Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπόν θέλω να αγοράσω νέο σταθερό και είμαι ανάμεσα σε τρεις κάρτες γραφικών. 1 ASUS 9800 GTX

2 ASUS 8800 GTS 512MB

3 GAINWARD 8800 GT 1GB

το pc το θέλω βασικά για παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν θέλω να αγοράσω νέο σταθερό και είμαι ανάμεσα σε τρεις κάρτες γραφικών. 1 ASUS 9800 GTX

2 ASUS 8800 GTS 512MB

3 GAINWARD 8800 GT 1GB

το pc το θέλω βασικά για παιχνίδια.

 

Απο αποψη ταχυτητας: 9800GTX

Απο αποψη τιμη/αποδοση: 8800GTS

 

Αν δεν βιαζεσαι, σε 1 μηνα περιπου βγαινουν οι νεες φουρνιες απο ΑΤΙ και nVidia. Θα εχεις πιο πολλες επιλογες και λογικα θα υπαρξει πτωση τιμων στις υπαρχουσες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν θέλω να αγοράσω νέο σταθερό και είμαι ανάμεσα σε τρεις κάρτες γραφικών. 1 ASUS 9800 GTX

2 ASUS 8800 GTS 512MB

3 GAINWARD 8800 GT 1GB

το pc το θέλω βασικά για παιχνίδια.

 

Εγώ σου προτείνω την 9800 GX2 - 1GB ;) ..Πραγματικά ΠΕΤΑΕΙ (παίζω ΑΝΕΤΑ Crysis, Bioshock, TimeShift, Call of Duty 4) :).

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη ταχυτητας: 9800GTX

Απο αποψη τιμη/αποδοση: 8800GTS

 

Αν δεν βιαζεσαι, σε 1 μηνα περιπου βγαινουν οι νεες φουρνιες απο ΑΤΙ και nVidia. Θα εχεις πιο πολλες επιλογες και λογικα θα υπαρξει πτωση τιμων στις υπαρχουσες.

 

+1.Η καινουργια σειρα της ΑΤι θα ειναι πολυ καλη και λογικα θα ειναι φθηνοτερη απο τις τωρινες επιλογες σου.:happy:

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω την 9800 GX2 - 1GB ;) ..Πραγματικά ΠΕΤΑΕΙ (παίζω ΑΝΕΤΑ Crysis, Bioshock, TimeShift, Call of Duty 4) :).

 

:blink: το παιδι ζηταει καρτα με ~250 ευρω. αυτη που προτεινεις εχει διπλασια τιμη://////

 

+1 στο να περιμενεις λιγες μερες....13 ιουνιου βγαινουν οι νεες ατι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:blink: το παιδι ζηταει καρτα με ~250 ευρω. αυτη που προτεινεις εχει διπλασια τιμη://////

 

ε τότε να μην βιαστεί για να πάρει :ninja:!! Διότι την κάρτα γραφικών δεν την παίρνεις για 1~2 μήνες και μετά πέταμα ;).

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβώς δεν θέλω να δώσω πάνω από 250 ή έστω λίγο περισσότερα !! Ευχαριστώ πάρα πολύ θα περιμένω λίγο ακόμα ,απ ότι κατάλαβα για τώρα η 9800 είναι η καλύτερη απ αυτές που ανέφερα.
Link to comment
Share on other sites

εχω μητρικη την asus P4G8X και θελω να αλλαξω καρτα γραφικων. ξερετε αν παιρνει PCI; εχετε να προτεινετε εσεις καποια καρτα γραφικων; για την ακριβεια θελω να παιξω το Silent hunter 4 και δεν υποστηριζει την καρτα μου που ειναι αρκετα παλια. κατι καλο και οικονομικο εννοειται

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απ οτι βλεπω η μητρικη σου υποστηριζει agp 8x

 

πες μας ποσα χρηματα διαθετεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει να βάλω μια ΑΤΙ 2600 pro σε AGP 8X μητρική με επεξεργαστή (που έχω) intel pentium 4 - 2.8 ή να βάλω κάποια καλύτερη??

Ο επεξεργαστής είναι αρκετός για να παίξει ακόμα και το crysis( στα low μεν αλλα το παίζει...) η κάρτα γραφικών θα τον ακολουθήσει ή θα κολώσει??

Επείσης θα ήθελα να μάθω για την κάρτα είναι καλή?? θα αντέξει ή θα τα φτύσει??

Θα περιμένω μια απάντηση το συντομοτερο δυνατόν...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες,

 

Εχω την ATI 3870 σε ενα νεο συστημα (amd x2 64 5600+, 4gb ram, msi k9a2 platinum, vista 64) και εχω δυο αποριες..

 

- Η θερμοκρασια της καρτας γραφικων ειναι 36-40 σε νορμαλ συνθηκες και αγγιζει τους 50-52 σε επεξεργασια βιντεο. Ειναι κανονικες?

 

- Στο μενου της καρτας αναφερει κατι για επεξεργασια απο την GPU. Αξιζει να το ενεργοποιησω? θα δω διαφορα στην ποιοτητα.

 

να αναφερω οτι με ενδιαφερει κυριως το HD καθως την εχω συνδεσει με hdmi στην τηλεοραση αλλα θα ηθελα να δοκιμασω και 1-2 απαιτητικα παιχνιδια (crysis κτλ).

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαι ανάμεσα στις εξής κάρτες γραφικών:

1)ALBATRON 8800 GTS 512MB

2)ALBATRON 9600 GT 512MB

 

Ποιά να επιλέξω???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες,

 

Εχω την ATI 3870 σε ενα νεο συστημα (amd x2 64 5600+, 4gb ram, msi k9a2 platinum, vista 64) και εχω δυο αποριες..

 

- Η θερμοκρασια της καρτας γραφικων ειναι 36-40 σε νορμαλ συνθηκες και αγγιζει τους 50-52 σε επεξεργασια βιντεο. Ειναι κανονικες?

 

- Στο μενου της καρτας αναφερει κατι για επεξεργασια απο την GPU. Αξιζει να το ενεργοποιησω? θα δω διαφορα στην ποιοτητα.

 

να αναφερω οτι με ενδιαφερει κυριως το HD καθως την εχω συνδεσει με hdmi στην τηλεοραση αλλα θα ηθελα να δοκιμασω και 1-2 απαιτητικα παιχνιδια (crysis κτλ).

 

Φιλε μου οι θερμοκρασιες σου ειναι μια χαρα,αν σκεφτεις και την ζεστη που εχει πιασει..Αλλοι οταν εχουν full load πιανουν κατι 80αρια :p

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οι θερμοκρασιες σου ειναι μια χαρα,αν σκεφτεις και την ζεστη που εχει πιασει..Αλλοι οταν εχουν full load πιανουν κατι 80αρια :p

 

Σε ευχαριστω που απαντησες. 80 βαθμους στην καρτα γραφικων??? μπραβο!

 

Πιστευω οτι ειμαι απο τους τυχερους τοτε (κουτι thermaltake)... επεξεργαστη πανω απο 55C δεν εχω δει (μεχρι σημερα τουλαχιστον!) :)

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω που απαντησες. 80 βαθμους στην καρτα γραφικων??? μπραβο!

 

Πιστευω οτι ειμαι απο τους τυχερους τοτε (κουτι thermaltake)... επεξεργαστη πανω απο 55C δεν εχω δει (μεχρι σημερα τουλαχιστον!) :)

 

Εγω παντως εχω το κουτι thermaltake armor κ μεσα εχω δυο nvidia 8800gtx απο τις οποιες σε full load η μια εχει ~82-85C κ η αλλη ~75-78C:ninja: O επεξεργαστης παντως κινειται σε χαμηλα επιπεδα ~45C σε full load:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω το κουτι thermaltake armor κ μεσα εχω δυο nvidia 8800gtx απο τις οποιες σε full load η μια εχει ~82-85C κ η αλλη ~75-78C:ninja: O επεξεργαστης παντως κινειται σε χαμηλα επιπεδα ~45C σε full load:)

 

Εσυ εχεις ξεφυγει.. Ποσους ανεμιστηρες εχει το κουτι? Ισως τις εχεις πολυ κοντα την μια με την αλλη :p Παντως αφου δουλευουν τοσο υψηλα, σταματαω να ανησυχω για την δικη μου :O

 

Παιδιά, είμαι ανάμεσα στις εξής κάρτες γραφικών:

1)ALBATRON 8800 GTS 512MB

2)ALBATRON 9600 GT 512MB

 

Ποιά να επιλέξω???

 

Εγω πηρα ATI γιατι ηθελα να αλλαξω. Εαν δεν επαιρνα ΑΤΙ, θα πηγαινα με την 8800 αλλα σε MSI και οχι σε albatron.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Εσυ εχεις ξεφυγει.. Ποσους ανεμιστηρες εχει το κουτι? Ισως τις εχεις πολυ κοντα την μια με την αλλη :p Παντως αφου δουλευουν τοσο υψηλα, σταματαω να ανησυχω για την δικη μου :O

 

Το κουτι εχει 2x12cm και 2x8cm ανεμιστηρες.Ο ενας απο τους μεγαλους στελνει αερα μεσα απο μπροστα κ οι αλλοι-2 πισω ενας επανω- βγαζουν το ζεστο αερα..τι να πω:X οι θερμοκρασιες δεν λενε να πεσουν:!: Μπα για την δικη σου μην ανυσυχεις πρωτα θα ψηθουν οι δικες μου--φτου,φτου--:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αναμεσα σε ASUS, XFX, MSI, GIGABYTE, SPARKLE ποιά εταιρία θα επιλέγατε για κάρτα γραφικών???

 

Σε 5 υπολογιστες - workstations η MSI δεν με εχει προδωσει ουτε σε μητρικη ουτε σε καρτα γραφικων. Αξιζει τα λεφτα της.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι λετε για την GIGABYTE GEFORCE 9600GT GV-NX96T1GHP 1GB PCI-E RETAIL και για την MSI NX9600GT ZILENT 1GB PCI-E RETAIL?ποια προτιματε?πιστευεται οτι αξιζουν για gaming?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας!

Λοιπον... εχω μια 7600GT η οποια ειχε συνεθει μια χαρα με την τηλεοραση μου (παλιας τεχνολογιας) με τους drivers που ηταν μεσα στο κουτι της με καποιες μικρορυθμισεις την ειχα κανει τελεια!!!

Τωρα που εβαλα τους καινουριους drivers ολα ******!!!!!:mad::mad::mad::cry::cry:

η εικονα τρεμοπαιζει αφανταστα και δεν καταλαβαινεις σχεδον καθολου τι σου γινεται!!!

Δοκιμασα τα παντα (κατα την γνωμη μου) και δεν καταφερα απολυτως τιποτα!

Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε σας παρακαλω?????

Ευχαριστω εκ των προτερων...:happy:

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Λοιπον... εχω μια 7600GT η οποια ειχε συνεθει μια χαρα με την τηλεοραση μου (παλιας τεχνολογιας) με τους drivers που ηταν μεσα στο κουτι της με καποιες μικρορυθμισεις την ειχα κανει τελεια!!!

Τωρα που εβαλα τους καινουριους drivers ολα ******!!!!!:mad::mad::mad::cry::cry:

η εικονα τρεμοπαιζει αφανταστα και δεν καταλαβαινεις σχεδον καθολου τι σου γινεται!!!

Δοκιμασα τα παντα (κατα την γνωμη μου) και δεν καταφερα απολυτως τιποτα!

Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε σας παρακαλω?????

Ευχαριστω εκ των προτερων...:happy:

 

Είναι συνδεδεμένη μέσω composite ή SVideo? Και εγώ έχω ενα HTPC με καρτα γραφικών nvidia 6600gt συνδεδεμένο σε CRT τηλεόραση μέσω svideo στο scart της TV. Με τους τελευταίους drivers (175.16) δεν μπορούσα με τίποτα να ενεργοποιήσω ώς μόνο display την τηλεόραση. Επέστρεψα σε προγούμενη έκδοση (169.21). Γενικά η nvidia έχει κάνει τελευταία αρκετες @@ιες με τους drivers πχ βγάζει έκδοση για πολλά chipsets παλίοτερα και νεώτερα v15.17, κατόπιν τους αποσύρει, και μάλιστα τουλαχιστον εγώ αλλα από ότι φαινεται και πολλοί άλλοι, έχουν διαφορα προβλήματα, εγώ πχ δεν μπορώ να κάνω downgrade στην προηγούμενη έκδοση, χανεται η nvida network card..

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε για την GIGABYTE GEFORCE 9600GT GV-NX96T1GHP 1GB PCI-E RETAIL και για την MSI NX9600GT ZILENT 1GB PCI-E RETAIL?ποια προτιματε?πιστευεται οτι αξιζουν για gaming?

 

Τα 173€ της MSI 9600GT σίγουρα θα προτιμούσα να τα δώσω για αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513316 .Κατα τη γνώμη μου (και απ' οτι φαίνεται) είναι καλύτερη.Αν προλάβαινες την προσφορά Πλαισίου και Multirama θα την έπαιρνες με 80€ (εγώ πάντως την πρόλαβα :p ) Αλλιώς κοίτα και τις 8800GT :) Επίσης πάρα πολύ καλές και για τα λεφτά τους αξίζουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...