Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.. Ειμαι καινουριος χρηστης του Κ800 αλλα το κινητο που εχω εχει τα μενου της Vodafone.. Υπαρχει τροπος με καποια αναβαθμιση απο το PC μου να βγαλω τα μενου της Vodafone? Προσπαθω να "τρεξω" το update service για να το κανω αναβαθμιση αλλα μου βγαζει το μηνυμα "Incompatible Macromedia Version". Τι να κανω? Ποια εκδοση χρειαζεται? Που θα την βρω?

 

Υ.Γ.: Πως βλεπω ποια εκδοση "φοραει" το κινητο μου?

Ευχαριστω!!!

 

 

OK.. To βρηκα..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα ψιλοπροβληματάκι, το οποίο παίζει να μην είναι του Κ800, αλλά του headset. Ακούστε λοιπόν.

 

Έχω το HBH-DS980 (καταπληκτικό ακουστικό) το οποίο συνεργάζεται και λειτουργεί κανονικά με το τηλέφωνο. Το θέμα είναι ότι καμιά φορά το πιάνει κάτι, και δεν δουλεύει το κουμπάκι χειρισμού των κλήσεων. Το πατάω και κάνει στιγμιαία ήχο σαν να αναζητά συσκευή και μετά τίποτα. Το περίεργο είναι πως το ακουστικό παραμένει συνδεδεμένο με το τηλέφωνο, γιατί μπορώ να ακούω μουσική π.χ. Αν το κλείσω και το ανοίξω ξανά, λειτουργεί κανονικά, για λίγες πάλι φορές, μέχρι να το πιάσει. Η μπαταρία πλήρως φορτισμένη.

 

Καμία ιδέα κανείς;

 

Ευχαριστώ.

 

Εδώ κανείς; Εξακολουθεί να μου κάνει κόλπα! :( Ευχαριστώ πολύ.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

έχω ένα πρόβλημα τώρα τελευταία με την κάμερα (φοβερή, πολυ καλή) του Κ800 μου. Χρησιμοποιώ πολύ αυτές τις μέρες την φωτογράφηση σε "επιλογή σκηνής: Έγγραφο" αλλά αφού τραβήξω μερικές φωτό, μετά από λίγο δεν λειτουργεί σωστά το autofocus.Δηλαδή δοκιμάζω ας πούμε να φωτογραφήσω μια σελίδα βιβλίου.Μπορεί τις 2 πρώτες φορές να τη βγάλει άριστα, αλλά ίσως την επόμενη φορά(σε ολόιδιες συνθήκες φωτός, ιδιες ρυθμίσεις κτλ) δεν βγαίνει καλή η φωτογραφία.Φαίνεται να λειτουργεί το autofocus αλλά όταν κάνω λήψη της φωτογραφίας, κάπως αποσυντονίζεται/ κουνιέται.

 

Πρόκειται για πρόβλημα της κάμερας του κινητού?Ν'αρχίσω να ανησυχώ?

 

Κατά τη γνώμη μου, να μην ανησυχείς. Όταν επιλέγεις τη φωτογράφιση "έγγραφο", αυτομάτως ενεργοποιείται και η macro λειτουργία της μηχανής. Και όπως σε όλες τις μηχανές, το macro για να λειτουργήσει απαιτεί μια ελάχιστη απόσταση από το φωτογραφιζόμενο θέμα, η οποία ποικίλλει ανάλογα με τη μηχανή. Στην περίπτωση που περιγράφεις λοιπόν, το πιθανότερο είναι ότι ναι μεν οι συνθήκες φωτισμού παραμένουν οι ίδιες, αλλά μεταβάλλεται (έστω και κατά χιλιοστά) η οριακή απόσταση του φακού από το φωτογραφιζόμενο θέμα, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να εστιάσει εύκολα.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, να μην ανησυχείς. Όταν επιλέγεις τη φωτογράφιση "έγγραφο", αυτομάτως ενεργοποιείται και η macro λειτουργία της μηχανής. Και όπως σε όλες τις μηχανές, το macro για να λειτουργήσει απαιτεί μια ελάχιστη απόσταση από το φωτογραφιζόμενο θέμα, η οποία ποικίλλει ανάλογα με τη μηχανή. Στην περίπτωση που περιγράφεις λοιπόν, το πιθανότερο είναι ότι ναι μεν οι συνθήκες φωτισμού παραμένουν οι ίδιες, αλλά μεταβάλλεται (έστω και κατά χιλιοστά) η οριακή απόσταση του φακού από το φωτογραφιζόμενο θέμα, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να εστιάσει εύκολα.

 

Se ευχαριστώ φίλε,ναι όντως κάτι τέτοιο πρέπει να γίνεταο.(Μόλις το δοκίμασα...)Πάντωα το κινητάλι είναι άριστο.(Από τότε που το΄πηρα,φανερά ταλαιπωρημένο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη,μόνομια αναβάθμιση(για να φτιάξει το ξυπνητήρι)χρειάστηκε την οποία και έυκολα την έκανα ,μέσω seus.

 

Θα ήθελα η se βα βγάλει έναν "διάδοχο" κινητό, με 5 ή έστω με 3,2 mp camera,αλλά με χαμηλό sar..(ΤΟ κ810,Κ770,Κ850 δεν με καλύπτουν γτ έχουν υψηλούς δείκτες.)Θα δούμε...

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Έχω το HBH-DS980 (καταπληκτικό ακουστικό) το οποίο συνεργάζεται και λειτουργεί κανονικά με το τηλέφωνο. Το θέμα είναι ότι καμιά φορά το πιάνει κάτι, και δεν δουλεύει το κουμπάκι χειρισμού των κλήσεων. Το πατάω και κάνει στιγμιαία ήχο σαν να αναζητά συσκευή και μετά τίποτα. Το περίεργο είναι πως το ακουστικό παραμένει συνδεδεμένο με το τηλέφωνο, γιατί μπορώ να ακούω μουσική π.χ. Αν το κλείσω και το ανοίξω ξανά, λειτουργεί κανονικά, για λίγες πάλι φορές, μέχρι να το πιάσει. Η μπαταρία πλήρως φορτισμένη.

Είχα κι εγώ κάτι παρόμοιες σάχλες (με άλλο ακουστικό). Κόπηκαν εντελώς από τότε που διέγραψα (απεγκατέστησα) από το κινητό το παλιό μου ΒΤ ακουστικό (είχα κρατήσει εγκατεστημένο και τα παλιό μαζί με το καινούριο). Κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν θα έπρεπε να ενοχλείται αν έχει εγκατεστημένα 2 (τουλάχιστον, όσο το 1 δεν είναι σε λειτουργία). Κι όμως, φαίνεται ότι αυτό ήταν το πρόβλημά του...

Δεν ξέρω αν βοήθησα (αν έχεις 2ο σετ εγκατεστημένο), καλή τύχη... Από περιέργεια, πες μας τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Τα MP3 τα εχω σε greeklish, γιατι δεν διαβαζε τους ελληνικους χαρακτηρες στα tags (το ονομα αρχειου στα ελληνικα το διαβαζει κανονικα).

Περασα προσφατα ενα αλλο MP3, στο οποιο το διαβαζει κανονικα τον ελληνικο τιτλο και ονομα καλλιτεχνη.

Ξερει κανεις με ποιο προγραμμα επεξεργασιας MP3 διαβαζονται σωστα οι ελληνικοι χαρακτηρες απο τον player του Κ800;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δε μπορεί να γίνει,μιας και έχει κλειστό λειτουργικό και δε δέχεται εφαρμογές IUQ...Μεγάλο μεονέκτημα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Ειμαι κατοχος Κ800 και θελω να βαλω το λογισμικο της Vodafone.. Υπαρχει καπου απο οπου μπορω να το κατεβασω κ να το βαλω στο κινητο μου μεσω της εφαρμογης XS++ που εχω?
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Μήπως με γελούν τα μάτια μου; Θες να βάλεις το λογισμικό της Vodafone; Μήπως κάνεις λάθος και εννοείς να βγάλεις το λογισμικό;

Αν είναι όντως έτσι, θα πρέπει να είσαι ο μοναδικός που ρώτησε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Λογω βλαβης χανω την εγγυηση του, ενω οταν βαλω παλι το λογισμικο της Voda η εγγυηση θα ισχυει και παλι..
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα. Το θέμα είναι που θα βρεις το λογισμικο της Vodafone.

Μπορείς πάντως να το κάνεις από το Davinci αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα. Το θέμα είναι που θα βρεις το λογισμικο της Vodafone.

Μπορείς πάντως να το κάνεις από το Davinci αν θυμάμαι καλά.

Δηλαδη? Μπορεις να μου δωσεις καποιες επιπλεον πληροφοριες για το που πηγαινω και αν χρειαστει καποιο προγραμμα για να το κανω?

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

εμενα τωρα τελευταια μου κανει κατι κουλα με την μπαταρια

 

εκει που εχει 50 % μπορει να δειχνει οτι ειναι αδεια αλλα να εχει παλι 50%

αν το βαλω να φορτισει βγαζει φορτιση αγνωστης μπαταριας

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη? Μπορεις να μου δωσεις καποιες επιπλεον πληροφοριες για το που πηγαινω και αν χρειαστει καποιο προγραμμα για να το κανω?

Πήγαινε εδώ και θα βγάλεις άκρη. Θα χρειαστείς την πιστωτική σου βέβαια. Αν θυμάμαι καλά θα σε χρεώσουν γύρω στα 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Μόλις εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός Κ800ι VL και κατάφερα να το flash-άρω βγάζοντας το VL και βάζοντας την τελευταία έκδοση (R8BA024). Ωστόσο θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες απαντήσεις σε ορισμένες απορίες:

1) Υπάρχει τρόπος να ξαναβάλω την VL έκδοση σε περίπτωση που πάθει κάτι το κινητό έτσι ώστε να μην χάσω την εγγύηση? Αν ναι, μπορεί κάποιος να μου πει από που μπορώ να κατεβάσω (η να μου στείλει) τα αρχεία για να το κάνω αυτό?

2) Παρατήρησα με την τελευταία έκδοση ότι τα κουμπιά κλήσης (πράσινο) και σταμάτημα κλήσης (κόκκινο) δεν μου βγάζουν το μεν πρώτο το μενού με τις κλήσεις κ το δε δεύτερο να με γυρνάει στην αρχική οθόνη (αδράνειας) όταν είμαι σε κάποια μενού στο τηλέφωνο αλλά το πράσινο προσπαθεί να συνδεθεί κάπου στο internet και το κόκκινο μου βγάζει το μενού εργαλείων. Αυτά υπάρχει τρόπος να τα αλλάξω στην Normal επιλογή τους που είχε αρχικά το κινητό?

3) Κάπου είχε πέσει το μάτι μου ότι στο Κ750 μπορούσε να ενεργοποιηθεί το Ραδιόφωνο και χωρίς το καλώδιο του Hands free. Αυτό γίνεται μήπως και στο Κ800? Αν ναι πως? Μπορεί κάποιος να μου πει λεπτομερώς οδηγίες για να το κάνω αυτό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο post..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ κάτι παρόμοιες σάχλες (με άλλο ακουστικό). Κόπηκαν εντελώς από τότε που διέγραψα (απεγκατέστησα) από το κινητό το παλιό μου ΒΤ ακουστικό (είχα κρατήσει εγκατεστημένο και τα παλιό μαζί με το καινούριο). Κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν θα έπρεπε να ενοχλείται αν έχει εγκατεστημένα 2 (τουλάχιστον, όσο το 1 δεν είναι σε λειτουργία). Κι όμως, φαίνεται ότι αυτό ήταν το πρόβλημά του...

Δεν ξέρω αν βοήθησα (αν έχεις 2ο σετ εγκατεστημένο), καλή τύχη... Από περιέργεια, πες μας τι έγινε.

 

Έχεις ένα δίκιο, είχα και το παλιό ακουστικό εγκατεστημένο. Το έσβησα και περιμένω να δω συμπεριφορά. Θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με το κ800ι μου οταν βαζω το ακουστικο στο ποιο δυνατο καμια φορα κανει κρατσ κρατσ ενω οταν το χαμηλωνω λιγο οχι .

Πηγα και μου αλλαξαν ακουστικο αλλα παλι τα ιδια κανει τι παιζει? φοραω απο firmware την τελευταια version.

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous...exw to kinitaki mia vdomada kai kati kai xthes enw akouga mp3 apo t'akoustika tou xafnika esvise i othoni san na ekleise kai patisa to on kai epanilthe amesws...mou tokane 2 fores mesa se misi wra...opoiosdipote xerei kati paremferes as apantisei ti borei na einai..thanxx
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Μόλις εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός Κ800ι VL και κατάφερα να το flash-άρω βγάζοντας το VL και βάζοντας την τελευταία έκδοση (R8BA024). Ωστόσο θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες απαντήσεις σε ορισμένες απορίες:

1) Υπάρχει τρόπος να ξαναβάλω την VL έκδοση σε περίπτωση που πάθει κάτι το κινητό έτσι ώστε να μην χάσω την εγγύηση? Αν ναι, μπορεί κάποιος να μου πει από που μπορώ να κατεβάσω (η να μου στείλει) τα αρχεία για να το κάνω αυτό?

2) Παρατήρησα με την τελευταία έκδοση ότι τα κουμπιά κλήσης (πράσινο) και σταμάτημα κλήσης (κόκκινο) δεν μου βγάζουν το μεν πρώτο το μενού με τις κλήσεις κ το δε δεύτερο να με γυρνάει στην αρχική οθόνη (αδράνειας) όταν είμαι σε κάποια μενού στο τηλέφωνο αλλά το πράσινο προσπαθεί να συνδεθεί κάπου στο internet και το κόκκινο μου βγάζει το μενού εργαλείων. Αυτά υπάρχει τρόπος να τα αλλάξω στην Normal επιλογή τους που είχε αρχικά το κινητό?

3) Κάπου είχε πέσει το μάτι μου ότι στο Κ750 μπορούσε να ενεργοποιηθεί το Ραδιόφωνο και χωρίς το καλώδιο του Hands free. Αυτό γίνεται μήπως και στο Κ800? Αν ναι πως? Μπορεί κάποιος να μου πει λεπτομερώς οδηγίες για να το κάνω αυτό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο post..

 

Η έκδοση R8BA024 που "κυκλοφορεί" είναι hacked από K810i,όχι ακόμα επίσημη,και αναλογα ποιο πακέτο και διαδικασία χρησιμοποίησες,εχει προβλήματα πληκτρολογίου (και πιθανόν και εντολών)-Στα υπόλοιπα :

 

1)Δεν μπορείς να το βρεις τουλάχιστον όσο το έχω ψάξει

2)Μπορεί η φήμη του Vodafone live λογισμικού να είναι χάλια στα περισσότερα κινητά,αλλά στο Κ800ι είναι ίσως πιό πρακτικό από το κανονικό με τα κουμπιά Υες-Νο των κλήσεων,κοινότυπο όπως όλα τα κινητά και όχι συντομεύσεις για Internet κλπ

3)Αν μπορείς να βρείς που το λέει,να το δοκιμάσω και γώ.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Για το K800i λογικα τα αρχεια που χρειαζονται για να "επανελθει" στο VLife ....πρεπει να ειναι τα εξης : K800i_CXC1250211_Vodafone_R1KG001_Red52 & K800i_CXC1250490_VfeLive1_R1KG001_Red52 τα οποια και αναφερονται στη R1KG001_Red52 εκδοση.....;)

 

Οσοι τα χρειαστειται δωστε e-mail....στον kingstratos@yahoo.gr :)

Link to comment
Share on other sites

Eίναι και τα webssesions ?

Δεν πρέπει μόνο επαναφορά μόνο των menu,γιατί δεν θα μπορεί να δείχνει σωστά τον browser για το Live και θαχει προβλήματα και με άλλα site.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι και τα webssesions ?

Δεν πρέπει μόνο επαναφορά μόνο των menu,γιατί δεν θα μπορεί να δείχνει σωστά τον browser για το Live και θαχει προβλήματα και με άλλα site.

ΘΑ γινει ακριβως οπως ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορυ που πεταω κατι ασχετο αλλα μηπως ξερει κανενας ποιος ειναι ο κωδικος για να δω ποια ειναι η ημερομηνια κατασκευης του κινητου (κ800)???(του στυλ οποως για το ιμει παταμε *#06#)

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...