Jump to content

Βινυλιο vs CD


Nos 55
 Κοινοποίηση

Βινυλιο ή CD  

32 members have voted

  1. 1. Βινυλιο ή CD

    • Βινυλιο
      12
    • CD
      20


Recommended Posts

Τι προτιματε??

Βινυλιο ή CD απευθυνομαι κυριως σε Djs:)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Βινύλιο = Disc

DJ = Disc Jokey

 

Από τα παραπάνω προκύπτει εύκολα ότι ένας DJ που σέβεται τον εαυτό του επιλέγει να παίζει μουσική με βινύλια. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όταν άρχισα να ακούω μουσική (μικρο παιδάκι) δεν κυκλοφορούσαν ακόμα CD, έχω εκατοντάδες δίσκους βινυλίου και έτσι έχω ένα άλλο δέσιμο με αυτού του είδους τα μουσικά μέσα. Σίγουρα ο δίσκος (βινυλίου) έχει κάτι "άλλο", είναι κάτι πιο ρομαντικό... Θέλει άλλη προσοχή, άλλη φροντίδα και φυσικά τα τριξίματα που ακούγονται μαζί με το τραγούδι κάνουν μια άλλη ατμόσφαιρα. Τα CD όμως είναι αρκετά πιο βολικά, δεν θέλουν τόση προσοχή, είναι πιο μικρά κλπ κλπ... Δεν ξέρω τι από τα δύο προτιμώ. Έχει να κάνει και με το είδος μουσικής που θα ακούσεις ή έστω με το κάθε τραγούδι. Δηλαδή ξενερώνω αν ακούσω το Hotel California σε CD αλλά από την άλλη δεν μπορώ να με φανταστώ να βάζω τον δίσκο στο πικάπ για να ακούσω το sex της Κοκκίνου...

 

EDIT: ψήφισα βινύλιο για καθαρά συναισθηματικούς λόγους :)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Μεγα Πετρο αφου μας χωριζουν μολις 3 χρονια.

 

Και εγω με βυνιλιο ξεκινησα αλλα πλεον δεν τα χρησιμοποιω οταν παιζω. Τα cd ειναι πιο βολικα και στο κατω κατω και κατι να παθουν τα ξαναγραφω ;)

 

Σιγουρα τα βινυλια και ειδικα τα Singles εχουν πολυ καλυτερο ηχο απο οποιοδηπωτε cd, προσφερουν αλλο feeling στο χειρισμο αλλα και το ολο set ενος DJ αλλα πλεον τα εχω μονο για εμενα και το σπιτι μου.

 

Cd λοιπον απο εμενα λογω πρακτικοτητας. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν συγκρίνουμε αντοχή, διάρκεια ζωής και ποιότητα εύκολα συμπαιρένουμε cd.

 

Αν απευθύνεσαι για DJs οι καλύτεροι είναι αυτοί που δουλεύουν δίσκους βινυλίου και υπολογιστή μαζί. Τα cd τα έχουν ξεγραμμένα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...