Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω όσου έχουν αγοράσει το κ-800. αν αξίζει τα 430ευρο που έχει. Και αν έχει μεγάλες βελτιώσεις από κ-750? Έχω διαβάσει το review αλλά θα ήθελα την γνώμη κάποιου που το έχει πιάσει στα χέρια του. Επίσης τη μνήμη έχει μέσα στο κουτί? Και τα ακούστηκα ακούγονται καλά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Georgel.

 

1. Οι βελτιώσεις κατ' εμέ σε σχέση με το Κ750 περιορίζονται στην καλύτερη κάμερα, με αυξημένες λειτουργίες και δυνατότητες στη λήψη φωτογραφιών, και στην μεγαλύτερη ανάλυση της οθόνης, κάτι που συνεπάγεται υψηλότερη ευκρίνεια. Βέβαια, το Κ800 είναι και τρίτης γενιάς, γεγονός σημαντικό για όποιον εκμεταλλεύται τις υπηρεσίες 3G.

 

2. Η αίσθηση που αφηνει στα χέρια εμένα μου άρεσε. Η συσκευή είναι αρκετά στιβαρή.

 

3. Δεν υπάρχει εξτρά κάρτα μνήμης στην αρχική συσκευασία, πράγμα απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου, έστω κι αν ο power user θα την αντικαθιστούσε με μια πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι super μην το σκέφτεται κανένας... Φυσικά εγώ δεν το πλήρωσα αλλά και πάλι!!! Το φοβερό -πανέξυπνο το έχετε αναφέρει; που ο φορτιστής πίσω από το βίσμα που μπαίνει στο κινητό έχει έξοδο έτσι ώστε πχ να μπορείτε να συνδέσετε handsfree πάνω του την ώρα που το φορτίζετε; Καλόοοο!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά; Πρέπει να κάνω κάτι για να ενεργοποιήσω το 3g; Έχω cosmote. Και αν ναι θα έχω γρηγορότερο internet έτσι; Και αν ναι πληρώνεις κάποιο πάγιο ή απλά την ώρα που μπαίνεις; Thanks!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω όσου έχουν αγοράσει το κ-800. αν αξίζει τα 430ευρο που έχει. Και αν έχει μεγάλες βελτιώσεις από κ-750? Έχω διαβάσει το review αλλά θα ήθελα την γνώμη κάποιου που το έχει πιάσει στα χέρια του. Επίσης τη μνήμη έχει μέσα στο κουτί? Και τα ακούστηκα ακούγονται καλά?

 

οοοπς, απαντήθηκε...

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

2ον οτι δεν αναγνωριζει τα δευτερα και τριτα γραμματα στην πληκτρολογηση κατα την αναζητηση των επαφων.....ειναι κουραστικο για εμενα οταν εχω κοντα 750 επαφες με 1230 αριθμους, e-mail και λοιπες πληροφοριες σε αυτες.....QUOTE]

 

Φίλε εμένα μια χαρά μου αναγνωρίζει το 2ο και 3ο γράμμα στις καταχωρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στο Πλαίσιο και πήρα μια 512Μ κάρτα μνήμης Sony M2.

 

Το σύνδεσα σήμερα με τον υπολογιστή (για κάποιον που ρώτησε πιο πάνω) και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Φυσικά το κινητό , μάλλον η κάρτα μνήμης συμπεριφέρεται σαν USB hard disk stick.

 

Είναι λίγο αργό το software της Sony στην επικοινωνία με το τηλέφωνο, αλλά η μεταφορά δεδομένων ΟΚ μου φάνηκε για USB.

 

Εχω την εξής ερώτηση. Οταν τραβάμε βίντεο δεν το αποθηκεύει απευθείας αλλά πρέπει να πάμε μέσω VideoDj για να το αποθηκεύσουμε? Εχω επιλέξει απευθείας αποθήκευση στην κάρτα μνήμης.

 

PS

rigas2178 Διάβασε αυτό προσεκτικά.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξής ερώτηση. Οταν τραβάμε βίντεο δεν το αποθηκεύει απευθείας αλλά πρέπει να πάμε μέσω VideoDj για να το αποθηκεύσουμε? Εχω επιλέξει απευθείας αποθήκευση στην κάρτα μνήμης.

 

 

Το αποθηκευει απευθειας. Αν πας στον file manager --> αλμπουμ κάμερας θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγνωρζεδις τα ελληνικα μικρα γραμματα στις επαφες εαν ειναι κεφαλαια Νο problem
Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το πήρα χθες και το μόνο που έχω να πω είναι ότι βγάζει μακράν τις καλύτερες φωτογραφίες που έχω δει από κινητό μέχρι σήμερα. Στο παρελθόν είχα Sharp 902 & K750i και δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Η παράκάτω φωτογραφία τραβήχτηκε πριν 20 λεπτά....

 

http://img171.imageshack.us/img171/2564/dsc000949zi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξα και πηγα και το πηρα!!!:yahoo:

 

Με μια πρωτη ματια φαινεται καλο χωρις προβλημα στα υλικα. Λεπτομερειες αυριο.

 

Και το πρωτο προβλημα: Εχω περασει μια επαφη την οποια ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν βγαζει αναγνωριση το ονομα. Εβαλα +3 μπροστα, τιποτα. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , σήμερα το έπιασα επιτέλους στα χέρια μου και μπορώ να έχω άποψη ,προσωπική πλέον, για την όλη κατασκευή.

1ον: Ναι , η συσκευή είναι στιβαρή , αν και λόγω μικρού όγκου και βάρους αρχικά δεν πολυγεμίζει το μάτι.

2ον:Πού είδατε ότι το καπάκι της μπαταρίας είναι γυαλιστερό και γλυστράει όταν προσπαθείς να το αφαιρέσεις??Που να είχατε και το w900:p Αnyway , το καπάκι δεν είναι γυαλιστερό και αν είναι δύσκολη η αφαίρεσή του αυτό σίγουρα δεν είναι κάτι που αφορά την ποιότητα κατασκευής.

3ον:Το πληκτρολόγιο λίγο άβολο για τα δικά μου χέρια , αλλά μάλλον συνηθίζεται εύκολα.

4ον:Η οθόνη δεν μου έκανε καμία εντύπωση , άρα δεν πολυδιαφέρει από αυτή του w900 ,ούτε του s700.

5ον: Νομίζω ότι για τα λεφτά του (439)δεν είναι ακριβό , ούτε και καμία ευκαιρία βέβαια.

Πιστεύω ότι αξίζει σίγουρα κάποιος από k700 να πάει σε κ800.

Όχι όμως και από κ750 σε κ800(εκτός κι αν τον ενδιαφέρει πολύ το 3g)Αλλιώς , όπως άλλωστε συμβαίνει συνήθως με τους απόγόνους που ξεφυτρώνουν κάθε 12 μήνες , οι διαφορές δεν είναι και τόοοοσο σημαντικές.

Αυτά:)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα οταν παω να εγκαταστησω το pc suite που βρισκεται στο cd. Βγαζει ενα μηνυμα λαθους (στο τελος της εγκαταστασης) και η εγκατασταση δεν γινεται. Εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο?

 

ΥΓ: Μηπως εχει κανεις τους drivers για usb? Στο cd για εναν περιεργο λογο δεν υπαρχουν (ή ειμαι τυφλος και δεν τους βρισκω).

 

Edit: Αυτο το προβλημα βγαζει (δειτε την εικονα)

 

http://img529.imageshack.us/img529/1746/untitled3lx.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για όσους τελικά το πάρουν συνιστώ όταν μπουν στις ρυθμίσεις του,στα της Οθόνης>Φωτεινότητα>Βάλτε το στο 80 %(ή πιο κάτω αν θέλετε,αλλά στο 80 % νομίζω είναι η χρυσή τομή),έτσι είναι αρκετά φωτεινή η οθόνη και σίγουρα η διαφορά στον χρόνο αναμονής αυξάνεται θεαματικά;) :)
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα οταν παω να εγκαταστησω το pc suite που βρισκεται στο cd. Βγαζει ενα μηνυμα λαθους (στο τελος της εγκαταστασης) και η εγκατασταση δεν γινεται. Εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο?

 

ΥΓ: Μηπως εχει κανεις τους drivers για usb? Στο cd για εναν περιεργο λογο δεν υπαρχουν (ή ειμαι τυφλος και δεν τους βρισκω).

 

Edit: Αυτο το προβλημα βγαζει (δειτε την εικονα)

 

http://img529.imageshack.us/img529/1746/untitled3lx.th.jpg

 

Δεν ξέρω αν και σ εμένα έβγζε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, πάντως το κατέβασα από το site της sonyericsson ξανά και εγκαταστάθηκε μια χαρά :worry:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά; Πρέπει να κάνω κάτι για να ενεργοποιήσω το 3g; Έχω cosmote. Και αν ναι θα έχω γρηγορότερο internet έτσι; Και αν ναι πληρώνεις κάποιο πάγιο ή απλά την ώρα που μπαίνεις; Thanks!

 

Πρέπει να στείλεις ένα sms στο 1651 που να γράφεις WAPA E για να ενεργοποιηθεί το 3g! - Σ' εμένα δεν δουλεύει σωστά πάντως :( Για τα πάγια και τις χρεώσεις δεν έχω ιδέα :p

Επίσης γίνεται και από το site της sonyericsson αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί 100% σωστά!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός της οθόνης ήταν στο 80% όπως και του w900i που έχω, το οποίο πάνω από 2 μέρες δεν κράτησε ποτέ :p

 

Με 2-3 ώρες mp3 την ημέρα , b/t ανοιχτό , αρκετές κλήσεις και μερικά μηνύματα(3g off) , το w900 βγάζει 3 μέρες.(φωτισμός πάντα στο 100% , δεν κάνουμε τσιγκουνιές σε τέτοια θέματα:p )

 

Επίσης το w900i για όσους τα συγκρίνουν, δεν έχει τόσο καθαρή οθόνη

 

Μήπως η οθόνη του w900 σου , θέλει καθάρισμα:p :)

 

και το δικό μου έχει απελπιστικά αργό μενού!

 

Το μενού πλέον δεν είναι αργό , ούτε καν στο δικό μου, που είναι live.;)

 

 

 

Άποψή σου :worry:

Το δικό μου είναι έτσι όπως το περιέγραψα :p

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν και σ εμένα έβγζε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, πάντως το κατέβασα από το site της sonyericsson ξανά και εγκαταστάθηκε μια χαρά :worry:

 

 

Αυτο εκανα και εγω αφου στο site εχει καινουργια εκδοση και εγκατασταθηκε μια χαρα.:)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε αν το Μ2 ειναι το ίδιο πράγμα με το Memory Stick Duo:O

Όχι. Το Μ2 είναι πιο μικρό και πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Το περιεργαστηκα κι εγω σημερα απο κοντα. Μου εκανε εντυπωση οτι το κεντρο βαρους του ειναι πολυ ψηλα και οταν το αφηνεις σε μια επιφανεια τεινει να ισορροπει πανω στο καλυμμα της καμερας! Με ανησυχει ομως ιδιαιτερα αυτο το καλυμμα γιατι πιστευω οτι μετα απο μερικους μηνες θα εχει φανει εντονα η χρηση του ως .."ακουμπιστηρι".

 

Εκτος απο το καλυμμα δε μου αρεσε επισης και η ασπρη γραμμη περιμετρικα στην συσκευη, η οποια ειναι πολυ μπαναλ πανω στο μαυρο.

 

Κατα τ'αλλα τα πληκτρα μου φανηκαν πιο σκληρα απο το κ750, πραγμα που μου αρεσε. Το joystick το βρηκα επισης πιο sexy. Γενικα ολη η κατασκευη μου φανηκε πολυ καλυτερη απο το κ750.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...