Jump to content

Κόμικς


trifilli
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α, htrul18, τώρα που είδα την υπογραφή σου με το Αλμανάκο... Τι μου θύμισες! Το Αλμανάκο το αγόραζε κάθε μήνα ο αδελφός μου πριν 10 χρόνια. Θυμάμαι ακόμα ένα τεύχος του 1998, που έλεγε στο εξώφυλλο: "ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ;" Αναφερόταν, φυσικά, στο Μουντιάλ του 1998! Εν τω μεταξύ, διάβαζα και τις σελίδες με τα αθλητικά νέα, και δη με εκείνα του ΝΒΑ (τρομάρα μου!) Οκτώ χρονών τότε, φυσικά δεν είχα δει ποτέ αγώνα ΝΒΑ, αλλά είχα παπαγαλίσει από τις σελίδες του ΑΛΜΑΝΑΚΟ ένα σωρό ονόματα παικτών. Μετά, όταν με ρωτούσαν τι ομάδα είμαι, έλεγα περήφανα "Σικάγο Μπουλς" και δήλωνα ότι μου αρέσει πάρα πολύ ο Ντένις Ρόντμαν γιατί μαζεύει πολλά ριμπάουντ!!!:lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 521
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α, htrul18, τώρα που είδα την υπογραφή σου με το Αλμανάκο... Τι μου θύμισες! Το Αλμανάκο το αγόραζε κάθε μήνα ο αδελφός μου πριν 10 χρόνια. Θυμάμαι ακόμα ένα τεύχος του 1998, που έλεγε στο εξώφυλλο: "ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ;" Αναφερόταν, φυσικά, στο Μουντιάλ του 1998! Εν τω μεταξύ, διάβαζα και τις σελίδες με τα αθλητικά νέα, και δη με εκείνα του ΝΒΑ (τρομάρα μου!) Οκτώ χρονών τότε, φυσικά δεν είχα δει ποτέ αγώνα ΝΒΑ, αλλά είχα παπαγαλίσει από τις σελίδες του ΑΛΜΑΝΑΚΟ ένα σωρό ονόματα παικτών. Μετά, όταν με ρωτούσαν τι ομάδα είμαι, έλεγα περήφανα "Σικάγο Μπουλς" και δήλωνα ότι μου αρέσει πάρα πολύ ο Ντένις Ρόντμαν γιατί μαζεύει πολλά ριμπάουντ!!!:lol:

 

Το έχω εκείνο το τεύχος! :D

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω εκείνο το τεύχος! :D

 

Έλα! Μήπως θυμάσαι και τα "Βραβεία Αλμανάκο", το αφιέρωμα "Το μέλλον είναι τώρα" κ.λπ.;; :lol: Τι μου θύμισες!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τον ποντικα δεν τον συμπαθησα ποτε... εγω ημουν φανατικος του Ποπαυ!!!:p εχω ακομα παρα πολλα!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλά η Βιος και πολιτεία του Σκρουτζ έιναι άπαιχτο βιβλίο.. Άλλα άκουσα ότι έχει γίνει επανέκδοση αλλά δεν εχω βρει κάτι καινούργιο, είναι αλήθεια ...?
Link to comment
Share on other sites

2 τευχη ψαχνω εδω και πολλα χρονια αλλα δεν καταφερα ποτε να βρω.Ξερει κανεις αν υπαρχουν σε ηλεκτρονικη μορφη (pdf κτλ) η Ζωδιακη Πετρα και το Σπεσιαλ Φαντομ Ντακ;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Όχι όλοι :(!!!

 

Δεν πήγες; Κακώς...

 

Που την βρήκες;;;

 

.

 

Ήταν στην Επίσημη παρουσίαση του βιβλίου "Βίος & Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" που είχε γίνει στην Αθήνα!!

 

Τόσο κόσμο δεν τον περίμεναν στον Ελευθερουδάκη και τελικά αφήσαμε τα βιβλία που είχαμε αγοράσει, τα υπόγραψε στο ξενοδοχείο ο Ρόσα και μας τηλεφώνησαν να πάμε να τα πάρουμε...

 

:cry:

 

Veco στις 18 Ιανουαρίου έχω γενέθλια. :p

 

Χαίρομαι. :p

 

Έχει κανείς υπόψην του το "Ο βιος και η πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ: Τα χαμένα κεφάλαια." ?

 

Φυσικά. Αλλά αυτό δεν το έχω υπογεγραμμένο. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ασχολουμαι με ενα σχεδιο εργασιας σχετικα με τους Ολυμπιακους Αγωνες και επεσε στα χερια μου ενα αποσπασμα απο το "Ο Καραγκιοζης Ολυμπιονικης"... Πολυ γελιο! :lol:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλά η Βιος και πολιτεία του Σκρουτζ έιναι άπαιχτο βιβλίο.. Άλλα άκουσα ότι έχει γίνει επανέκδοση αλλά δεν εχω βρει κάτι καινούργιο, είναι αλήθεια ...?

Τα "χαμένα επεισόδια" μάλλον εννοείς! Επίσης του Ντον Ρόσα. Καταπληκτικό!!

Link to comment
Share on other sites

Τα "χαμένα επεισόδια" μάλλον εννοείς! Επίσης του Ντον Ρόσα. Καταπληκτικό!!

Ναι! Που μπορώ να τα βρω??

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Που μπορώ να τα βρω??

 

Σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία και στα πλείστα μικρά. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει κανείς τίποτα για ένα καινούριο κόμιξ που βγήκε στις 20 Οκτωβρίου? Έχει σχέση με μαθηματικά και το γράφουν ο Κύριος Δοξιάδης με κάποιον έλληνα καθηγητή σε κάποιο πανεπιστήμιο της Αμερικής, νομίζω Παπαδημητρίου λέγεται...:)
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

ο αληθινός Σκρουτζ ήταν ολλανδός νεκροθάφτης!! ( :blink: )

 

Ενσαρκώνει την παραδοσιακή εικόνα των χριστουγέννων στη βικτωριανή αγγλία, όμως ο εμπενίζερ σκρουτζ μπορεί να έλκει την καταγωγή του από πολύ μακρύτερα.

σύμφωνα με τον σιέφ ντε γιονγκ, έναν ολλανδό ακαδημαϊκό, ο χαρακτήρας του πασίγνωστου μυθιστορήματος του καρόλου ντίκενς «χριστουγεννιάτικη ιστορία»

μπορεί να είναι στην πραγματικότητα εμπνευσμένος από τον γκάμπριελ ντε γκράαφ, έναν νεκροθάφτη του 19ου αιώνα, ο οποίος έζησε στην ολλανδία.

 

ο ντε γκράαφ, ένας γερομέθυσος με εμμονή στο χρήμα, λέγεται πως είχε εξαφανιστεί μια παραμονή χριστουγέννων για να επανεμφανιστεί χρόνια αργότερα με εντελώς

διαφορετικό χαρακτήρα. ενώ ο ντίκενς ουδέποτε ταξίδεψε στην ολλανδία, είναι πιθανό να είχε ακούσει για τον ντε γκράαφ ο οποίος, μέσω του φίλου του χανς κρίστιαν

άντερσεν, είχε αποδώσει τη μεταμόρφωσή του σε οράματα με νάνους.

 

αλκοολικός. «ο αληθινός σκρουτζ φέρεται να ήταν ένας τρομερός άνθρωπος, δυσάρεστος, εθισμένος στο αλκοόλ και βίαιος με τα παιδιά. επειδή αγαπούσε πολύ το χρήμα,

έσκαβε τάφους ακόμη και την παραμονή των χριστουγέννων. μετά εξαφανίστηκε. το μόνο που άφησε πίσω του ήταν ένα μπουκάλι τζιν στον τάφο», λέει ο δρ ντε γιόνγκ.

«χρόνια μετά ο γκάμπριελ εμφανίσθηκε ξανά λέγοντας πως άλλαξε αφού νάνοι τού έδειξαν ένα όραμα μ΄ ένα φτωχό μικρό παιδί το οποίο πέθανε επειδή δεν ενδιαφερόταν

κανείς γι΄ αυτό». H «χριστουγεννιάτικη ιστορία» του ντίκενς μεταφέρθηκε πολλές φορές στον κινηματογράφο. εδώ ο τζορτζ κ. σκοτ στον ρόλο του σκρουτζ σε μια από

τις πιο γνωστές διασκευές, από τον κλάιβ ντόνερ (1984).

 

[πηγή: forum.bnb.gr]

Link to comment
Share on other sites

πολλα παραμυθια εχουν μαυρο τελος στο αυθεντικο πρωτοτυπο.

με την παροδο των δεκαετιων, προσπαθησαν να τα κανουν πιο προσιτα ως.. παραμυθια στα παιδια με πιο κωμικα στοιχεια κ πιο κοινωνικα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει κανείς τίποτα για ένα καινούριο κόμιξ που βγήκε στις 20 Οκτωβρίου? Έχει σχέση με μαθηματικά και το γράφουν ο Κύριος Δοξιάδης με κάποιον έλληνα καθηγητή σε κάποιο πανεπιστήμιο της Αμερικής, νομίζω Παπαδημητρίου λέγεται...:)

 

Αληθεια εβγαλε κομικ ο Δοξιαδης? Αυτος εχει γραψει και το βιβλιο "ο θείος Πέτρος και η εικασια του Γκολντμπαχ" που ειναι κορυφαιο! Φανταζομαι και το κομικ θα φυσαει! :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποοοοοο που την θυμηθηκες την "Βαβουρα" ποιο χαζο και παρακμιακο κομικς δεν εχω ξαναδιαβασει.... παρολα αυτα ημουν φανατικος της γιατι την διαβαζαν και καπως μεγαλυτερα παιδια και ετσι "μετρουσα":O Ειχε ενα ιδιαιτερο χιουμορ που επρεπε να εξοικιωθεις καπως με αυτο για να γελασεις!!;) ;)

 

Ρε μάγκα πραγματικά ήταν φοβερό κομικς να πουμε! Και μόνο τον τύπο με την

υπερ-τραγιασκα (τραγιάσκαα χαχαχα! :lol: :lol:) έλιωνα έλωινα!!

 

Μπράβο ρε παλικάρια, παω να τα βρω κα τα κατεβάσω! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αληθεια εβγαλε κομικ ο Δοξιαδης? Αυτος εχει γραψει και το βιβλιο "ο θείος Πέτρος και η εικασια του Γκολντμπαχ" που ειναι κορυφαιο! Φανταζομαι και το κομικ θα φυσαει! :cool:

 

Το LOGICOMIX μάλλον είναι το εν λόγω κόμικ...

 

Άσχετο, ίσως και να το έχουμε ξανααναφέρει... Διάβαζα το "Η αιχμάλωτη του Χειμάρρου της Αγωνίας". Δεν είναι πολύ ρομαντικό το ειδύλλιο Σκρουτζ-Γκόλντυ;;;;;:love:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, ίσως και να το έχουμε ξανααναφέρει... Διάβαζα το "Η αιχμάλωτη του Χειμάρρου της Αγωνίας". Δεν είναι πολύ ρομαντικό το ειδύλλιο Σκρουτζ-Γκόλντυ;;;;;:love:

 

Φυσικά και είναι. Βλέπουμε τη ρομαντική πλευρά ενός κατά τα άλλα κάπως ψυχρού ήρωα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια εβγαλε κομικ ο Δοξιαδης? Αυτος εχει γραψει και το βιβλιο "ο θείος Πέτρος και η εικασια του Γκολντμπαχ" που ειναι κορυφαιο! Φανταζομαι και το κομικ θα φυσαει! :cool:

οποιος μαθει απο που μπορουμε να προμηθευτουμε το συγκεκριμενο κομικ ας ποσταρει...μαλλον θα ειναι πολυ καλο, χαρισματικος ο δοξιαδης...

 

The music mixing device.

Youtube Channel

Blog

Check it out.

Link to comment
Share on other sites

οποιος μαθει απο που μπορουμε να προμηθευτουμε το συγκεκριμενο κομικ ας ποσταρει...μαλλον θα ειναι πολυ καλο, χαρισματικος ο δοξιαδης...

 

LOGICOMIX, γραμμενο απο τον Αποστολο Δοξιάδη και τον Χριστος Παπαδημητριου, σε σχεδιο Αλεκου Παπαδατου. Υπαρχει σε πολλα βιβλιοπωλεια. Σιγουρα το ειδα στο Public (στο Cosmos, μιας και εισαι απο Θεσσαλονικη).

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

LOGICOMIX, γραμμενο απο τον Αποστολο Δοξιάδη και τον Χριστος Παπαδημητριου, σε σχεδιο Αλεκου Παπαδατου. Υπαρχει σε πολλα βιβλιοπωλεια. Σιγουρα το ειδα στο Public (στο Cosmos, μιας και εισαι απο Θεσσαλονικη).

 

σε ευχαριστω πολυ...:D

Public...πως δν το ειχα σκεφτει, εκει εχει παρα πολλα κομικς(που ειναι και πιο ψαγμενα)

 

The music mixing device.

Youtube Channel

Blog

Check it out.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Περιοδικό ΚΟΜΙΞ παρουσιάζει Η ΣΦΑΙΡΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

 

 

Μεγάλο μέγεθος > Πολυτελής Έκδοση > Τιμή: 6.90 ευρώ.

 

 

 

Κυκλοφορεί... Αθήνα: 9 Δεκεμβρίου, Υπόλοιπη Ελλάδα: 9 Ιανουαρίου.

 

 

http://img254.imageshack.us/img254/5391/kdk0134ow3.jpg - http://img514.imageshack.us/img514/1695/kdk0135ms6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Περιοδικό ΚΟΜΙΞ παρουσιάζει Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ & 14 ακόμα ιστορίες

 

 

208 Σελίδες > Μεγάλο μέγεθος > Πολυτελής Έκδοση με Σκληρό Εξώφυλλο > Τιμή: 24.00 ευρώ.

 

 

...Κυκλοφορεί στα Βιβλιοπωλεία...

 

 

http://img254.imageshack.us/img254/1217/kdk0129xm0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Περιοδικό ΚΟΜΙΞ παρουσιάζει ΕΝΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ, ΔΕΚΑ ΗΡΩΕΣ, ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ... ΟΙ ΕΠΙΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ

 

 

144 Σελίδες > Μεγάλο μέγεθος > Πολυτελής Έκδοση με Σκληρό Εξώφυλλο > Τιμή: 16.00 ευρώ.

 

 

...Κυκλοφορεί στα Βιβλιοπωλεία...

 

 

http://img516.imageshack.us/img516/8119/kdk0130ot9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίτηδες το κάνουνε, για να φάμε τα λεφτά μας στο Κόμιξ. :p

 

Which reminds me, πρέπει να πάρω το τεύχος Δεκεμβρίου...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...