Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια.Όσο αφορά το υπόλοιπο σύστημα M/B όπως προείπα Asus P7P55D-E Premium, CPU Intel Core i5 650 @ 3.20GHz, RAM 4,00GB Dual-Channel DDR3 @ 668MHz (9-9-9-24) και γραφικά Sapphire Radeon HD5750
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Εχω την εξης μητρικη: Gigabyte 880GM-USB3 και θελω να παρω μια καρτα γραφικων εστω κ μεταχειρισμενη εαν βρω για να κανω την δουλεια μου σε μονταζ βιντεο κτλ.Χρησιμοποιω το power director 11 k το premier cs6.Tι γνωμη εχεται;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν γνωριζω και σίγουρα για την δουλεια που θέλεις, γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με video editing και rendering. Θεωρώ όμως πως αυτό που χρειάζεσαι ουσιαστικά είναι μνήμη, οπότε κοίτα κάτι στα 2GB και γύρο στα 200 ευρο για να μν είναι καμία πεθαμένει...:P Αν κάποιος γνωρίζει παραπάνω και έχει να σου προτίνει κάτι συγκεκριμενό ακόμα καλύτερα! Επίσης όσον αφορά το premierε cs6 δές εδώ http://www.adobe.com/mena_en/products/premiere/tech-specs.html όπου αναφέρει κάποιες υποστηριζόμενες κάρτες. Τώρα εξαρτάται απο το επίπεδο της δουλείας σου, αν είναι επαγγελματικο η quadro πιστεύω είναι μονοδρομος... Edited by tsirimoulis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν γνωριζω και σίγουρα για την δουλεια που θέλεις, γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με video editing και rendering. Θεωρώ όμως πως αυτό που χρειάζεσαι ουσιαστικά είναι μνήμη, οπότε κοίτα κάτι στα 2GB και γύρο στα 200 ευρο για να μν είναι καμία πεθαμένει...:P Αν κάποιος γνωρίζει παραπάνω και έχει να σου προτίνει κάτι συγκεκριμενό ακόμα καλύτερα! Επίσης όσον αφορά το premierε cs6 δές εδώ http://www.adobe.com/mena_en/products/premiere/tech-specs.html όπου αναφέρει κάποιες υποστηριζόμενες κάρτες. Τώρα εξαρτάται απο το επίπεδο της δουλείας σου, αν είναι επαγγελματικο η quadro πιστεύω είναι μονοδρομος...

Eυχαριστω για την απαντιση.Ξεχασα να πω οτι δουλευω κ το power director 11 της cyberlink εξισου.Αυτο εχει ποιο λιγοτερες απαιτησεις.Αυτην εδω καλοβλεπω:http://www.you.gr/proionta/ypologistes-anavathmisi-perifereiaka/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/kartes-grafikon/karta-grafikon-gigabyte-nvidia-gtx-650-(2gb,-ddr5,

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι εξαρτάται απο τι δουλεια θες να κάνεις! Αν ασχολεισαι επαγγελματικα πιστεύω η παραπανω θα σε παιδεψει. Αν πάλι είναι καθαρά για προσωπικη σου ασχολία μια χαρά είναι, αν και θα σου πρότεινα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.516477 όπου δεν έχει καμία σχεση με την απλή GTX 650, σε περίπτωση που έχεις να τα δωσεις φυσικα. Άμα ψάξεις και λίγο στο google πιστεύω θα βρείς και άλλες σχετικές συζητήσεις, να δείς και άλλες απόψεις πάνω στο θέμα. Το σύστημα σου αυτή την στιγμή τι έχει πάνω? Edited by tsirimoulis
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι εξαρτάται απο τι δουλεια θες να κάνεις! Αν ασχολεισαι επαγγελματικα πιστεύω η παραπανω θα σε παιδεψει. Αν πάλι είναι καθαρά για προσωπικη σου ασχολία μια χαρά είναι, αν και θα σου πρότεινα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.516477 όπου δεν έχει καμία σχεση με την απλή GTX 650, σε περίπτωση που έχεις να τα δωσεις φυσικα. Άμα ψάξεις και λίγο στο google πιστεύω θα βρείς και άλλες σχετικές συζητήσεις, να δείς και άλλες απόψεις πάνω στο θέμα. Το σύστημα σου αυτή την στιγμή τι έχει πάνω?

Εαν ενοεις καρτα γραφικων,εχει της μητρικης....Δεν εχω βαλει ξεχωριστη.Ενταξει δεν την θελω για τελειως επαγγελματικη χρηση σε βιντεο editing.Ποιο πολυ για ιδιωτικη χρηση αλλα να ειναι καλη,αξιοπρεπεστατη που λενε....

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εαν ενοεις καρτα γραφικων,εχει της μητρικης....Δεν εχω βαλει ξεχωριστη.Ενταξει δεν την θελω για τελειως επαγγελματικη χρηση σε βιντεο editing.Ποιο πολυ για ιδιωτικη χρηση αλλα να ειναι καλη,αξιοπρεπεστατη που λενε....

 

Πόσα χρήματα διαθέτεις για να κάνεις αυτή την ''δουλειά'' σου;:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους...

 

Έχω μια κάρτα γραφικών ATI Radeon HD 4800 series (pci-express).

 

Παρατήρησα (με PC-Wizzard) ότι λειτουργεί στους 80 βαθμούς, είναι φυσιολογικό αυτό? Σημειωτέον πως μόλις ανοίξω το κουτί, πέφτει στους 60. Έχει πάνω ανεμιστήρα που λειτουργεί κανονικά.

 

Επίσης το σύστημα νομίζω πως δεν έχει γενικά υψηλές θερμοκρασίες

(cpu Intel Core2 Quad --- Q8200 - 45 βαθμοί

mobo Asus P5Q --- 88 βαθμοί

κουτί --- 44 βαθμοί)

Στο case έχω δύο ανεμιστήρες, μπρος και πίσω, λειτουργούν κανονικά

 

Ανοίγοντας το κουτί, η μόνη θερμοκρασία που ουσιαστικά πέφτει, είναι της κάρτας γραφικών.

 

Ποια η άποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με το κουτί σου.Το έχεις πίσω κολλημένο στον τοίχο?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, βλέπει τοίχο αλλά στους 20 πόντους. Επίσης ο πίσω ανεμιστήρας βγάζει αέρα, εισαγωγή κάνω με τον μπροστινό...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Έχω μια κάρτα γραφικών ATI Radeon HD 4800 series (pci-express).

 

Παρατήρησα (με PC-Wizzard) ότι λειτουργεί στους 80 βαθμούς, είναι φυσιολογικό αυτό? Σημειωτέον πως μόλις ανοίξω το κουτί, πέφτει στους 60. Έχει πάνω ανεμιστήρα που λειτουργεί κανονικά.

 

Επίσης το σύστημα νομίζω πως δεν έχει γενικά υψηλές θερμοκρασίες

(cpu Intel Core2 Quad --- Q8200 - 45 βαθμοί

mobo Asus P5Q --- 88 βαθμοί

κουτί --- 44 βαθμοί)

Στο case έχω δύο ανεμιστήρες, μπρος και πίσω, λειτουργούν κανονικά

 

Ανοίγοντας το κουτί, η μόνη θερμοκρασία που ουσιαστικά πέφτει, είναι της κάρτας γραφικών.

 

Ποια η άποψή σας?

Για θερμοκρασίες καλύτερα χρησιμοποίησε το gpuz. Το ανεμιστηράκι της κάρτας το έχεις καθαρίσει; Επίσης πιθανό να χρειάζεται αλλαγή η θερμοαγώγιμη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μια βοηθεια.

 

Εχω εναν σταθερο με μητρικη http://www.msi.com/product/mb/945PL-Neo.html#/?div=Basic και καρτα γραφικων η οποια καηκε. Ειχα παρει πριν απο την καμενη την http://www.msi.com/product/vga/R5450-MD1GD3H-LP.html#/?div=Specification και δεν εκανε, το αναβα κ σε δευτερολεπτα εσβηνε κ επανεκκινουσε. και το αλλαξα με αυτην την καρτα http://www.asus.com/Graphics_Cards/EN7600GS_SILENTHTD_Series/ (η καμμενη) και τωρα για να μην ξαναπαθω προτεινετε μου ενα μεχρι 35 στην αγορα γιατι απ οτι καταλαβα ειναι παλιο μοντελο αυτο που ψαχνω κ στο πλαισιο που πηρα τ αλλο κ ηταν το πιο φτηνο τοτε στα 38 δεν εκανε για δωστε λινκ.

 

Ευχαριστω

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, βλέπει τοίχο αλλά στους 20 πόντους. Επίσης ο πίσω ανεμιστήρας βγάζει αέρα, εισαγωγή κάνω με τον μπροστινό...

 

Θα βούλωσε κανας ανεμιστήρας.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!!

 

Για κάρτα γραφικών ώστε να ολοκληρωσω την αναβάθμιση στο PC μου, όχι άμεση αγορά.

 

Το PC είναι με fx8320, 8 GB ram, και MSI gd65

 

Το πιο πιθανό είναι να καταληξω σε amd και η ερώτηση είναι επειδή δεν βιαζομαι αν θα βγει σχετικα σύντομα νέα σειρα

 

Αυτή την στιγμη έχω μια gtx460 και μάλλον κανει ακόμα δουλειά, δεν έχω αντιμετωπίσει δηλαδή κάποιο πρόβλημα.

 

Έχετε να κάνετε κάποια πρόταση; μήπως αξίζει να δω προς nvidia παλι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Για κάρτα γραφικών ώστε να ολοκληρωσω την αναβάθμιση στο PC μου, όχι άμεση αγορά.

 

Το PC είναι με fx8320, 8 GB ram, και MSI gd65

 

Το πιο πιθανό είναι να καταληξω σε amd και η ερώτηση είναι επειδή δεν βιαζομαι αν θα βγει σχετικα σύντομα νέα σειρα

 

Αυτή την στιγμη έχω μια gtx460 και μάλλον κανει ακόμα δουλειά, δεν έχω αντιμετωπίσει δηλαδή κάποιο πρόβλημα.

 

Έχετε να κάνετε κάποια πρόταση; μήπως αξίζει να δω προς nvidia παλι;

 

εγω προσωπικα θα επερνα αυτη http://www.e-shop.gr/product?id=PER.513571 αν δεν θες ομως κατι τοσο καλο μπορεις να πας στην http://www.e-shop.gr/product?id=PER.513619 (δεν ξερω αν θα βγει καινουρια σειρα αλλα δεν νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

"Νέα" σειρά έχει βγει και είναι η R270, R280 και R290. Βάζω εισαγωγικά γιατί όλες πλην της τελευταίας είναι ουσιαστικά rebrand της προηγούμενης σειράς. Λόγω της εμφάνισης τους έπεσαν οι τιμές απο τη μεριά της Nvidia και ειδικά στο high end κομμάτι. Όλα είναι θέμα budget και απαιτήσεων/ανάλυσης που παίζεις.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ανάλυση full HD και όσο πιο ποιοτικά τοσο πιο καλά για μένα.

 

Γενικά νομιζω θα περιμένω για την ωρα να εμφανιστούν οι επόμενες και απο nvidia

(Γενική απορία)

Με τις ταχύτητες μνήμης τι γινεται γιατί βλέπω μεγάλη διάφορα αναμεσα σε nvidia και ati ενω οι ταχυτητες του επεξεργαστή στα ίδια

Link to comment
Share on other sites

H Nvidia θα εμφανιστεί Q2 2014 κατά πάσα πιθανότητα, οπότε στη θέση σου αν ήταν να περιμένω θα ήταν για καμμιά Χριστουγεννιάτικη προσφορά και τίποτα άλλο. Νομίζω πρέπει να κοιτάξεις σε ΑΤΙ 280 ή Νvidia 770 όπως μας τα λες. Ό,τι και να πάρεις ικανοποιημένος θα είσαι.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα περιμένω οπώς λες για μετα τα χριστούγεννα και όπως το βλέπω δύσκολα να δώσω λιγότερα απο 200 €

 

Σε αυτό το εύρος τιμής θα δεις για AMD R9 270X. Νομίζω είναι ό,τι πιο vfm αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό γιατί ίσως να υπάρξει μια μικρή πτώση τιμών προς τις γιορτές.

 

δηλαδη εγω που θα παρω τα πραγματα κατα τις 10 γεναρη θα επωφεληθω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα γραφικων την ASUS GeForce 210 αλλα οταν κανω συνδεση με την οθονη του υπολογιστη μου μεσω HDMI η ποιοτητα των χρωματων ειναι παρα πολυ κακη. Εχω δοκιμασει να αλλαξω συχνοτητα αλλα παλι τα ιδια το προβλημα δεν διορθωνεται, εχω δοκιμασει και αλλο καλωδιο HDMI αλλα τιποτα.

 

Καμια ιδεα?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...