Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

αν το δεις μακροπροθεσμα και οχι βραχυπροθεσμα δεν βλαπτεται kolabroy.βλαπτεται ισως το ατομικο συμφερον καθενος μας αλλα αν εχεις καποιο αλλο τροπο αντιστασης,χωρις τιμημα,προτεινε το.εκτος αν δεχθουμε να περασουν ολα.και κατι αλλο που θελω να πω κ να προτεινω και αφορα γενικα ολους μας¨:ας μην ριξουμε το επιπεδο του θρεντ μιλωντας κομματικα,οπως εκανε ενας φιλος παραπανω.ξεφευγουμε απο την ουσια της συζητησης.

 

 

ΩΡΑΙΑ θα βλαψουμε το προσωπικο μας συμφερον μακροπροθεσμα για να μην το βλαψουμε βραχυπροθεσμα....διαφωνω καθετα....απο την στιγμη που μπαινει ο παραγοντας ''βλαπτομαι ατομικα'' ειτε βραχυπροθεσμα ειτε μακροπροθεσμα..εχει το ιδιο αντικτιπο στο ατομο...(δεν ειναι δικη μου θεωρια αλλα γνωστου οικονομολογου...την οποια απόδεχομαι)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην Ευρωπη ο μεσος μισθος ειναι πολλαπλασιος σε σχεση με το μεσο ελληνικο μισθο.οποτε μην μας φερνεις για παραδειγμα το τι ισχυει(που δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις)στην Ευρωπη

 

ετσι και τα διδακτρα θα ειναι υποδιαιστερα με αυτα της Ευρώπης .... και θα υπάρχουν και κρατικά Πανεπιστημια ..

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα δεν με λενε Χαρουλη.δευτερον επιτρεψε μου να διατηρω τις επιφυλαξεις μου για την ανεξαρτησια που ειπες.εχουμε δει αλλωστε πολλους 'ανεξαρτητους'.Οσο για την κυβερνηση δεν με ενδιαφερει τι κανει.και οι απφασες,οπως ειπα και πιο πριν ερχονται κυριως απο τους συλλογους ΔΕΠ

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

ετσι και τα διδακτρα θα ειναι υποδιαιστερα με αυτα της Ευρώπης .... και θα υπάρχουν και κρατικά Πανεπιστημια ..

καλα,αυτο αστο καλυτερα.οπως ειναι ολα τ'αλλα προιοντα κ οι υπηρεσιες φθηνες και υποδεεστερες οι τιμες σε σχεση με ολη την ευρωπη,θα ειναι και τα διδακτρα.οσο για το αλλο που ειπες,μ'αυτο που παει να γινει οδηγουμαστε στο θανατο των κρατικων πανεπιστημιων,αφου οπως ισως ξερεις υπαρχει υποχρηματοδοτηση.και ετσι η 'επιλογη' τυπου παω σε κρατικο η ιδιωτικο πανεπιστημιο θα ειναι ενα ωραιο ψευδοδιλημμα

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΑ θα βλαψουμε το προσωπικο μας συμφερον μακροπροθεσμα για να μην το βλαψουμε βραχυπροθεσμα....διαφωνω καθετα....απο την στιγμη που μπαινει ο παραγοντας ''βλαπτομαι ατομικα'' ειτε βραχυπροθεσμα ειτε μακροπροθεσμα..εχει το ιδιο αντικτιπο στο ατομο...(δεν ειναι δικη μου θεωρια αλλα γνωστου οικονομολογου...την οποια απόδεχομαι)

τα μπερδεψες λιγο.εννουσα οτι θα βλαψουμε το προσωπικο συμφερον βαχυπροθεσμα,για να ωφεληθουμε(και ολοι και ατομικα)μακροπροθεσμα.και επιτελους μην κοιταμε μονο τον εαυτο μας.οταν ισως κληθεις να πληρωσεις αδρα για το ιδιωτικο πανεπιστημιο των παιδιων σου(+ αυτα που θα εχεις ηδη δωσει)να καταλαβεις...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας εχει τις αποψεις του και ειναι δεκτες.η ιστορια θα δειξει

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα μπερδεψες λιγο.εννουσα οτι θα βλαψουμε το προσωπικο συμφερον βαχυπροθεσμα,για να ωφεληθουμε(και ολοι και ατομικα)μακροπροθεσμα.και επιτελους μην κοιταμε μονο τον εαυτο μας.οταν ισως κληθεις να πληρωσεις αδρα για το ιδιωτικο πανεπιστημιο των παιδιων σου(+ αυτα που θα εχεις ηδη δωσει)να καταλαβεις...

 

Ελπιζω να μην τα εννοεις αυτα που λες.... θυμησε μου ποσα πληρωνει ο πατερας σου καθε μηνα για να σπουδασεις στο κατα τα αλλα δωρεαν δημοσιο πανεπιστημιο?

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Hariss μαλλον θα εισαι απο αυτους τους "αγωνιστές" που χρωστάνε τα κερατα τους ... δεν τους νοιαζει ποτε και αν θα πάρουν πτυχιο και μπαμπας τους εχει λεφτα ....

 

Οχι εγω δεν αντιπροσωπεύω την δικιά σου μερίδα των φοιτητών....

 

και ολοι που το παίζουν αγωνιστές αριστεροι , κεντροαριστεροι δεξιοι ανηκουν στην ιδια κατηγορία με σένα ... και η πληοψηφια που βγαίνει στα ΔΣ των φοιτητών ειναι σε αυτήν την κατηγορία ... . ..

Link to comment
Share on other sites

Απολυτως τιποτα

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hariss μαλλον θα εισαι απο αυτους τους "αγωνιστές" που χρωστάνε τα κερατα τους ... δεν τους νοιαζει ποτε και αν θα πάρουν πτυχιο και μπαμπας τους εχει λεφτα ....

 

Οχι εγω δεν αντιπροσωπεύω την δικιά σου μερίδα των φοιτητών....

 

και ολοι που το παίζουν αγωνιστές αριστεροι , κεντροαριστεροι δεξιοι ανηκουν στην ιδια κατηγορία με σένα ... και η πληοψηφια που βγαίνει στα ΔΣ των φοιτητών ειναι σε αυτήν την κατηγορία ... . ..

για να καταλαβεις ποσο 'εξυπνος' εισαι,εχω ακομη 5 μαθηματα για πτυχιο και ετοιμαζω χαρτια για μεταπτυχιακο.και δεν εχω κροισο μπαμπα να με ταιζει.καταλαβες εξυπνε??αν θες να μιλησεις,μιλα με επιχειρηματα.και ουτε ειμαι ουτε το παιζω αγωνιστης.

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απολυτως τιποτα

 

 

ισως εισαι απο τους τυχερους που σπουδαζουνε στη πολη που ζουνε αλλα σκεψου και την πλειοψηφια των φοιτητων που σπουδαζουν σε αλλες πολεις και χρειαζονται τουλαχιστον 500€/μηνα...ας μην ειμαστε εγωιστες ....συ ειπας

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

ισως εισαι απο τους τυχερους που σπουδαζουνε στη πολη που ζουνε αλλα σκεψου και την πλειοψηφια των φοιτητων που σπουδαζουν σε αλλες πολεις και χρειαζονται τουλαχιστον 500€/μηνα...ας μην ειμαστε εγωιστες ....συ ειπας

και αυτους σκεφτομαι... και εχω πολλους φιλους που ανηκουν σε αυτη την κατηγορια.αλλα οπως ειπα πιο πριν για ολα υπαρχει καποιο τιμημα kolabrou

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβεις ποσο 'εξυπνος' εισαι,εχω ακομη 5 μαθηματα για πτυχιο και ετοιμαζω χαρτια για μεταπτυχιακο.και δεν εχω κροισο μπαμπα να με ταιζει.καταλαβες εξυπνε??αν θες να μιλησεις,μιλα με επιχειρηματα.και ουτε ειμαι ουτε το παιζω αγωνιστης.

 

οι αιτήσεις για μεταπτυχιακα τελείωσαν ... του χρόνου πάλι ...

ειδες?? με του αγώνες σου εχασες την προθεσμία ... αχ αχ αχ .... :X

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβασαι και τα εχω προλαβει ολα...δεν πειραζει...οπως και να εχει δεν ειναι σκοπος μου να αναλωθω σε ανουσιες αντιπαραθεσεις χωρις να υπαρχει και η απαιτουμενη κριτικη ικανοτητα

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

και αυτους σκεφτομαι... και εχω πολλους φιλους που ανηκουν σε αυτη την κατηγορια.αλλα οπως ειπα πιο πριν για ολα υπαρχει καποιο τιμημα kolabrou

 

και που ειναι η δωρεαν παιδεια ,οταν καλειται ο καθε γονιος να δινει απο το υστερημα του με κοπους και θυσιες 600€ για να σπουδασει το παιδι του φιλε haris84...? μηπως αγωνιζομαστε για κατι που δεν υφισταται??? μηπως εξυπηρετουμε συμφεροντα καθηγητων με παχυλους μισθους εμμεσα?

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτο δεν φταιει το πανεπιστημιο φιλε kolabrou ουτε η παιδεια,αλλα το Υπουργειο παιδειας,σε καθε κυβερνηση,που δεν δινει ενα αξιοσεβαστο ποσο-επιδομα στα παιδια που σπουδαζουν σε αλλες πολεις απο την πολη γεννησης τους και προτιμουν(οι κυβερνησεις) να σκορπανε τα λεφτα αλλου...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτο δεν φταιει το πανεπιστημιο φιλε kolabrou ουτε η παιδεια,αλλα το Υπουργειο παιδειας,σε καθε κυβερνηση,που δεν δινει ενα αξιοσεβαστο ποσο-επιδομα στα παιδια που σπουδαζουν σε αλλες πολεις απο την πολη γεννησης τους και προτιμουν(οι κυβερνησεις) να σκορπανε τα λεφτα αλλου...

 

 

Συμφωνω haris84 αλλα το πανεπιστημιο και γενικοτερα η Παιδεια καθοδηγειται μεσα απο τα υπουργεια(Δημοσια Παιδεια ειπαμε)...και ας μην γελιομαστε... ενα επιδομα στους φοιτητες δεν θα σωσει την κατασταση που επικρατει στα πανεπιστημια ,παλι ξεφυγαμε...;)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ΗΑΡΡΙ πρεπει να πας για ύπνο να ονειρευτεις κατι αξιόλογο και να μας το πεις αυριο ..

 

εχει φανει πιστευω ποιος εχει την απραίτητη κριτική ικανότητα και την απαιτούμενη ωριμoτητα ... .. James...

Link to comment
Share on other sites

Θα ονειρευτω οτι καποιοι ειναι οντως ανεξαρτητοι και οντως φοιτητες.ακριβως.οποιος διαβασε ολα τα παραπανω ποστς εβγαλε ευκολα συμπερασμα ποιος τα εχει ολα αυτα και ποιος λεει αληθεια η ψεματα,Αρχοντα...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω haris84 αλλα το πανεπιστημιο και γενικοτερα η Παιδεια καθοδηγειται μεσα απο τα υπουργεια(Δημοσια Παιδεια ειπαμε)...και ας μην γελιομαστε... ενα επιδομα στους φοιτητες δεν θα σωσει την κατασταση που επικρατει στα πανεπιστημια ,παλι ξεφυγαμε...;)

ξεφυγαμε οντως...οχι τα πανεπιστημια εχουν ενα καθεστως αυτονομιας και χαλαρης επιτηρησης.αν δινοταν ενα αξιοπρεπες επιδομα,πιστευω οτι θα λυνονταν αρκετα απο τα προβληματα των παιδιων που αναφεραμε

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον συμφωνεις οτι και ''ΔΩΡΕΑΝ'' και ''ΠΑΙΔΕΙΑ'' δεν υπαρχει για ποιο λογο οι αγωνες?μηπως τελικα εξυπηρετουμε εμμεσα ,διχως συναισθηση και γνωση μονιμους καθηγητες με παχυλους μισθους που φοβουνται για την θεση τους?
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν δινονται αυτα τα επιδοματα(κακως) δεν ακυρωνει συνολικα τη φυση της δωρεαν παιδειας kolabrou.δεν νομιζω οτι φοβουνται για τη θεση τους,δεν τους κουναει κανεις αλλωστε.απο την αλλη θα πρεπει εκτος απο το να προσπαθησουμε για τη διατηρηση της δωρεαν παιδειας,με την παραλληλη αυξηση της χρηματοδοτησης,να καταγγελουμε και οσα κακως κειμενα συμβαινουν σε αυτη,π.χ. αυτο με την ελλειψη επιδοματων που αναφεραμε ή το αλλο που κανουν (μεμονωμενοι ευτυχως)καθηγητες,να μας βαζουν να πληρωνουμε τις σημειωσεις...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ειναι μονο το επιδομα το προβλημα της Παιδειας..το επιδομα ειναι ενα χαλικακι μπροστα στο ογκολιθο-προβλημα που αντιμετωπιζει ο χωρος της Παιδειας και το γνωριζεις καλα..το θεμα ειναι οτι προσπαθουμε να υποστηριξουμε και να υπερασπιστουμε ενα σαπιο συστημα εκπαιδευσης που για να λυτρωθει θα πρεπει να αντιμετωπιστει εξόλοκληρου απο την αρχη, και μια κινητοποιηση για ενα ζητημα δεν λυνει το προβλημα ...απλα το επιβραδυνει
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...