε κάθε επίπεδο από την gtx 650ti. Φαντάστηκα πως ήθελες αποκλειστικά nvidia, γι αυτό και δε σου την πρότεινα.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα,

εχω την nVidia Geforce 210, εδω και καιρο ειχα τα Windows Vista και σαν κεντρικη οθονη εχω την τηλεοραση(Philips LCD 42") ολα καλα μεχρι εδω κανενα προβλημα.Εχθες ομως περασα τα Windows 7 ( Η καρτα γραφικων υποστηριζει Windows 7 ) οταν εβαλα τον υπολογιστη στην οθονη δεν μου εβγαλε καθολου εικονα.Εχω κανει τα παντα σε σχεση με οδηγους install-reinstall αλλα και παλι τιποτα.Τι μπορω να κανω βρε παιδια ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εχω την nVidia Geforce 210, εδω και καιρο ειχα τα Windows Vista και σαν κεντρικη οθονη εχω την τηλεοραση(Philips LCD 42") ολα καλα μεχρι εδω κανενα προβλημα.Εχθες ομως περασα τα Windows 7 ( Η καρτα γραφικων υποστηριζει Windows 7 ) οταν εβαλα τον υπολογιστη στην οθονη δεν μου εβγαλε καθολου εικονα.Εχω κανει τα παντα σε σχεση με οδηγους install-reinstall αλλα και παλι τιποτα.Τι μπορω να κανω βρε παιδια ;;;;

 

Απλά θα πας > Ανάλυση οθόνης > Display (εκεί θα βάλεις σαν 1 την TV και 2 την οθόνη του πισί σου (εαν έχεις). Οι οδηγοί δεν παίζουν κανένα ρόλο... Ορίστε τί πρέπει να κάνεις http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/work-and-play-better-with-multiple-monitors :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έχω την εξής μητρική "ASRock 4CoreDual-SATA2" (http://www.asrock.com/mb/VIA/4CoreDual-SATA2/) και την εξής κάρτα γραφικών "ASUS ENGT430" (http://www.asus.com/Graphics_Cards/ENGT430DI1GD3LP/#specifications). Ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να δουλέψει φυσιολογικά με την κάρτα αυτή. Αν και εμφανίζει εικόνα δεν μπορώ να βάλω την κατάλληλη ανάλυση και η εικόνα γενικά "καθυστερεί". Οι drivers έχουν εγκατασταθεί κανονικότατα. (και από το site της Asus) Παρακαλώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έχω την εξής μητρική "ASRock 4CoreDual-SATA2" (http://www.asrock.com/mb/VIA/4CoreDual-SATA2/) και την εξής κάρτα γραφικών "ASUS ENGT430" (http://www.asus.com/Graphics_Cards/ENGT430DI1GD3LP/#specifications). Ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να δουλέψει φυσιολογικά με την κάρτα αυτή. Αν και εμφανίζει εικόνα δεν μπορώ να βάλω την κατάλληλη ανάλυση και η εικόνα γενικά "καθυστερεί". Οι drivers έχουν εγκατασταθεί κανονικότατα. (και από το site της Asus) Παρακαλώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Τι εννοείς δεν δουλεύει φυσιολογικά? Τι οθόνη έχεις? Δοκίμασε να βάλεις και το gamer osd ....

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά? Δοκίμασες κάποια άλλη? Εαν ναι ποιά?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν δουλεύει φυσιολογικά? Τι οθόνη έχεις? Δοκίμασε να βάλεις και το gamer osd ....

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά? Δοκίμασες κάποια άλλη? Εαν ναι ποιά?

 

Όταν λέω δεν δουλεύει κανονικά εννοώ ότι στις διαθέσιμες αναλύσεις της οθόνης μου βγάζει μόνο κάποιες ενδεικτικές και όχι αυτή που ταιριάζει ακριβώς στην οθόνη μου. Το αποτέλεσμα είναι να "λαγκάρει" η εικόνα όταν βλέπω βίντεο/ταινία και να μην μπορώ να τρέξω κανένα παιχνίδι. Στην ουσία δηλαδή είναι σαν να μην αναγνωρίζει το pc την κάρτα γραφικών. (Αν και έχω εγκαταστήσει τoυς σωστούς drivers) Η οθόνη μου είναι η LG flatron L204WS. Ναι έχω δοκιμάσει άλλες 2 κάρτες παλιότερες από αυτήν που έχω. Δεν ξέρω τι μοντέλα ήταν. Πάντως δούλευαν κανονικότατα. Μήπως είναι θέμα bios update?

ΥΓ: Σε τι βοηθάει το gamer osd?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είχα αυτή αλλα κάηκε .. Εχετε να προτείνετε καμία αντίστοιχη; Μου είπαν να προτίμησω κάρτα της gigabyte αυτή τη φορά όπως αυτή πχ
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Είχα αυτή αλλα κάηκε .. Εχετε να προτείνετε καμία αντίστοιχη; Μου είπαν να προτίμησω κάρτα της gigabyte αυτή τη φορά όπως αυτή πχ

 

Για AMD μπορείς να κοιτάξεις μια 7790 σαν αντίστοιχη. Kαι καλύτερη.

Για Νvidia μια 650 ή 650Ti.

H Gigabyte έχει καλές υλοποιήσεις αλλά δεν είναι η μόνη. Αν πάρεις amd να κοιτάξεις και τις msi twin frozr. Aν πάρεις nvidia να δεις τις EVGA και τις Gainward.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά!Έχω χάσει το παιχνίδι με τις κάρτες γραφικών από καιρό για αυτό θα ήθελα μια βοήθεια για επιλογή..Εχω m/b την Asus P7P55D-E Premium.Αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει PCI Express 2.0.Το ερώτημα είναι ποια κάρτα γραφικών μέχρι 250€?
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Έχω χάσει το παιχνίδι με τις κάρτες γραφικών από καιρό για αυτό θα ήθελα μια βοήθεια για επιλογή..Εχω m/b την Asus P7P55D-E Premium.Αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει PCI Express 2.0.Το ερώτημα είναι ποια κάρτα γραφικών μέχρι 250€?

 

Λογικά μια nvidia 760 ή μια nvidia 670 με προτίμηση προσωπική σε 670 (περισσότεροι shaders):)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μια nvidia 760 ή μια nvidia 670 με προτίμηση προσωπική σε 670 (περισσότεροι shaders):)

 

Επειδή όσες 670 είδα είναι PCI-E 3.0, θα υπάρχει πρόβλημα με την Μ/Β που είναι PCI-E 2.0 ή κουμπώνουν κανονικά?

Edited by Kontos_Gr
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όσες 670 είδα είναι PCI-E 3.0, θα υπάρχει πρόβλημα με την Μ/Β που είναι PCI-E 2.0 ή κουμπώνουν κανονικά?

 

κανονικά κουμπώνουν, κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όσες 670 είδα είναι PCI-E 3.0, θα υπάρχει πρόβλημα με την Μ/Β που είναι PCI-E 2.0 ή κουμπώνουν κανονικά?
Ναι φίλε δεν θα έχεις κανενα θέμα, είναι το λεγόμενο backwards compatible, σαν να βαζεις ένα stick usb3 σε θύρα usb2 θα παιξει μια χαρα απλα δεν γνωριζω μηπως χασεις λιγο σε επιδοσης σε καποια παιχνιδια...:confused: Αλλα μην σε απασχολει ειναι τοσο καλη καρτα η παραπανω που δεν θα εχεις κανενα θεμα γενικα...;) Edited by tsirimoulis
Link to comment
Share on other sites

θα παιξει μια χαρα απλα δεν γνωριζω μηπως χασεις λιγο σε επιδοσης σε καποια παιχνιδια...:confused: Αλλα μην σε απασχολει ειναι τοσο καλη καρτα η παραπανω που δεν θα εχεις κανενα θεμα γενικα...;)

 

Πίστεψέ δεν πρόκειται να χάσει ούτε μισό frame:)

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχεις δίκιο, λίγο που έψαξα ειναι καθαρά θέμα τίτλου που θα παίξει καλύτερα με διαφορές ανεπαίσθητες και όχι του διαύλου. Kontos_Gr απο περιέργια το υπόλοιπο σύστημα σου τι παίζει...?:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...