Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς δεν το κάνεις σωστά. Δεν έχουν σημασία οι συντομεύσεις που έχεις. Μήπως δεν ξεκινάς από την οθόνη αναμονής αλλά από το μενού?
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν το κάνεις σωστά. Δεν έχουν σημασία οι συντομεύσεις που έχεις. Μήπως δεν ξεκινάς από την οθόνη αναμονής αλλά από το μενού?

mpa oxi file mou.ksekinao apo tin kanoniki othoni anamonis(diladi apo eki pou grafi ora diktio imerominies ke ta lipa).dokimasa ke afou ixa apenergopiisi tis sintomefsis ke pali ta idia:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, 2 ερωτησεις:

1. Κατεβασα απο το (πολυ καλο) site http://www.se-mobile.de μερικά θέματα. Ειναι σε μορφη zip και οταν αποσυμπιεζονται σε μορφη dm :confused: Πως θα τα εγκαταστησω; Τα στελνω στο κινητο στον φακελο θεματα ή other οπως ειναι, τα μετονομαζω σε thm, δεν γινεται τιποτα.

Ο τυπος στο site γραφει στα γερμανικα οδηγιες. Οσο μπορεσα να καταλαβω, προτεινει 2 τροπους:

1. ΒΤ (δεν παιζει, γιατι δεν εχω στο PC)

2. Mε το ΜyPhoneExplorer. Δεν καταλαβα πως στελνω αρχειο με το προγραμμα απο το PC στο κινητο (μονο το αντιθετο εχω κανει).

 

Εχει εγκαταστησει κανεις τα συγκεκριμενα θεματα; Μπορει καποιος να βοηθησει;

 

2η ερωτηση (ε, ναι ολα τα παραπανω ηταν μια ερωτηση μονο) :p

Οταν αποσυνδεω το καλωδιο USB απο το τηλεφωνο, μετα απο καθε συνδεση με το PC, ειτε ετρεχα το MyPhoneExplorer ειτε το SE Suite, το τηλεφωνο βγαζει ασπρη οθονη και κανει restart. Αυτο ειναι φυσιολογικο; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, 2 ερωτησεις:

1. Κατεβασα απο το (πολυ καλο) site http://www.se-mobile.de μερικά θέματα. Ειναι σε μορφη zip και οταν αποσυμπιεζονται σε μορφη dm :confused: Πως θα τα εγκαταστησω; Τα στελνω στο κινητο στον φακελο θεματα ή other οπως ειναι, τα μετονομαζω σε thm, δεν γινεται τιποτα.

Ο τυπος στο site γραφει στα γερμανικα οδηγιες. Οσο μπορεσα να καταλαβω, προτεινει 2 τροπους:

1. ΒΤ (δεν παιζει, γιατι δεν εχω στο PC)

2. Mε το ΜyPhoneExplorer. Δεν καταλαβα πως στελνω αρχειο με το προγραμμα απο το PC στο κινητο (μονο το αντιθετο εχω κανει).

 

Εχει εγκαταστησει κανεις τα συγκεκριμενα θεματα; Μπορει καποιος να βοηθησει;

 

2η ερωτηση (ε, ναι ολα τα παραπανω ηταν μια ερωτηση μονο) :p

Οταν αποσυνδεω το καλωδιο USB απο το τηλεφωνο, μετα απο καθε συνδεση με το PC, ειτε ετρεχα το MyPhoneExplorer ειτε το SE Suite, το τηλεφωνο βγαζει ασπρη οθονη και κανει restart. Αυτο ειναι φυσιολογικο; :wacko:

 

Ο τύπος γράφει, ότι τα έχει κλειδώσει τα θέματα, για να μην μπορεί να τα τροποποιεί οποιοσδήποτε. Γι' αυτό και με τη μετονομασία δεν καταφέρνεις τίποτα. Από αυτά που γράφει, φαίνεται ότι πρέπει να τα εγκαταστήσεις στο τηλέφωνο.

 

Mε το ΜyPhoneExplorer λέει να στείλεις το αρχείο dm στο κινητό με: δεξί κλικ -> αποστολή σε -> κινητό. Μέτα πρέπει να πας στα θέματα να το ανοίξεις και εκεί μάλλον θα σου ζητήσει να το εγκαταστήσεις.

 

Για τη δεύτερη σου ερώτηση: ναι, είναι φυσιολογικό όταν είσαι συνδεδεμένος με το USB για την ανταλλαγή αρχείων με το PC, να βγάζει άσπρη οθόνη και να κάνει restart όταν αποσυνδέεις το καλώδιο. Δε σου ζητάει PIN βέβαια.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει pdf reader java για το Κ800

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή για αρχεία pdf :(, αλλά το K800 δέχεται χώρις κανένα πρόβλημα text files. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...... Κατέβασα ένα service manual και σύνδεσα ξανά τα κομμάτια. Το κινητό δούλευε κανονικά!!!!!!!!!!! .....

 

απο που το κατεβασες(το service manual) φιλαρακο??

εχεις καποιο λινκ?/

Thanks..;)

Link to comment
Share on other sites

απο που το κατεβασες(το service manual) φιλαρακο??

εχεις καποιο λινκ?/

Thanks..;)

http://www.formymobile.co.uk/Dismantle/k800disassembly.htm

Link to comment
Share on other sites

nark, ευχαριστω που ασχοληθηκες. Τελικα τα εστειλα με τον 3ο τροπο που προτεινει (μεσω ΜyPhoneExplorer με την επιλογη "εισαγωγη εφαρμογης JAVA", η οποια δεν ειχα προσεξει οτι υπαρχει). Τα αρχεια μεταφερονται στο τηλεφωνο, που τα αναγνωριζει σαν themes και τα τοποθετει κατευθειαν στο αναλογο folder.

 

Κατι αλλο τωρα: Οταν συνδεσω το τηλεφωνο στο PC, δεν μπορω στη συνεχεια να συνδεθω στο Internet μεσω του μοντεμ, γιατι το βλεπει "απασχολημενο". Τερματιζω και το MyPhoneExplorer και το SE PC Suite, αλλα το μοντεμ "απελευθερωνεται" μονο με restart. Ξερει κανεις τι μπορω να κανω, ωστε να μην χρειαζομαι restart;

Link to comment
Share on other sites

Στο CD του Κ750 υπηρχε το προγραμμα SE image editor, που σου επετρεπε πολυ γρηγορα και ευκολα να μετατρεπεις ενα αρχειο στις καταλληλες διαστασεις για να γινει wallpaper και να το σωζεις ή να το περνας κατ' ευθειαν στο κινητο.

Ψαχνω νεα εκδοση για το Κ800 (240Χ320) και δεν βρισκω τιποτα. :blink:

Καταργηθηκε αυτο το προγραμμα;

Υπαρχει τιποτα αναλογο;

Φυσικα και τωρα επεξεργαζομαι φωτογραφιες για επαφες και wallpapers με κανονικο προγραμμα επεξεργασιας εικονας, απλα αυτο ηταν πολυ γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πριν λίγο καιρο το k800 μου τα ''επαιξε'' και δεν ανοιγε καθόλου. Ετσι αναγκάστηκα να το παω στην se όπου του έκαναν format και τα πέρασαν όλα απο την αρχη. Πλεον το κινητο είναι οκ και όταν βγάζω φωτογραφίες η ημερομινια εμφανίζεται με κόκκινα αντι για πρασινα γραμματα όπως στο k810 αν δεν κάνω λάθος. Το πρόβημα που εχω τωρα ομως ειναι πως όταν τραβηξω μια φωτο αργει παρα πολυ να την αποθηκευσει. Για παραδειγμα αν πρωτα έκανε 5 δευτερολεπτα, τωρα κάνει 15. Εχετε ακουσει μηπως κάτι σχετικά με αυτο? Τι γίνεται γιατι είναι αρκετα εκνευριστικό
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πριν λίγο καιρο το k800 μου τα ''επαιξε'' και δεν ανοιγε καθόλου. Ετσι αναγκάστηκα να το παω στην se όπου του έκαναν format και τα πέρασαν όλα απο την αρχη. Πλεον το κινητο είναι οκ και όταν βγάζω φωτογραφίες η ημερομινια εμφανίζεται με κόκκινα αντι για πρασινα γραμματα όπως στο k810 αν δεν κάνω λάθος. Το πρόβημα που εχω τωρα ομως ειναι πως όταν τραβηξω μια φωτο αργει παρα πολυ να την αποθηκευσει. Για παραδειγμα αν πρωτα έκανε 5 δευτερολεπτα, τωρα κάνει 15. Εχετε ακουσει μηπως κάτι σχετικά με αυτο? Τι γίνεται γιατι είναι αρκετα εκνευριστικό

Poia ekdosi logismikou exeis?

 

Dokimases na tou kaneis anavathmish logismikou?

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Εχω ενα Κ800 και πριν λιγο μου εσβησε καθως άλλαζα μια σιμ καρτα.Το μονο που κανει είναι να αναβει το κοκκινο φωτακι των υπερυθρων και τιποτα άλλο.Η μπαταρια είναι ΣΙΓΟΥΡΑ γεμάτη.Δοκίμασα και το WotanClient αλλα τίποτα.Το pc μου δεν βλέπει καν το κινητό πια (αφου ειναι σβηστο).Έψαξα στο νετ και είδα οτι πάρα πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα.Το μονο που κανει είναι οταν πατάω το κουμπι ενεργοπ. να αναβοσβήνει ενα κοκκινο φως στισ υπεριθρες.Αν το πας στην εταιρια θα το φτιαξουν?Το θέμα ειναι να ΜΗΝ ΧΑΣΩ τον κατάλογό μου απο τα ονόματα τα οποία τα είχα στο κινητο και οχι στη σιμ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ HELP ME

Link to comment
Share on other sites

Γραφει R1KG001

EROM R3A016

ΕΚΔΟΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΜΕΡΑΣ 2.5

 

 

 

Ρύθμισέ το να μην σου βγάζει ημερομηνίες και θα τις σώνει γρήγορα. Είναι μπαγκ της KG001.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Εχω ενα Κ800 και πριν λιγο μου εσβησε καθως άλλαζα μια σιμ καρτα.Το μονο που κανει είναι να αναβει το κοκκινο φωτακι των υπερυθρων και τιποτα άλλο.Η μπαταρια είναι ΣΙΓΟΥΡΑ γεμάτη.Δοκίμασα και το WotanClient αλλα τίποτα.Το pc μου δεν βλέπει καν το κινητό πια (αφου ειναι σβηστο).Έψαξα στο νετ και είδα οτι πάρα πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα.Το μονο που κανει είναι οταν πατάω το κουμπι ενεργοπ. να αναβοσβήνει ενα κοκκινο φως στισ υπεριθρες.Αν το πας στην εταιρια θα το φτιαξουν?Το θέμα ειναι να ΜΗΝ ΧΑΣΩ τον κατάλογό μου απο τα ονόματα τα οποία τα είχα στο κινητο και οχι στη σιμ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ HELP ME

 

 

Δοκίμασε να μπεις στο wotanserver και να κάνεις update την erom, πατώντας τα 2 και 5 αντί για το C. Είναι δωρεάν δεν πληρώνεις τίποτα, και κάποια παιδιά είπαν ότι τα κινητά τους ξύπνησαν μετά από αυτό.

 

PS: δεν χάνεις τα αρχεία σου με αυτό το update.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Εχω ενα Κ800 και πριν λιγο μου εσβησε καθως άλλαζα μια σιμ καρτα.Το μονο που κανει είναι να αναβει το κοκκινο φωτακι των υπερυθρων και τιποτα άλλο.Η μπαταρια είναι ΣΙΓΟΥΡΑ γεμάτη.Δοκίμασα και το WotanClient αλλα τίποτα.Το pc μου δεν βλέπει καν το κινητό πια (αφου ειναι σβηστο).Έψαξα στο νετ και είδα οτι πάρα πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα.Το μονο που κανει είναι οταν πατάω το κουμπι ενεργοπ. να αναβοσβήνει ενα κοκκινο φως στισ υπεριθρες.Αν το πας στην εταιρια θα το φτιαξουν?Το θέμα ειναι να ΜΗΝ ΧΑΣΩ τον κατάλογό μου απο τα ονόματα τα οποία τα είχα στο κινητο και οχι στη σιμ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ HELP ME

Το κόκκινο φωτάκι δείχνει άδεια μπαταρία. Άρα, πιθανότητες: 1)Η μπαταρία άδειασε γιατί το κινητό δεν φορτίζει (πρόβλημα h/w ή s/w, ή χαλασμένος φορτιστής , μπριζάκι, μπρίζα) 2)Το κινητό νομίζει ότι είναι άδειο (πρόβλημα s/w ή h/w) 3) Η μπαταρία τά'παιξε.

Αν η μπαταρία έχει αδειάσει τελείως, δεν φορτίζει καθόλου ή μπορεί να ξεκινήσει φόρτιση αρκετή ώρα μετά τη σύνδεση με φορτιστή. Δοκίμασε να το αφήσεις στο φορτιστή καμιά ώρα (αν έχεις άλλο φορτιστή δοκίμασε κι αυτόν) και αν δεν δεις τίποτα, πήγαινε μέχρι ένα κατάστημα και ζήτα να σου μετρήσουν τη μπαταρία (στο Γερμανό είναι πολύ πιθανό να σου το κάνουν επί τόπου και δωρεάν). Αν είναι εντελώς άδεια, μπορούν αυτοί να τη φορτίσουν για 1-2 λεπτά, ώστε μετά να μπορείς να συνεχίσεις τη φόρτιση εσύ. Παρακάλεσε να σου ελέγξουν και αν φορτίζει το τηλέφωνο και αν λειτουργεί ο φορτιστής.

Αν όλα αυτά δεν πιάσουν, σε βλέπω για service (έτσι κι αλλιώς, εσύ δε μπορείς να κάνεις update μόνος σου με κινητό νεκρό).

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισέ το να μην σου βγάζει ημερομηνίες και θα τις σώνει γρήγορα. Είναι μπαγκ της KG001.

 

Δεν υπαρχει καινουρια εκδοση για να περασω και να διορθωθει? Θελω να έχω τις ημερομηνιες

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καινουρια εκδοση για να περασω και να διορθωθει? Θελω να έχω τις ημερομηνιες

 

 

 

Υπάρχει καινούργιο μόνον στον wotanserver. Δεν ξέρω όμως αν διορθώνει την κατάσταση και δεν ξέρω καν αν είναι official έκδοση, γιατί δεν την έχει κανείς άλλος.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Εχω ενα Κ800 και πριν λιγο μου εσβησε καθως άλλαζα μια σιμ καρτα.Το μονο που κανει είναι να αναβει το κοκκινο φωτακι των υπερυθρων και τιποτα άλλο.Η μπαταρια είναι ΣΙΓΟΥΡΑ γεμάτη.Δοκίμασα και το WotanClient αλλα τίποτα.Το pc μου δεν βλέπει καν το κινητό πια (αφου ειναι σβηστο).Έψαξα στο νετ και είδα οτι πάρα πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα.Το μονο που κανει είναι οταν πατάω το κουμπι ενεργοπ. να αναβοσβήνει ενα κοκκινο φως στισ υπεριθρες.Αν το πας στην εταιρια θα το φτιαξουν?Το θέμα ειναι να ΜΗΝ ΧΑΣΩ τον κατάλογό μου απο τα ονόματα τα οποία τα είχα στο κινητο και οχι στη σιμ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ HELP ME

 

Το κόκκινο φωτάκι δείχνει άδεια μπαταρία. Άρα, πιθανότητες: 1)Η μπαταρία άδειασε γιατί το κινητό δεν φορτίζει (πρόβλημα h/w ή s/w, ή χαλασμένος φορτιστής , μπριζάκι, μπρίζα) 2)Το κινητό νομίζει ότι είναι άδειο (πρόβλημα s/w ή h/w) 3) Η μπαταρία τά'παιξε.

Αν η μπαταρία έχει αδειάσει τελείως, δεν φορτίζει καθόλου ή μπορεί να ξεκινήσει φόρτιση αρκετή ώρα μετά τη σύνδεση με φορτιστή. Δοκίμασε να το αφήσεις στο φορτιστή καμιά ώρα (αν έχεις άλλο φορτιστή δοκίμασε κι αυτόν) και αν δεν δεις τίποτα, πήγαινε μέχρι ένα κατάστημα και ζήτα να σου μετρήσουν τη μπαταρία (στο Γερμανό είναι πολύ πιθανό να σου το κάνουν επί τόπου και δωρεάν). Αν είναι εντελώς άδεια, μπορούν αυτοί να τη φορτίσουν για 1-2 λεπτά, ώστε μετά να μπορείς να συνεχίσεις τη φόρτιση εσύ. Παρακάλεσε να σου ελέγξουν και αν φορτίζει το τηλέφωνο και αν λειτουργεί ο φορτιστής.

Αν όλα αυτά δεν πιάσουν, σε βλέπω για service (έτσι κι αλλιώς, εσύ δε μπορείς να κάνεις update μόνος σου με κινητό νεκρό).

Καλή επιτυχία :)

 

 

 

Φίλε στο ξαναλέω! Δοκίμασε να κάνεις update από το wotan πατώντας το 2 και το 5 ταυτόχρονα. Έτσι κάνει update την erom. Υπάρχουν πιθανότητες να ξυπνήσει!

 

PS: το κινητό δεν είναι νεκρό. Αν ψάξεις παραπίσω στις σελίδες θα βρεις και άλλες αναφορές για το πρόβλημα αυτό. Γενικά είναι καλό να μην πολυαλλάζουμε sim και όταν το κάνουμε, να το αφήνουμε λίγο με την μπαταρία εκτός κινητού και μετά να αφαιρούμε την κάρτα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...