Jump to content

Εχετε δει ποτέ φίδι/σκορπιό/αράχνη και γενικά ερπετά;


Mitsos15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμεις ειχαμε για 4 μερες μια οχια στο σπιτι.

Ειχε βρει καταφυγιο μεσα στο παραθυρο(ειναι αλουμινια συρωμενα).

 

Δεν εβγαινε με τιποτα.Τελικα μετα απο πολυ υπομονη και βοηθεια απο τον κτηνιατρο (μου εδωσε ενα κουτι που βγαζει μια μυρωδια που διωχνει τα φιδια) βγηκε και το καθαρισα.:X

 

[/url]http://img83.imageshack.us/img83/3828/fidi3ll8.th.jpg http://img83.imageshack.us/img83/4425/fidi1rn8.th.jpg

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2-3 Πραγματάκια για να αποφεύγετε τα δυσσάρεστα.

Θειάφι,Καπνός ( απο χόρτα που καίγονται) σκόρδο διώχνουν τα φίδια.

το γάλα και τα αυγά είναι αντιθέτως εκπληκτικά μυρωδικά για να τα φέρουν κοντά μας :p

 

φίλε Jonk, εξαιρετική η έχιδνα! σχεδόν οριακή στο μέγεθος της.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2-3 Πραγματάκια για να αποφεύγετε τα δυσσάρεστα.

Θειάφι,Καπνός ( απο χόρτα που καίγονται) σκόρδο διώχνουν τα φίδια.

το γάλα και τα αυγά είναι αντιθέτως εκπληκτικά μυρωδικά για να τα φέρουν κοντά μας :p

 

φίλε Jonk, εξαιρετική η έχιδνα! σχεδόν οριακή στο μέγεθος της.

 

Το καλυτερο απωθητικο ειναι το αλκοολ.

100% εγγυημενο.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

μετά απο μιά εξόρμηση στην ύπαιθρο της Ηπείρου,ο απολογισμός ήταν δυνατός για 10 μέρες που έμεινα εκεί.

2 οχιές,1 δενδρογαλιά.

απο αράχνες το αφήνα καλύτερα γιατί μετά την 50η έχασα το μέτρημα :p

την δενδρογαλιά με το αυτοκίνητό, μήκος 2 μέτρα και κάτι. τις οχιές με πέτρες και ξύλα.

Τραγικότερο όλων τα άλλα ζωάκια που βρήκα πατημένα :(.Πάνω απο 30 σκαντζόχοιρους,10 χελώνες 40 τουλάχιστον αλεπούδες,ένα κουνάβι και ένας ασβός.

 

Aνάλογη εμπειρία από εξόρμηση στην ύπαιθρο της Ηπείρου και όχι μόνο! Το καλύτερό μου ήταν φυσικά οι βάτραχοι και η σαλαμανδρούλα που έπαιξα. Το χειρότερο ήταν τα άτυχα ζωάκια στο δρόμο..Αυτό με τους σκατζόχοιρους και εγώ το παρατήρησα :(

Κάθε μέρα μάζευα χελώνες από το δρόμο. Το βράδυ πηγαίναμε σιγά για να μην πατήσουμε τίποτα και βλέπαμε συνέχεια ερπετά,τρωκτικά,σκιουράκια κλπ. Οσο μπορείτε, όσοι δεν είστε αδιάφοροι για τα ζώα, προσέχετε στο δρόμο :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Aνάλογη εμπειρία από εξόρμηση στην ύπαιθρο της Ηπείρου και όχι μόνο! Το καλύτερό μου ήταν φυσικά οι βάτραχοι και η σαλαμανδρούλα που έπαιξα. Το χειρότερο ήταν τα άτυχα ζωάκια στο δρόμο..Αυτό με τους σκατζόχοιρους και εγώ το παρατήρησα :(

Κάθε μέρα μάζευα χελώνες από το δρόμο. Το βράδυ πηγαίναμε σιγά για να μην πατήσουμε τίποτα και βλέπαμε συνέχεια ερπετά,τρωκτικά,σκιουράκια κλπ. Οσο μπορείτε, όσοι δεν είστε αδιάφοροι για τα ζώα, προσέχετε στο δρόμο :)

Σαλαμανδρούλα;:blink:

Το ξέρεις φαντάζομαι ότι στο δέρμα της υπάρχουν αδένες που εκκρίνουν μια δηλητηριώδη ουσία. Αν και είναι σχετικά ακίνδυνη για τον άνθρωπο και τα μεγάλα ζώα. Αλλά αν την πιάσεις θα πρέπει να πλύνεις πολύ καλά τα χέρια σου.

Oι έντονες κίτρινες κηλίδες που έχει στο σώμα της είναι προειδοποιητικές.

Link to comment
Share on other sites

Σαλαμανδρούλα;:blink:

Το ξέρεις φαντάζομαι ότι στο δέρμα της υπάρχουν αδένες που εκκρίνουν μια δηλητηριώδη ουσία. Αν και είναι σχετικά ακίνδυνη για τον άνθρωπο και τα μεγάλα ζώα. Αλλά αν την πιάσεις θα πρέπει να πλύνεις πολύ καλά τα χέρια σου.

Oι έντονες κίτρινες κηλίδες που έχει στο σώμα της είναι προειδοποιητικές.

 

Δεν ήξερα κάτι τέτοιο όταν τη συνάντησα και δε μπορούσα πραγματικά να αντισταθώ. Ηταν πολύ όμορφη και φιλική πάντως και δεν ξεκολλούσε από πάνω μου! Thanx για την πληροφορία, θα το έχω υπόψη και θα το ψάξω :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί ο πατέρας μου πάτησε μια οχιά με το αυτοκίνητο και φρενάρε κιόλας πατώντας την, κάνοντάς την να κοπεί στα δύο.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Eπρεπε να κανει κ οπισθεν για να σιγουρευτει :p

αν κ μπορει να ηταν κι αυτη φιλοξενη σαν την σαλαμανδρα

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες. Πραγματικά έκανε όπισθεν και σιγουρεύτηκε ότι ήταν οχιά. :p

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έξω στο δρόμο ήταν μια οχιά κουλούριασμενη περίπου 1 μετρό. Ένας γείτονας που μένει απέναντι από το σπίτι μου πήρε μια καραμπίνα και της έδωσε μια και πέθανε η καημένη. Πάντως τα φίδια συμπαθητικά ζωάκια;)
Link to comment
Share on other sites

Εχτές σκότωσα 2 σκορπιούς στο σπίτι μου και είδα άλλους 5 σε ένα παλιό πέτρινο καφενείο κοντά στο σπίτι μου...
Link to comment
Share on other sites

Όχι θα τα αφήσουμε να βολοδέρνουν και να δαγκώνουν τσάμπα και βερεσέ τον κοσμάκη.:p

Δάγκωσε ποτέ κανέναν λαφιάτης και δεν το ξέρω;

Τα συγκεκριμένα φίδια είναι εντελώς ακίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι τετοιο που το εκανες :p

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το thread είναι κάπως... Όσοι έχουν πάει σε ύπαιθρο σίγουρα θα έχουν δει (όπως κι εγώ). Και τα 3 έχω δει. Ειδικά φίδι είδα για πρώτη φορά από κοντά φέτος ολοζώντανο (οχιά ήταν). Πολύ ωραίο δέρμα είχε.

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το thread είναι κάπως... Όσοι έχουν πάει σε ύπαιθρο σίγουρα θα έχουν δει (όπως κι εγώ). Και τα 3 έχω δει. Ειδικά φίδι είδα για πρώτη φορά από κοντά φέτος ολοζώντανο (οχιά ήταν). Πολύ ωραίο δέρμα είχε.

Και αντί να φύγεις το δέρμα παρατήρησες;

Link to comment
Share on other sites

Και αντί να φύγεις το δέρμα παρατήρησες;

Είπα να δω τη θετική πλευρά των πραγμάτων. Πάντως χωρίς πλάκα πολύ ωραίο δέρμα είχε. Ήταν καφετί με μαύρες βούλες και γυαλιστερό κι ας σερνόταν στο χώμα!

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Και αντί να φύγεις το δέρμα παρατήρησες;

Το πήρε πιο ζεστά το θέμα. Είπε: Ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει. Ας μου μείνει και κάτι να θυμάμαι. Η ιστορία είχε, προφανώς, αίσιο τέλος, οπότε ζεύτηκε με μια ακόμη εμπειρία ο γαϊδαρός του.:p

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλά ρε παδιά τι ερωτήσεις είναι αυτές?Εσεις στην Αθήνα-Θεσσαλονίκη και άλλες μεγάλες πόλεις μπορεί να μην έχτε δει.Αλλά εμείς στην επαρχία εννοείται!Πρώτον το μισό καλοκα΄ρι στο χωράφι την περνάω μαζεύοντας κεράσια!Εκτός αυτού όμως με τους φίλου μου έχουμε γυρίζει με τα ποδήλατα,σε ακτίνα 10 χιλιομέτρων απο την έδεσσα όλα τα χωριά.μέσα απο χωραφόδρομους αλλά και απο εθνικό δίκτυο!Ε είναι δυνατόν να μην έχω δει!Και φίδια 1 μέτρου να ζευγαρώνουν έχω δει(καταλαβαίνετε τι έκαναν)και οχιές έχω δει.και αράχνες και σαύρες και όλα τα ερπετοειδή.και αλεπούδες και λύκους και χελώνες,και λαγούς,αλλάκαι σκιουράκια.

Link to comment
Share on other sites

Mono se reptile house exo di tetoia erpeta

A ne! kai merikes fores vlepo nekra fidia patimena apo aftokinita!(oti pio apokroustiko ginete diladi!)

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...