Jump to content

Έρευνα για το e-commerce στην Ελλάδα


Symos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Business School του πανεπιστημίου του Manchester (http://www.mbs.ac.uk) έχει ξεκινήσει τα τελευταία χρόνια μια εκτεταμένη έρευνα γύρω από το φαινόμενο του e-commerce, τους κανόνες που το διέπουν κλπ.

 

Στα πλαίσια του μεταπτυχιακού μου εκεί, το θεώρησα ενδιαφέρον να προσθέσω και την Ελλάδα στις υπό μελέτη χώρες. Για το λόγο αυτό, δημιουργήθηκε ένα ερωτηματολόγιο που απευθύνεται σε Έλληνες χρήστες του Internet.

 

Θα ήταν πολύ σημαντικό αν μπορούσατε να το συμπληρώσετε όλοι. Είναι πολλαπλής επιλογής μόνο, και παίρνει κυριολεκτικά 5 λεπτά. Θα σας παρακαλούσα να το ξεκινήσετε κάποια στιγμή που διαθέτετε αυτά τα 5 λεπτά, ώστε να μη το αφήσετε μισοτελειωμένο.

 

Θα ήθελα να παρακαλέσω όλους όσους δεν έχουν τόσο μεγάλη εμπειρία στο Internet να συμπληρώσουν κι αυτοί το ερωτηματολόγιο, καθώς η σύγκριση μεταξύ έμπειρων και νέων χρηστών είναι το πιο ενδιαφέρον κομμάτι. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχετε επισκευθεί ένα ελληνικό και ένα διεθνές ηλεκτρονικο κατάστημα τουλάχιστον μία φορά, χωρίς να έχετε απαραίτητα αγοράσει κάτι.

 

Το ερωτηματολόγιο είναι τελείως ΑΝΩΝΥΜΟ και βρίσκεται σε αυτή τη διεύθυνση:

 

http://surveyor.mbs.ac.uk/ss/wsb.dll/11/intgreece.htm

 

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

 

Όλα τα σχόλια και ερωτήσεις είναι δεκτά!

 

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μη θεωρηθεί spam το μήνυμά μου, καθώς δε διαφημίζω κάποια εταιρία ή κάτι τέτοιο. Απλά προσπαθώ να διευρύνω το δείγμα της έρευνας ώστε να βγουν πιο ασφαλή και ενδιαφέροντα για τους Έλληνες χρήστες συμπεράσματα.

 

 

//edit: Ο τίτλος έπεσε θύμα του δαίμονος. Θα έπρεπε να λέει "Συμπληρώστε τη όλοι!"

Link to comment
Share on other sites

Εγω το συμπληρωσα, καθως ξερω ποσο πολυτιμη ειναι η συλλογη δεδομενων! Καλη επιτυχια!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το συμπλήρωσα, Symos!

 

Ελπίζω να βοηθάμε γενικά (και εσένα και το e-commerce)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το συμπλήρωσα!

PLEASE συμπληρώστε και το δικο μου :D

Είναι αρκετά πιο μικρο!!!

 

http://ps.prototypo.gr/contacten.htm

Link to comment
Share on other sites

2 και από μένα.

Καλή επιτυχία!

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Συμλήρωσα και τα 2. Για το 1ο θα ήθελα να δω και τα αποτελέσματα και ελπίζω ο telePS μην μας ξεχάσει με τα δικά του ;)
Link to comment
Share on other sites

ο telePS μην μας ξεχάσει με τα δικά του ;)

 

Μέχρι ώρας η συμμετοχή έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία και τα αποτελέσματα ειναι πολύ ενδιαφέροντα!

Φυσικά και δεν θα σας ξεχάσω. Θα γίνει αναλυτική παρουσίαση των αποτελεσμάτων.

Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σας!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ώρας η συμμετοχή έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία και τα αποτελέσματα ειναι πολύ ενδιαφέροντα!

Φυσικά και δεν θα σας ξεχάσω. Θα γίνει αναλυτική παρουσίαση των αποτελεσμάτων.

Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σας!

 

Προσωπικά τη βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσα την έρευνα που κάνεις γιαυτό θέλω πολύ και τα απολέσματα:) . Χαίρομαι που αυμμετέχουν πολλοί και καταφέρνεις να τα συλλέξεις γρήγορα :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω τις συμπληρωσα και τις 2...βεβαια επειδη ειμαστε ολοι συστηματικοι χρηστες του ιντερνετ τα αποτελεσματα θα ειναι λιγοτερο αξιοπιστα.
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα και τις 2.

Στην 1η μου φάνηκαν λίγο περίεργες οι διατυπώσεις σε ορισμένες ερωτήσεις (φαίνονται μεταφρασμένες από αγγλικά) ειδικά η 22.

 

Στη 2η, αν και δεν ξέρω από έρευνες, εκεί που λες για 5 απαντήσεις αναγκάστηκα να βάλω και πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν κανονικά. Το λέω γιατί ίσως έτσι σου αλλοιώνει τα αποτελέσματα.

Επίσης (άσχετο) μου φάνηκε ότι έχει σχέση με τις υποκλοπές :p

KCB
Link to comment
Share on other sites

Στη 2η, αν και δεν ξέρω από έρευνες, εκεί που λες για 5 απαντήσεις αναγκάστηκα να βάλω και πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν κανονικά. Το λέω γιατί ίσως έτσι σου αλλοιώνει τα αποτελέσματα.

Επίσης (άσχετο) μου φάνηκε ότι έχει σχέση με τις υποκλοπές :p

 

Σχετικά με τις 5 απαντήσεις, είναι μελετημένος ο αριθμός 5.

Δεν έχει σχέση με τις υποκλοπές, ίσως όμως να βγεί και κάποιο συμπέρασμα σχετικά με αυτό.

 

και εγω τις συμπληρωσα και τις 2...βεβαια επειδη ειμαστε ολοι συστηματικοι χρηστες του ιντερνετ τα αποτελεσματα θα ειναι λιγοτερο αξιοπιστα.

 

Η έρευνα μου γίνεται παράλληλα και με μή-internetική μορφή με χειρόγραφες απαντήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα και τις 2.

Στην 1η μου φάνηκαν λίγο περίεργες οι διατυπώσεις σε ορισμένες ερωτήσεις (φαίνονται μεταφρασμένες από αγγλικά) ειδικά η 22.

 

Όντως οι περισσότερες ερωτήσεις είναι μεταφρασμένες. Και προσπάθησα όσο μπορούσα να αποφύγω τις "περίεργες" διατυπώσεις. Το πρόβλημα όμως είναι πως απ'τη μία πρέπει να κάνεις ελεύθερη μετάφραση για να τις αποφύγεις, αλλά απ'την άλλη, πρέπει η μεταφρασμένη να αποδίδει με ακρίβεια την αρχική, ώστε να αποφύγεις προβλήματα με το validity κλπ.

 

Btw, ευχαριστώ και πάλι όσους έχουν βοηθήσει μέχρι τώρα!

 

telePS συμπλήρωσα κι εγώ τη δικιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...