Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

οι παραπληροφορημενοι ή ημιπληροφορημενοι δεν ξερουν οτι ο αριστερος χωρος φυσικα και εχει προτασεις. Τωρα, δεν ανηκω σε καμια παραταξη οποτε θα σε παρακαλουσα να μην με φερεις σε θεση να ποσταρω 'ξυλινο λογο'.

Αν ησουν φοιτητης θα μπορουσες να παρεις ενα φυλλαδιακι και να ενημερωθεις για τα παντα. Τωρα, αν εισαι οντως 36 πιστευω οτι ο,τι και να σου πω δεν νομιζω να σου αλλαξω μυαλο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχην, αριστερους, δεξιους, δαπιτες, κλπ εγω δεν ανεφερα, μιας και θεωρω οτι δεν ειναι απαραιτητο τα παντα να εχουν ετικετες. Προφανως, δεν συμφωνεις.

Κατα τα αλλα, αν δεν επιχειρεις καν να πεισεις καποιον 36 ετων, που μεχρι πριν 9 χρονια εφαγε περι τα 7 χρονια στα πανεπιστημια, συμμετειχε σε συνελευσεις, καταληψεις και ειναι γενικως φιλικος προς το φοιτητικο κινημα και το δημοσιο πανεπιστημιο, απορω πως θελετε να πεισετε την κοινωνια γενικοτερα για το δικαιο των αγωνων σας.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας, τα παντα εχουν ετικετες :? ειτε το θες ειτε οχι...δυστυχως οπως ειπα και παραπανω.. θα προτιμουσα να μην υπηρχαν παραταξεις αλλα τοτε προφανως δεν θα καναμε αυτη την κουβεντα!!!το να πεισω εσενα φυσικα δεν ειναι το κυριο μελημα μου γιατι δεν ανηκεις στην φοιτητικη κοινοτητα στην οποια απευθυνομαστε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ! δεν ειναι οτι δεν με ενδιαφερει βεβαια, ουτε οτι δεν ενδιαφερει εσενα,μιας και το ζητημα θα συμφωνησουμε πιστευω οτι λαμβανει κοινωνικες διαστασεις.

 

κατα δευτερον, αγωνιζομαστε για την κοινωνια. Το αν η κοινωνια δεν καταλαβαινει και συνειδητοποιει το ΠΟΣΟ σημαντικο ειναι ολες αυτες οι εξελιξεις τοτε δεν ειναι θεμα καθαρα του φοιτητικου κινηματος...ολες οι επαναστασεις ξεκινησαν απο ενα μικρο πυρηνα και αργοτερα επεκταθηκαν σε ολη την κοινωνια...στη σημερινη εποχη αυτο ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολο με ολη αυτη την προπαγανδα και την πλυση εγκεφαλου απο τα ΜΜΕ! σιγα σιγα ομως,πιστευω θα συμφωνεις, ολα αυτα τα χρονια η αγανακτηση του κοσμου κορυφωνεται..καποια στιγμη, τι διαολο, θα ξεσηκωθουν!

 

προς το παρον υπαρχουν ακομα αυτοι που βολευονται και θελουν ο γιοκας τους να παρει ενα πτυχιο για να δουλεψει στο δημοσιο με μισθο 700 ευρω! οκ! εγω δεν θελω τα παιδια μου να ειναι ετσι..και ουτε για τον εαυτο μου το θελω αλλα δεν βλεπω να την γλιτωνω...

 

συμφωνεις με αυτα που λεω ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως pro την κοινωνια δεν νομιζω να την νοιαζουν οι τραγικες εξελιξεις στην παιδεια που δεν εχουν κανενα υποβαθρο και αυτο το ειδαμε απο τις καταληψεις που καναμε περσι.Δεν ενδιαφερεται κανενας και η πλειοψηφια ελεγε τα κwλοπ@ιδα που θελουν να χασουν μαθημα και να καψουν οτι βρουν μπροστα τους.
Link to comment
Share on other sites

καταρχας, αυτος ο τροπος εκλογης πρυτανεων υπαγεται στις ρυθμισεις του νεου νομου πλαισιου για τον οποιο τα τελευταια χρονια παλευουνε(-με) εναντια.

 

 

Όσον αφορά το πρώτο επιχείρημα, μου θυμίζει εκείνο το σκετσάκι των ΑΜΑΝ -γιατί σπάτε το αυτοκίνητο;

-Γιατί έχει αθηναικές πινακίδες!

-και γιατί σπάτε τα αυτοκίνητα που έχουν αθηναικές πινακίδες;

-γιατί έχουν αθηναικές πινακίδες!!!

 

Το ίδιο μου κάνει και το παραπάνω:

-Γιατί είστε κατά των καθολικών πρυτανικών εκλογών;

-Γιατί ανήκουν στο νόμο πλαίσιο που πολεμάμε.

-Και γιατί είναι κακό να ψηφίζουν όλοι στις πρυτανικές εκλογές;

-ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ.

 

Ελεος με αυτό τον άκρατο μηδενισμό...

 

Για τα υπόλοιπα με κάλυψαν οι άλλοι που απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου κάνει και το παραπάνω:

-Γιατί είστε κατά των καθολικών πρυτανικών εκλογών;

-Γιατί ανήκουν στο νόμο πλαίσιο που πολεμάμε.

-Και γιατί είναι κακό να ψηφίζουν όλοι στις πρυτανικές εκλογές;

-ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ.

 

Ελεος με αυτό τον άκρατο μηδενισμό...

 

Για τα υπόλοιπα με κάλυψαν οι άλλοι που απάντησαν.

 

ωραιο αντεπιχειρημα :rolleyes: :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ελεος με αυτό τον άκρατο μηδενισμό...

 

Για τα υπόλοιπα με κάλυψαν οι άλλοι που απάντησαν.

 

ωραιο αντεπιχειρημα :rolleyes: :happy:

 

Για την ακρίβεια είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει/διαβάσει στο παρόν θέμα... Δεν έχει σημασία το τι πιστεύει ο καθένας για το λόγο των καταλήψεων, σημασία έχει ότι η αιτία είναι μέρος του νόμου - πλαισίου και άρα εξ ορίσμου είμαστε αντίθετοι με ο'τι λέει...

 

Και με κάθε σημαντική αλλαγή στο χώρο της παιδείας for that matter...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλες καταλήψεις,όχι άλλο κάρβουνο,χρωστάμε 20 μαθήματα:( :lol:

 

Εμείς με 5 και φύγαμε για πτυχίο τι να πούμε... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε φιλε αμα η αλλαγη αυτη ειναι κακη τι να κανουμε ρε γμτ? να κατσουμε να στηθουμε κιολας επειδη ειναι αλλαγη? ε, όχι...

πιστευετε ο,τι θελετε...το θεμα των πρυτανεων προσωπικα δεν με ενδιαφερει. ας πνιγουμε ολοι τους...για χαριν αντιπαραθεσης παρεθεσα και την αντιθετη αποψη αλλα απ'ότι φαινεται η αποψη των 'αλητων που κανουν καταληψεις' παραμενει μετα απο ενα χρονο αγωνων. Δεν θα συνεχισω αλλο την αντιπαραθεση γιατι και το αναλογο περσινο τοπικ δεν εβγαλε πουθενα. Το μελλον θα δειξει...και για τις δυο πλευρες :)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς με 5 και φύγαμε για πτυχίο τι να πούμε... :(

 

Σε καθε καταληψη υπαρχουν αυτοι που ειναι στα τελειωματα και αυτοι που ειναι πρωτο ετος.Αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να δεχομαστε οτι παραλογο εναντια στα συμφεροντα των φοιτητων παει να περασει γιατι μετα απο λιγο καιρο θα το λουστουμε και ας παρουμε το πτυχιο.

 

*Και εγω λιγα θελω για πτυχιο

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μην γίνουν τα πράγματα όπως πέρισυ. Κάποια παιδιά περιμένουν να πάρουν πτυχίο.

 

Τα υπόλοιπα περί επαναστάσεων, επιτρέψτε μου να τα ακούω βερεσέ.

Από επαναστάσεις να φάνε και οι κότες, το είδαμε το χαΐρι μας. Οι αυτόκλητοι σωτήρες/επαναστάτες τις περισσότερες φορές τα κάνουν πλακάκια με πρυτανέους και ΣΙΑ για να ισχύει το άσυλο όπως το ξέρουμε τώρα (για να αλωνίζουν τα "παρεάκια" τους μέσα στους "χώρους ελεύθερης διακίνησης ιδεών") και για να απολαμβάνουν ένα σωρό προνόμια. Κατά τα άλλα, όσο ο κάθε ανώνυμος φοιτητής πασχίζει και αγωνιά για το πτυχίο του και την μελλοντική μάχη για να βρει μία δουλειά της προκοπής, οι λεγόμενοι "επαναστάτες" θα έχουν εξασφαλίσει μια χαρά τη θέση τους στους κομματικούς μηχανισμούς των ιδεολογικών χώρων από τους οποίους εκπορεύονται, είτε είναι πράσινοι, μπλε, κόκκινοι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο χρώμα και απόχρωση. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μην γίνουν τα πράγματα όπως πέρισυ. Κάποια παιδιά περιμένουν να πάρουν πτυχίο.

 

Τα υπόλοιπα περί επαναστάσεων, επιτρέψτε μου να τα ακούω βερεσέ.

Από επαναστάσεις να φάνε και οι κότες, το είδαμε το χαΐρι μας. Οι αυτόκλητοι σωτήρες/επαναστάτες τις περισσότερες φορές τα κάνουν πλακάκια με πρυτανέους και ΣΙΑ για να ισχύει το άσυλο όπως το ξέρουμε τώρα (για να αλωνίζουν τα "παρεάκια" τους μέσα στους "χώρους ελεύθερης διακίνησης ιδεών") και για να απολαμβάνουν ένα σωρό προνόμια. Κατά τα άλλα, όσο ο κάθε ανώνυμος φοιτητής πασχίζει και αγωνιά για το πτυχίο του και την μελλοντική μάχη για να βρει μία δουλειά της προκοπής, οι λεγόμενοι "επαναστάτες" θα έχουν εξασφαλίσει μια χαρά τη θέση τους στους κομματικούς μηχανισμούς των ιδεολογικών χώρων από τους οποίους εκπορεύονται, είτε είναι πράσινοι, μπλε, κόκκινοι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο χρώμα και απόχρωση. ;)

 

Οσο πλακακια τα κανουν οι επαναστατες αλλο τοσο και περισσοτερο τα κανουν και οι συντηρητικοι.Τουλαχιστον καποιοι ομως δεν δεχονται οτι τους σερβιρουν αλλα αντιδρουν γιατι ακριβως ολοι θελουν μια δουλεια της προκοπης.Το θεμα ειναι ο καθενας πως την ονειρευεται και υπο ποιες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε φιλε αμα η αλλαγη αυτη ειναι κακη τι να κανουμε ρε γμτ? να κατσουμε να στηθουμε κιολας επειδη ειναι αλλαγη? ε, όχι...

πιστευετε ο,τι θελετε...το θεμα των πρυτανεων προσωπικα δεν με ενδιαφερει. ας πνιγουμε ολοι τους...για χαριν αντιπαραθεσης παρεθεσα και την αντιθετη αποψη αλλα απ'ότι φαινεται η αποψη των 'αλητων που κανουν καταληψεις' παραμενει μετα απο ενα χρονο αγωνων. Δεν θα συνεχισω αλλο την αντιπαραθεση γιατι και το αναλογο περσινο τοπικ δεν εβγαλε πουθενα. Το μελλον θα δειξει...και για τις δυο πλευρες :)

 

Δε νομίζω πως είπα κάτι τέτοιο. Γενικά όμως έχει αποδειχθεί πως για μερικούς καλή αλλαγή είναι η καμία αλλαγή, και οιαδήποτε αλλαγή είναι πάντα σε βάρος τους.

 

Σε καθε καταληψη υπαρχουν αυτοι που ειναι στα τελειωματα και αυτοι που ειναι πρωτο ετος.Αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να δεχομαστε οτι παραλογο εναντια στα συμφεροντα των φοιτητων παει να περασει γιατι μετα απο λιγο καιρο θα το λουστουμε και ας παρουμε το πτυχιο.

 

*Και εγω λιγα θελω για πτυχιο

 

Πράγματι. Πειράζει όμως που εγώ δε θέλω να τελειώσω αφού γίνω παππούς; Προτιμώ να το πάρω σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα και ας το «λουστώ» μετά...

 

Εσύ είσαι παππούς ρε,εγώ μικρός είμαι ακόμα :p

 

Με το καλό να μεγαλώσεις... :p

 

Κατά τα άλλα, όσο ο κάθε ανώνυμος φοιτητής πασχίζει και αγωνιά για το πτυχίο του και την μελλοντική μάχη για να βρει μία δουλειά της προκοπής, οι λεγόμενοι "επαναστάτες" θα έχουν εξασφαλίσει μια χαρά τη θέση τους στους κομματικούς μηχανισμούς των ιδεολογικών χώρων από τους οποίους εκπορεύονται, είτε είναι πράσινοι, μπλε, κόκκινοι και δεν ξέρω εγώ τι άλλο χρώμα και απόχρωση. ;)

 

Έτσι είναι. Τα πρώτα δύο έτη είπα να το παίξω κι εγώ ανώνυμος φοιτητής καθ' ότι δεν ήθελα να ενταχθώ πουθενά και αφού είδα κι αποείδα, «εντάχθηκα» κάπου μπας και δω άσπρη μέρα.

 

Οι «επαναστάτες» όμως, όπως πολύ σωστά λέει ο Πάνος, είναι μιά χαρά βολεμένοι, αγωνίζονται «για το καλό των φοιτητών», αφού όμως βολέψουν τον εαυτό τους πρώτα...

 

Οσο πλακακια τα κανουν οι επαναστατες αλλο τοσο και περισσοτερο τα κανουν και οι συντηρητικοι.Τουλαχιστον καποιοι ομως δεν δεχονται οτι τους σερβιρουν αλλα αντιδρουν γιατι ακριβως ολοι θελουν μια δουλεια της προκοπης.Το θεμα ειναι ο καθενας πως την ονειρευεται και υπο ποιες συνθηκες.

 

Δεν είπε κανείς το αντίθετο. Και οι συντηρητικοί το ίδιο είναι. Αυτό όμως δεν έχει κάποια σχέση με τα δίκαια των φοιτητών για τα οποία αγωνίζονται οι «επαναστάτες»....

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Φιλε VeCo μαντευω απο τις απαντησεις σου πως ποτε δεν εχεις ψηφισει υπερ της καταληψης (κανει μπαμ σε ποια παραταξη γραφτηκες μετα το 2 ετος για να δεις ασπρη μερα) οποτε οι αντιληψεις μας για τα θεματα της παιδειας ειναι εντελως διαφορετικες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνετε ότι οι "αντιλήψεις σας για τα θέματα της παιδείας" είναι τελείως ακατανόητες σε μένα και σε πολλούς άλλους (δε θέλω να ισχυριστώ ότι εκπροσωπώ την πλειοψηφία χωρίς να είμαι βέβαιος γι' αυτό).

 

Δεν πρόκειται να ξαναπάρω σοβαρά κανέναν "αγωνιστή" φοιτητή μέχρι να μου πει ένα (1) λογικό επιχείρημα γιατί δεν πρέπει να ψηφίζουν όλοι στις πρυτανικές εκλογές αλλά μόνο τα κομματόσκυλα.

 

Και ΟΧΙ, το επιχείρημα ότι είναι μέρος του νόμου πλαισίου κι άρα είμαστε αυτόματα αντίθετοι δεν είναι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο προβλημα στην εκπαιδευση ειναι κατα τη γνωμη μου οτι οι φοιτητες πιστευουν οτι με τον ενα τροπο η τον αλλο το πανεπιστημιο τους ανηκει. Το πανεπιστημιο ανηκει σε ολους τους Ελληνες. Εφοσον ενα κομμα, καλως ή κακως, που καθαρα στο προγραμμα του μιλουσε για ιδιωτικα πανεπιστημια νικησε, δεν καταλαβαινω το λογο των αντιδρασεων και των καταληψεων, ειδικα οταν ολα αυτα γινονται με στενο κομματικο συμφερον.

Πιστευω οτι η ιδρυση μη κρατικων πανεπιστημιων θα αποτελεσει το φαρμακο για τη βελτιωση των δημοσιων πανεπιστημιων. Το εχω δει να γινεται και το εχω ζησει.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Είναι τυχαίο ότι για τη συγκεκριμένη αλλαγή (πρυτανικές εκλογές) έχουν εκφραστεί θετικά ακόμα και κόμματα της αντιπολίτευσης; Σε καμια περίπτωση δε θέλω να το πάω στο κομματικό, αλλα όταν όλοι συμφωνούν η μειοψηφία θα πρέπει ίσως να επανεξετάσει τη γνώμη της. Αλλα το κυριότερο, να μην προσπαθεί να την επιβάλλει στην πλειοψηφία. :)

 

Ευχαρίστως να συζητήσουμε αν είναι σωστό, θεμιτό η όχι αλλα ας σταματήσει πρώρα αυτή η αυθαίρετη συμπεριφορά που πάντα θέλουμε με το έτσι θέλω να επιβληθούμε στην πλειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

ναι τυχαιο ειναι

 

 

να ρωτησω το αλλο εγω..ποιος θα παει να ψηφισει σε πρυτανικες εκλογες ωρε παλικαρια? εδω μετα βιας παει ο 'ανεξαρτητος φοιτητης' να φηφισει στις φοιτητικες εκλογες, θα παει στις πρυτανικες που δεν ξερει καλα καλα τι διαολο κανουν οι πρυτανεις εκει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

ναι τυχαιο ειναι

 

 

να ρωτησω το αλλο εγω..ποιος θα παει να ψηφισει σε πρυτανικες εκλογες ωρε παλικαρια? εδω μετα βιας παει ο 'ανεξαρτητος φοιτητης' να φηφισει στις φοιτητικες εκλογες, θα παει στις πρυτανικες που δεν ξερει καλα καλα τι διαολο κανουν οι πρυτανεις εκει μεσα?

 

Πλευρης (πατηρ) ολε!

Πληροφοριακα, τα περισσοτερα απολυταρχικα καθεστωτα παρομοια επιχειρηματα ειχαν και εχουν. "Ο λαος δεν ξερει, οποτε θα κανουμε την δουλεια εμεις".

Στη περιπτωση μας, το εμεις ειναι οι φοιτητικες παραταξεις και οι φοιτητοπατερες.

Link to comment
Share on other sites

ναι τυχαιο ειναι

 

 

να ρωτησω το αλλο εγω..ποιος θα παει να ψηφισει σε πρυτανικες εκλογες ωρε παλικαρια? εδω μετα βιας παει ο 'ανεξαρτητος φοιτητης' να φηφισει στις φοιτητικες εκλογες, θα παει στις πρυτανικες που δεν ξερει καλα καλα τι διαολο κανουν οι πρυτανεις εκει μεσα?

 

Τι ελιτισμος ειναι αυτος? Και ξερουν δλδ αυτοι που ειναι στις φοιτητικες παραταξεις!! Αυτοι ξερουν και αποφασιζουν με γνωμονα μονο το καλο του πανεπιστημιου και ποτε μα ποτε με κομματικα κριτηρια??

 

Αν με ρωτας ουτε οι μεν ξερουν ουτε οι δε. Αν ειναι δυνατον δλδ ενας τεταρτοετης, 22 χρονων, να εχει καταλαβει τα προβληματα του ελληνικου πανεπιστημιου και να εχει το αλανθαστο οσων αφορα την επιλυση τους.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

 

Αν ειναι δυνατον δλδ ενας τεταρτοετης, 22 χρονων, να εχει καταλαβει τα προβληματα του ελληνικου πανεπιστημιου και να εχει το αλανθαστο οσων αφορα την επιλυση τους.

 

Ο οποιος εχει εκλεγει απο αυτους που δεν ξερουν... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

μα εκει θελω να καταληξω ρε παιδια! δεν θα αυξηθει η ψηφοθηρια ετσι? σκεφτειτε λιγο πριν τις φοιτιτικες εκλογες τι γινεται απο τις παραταξεις..δεν θα γινει το ιδιο και τωρα? μα καθαρα μονο με κομματικα κριτηρια ειναι ρε diplomat! γιατι να αλλαξει δλδ με τη καθολικη ψηφοφορια?

δειτε το ρε παιδια σαν ενα μικροκοσμο των βουλευτικων εκλογων! αν δεν καταλαβαινεται δλδ τι αλλο να πω!

 

και φυσικα ο απλος φοιτητης ΔΕΝ ξερει...ξερει οταν ψηφιζει στις φοιτητικες εκλογες? ΟΧΙ! γιατι να μαθει τωρα? και απο που να μαθει?

 

ps: να προσεχεις τα λογια σου pro και να απαντας με επιχειρηματα...δεν θα το κανουμε εδω μεσα αμφθιθεατρο, ουτε φορουμ της ΔΑΠ / ΠΑΣΠ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...