Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Το μοναδικο στοιχειο που βρηκα ειναι αυτο

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2005:255:0022:0142:EL:PDF

 

το οποιο ειναι 121 σελιδες και δεν θα κανω το κοπο να διαβασω

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=65570424

 

Προφανώς αυτό είναι κάτι το οποίο θα γίνεται σχετικά εύκολα. Αλλά εφόσον θα μπορούν να το κάνουν οι απόφοιτοι των παραρτημάτων, θα μπορούν να το κάνουν και οι απόφοιτοι των ξένων ΑΕΙ. Αν οι απόφοιτοι των παραρτημάτων "παρακάμπτουν" τον ΔΟΑΤΑΠ, το ίδιο θα κάνουν και οι απόφοιτοι των ξένων ΑΕΙ. ;)

 

Ερωτώ λοιπόν. Ξέρεις πόσοι 10αδες χιλιάδες Έλληνες σπουδάζουν σε ξένα ΑΕΙ, την ποιότητα των σπουδών των οποίων η χώρα μας ΔΕΝ ελέγχει, γιατί δεν μπορεί να ελέξχει; Μπροστά σε αυτούς, οι απόφοιτοι των παραρτημάτων είναι σταγόνα στον ωκεανό ;)

 

Μα γιατι να παρακαμπτουν και οι αποφοιτοι των ξενων ΑΕΙ το ΔΟΑΤΑΠ? Τοτε δεν θα υπαρχει κανενας μα κανενας ελεγχος και τα πραγματα θα ειναι χειροτερα.

Και απο τι λεει το αρθρο που εδωσες, δεν θα υπαρχει ελεγχος σπουδων των ΚΕΣ παρα μονο κτηριακος. Ακομα χειροτερα δλδ.

Η οδηγια οπως την ερμηνευω εγω, λεει οτι πρεπει να αναγνωριστουν επαγγελματικα δικαιωματα στα ΚΕΣ. Ειτε θα γινουν τα πτυχια τους ισαξια, ειτε οχι θα εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα και αυτο μετραει.

Εαν αυτο σημαινει οτι πρεπει να καταργηθει και ο ΔΟΑΤΑΠ για τους αποφοιτους των ξενων, προσωπικα το βρισκω ακομα χειροτερο. Και μακαρι να μην γινει τιποτα απο τα δυο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η κουβεντα σας,ενδιαφερουσα δεν λεω,αλλα δεν εχει τοσο μεγαλη σχεση με το θεμα(καταληψεις) αλλα με το δοαταπ.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

 

Μα γιατι να παρακαμπτουν και οι αποφοιτοι των ξενων ΑΕΙ το ΔΟΑΤΑΠ? Τοτε δεν θα υπαρχει κανενας μα κανενας ελεγχος και τα πραγματα θα ειναι χειροτερα.

 

Εαν αυτο σημαινει οτι πρεπει να καταργηθει και ο ΔΟΑΤΑΠ για τους αποφοιτους των ξενων, προσωπικα το βρισκω ακομα χειροτερο. Και μακαρι να μην γινει τιποτα απο τα δυο

Η το παιζεις τρελλος ρε φιλε η δε ξερεις τι σου γινεται, η ξεχνας τι γραφεις τη μια μερα και τ αλλαζεις την αλλη, το σιγουρο ειναι οτι γκαστρωνεις γαιδουρα στην ανηφορα αδερφε μου, οταν καθε ποστ σου αναιρει το προηγουμενο, και βεβαια τι συζητηση μπορει να γινει σε τετοιο επιπεδο?

Διαβασε τα 4-5 τελευταια ποστ σου και θα καταλαβεις τι εννοω

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

AMA den katalavaineis ti grafo den einai diko mou thema. kanena post mou den anairei to proigoumeno. AMA thes pes to gnomi sou allios ekso
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι να παρακαμπτουν και οι αποφοιτοι των ξενων ΑΕΙ το ΔΟΑΤΑΠ?

 

Γιατί ρε φιλε, πολύ απλά, αν υπάρχει μηχανισμός αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων μέσω 3ης χώρας της ΕΕ, θα τον ακολουθήσουν και οι απόφοιτοι των πανεπιστημίων χωρών της ΕΕ. Χαζοί θα είναι αυτοί να πάνε μέσω ΔΟΑΤΑΠ;

 

Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω - αλλά το πνεύμα της οδηγίας με βάση τα όσα έχω διαβάσει στον τύπο είναι ότι ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ. Ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο.

 

Ότι επαγγελματικά δικαιώματα θα έχουν οι μεν, θα έχουν και οι δε. As simple as that.

 

Εαν αυτο σημαινει οτι πρεπει να καταργηθει και ο ΔΟΑΤΑΠ για τους αποφοιτους των ξενων, προσωπικα το βρισκω ακομα χειροτερο. Και μακαρι να μην γινει τιποτα απο τα δυο

 

O ΔΟΑΤΑΠ θα αρχίσει να παρακάμπτεται ούτως ή αλλως. Αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα των ΚΕΣ. Απλά σου λέει η ΕΕ, δε γίνεται η μια χώρα να μην αναγνωρίζει τα πτυχία και τα επαγγελματικά δικαιώματα της άλλης γιατί αντίκειται σε μια από τις πιο βασικές αρχές της ΕΕ.

 

η κουβεντα σας,ενδιαφερουσα δεν λεω,αλλα δεν εχει τοσο μεγαλη σχεση με το θεμα(καταληψεις) αλλα με το δοαταπ.

 

Έχει και παραέχει σχέση με το θέμα. Οι καταλήψεις γίνονται για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, το νόμο-πλαίσιο, τα επαγγελματικά δικαιώματα. Και μεις για αυτά συζητάμε. Τι άλλο να πούμε δλδ; Ποια σχολή είναι κλειστή και ποιος άλλος έφαγε ξύλο στο Αριστοτέλειο;

Link to comment
Share on other sites

AMA den katalavaineis ti grafo den einai diko mou thema. kanena post mou den anairei to proigoumeno. AMA thes pes to gnomi sou allios ekso

 

ακριβως αυτο εκανα τη γνωμη μου ειπα. Αυτο το εξω δε το καταλαβα, αν θελεις πιο λιανα. κι αν εσυ δε μπορεις να καταλαβεις ποιο ποστ σου αναιρει προηγουμενα, ευχαριστως να στο κανω εγω πιο λιανα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

μακ, δεν εχεις καταλαβει οτι διαφωνουμε στο βασικο. Στο τι λεει η οδηγια δλδ.

Εγω, και ολος ο κοσμος, απο την οδηγια συμπεραινει το εξης:

Οι αποφοιτοι ΚΕΣ θα εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους αποφοιτους του δημοσιου πανεπιστημιου

Εσυ λες αυτο:

ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ. Ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο.

 

καταλαβαινεις τη διαφορα? Δεν λεμε το ιδιο πραγμα και το εχεις καταλαβει λαθος. Πουθενα στην οδηγια δεν αναφερει το μητρικο πανεπιστημιο. Η οδηγια αναφερεται καθαρα στην ιδια χωρα οπως λεω συνεχεια. Το μητρικο πανεπιστημιο ΔΕΝ εχει σχεση. Ο,ΤΙ ισχυε για το μητρικο πανεπιστημιο θα ισχυει και τωρα.

Επισης, να προσθεσω το εξης σημαντικο..οτι η κυβερνηση θελει να αναγνωρισει και τα αμερικανικα κολεγια που δεν εχουν καμια σχεση με την ΕΕ, απλα πιεζουν οι Αμερικανοι

 

Γιατί ρε φιλε, πολύ απλά, αν υπάρχει μηχανισμός αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων μέσω 3ης χώρας της ΕΕ, θα τον ακολουθήσουν και οι απόφοιτοι των πανεπιστημίων χωρών της ΕΕ. Χαζοί θα είναι αυτοί να πάνε μέσω ΔΟΑΤΑΠ;

 

Μα σου λεω οτι τα ΚΕΣ ειναι ΓΤΠ. Ποσο πιο απλο να το πω? Συγκρινονται τωρα τα παραρτηματα με τα μητρικα? ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ. ΤΟ'ΧΕΙ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. (Ουτως η αλλως, για να ανοιξει καποιος ενα ΚΕΣ το μονο που ηθελε ηταν αδεια πολεοδομιας)

ΝΑ γιατι θα προτιμησουν καποιοι το ΔΟΑΤΑΠ, επειδη στα μητρικα θα μαθουν ενω στα ΚΕΣ απλα θα παρουν ενα πτυχιο χωρις να εχουν μαθει τιποτα. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ.

Δεν θα ειναι χαζοι να πανε μεσω ΔΟΑΤΑΠ. Εξαλλου ταυτοχρονα με αυτο η κυβερνηση ΘΕΛΕΙ να πηγαινουν στα ΚΕΣ αντι να προτιμουν τα μητρικα για να μην μεταναστευουν φοιτητες. Αυτο που λεγατε εσεις για τα ιδιωτικα. Το ιδιο πραγμα θα συμβει και τωρα μονο που τα ΚΕΣ ειναι Απαραδεκτης ποιοτητας.

 

Προφανως δεν θα συμφερει καποιον να παει στο μητρικο γιατι μαλλον θα χασει πιο πολυ χρονο...αλλα τι να πω..οποιος θελει ας θυσιασει την ποιοτητα για το χρονο. Παιρνεις και διαλεγεις

 

Οκ μεχρι εδω?

 

Τωρα, επειδη η κυβερνηση ξερει το μπαχαλο που υπαρχει λεει το εξης:

Θα τα ελεγχουμε τα ΚΕΣ με πρωτη κινηση να περασουν απο την αρμοδιοτητα του υπουργειου εμποριας στο υπουργειο παιδειας.

Εγω ειχα διαβασει οτι θα συσταθουν επιτροπες που θα αποτελουνται απο πανεπιστημιακους και θα τα αξιολογουν. Στο λινκ που εδωσες, λεει οτι δεν θα υπαρξει αυτος ο ελεγχος παρα μονο κτηριακος.

 

ακριβως αυτο εκανα τη γνωμη μου ειπα. Αυτο το εξω δε το καταλαβα, αν θελεις πιο λιανα. κι αν εσυ δε μπορεις να καταλαβεις ποιο ποστ σου αναιρει προηγουμενα, ευχαριστως να στο κανω εγω πιο λιανα

 

εξω απο τη συζητηση. Αν δεν εχεις να πεις κατι συγκεκριμενο καλυτερα να αποχωρησεις. Και ναι για πες μου, εχω απορια να δω που αναιρεθηκα

Link to comment
Share on other sites

εξω απο τη συζητηση. Αν δεν εχεις να πεις κατι συγκεκριμενο καλυτερα να αποχωρησεις. Και ναι για πες μου, εχω απορια να δω που αναιρεθηκα

 

το αν θα συμμετασχω φιλε η οχι σε μια συζητηση και το ποτε θ αποχωρησω, δε θα μου το υποδειξεις εσυ, οπως επισης δε θα μου υποδειξεις εσυ τι συγκεκριμενα θα γραψω. Αν εχεις την εντυπωση οτι ενα φορουμ ειναι ιδιοκτησια σου η τοπος αναγραφης φαιδρων πραγματων χωρις αντιλογο, εισαι γελασμενος, οκ? Eαν βεβαια στο προηγουμενο ποστ μου καποια φραση μου ισως σ εθιξε, ευχαριστως να την αποσυρω. Εκεινο ομως που δεν υπαρχει περιπτωση ν αποσυρω ειναι το οτι καθε ποστ σου αναιρει το προηγουμενο.

Απο εκει και περα κατσε και κοιτα τις θεσεις που εχεις παρει για τα δικαιωματα των αποφοιτων των ΚΕΣ και των αποφοιτων των ξενων πανεπιστημιων και θα διαπιστωσεις οτι αυτοαναιρεισαι. Και καλα εγω δε σε καταλαβαινω, το ιδιο πραγμα ομως στο εχει επισημανει και ο gmac, ουτε κι αυτος μπορει να σε καταλαβει?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Επιμενω να μου υποδειξεις τα ποστ μου που αναιρουμαι

 

Δεν ειχα παρει θεση για τα δικαιωματα αποφοιτων ΚΕΣ και αποφοιτων ξενων πανεπιστημιων. (εκεινη η προταση για ισα δικαιωματα διευκρινησα οτι πηγαινε σε αλλο θεμα). Ειχα παρει θεση για δικαιωματα αποφοιτων ΚΕΣ και αποφοιτων δημοσιου.

 

Ειπα στο προηγουμενο ποστ οτι προφανως δν συμφερει καποιον να παει σε ξενο πανεπιστημιο αφου θα φαει το λουκι του ΔΟΑΤΑΠ αλλα αφου αυτο λεει η ΕΕ. Εγω φταιω?

Αλλα δεν θα παει ουτε στα ΚΕΣ επειδη ειναι γτπ.Και επειδη προφανως τα ΚΕΣ δεν ειναι πανεπιστημια γι'αυτο η κυβερνηση ΔΕΝ μενει απλα στη αναγνωριση των ΚΕΣ αλλα θα προχωρησει στην ιδρυση ιδιωτικων πανεπιστημιων που συζηταγαμε προηγουμενως ωστε να μην θυσιασει ο νεος την ποιοτητα πηγαινωντας στα ΚΕΣ αλλα να παει σε ιδιωτικο που οπως υποσχονται θα ειναι ιδιας ποιοτητας με τα ξενα.Ολα εχουν μια σειρα

 

Το ολο μπερδεμα εγινε γιατι ερμηνευαμε διαφορετικα την οδηγια γι'αυτο νομιζεις οτι τα σχολια μου πανε αλλου για αλλου. Τα σχολια μου πανε στον τροπο που ερμηνευω την οδηγια που ειναι και ο σωστος...οπως ανελυσα στο αμεσως προηγουμενο ποστ μου και σε αρκετα προηγουμενα.

τουλαχιστον μεχρι να βγει καποιο επισημο εγγραφο απο την κυβερνηση που να με διαψευδει, η οδηγια ερμηνευεται με ενα τροπο

Link to comment
Share on other sites

μακ, δεν εχεις καταλαβει οτι διαφωνουμε στο βασικο. Στο τι λεει η οδηγια δλδ.

Εγω, και ολος ο κοσμος, απο την οδηγια συμπεραινει το εξης:

Οι αποφοιτοι ΚΕΣ θα εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους αποφοιτους του δημοσιου πανεπιστημιου

Εσυ λες αυτο:

ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ. Ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο.

 

καταλαβαινεις τη διαφορα? Δεν λεμε το ιδιο πραγμα και το εχεις καταλαβει λαθος.

 

Καλά, και ποιος σου είπε ότι νόμιζα ότι συμφωνούμε; Ξέρω ότι διαφωνούμε στο βασικό. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω. Αν συμφωνουσαμε θα καθόμουν να συνεχίζω τι;

 

Πουθενα στην οδηγια δεν αναφερει το μητρικο πανεπιστημιο. Η οδηγια αναφερεται καθαρα στην ιδια χωρα οπως λεω συνεχεια. Το μητρικο πανεπιστημιο ΔΕΝ εχει σχεση. Ο,ΤΙ ισχυε για το μητρικο πανεπιστημιο θα ισχυει και τωρα.

 

Την οδηγία δεν την έχουμε δει ούτε εγώ ούτε εσυ. Ερμηνεία κάνουμε, η οποία μάλιστα σε ένα μεγάλο βαθμό στηρίζεται σε υποθέσεις.

 

Και προσπαθώ να σου εξηγήσω πάρα πολύ ήρεμα και απλά, ότι οι απόφοιτοι των ΚΕΣ θα έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους απόφοιτους των ξένων πανεπιστήμιων. Το άρθρο της Ελευθεροτυπίας που παρέθεσα το λέει καθαρά ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΚΕΣ θα διασφαλίζονται μέσω Αγγλίας. Και η απλή λογική για όποιον ξέρει 5 πράγματα απο πανεπιστήμια και ΕΕ ότι το ίδιο ακριβώς πράγμα θα μπορούν να κάνουν και οι απόφοιτοι των ξένων πανεπιστημίων.

 

Εγώ ΔΕΝ σου είπα ότι εντέλει οι απόφοιτοι των ΚΕΣ δε θα μπορέσουν να διεκδικήσουν επαγγελματικά δικαιώματα ίσα με αυτά των δημοσίων πανεπιστημίων. Κάποια στιγμή θα φτάσει κι εκεί το πράγμα. Αλλά θα είναι ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΟΝ ΩΚΕΑΝΟ απέναντι στους 10αδες χιλιάδες των αποφοίτων ξένων πανεπιστημίων. ΓΙα αυτό έγραψα ότι είναι αφελές να προσπαθείς να αποκλείσεις τα ΚΕΣ από τη στιγμή που η Ελλάδα δεν έχει την επιλογή αν θα εφαρμόσει ή όχι κάποια κοινοτική οδηγία, όπως κι εγώ σαν πολίτης δεν έχω επιλογή αν θα εφαρμόσω ή όχι κάποιο νόμο άσχετα αν μου αρέσει.

 

Και να σου πω και κάτι;; Παρόλο που επί της αρχής συμφωνώ, ούτε εμένα μου αρέσει που θα αναγνωριστούν τα πτυχία των ΚΕΣ αυτόματα. Θα προτιμούσα η χώρα μου να τα αξιολογεί και να τους δίνει άδεια ΑΝ και ΟΤΑΝ θέλει. Ξέρω όμως ότι αυτό μέσα στα πλαίσια της ΕΕ είναι ΑΝΕΦΙΚΤΟ.

 

Επισης, να προσθεσω το εξης σημαντικο..οτι η κυβερνηση θελει να αναγνωρισει και τα αμερικανικα κολεγια που δεν εχουν καμια σχεση με την ΕΕ, απλα πιεζουν οι Αμερικανοι

 

Εκεί που δε μας βάζει κανείς το μαχαίρι στο λαιμό, ας τα αναγνωρίσει ΑΝ περάσουν κάποια κριτήρια αξιολόγησης. Έχω πει πολλάκις ότι κάποια από αυτά είναι πολύ αξιόλογα. Καμιά σχέση με κάποια απο τα ιδιωτικά ΙΕΚ/ΚΕΣ αλλά και κάποια από τα δημόσια μπ***λα.

 

Μα σου λεω οτι τα ΚΕΣ ειναι ΓΤΠ. Ποσο πιο απλο να το πω? Συγκρινονται τωρα τα παραρτηματα με τα μητρικα? ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ. ΤΟ'ΧΕΙ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. (Ουτως η αλλως, για να ανοιξει καποιος ενα ΚΕΣ το μονο που ηθελε ηταν αδεια πολεοδομιας)

 

Σίγουρα δε συγκρίνονται με τα μητρικά. Αλλά από τη στιγμή που το Nottingham Trent University θέλει το τάδε ΚΕΣ στην Ελλάδα να δίνει πτυχία με τη σφραγίδα του πάνω, αρμόδια να τα ελέγξει ΔΕΝ είναι το ελληνικό κράτος αλλά το δημόσιο.

 

Άσε που στην τελική, αμφιβάλω ακόμα κι αν αυτά τα ΚΕΣ που είναι ΓΤΠ όπως λες είναι χειρότερα από κάτι ΤΕΙ της π**τσας που όλοι ξέρουμε.

 

ΝΑ γιατι θα προτιμησουν καποιοι το ΔΟΑΤΑΠ, επειδη στα μητρικα θα μαθουν ενω στα ΚΕΣ απλα θα παρουν ενα πτυχιο χωρις να εχουν μαθει τιποτα. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ.

Δεν θα ειναι χαζοι να πανε μεσω ΔΟΑΤΑΠ.

 

Όπως είπα αν βρεθεί τρόπος αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων για τους αποφοίτους ΚΕΣ, οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΝ ΞΕΝΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ, παρακάμπτοντας στην ουσία τον ΔΟΑΤΑΠ.

 

Τα σχολια μου πανε στον τροπο που ερμηνευω την οδηγια που ειναι και ο σωστος...

 

Καλή η αυτοπεποίθηση, αλλά καλύτερη ακόμα αν στηρίζεται σε αποδείξεις κι επιχειρήματα. Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να γίνει αλλαζονεία.

 

Το ότι ερμήνευσες την οδηγία την ερμήνευσες. Το αν την ερμήνευσες σωστά, ας αφήσουμε να το κρίνει κάποιος 3ος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, και ποιος σου είπε ότι νόμιζα ότι συμφωνούμε; Ξέρω ότι διαφωνούμε στο βασικό. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω. Αν συμφωνουσαμε θα καθόμουν να συνεχίζω τι;

 

Την οδηγία δεν την έχουμε δει ούτε εγώ ούτε εσυ. Ερμηνεία κάνουμε, η οποία μάλιστα σε ένα μεγάλο βαθμό στηρίζεται σε υποθέσεις.

 

H ερμηνεια της οδηγιας ειναι ιδια απ'ολες τις πλευρες. Την ερμηνεια που λες εσυ πρωτη φορα την ακουω. Ακομα και στο σαιτ της ΔΑΠ που παρεθεσα αυτο που λεω εγω λενε και αυτοι, απλα αυτοι το θεωρουν σωστο

 

Και προσπαθώ να σου εξηγήσω πάρα πολύ ήρεμα και απλά, ότι οι απόφοιτοι των ΚΕΣ θα έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους απόφοιτους των ξένων πανεπιστήμιων. Το άρθρο της Ελευθεροτυπίας που παρέθεσα το λέει καθαρά ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΚΕΣ θα διασφαλίζονται μέσω Αγγλίας. Και η απλή λογική για όποιον ξέρει 5 πράγματα απο πανεπιστήμια και ΕΕ ότι το ίδιο ακριβώς πράγμα θα μπορούν να κάνουν και οι απόφοιτοι των ξένων πανεπιστημίων.

 

Εγώ ΔΕΝ σου είπα ότι εντέλει οι απόφοιτοι των ΚΕΣ δε θα μπορέσουν να διεκδικήσουν επαγγελματικά δικαιώματα ίσα με αυτά των δημοσίων πανεπιστημίων. Κάποια στιγμή θα φτάσει κι εκεί το πράγμα. Αλλά θα είναι ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΟΝ ΩΚΕΑΝΟ απέναντι στους 10αδες χιλιάδες των αποφοίτων ξένων πανεπιστημίων. ΓΙα αυτό έγραψα ότι είναι αφελές να προσπαθείς να αποκλείσεις τα ΚΕΣ από τη στιγμή που η Ελλάδα δεν έχει την επιλογή αν θα εφαρμόσει ή όχι κάποια κοινοτική οδηγία, όπως κι εγώ σαν πολίτης δεν έχω επιλογή αν θα εφαρμόσω ή όχι κάποιο νόμο άσχετα αν μου αρέσει.

 

εσυ μιλας για την πρακτικη εφαρμογη του νομου για την οποια πρακτικη δεν εχουμε ακομα ιδεα. Αυτα που λες ειναι υποθεσεις γιατι το στηριζεις στη λογικη οτι ΠΡΕΠΕΙ οι αποφοιτοι των ξενων να εχουν τα ιδια δικαιωματα με αυτους των ΚΕΣ. Και σου λεω οτι η ΕΕ αυτο λεει αλλα δεν λεει με ποιον τροπο. Γιατι να αλλαξει το συστημα του ΔΟΑΤΑΠ? Εννοω στην τελικη ολοι θα εχουν τα ιδια δικαιωματα (αν περασει το ΔΟΑΤΑΠ καποιος δλδ) απλα ο τροπος αλλαζει. Και ο τροπος ακομα δεν εχει βγει σε νομο. Τη δικια μου θεση (οτι δεν καταργηθει ο ΔΟΑΤΑΠ) τη στηριζω στο γεγονος οτι η οδηγια δεν λεει τιποτα για τα μητρικα πανεπιστημια (που συνδεονται με το ΔΟΑΤΑΠ) αλλα για τα ΚΕΣ

Εξαλλου βρισκω λογικο να υπαρχει ακομα ο ΔΟΑΤΑΠ αφου δεν ειναι δυνατον να ασκησουμε αξιολογηση καθαυτη στα μητρικα πανεπιστημια ενω στα ΚΕΣ,συμφωνα με το νεο νομο θα μπορουμε (ετσι λενε δλδ)

 

Εκεί που δε μας βάζει κανείς το μαχαίρι στο λαιμό, ας τα αναγνωρίσει ΑΝ περάσουν κάποια κριτήρια αξιολόγησης. Έχω πει πολλάκις ότι κάποια από αυτά είναι πολύ αξιόλογα. Καμιά σχέση με κάποια απο τα ιδιωτικά ΙΕΚ/ΚΕΣ αλλά και κάποια από τα δημόσια μπ***λα.

 

συμφωνοι. Καποια απο τα δικα μας ειναι χειροτερα. Να κλεισουν

 

 

 

Σίγουρα δε συγκρίνονται με τα μητρικά. Αλλά από τη στιγμή που το Nottingham Trent University θέλει το τάδε ΚΕΣ στην Ελλάδα να δίνει πτυχία με τη σφραγίδα του πάνω, αρμόδια να τα ελέγξει ΔΕΝ είναι το ελληνικό κράτος αλλά το δημόσιο.

 

Άσε που στην τελική, αμφιβάλω ακόμα κι αν αυτά τα ΚΕΣ που είναι ΓΤΠ όπως λες είναι χειρότερα από κάτι ΤΕΙ της π**τσας που όλοι ξέρουμε.

 

τι εννοεις οχι το ελληνικο κρατος αλλα το δημοσιο?

 

συμφωνοι και παλι για τα ΤΕΙ. Να κλεισουν κα αυτα

 

 

 

Όπως είπα αν βρεθεί τρόπος αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων για τους αποφοίτους ΚΕΣ, οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΝ ΞΕΝΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ, παρακάμπτοντας στην ουσία τον ΔΟΑΤΑΠ.

 

μα δεν θα ειναι το ιδιο πραγμα. Πως θα παρακαμψουν το ΔΟΑΤΑΠ?

 

 

 

Καλή η αυτοπεποίθηση, αλλά καλύτερη ακόμα αν στηρίζεται σε αποδείξεις κι επιχειρήματα. Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να γίνει αλλαζονεία.

 

Το ότι ερμήνευσες την οδηγία την ερμήνευσες. Το αν την ερμήνευσες σωστά, ας αφήσουμε να το κρίνει κάποιος 3ος.

 

νταξ δεν λεω..απλα την ερμηνεια πρωτη φορα την ακουω. δεν μπορει ολοι οι υπολοιποι να ειμαστε λαθος

Link to comment
Share on other sites

H ερμηνεια της οδηγιας ειναι ιδια απ'ολες τις πλευρες. Την ερμηνεια που λες εσυ πρωτη φορα την ακουω. Ακομα και στο σαιτ της ΔΑΠ που παρεθεσα αυτο που λεω εγω λενε και αυτοι, απλα αυτοι το θεωρουν σωστο

 

To πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι; Ότι διαβάζεις κάτι που λέει χψω. Mετά ερμηνεύεις μόνος σου ότι "ααα, άρα αυτό σημαίνει και ότι κλμ". Ξεχνάς όμως ότι αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα, δεν το διάβασες κάπου. Διάβασες ΚΑΤΙ και ΜΕΤΑ έβγαλες τα δικά σου συμπεράσματα. Όπως έκανα κι εγώ άλλωστε (και για αυτό κατέληξα σε διαφορετικό συμπέρασμα). Και αυτό γιατί τα γραπτά που παρέθεσες δίνουν γενικές πληροφορίες, όχι λεπτομέρεις για το πως και το γιατί.

 

Το site της ΔΑΠ που έδωσες μιλάει για "αναγνώριση τίτλων". Χαίρω πολύ, αυτό μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε, δεν είναι κάτι που δεν ξέραμε.

 

Και για να σου δείξω ότι "αναγνώριση" μπορεί να σημαίνει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, σου φέρνω για παράδειγμα τον Πολιτικό Μηχανικό απόφοιτο πανεπιστημίου της Αγγλίας. Κι αυτουνού το πτυχίο ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ. Κανονικά κι από το νόμο. Έλα όμως που δεν μπορεί να γραφτεί στο ΤΕΕ αν δεν περάσει κι άλλες διαδικασίες (όπως εχουν ΤΩΡΑ τα πράγματα). Δε σου λέω ότι οι απόφοιτοι των ΚΕΣ θα περνάνε ΔΟΑΤΑΠ. Ανάθεμα κι αν ξέρω.

 

Σου λέω απλά ότι ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ δεν σημαίνει αυτό που γράφεις και ξαναγράφεις και είναι ΛΑΘΟΣ ότι υπάρχει ΕΞΙΣΩΣΗ με τα ελληνικά πανεπιστήμια.

 

Μπορεί εσύ με όλες τις λέξεις να εννοείς το ίδιο πράγμα, αλλά άλλο αναγνώριση, άλλο εξίσωση, άλλο ισοτιμία.

 

Τη δικια μου θεση (οτι δεν καταργηθει ο ΔΟΑΤΑΠ) τη στηριζω στο γεγονος οτι η οδηγια δεν λεει τιποτα για τα μητρικα πανεπιστημια (που συνδεονται με το ΔΟΑΤΑΠ) αλλα για τα ΚΕΣ

Εξαλλου βρισκω λογικο να υπαρχει ακομα ο ΔΟΑΤΑΠ αφου δεν ειναι δυνατον να ασκησουμε αξιολογηση καθαυτη στα μητρικα πανεπιστημια ενω στα ΚΕΣ,συμφωνα με το νεο νομο θα μπορουμε (ετσι λενε δλδ)

 

Θα σου απαντήσω παρακάτω σε αυτό. Για να μη λες ότι το προσπέρασα.

 

συμφωνοι. Καποια απο τα δικα μας ειναι χειροτερα. Να κλεισουν

 

Συμφωνούμε και σε κάτι :)

 

 

τι εννοεις οχι το ελληνικο κρατος αλλα το δημοσιο?

 

Sorry δεν ξέρω τι σκεφτόμουν εκείνη τη στιγμή και άφησα την πρότασή μου λειψή. Εννοούσα ότι αν το Nottingham Trent δίνει πτυχία μέσω παραρτήματος, αρμόδιο (σύμφωνα με την ΕΕ) δεν είναι το ελληνικό κράτος, αλλά ο αγγλικός δημόσιος φορέας που ελέγχει και το μητρικό πανεπιστήμιο.

 

Αφού η ΕΕ ΔΕΝ δίνει τη δυνατότητα να ελεγχθεί το παράρτημα στην Ελλάδα, πως θα το ελέγξει η Ελλάδα χωρίς την αρμοδιότητα.

 

μα δεν θα ειναι το ιδιο πραγμα. Πως θα παρακαμψουν το ΔΟΑΤΑΠ?

 

Για ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. Σύμφωνα με το άρθρο της Ελευθεροτυπίας (άρθρο έγκυρης εφημερίδας, όχι άποψη κομματικής παράταξης ;) ) επαγγελματικά δικαιώματα αγγλικών παραρτημάτων θα αναγνωριστούν ΜΕΣΩ αγγλικών οργανισμών. ΑΝ έχεις αυτή την αναγνώριση, τοτε θα μπορείς να ασκήσεις επάγγελμα σε όποια χώρα-μέλος της ΕΕ θες, άρα και στην Ελλάδα. ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ ότι αν υπάρχει αγγλικός οργανισμός που δίνει επαγγελματικά δικαιώματα σε αποφοίτους αγγλικών πανεπιστημίων/παραρτημάτων, τότε θα μπορεί να πάει και ο απόφοιτος του ίδιου του μητρικού να ζητήσει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. ΑΡΑ και αυτός θα μπορεί να δουλέψει σε όποια χώρα της ΕΕ θέλει. ΑΡΑ και αυτός θα παρακάμψει τον ΔΟΑΤΑΠ.

 

Δε χρειάζεται διδακτορικό στα νομικά για να κάνεις τη συλλογιστική.

 

νταξ δεν λεω..απλα την ερμηνεια πρωτη φορα την ακουω. δεν μπορει ολοι οι υπολοιποι να ειμαστε λαθος

 

Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το ότι όλοι οι υπόλοιποι έχουν την ίδια άποψή με εσένα, από τη στιγμή που σου παραθέτω άρθρα έγκυρης εφημερίδας και από τη στιγμή που σου λέω ένα πράγμα 3 φορές μέχρι να καταλάβεις τι εννοώ.

 

Νομίζω (και μην το πάρεις προσβλητικά αυτό που θα πω) ότι επειδή έχεις έντονες ιδεολογικές απόψεις σε κάποια θέματα, "τυφλώνεσαι" και νομίζεις ότι όλοι θα βλέπουν τα πράγματα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με σένα.

 

Άλλωστε εδώ στο forum μόνο είμαστε 5-6 άτομα που διαφωνούμε μαζί σου καθέτως και οριζοντίως και 2 άτομα που συμφωνείτε. Παρόλα αυτά νομίζεις ότι είστε η απολυτη πλειοψηφία.

 

Για αυτό σου λέω, ότι μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις το ότι ΟΛΟΙ έχουν καταλάβει το ίδιο πράγμα όπως εσύ.

 

Άλλωστε θα ξέρεις το ανέκδοτο με τους 2 Έλληνες στη Νεα Υόρκη που ακούνε στο ραδιόφωνο για το τρελό αυτοκίνητο που κινείται ανάποδα στη 43 λεωφόρο, οπότε λέει ο ένας Έλληνας στον άλλο: "Μα τι λέει ρε συ αυτός ο μλκς, όλοι ανάποδα πάνε".

 

Πάντα φιλικά. :)

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι; Ότι διαβάζεις κάτι που λέει χψω. ...

 

οκ, κοιτα. Δεχομαι οτι μπορει να κανω και λαθος.

Ακομα και αν παρουμε τη δικια σου ερμηνεια τα πραγματα δεν ειναι καλυτερα. Αυτο ηθελα να πω. Το να μην υπαρχει ελεγχος στο τι ερχεται απο εξω ειναι ακομα χειροτερο απο τη 'μικρη σταγονα στον ωκεανο' που ειναι τα ΚΕΣ.

Δεν ξερω τι ισχυει σε αλλες χωρες. Αμα παω εγω σε μια ξενη χωρα με πτυχιο ΑΕΙ τι θα μου πουν?

In any case, καποιος ελεγκτικος μηχανισμος πρεπει να υπαρχει και οχι οι ******ες που λεει η ΕΕ για ελευθερο εμποριο/αγορα.

Παντως, ΜΑΚΑΡΙ να κανει τη λαμογια η κυβερνηση και να μην τα κανει ισαξια, απλα να τα αναγνωρισει. Οπως, η διαφορα μεταξυ Πολιτικου μηχανικου και ΤΕΙ δομικων εργων ενα πραγμα

 

 

 

 

Sorry δεν ξέρω τι σκεφτόμουν εκείνη τη στιγμή και άφησα την πρότασή μου λειψή. Εννοούσα ότι αν το Nottingham Trent δίνει πτυχία μέσω παραρτήματος, αρμόδιο (σύμφωνα με την ΕΕ) δεν είναι το ελληνικό κράτος, αλλά ο αγγλικός δημόσιος φορέας που ελέγχει και το μητρικό πανεπιστήμιο.

 

Αφού η ΕΕ ΔΕΝ δίνει τη δυνατότητα να ελεγχθεί το παράρτημα στην Ελλάδα, πως θα το ελέγξει η Ελλάδα χωρίς την αρμοδιότητα.

 

αυτο λεω και γω...οπως γινεται και τωρα. Απλα δεν αναγνωριζαν τα πτυχια.

Και σου απαντω οτι επειδη ειναι παραλογο να δεχομαστε το πτυχιο του καθε ΚΕΣ η κυβερνηση ελεγε οτι θα υπαρξει ελεγχος με επιτροπες. Αν ελεγαν ψεματα για τα ματια του κοσμου ακομα χειροτερα

 

 

 

Για ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. Σύμφωνα με το άρθρο της Ελευθεροτυπίας (άρθρο έγκυρης εφημερίδας, όχι άποψη κομματικής παράταξης ;) ) επαγγελματικά δικαιώματα αγγλικών παραρτημάτων θα αναγνωριστούν ΜΕΣΩ αγγλικών οργανισμών. ΑΝ έχεις αυτή την αναγνώριση, τοτε θα μπορείς να ασκήσεις επάγγελμα σε όποια χώρα-μέλος της ΕΕ θες, άρα και στην Ελλάδα. ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ ότι αν υπάρχει αγγλικός οργανισμός που δίνει επαγγελματικά δικαιώματα σε αποφοίτους αγγλικών πανεπιστημίων/παραρτημάτων, τότε θα μπορεί να πάει και ο απόφοιτος του ίδιου του μητρικού να ζητήσει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. ΑΡΑ και αυτός θα μπορεί να δουλέψει σε όποια χώρα της ΕΕ θέλει. ΑΡΑ και αυτός θα παρακάμψει τον ΔΟΑΤΑΠ.

 

Δε χρειάζεται διδακτορικό στα νομικά για να κάνεις τη συλλογιστική.

 

Θες να πεις δλδ οτι με την νεα οδηγια ειμαστε υποχρεωμενοι να καταργησουμε το ΔΟΑΤΑΠ? ξεφραγο αμπελι δλδ

 

Εγω θα επαναλαβω οτι πιστευω ο ΔΟΑΤΑΠ και τα μητρικα δεν εχουν σχεση διοτι η οδηγια δεν αναφερει τα μητρικα μεσα παρα μονο τα παραρτηματα

 

 

 

Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το ότι όλοι οι υπόλοιποι έχουν την ίδια άποψή με εσένα, από τη στιγμή που σου παραθέτω άρθρα έγκυρης εφημερίδας και από τη στιγμή που σου λέω ένα πράγμα 3 φορές μέχρι να καταλάβεις τι εννοώ.

 

Νομίζω (και μην το πάρεις προσβλητικά αυτό που θα πω) ότι επειδή έχεις έντονες ιδεολογικές απόψεις σε κάποια θέματα, "τυφλώνεσαι" και νομίζεις ότι όλοι θα βλέπουν τα πράγματα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με σένα.

 

Άλλωστε εδώ στο forum μόνο είμαστε 5-6 άτομα που διαφωνούμε μαζί σου καθέτως και οριζοντίως και 2 άτομα που συμφωνείτε. Παρόλα αυτά νομίζεις ότι είστε η απολυτη πλειοψηφία.

 

Για αυτό σου λέω, ότι μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις το ότι ΟΛΟΙ έχουν καταλάβει το ίδιο πράγμα όπως εσύ.

 

Άλλωστε θα ξέρεις το ανέκδοτο με τους 2 Έλληνες στη Νεα Υόρκη που ακούνε στο ραδιόφωνο για το τρελό αυτοκίνητο που κινείται ανάποδα στη 43 λεωφόρο, οπότε λέει ο ένας Έλληνας στον άλλο: "Μα τι λέει ρε συ αυτός ο μλκς, όλοι ανάποδα πάνε".

 

 

Πάντα φιλικά. :)

 

:lol:

κανεις λαθος..και γω προσπαθω να σου πω ενα πραγμα 10 φορες,

και γω σου χω παραθεσει τοσα αρθρα που λενε το αντιθετο. Δεν σημαινει τιποτα. Το οτι ειστε 5 ατομα παλι δεν μου λεει τιποτα. Μπορω να πω σε 10 φιλους μου να γραφτουμε και να αρχισουμε να μιλαμε. ;)

 

Ειπα και το ξαναλεω. Η ΕΕ λεει για αναγνωριση επαγγελματικων δικαιωματων. τελεια και παυλα. Δεν τιθεται θεμα παρερμηνειας.

Το αν η κυβερνηση θα κανει λαμογιες και θα βαλει κανα πλαγιο περιορισμο δεν το ξερω. Και ουτε θελει να το μαθουμε μαλλον αφου τοσο καιρο δεν κανει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικο στοιχειο που βρηκα ειναι αυτο

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2005:255:0022:0142:EL:PDF

 

το οποιο ειναι 121 σελιδες και δεν θα κανω το κοπο να διαβασω

 

Πληροφοριακά, για όλους, αυτή είναι η οδηγία. Τώρα όποιος θέλει να ξέρει πλήρως για τι πράγμα μιλάει, μπορεί να την διαβάσει, κι ας είναι 121 σελίδες... ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω θα επαναλαβω οτι πιστευω ο ΔΟΑΤΑΠ και τα μητρικα δεν εχουν σχεση διοτι η οδηγια δεν αναφερει τα μητρικα μεσα παρα μονο τα παραρτηματα

 

Διαβασα το 1010 που με αφορουσε και δεκτες οι εξηγησεις, χωρις αυτο να σημαινει οτι συμφωνω οτι ερμηνευεις και σωστα, αυτο ειναι δικη σου αποψη. Αν εχεις τη καλοσυνη, ποια ειναι η οδηγια η οποια οπως λες δεν αναφερει τα μητρικα, αλλα μονο τα παραρτηματα?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

μεσα απο τα διαφορα σαιτ που εχω ψαξει ολοι λενε για αναγνωριση επαγγελματικων δικαιωματων των ΚΕΣ.

Το καλυτερο που μπορω να βρω ειναι αυτο:

 

Τι λέει η κοινοτική οδηγία 36/05;

 

Η κοινοτική οδηγία 36/05 (...που αποτελεί συνέχεια της αντίστοιχης 89/48) δεν λέει ότι «κάθε απόφοιτος ΚΕΣ θα έχει επαγγελματικά δικαιώματα», λέει ότι κάθε χώρα -και η Ελλάδα- δεν μπορεί να επιβάλει διαφορετικούς όρους για την απόκτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων στους αποφοίτους ελληνικών και ξένων πανεπιστημίων (και των παραρτημάτων τους). Δηλαδή ο απόφοιτος του ΕΜΠ για παράδειγμα και ο απόφοιτος του IST studies (παράρτημα του University of Hertfordshire) θα πρέπει να έχουν με τον ίδιο τρόπο πρόσβαση στο επάγγελμα... Πρόκειται για de facto επιβολή ιδιωτικών πανεπιστημίων, μιας και τα ΚΕΣ θα μπορούν να δίνουν πτυχία επαγγελματικώς ισότιμα με τα πτυχία των πανεπιστημίων με τραγικές συνέπειες καθώς το κύριο πρόβλημα δεν είναι η δήθεν αναγνώριση των, περίπου 20.000 αποφοίτων των ΚΕΣ. Άλλωστε δικαιώματα δεν προβλεπεται να έχει κανένας μας αμα συνεχιστεί αυτή η πολιτική (βλ. ελαστικές σχέσεις εργασίας, ασφαλιστικό κ.α).

πηγη: http://www.pks.gr/index.php?state=stand&opt=14 [μεροληπτικη βεβαια αλλα the best I can do]

 

Θα κατσω να ψαξω μεσα στις 121 σελιδες του λινκ που παρεθεσα απο την ΕΕ να βρω συγκεκριμενα το κομματι που αναφερεται σε αυτο που μιλαμε και θα το παραθεσω..just gimme time :p

 

Γενικα παντως μιλαμε για αναγνωριση των επαγγελματικων τους δικαιωματων. Ο gmac σωστα παρατηρησε οτι αυτο μπορει να γινει με πολλους τροπους. κατα τη γνωμη μου οποιοσδηποτε τροπος δεν μας συμφερει αλλα μιας και θα γινει το κακο (οπως φαινεται) μακαρι να κανουμε τη λαμογια να τους αναγνωρισουμε το ελαχιστο που 'δικαιουνται'

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα διαφορα σαιτ που εχεις ψαξει, κι εγω ειχα βρει σαιτ που διαφημιζε ιδιωτικο πανεπιστημιο που αναγνωριζεται κλπ κλπ. Ο καθενας γραφει κι ερμηνευει κατα πως τον βολευει(αλλωστε το λες κι εσυ οτι η πηγη ειναι μεροληπτικη lol). Λοιπον η οδηγια ειναι καμια 30αρια σελιδες συνολικα και οχι 121 γιατι οι υπολοιπες ειναι κατι αδιαφοροι πινακες, και απ αυτες τις 30 οι 7-8 παρουσιαζουν ενδιαφερον. Σου συνιστω να τη διαβασεις, και μετα θα αναθεωρησεις αρκετα απ αυτα που εχεις συνολικα γραψει επικαλουμενος την οδηγια. Α, και οσο και αν ψαξεις δε προκειται να επιβεβαιωθει αυτο που ειπες: "διοτι η οδηγια δεν αναφερει τα μητρικα μεσα παρα μονο τα παραρτηματα" διοτι δεν ισχυει κατι τετοιο. Τελος για να βαλουμε και τα πραγματα στη σωστη βαση, δεν ειναι η 36/05 αλλα η 89/48 η οδηγια απο την οποια εχει ξεκινησει η ιστορια για την αναγνωριση των ΚΕΣ
[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Αμα παω εγω σε μια ξενη χωρα με πτυχιο ΑΕΙ τι θα μου πουν?

 

Ηρθα εγώ στην Αγγλία με πτυχίο ελληνικού ΑΕΙ. Δε μου ζήτησε κανείς καμιά αναγνώριση ;)

 

In any case, καποιος ελεγκτικος μηχανισμος πρεπει να υπαρχει και οχι οι ******ες που λεει η ΕΕ για ελευθερο εμποριο/αγορα.

 

Οι "μ***ες" στις οποίες αναφέρεσαι, αφορούν κάποιες από τις πιο βασικές αρχές στις οποίες στηρίζεται η ίδια η ύπαρξη της ΕΕ, περί ελεύθερης διακίνησης αγαθών, ανθρώπων και κεφαλαίων.

 

Θες να πεις δλδ οτι με την νεα οδηγια ειμαστε υποχρεωμενοι να καταργησουμε το ΔΟΑΤΑΠ? ξεφραγο αμπελι δλδ

 

Εγω θα επαναλαβω οτι πιστευω ο ΔΟΑΤΑΠ και τα μητρικα δεν εχουν σχεση διοτι η οδηγια δεν αναφερει τα μητρικα μεσα παρα μονο τα παραρτηματα

 

Θέλω να πω αυτό ακριβώς που έγραψα στο κομμάτι που έκανες quote. Πιο λιανά δε γίνεται.

 

κανεις λαθος..και γω προσπαθω να σου πω ενα πραγμα 10 φορες,

 

ΟΚ, αφού δε σου κάνει εντύπωση που 10 άτομα με καταλαβαίνουν και μόνο εσύ χρειάζεσαι ειδική επεξήγηση τότε ΟΚ :lol:

 

και γω σου χω παραθεσει τοσα αρθρα που λενε το αντιθετο. Δεν σημαινει τιποτα. Το οτι ειστε 5 ατομα παλι δεν μου λεει τιποτα. Μπορω να πω σε 10 φιλους μου να γραφτουμε και να αρχισουμε να μιλαμε. ;)

 

Δηλαδή δε σου κάνει εντύπωση που χωρίς να φέρεις φίλους σου (δημοτικό/γυμνάσιο μου θυμίζει αυτό: "Φέρε την παρέα σου") δεν έχει βρεθεί έστω και 1 σοβαρό άτομο να συμφωνήσει μαζί σου; Και μάλιστα πρόκειται για ένα forum με κυρίως νέους χρηστες ;)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,δυστυχως ξερω να διαβαζω..Αυτη η νοοτροποια ας δημιουργηθουν πανεπιστημια μαιμου ας ελπιζουν τα παιδια ας πληρωνουν οι γονεις ας τους δουλευουν οι διαφοροι ειναι Ευρωπη τωρα;..Που στην Ευρωπη γινονται αυτα,,Μην το αρνηθειτε οτι γινεται..υπαρχει μηνυμα παιδιου στο φορουμ που λεει οτι του ειπαν οτι το πτυχιο του στο ιδιωτικο ειναι αναγνωρισμενο απο το δημοσιο..Και η απαντηση τι σε νοιαζει εσενα δεν θα βρουν δουλεια..Το πολυ πολυ να μας δουλευεει ολη η Ευρωπη και να μας λενε οτι και τα ιδιωτικα τα ξεπουλησατε ειστε διεφθαρμενοι ουτε καν ιδιωτικο μπορειτε να φτιαξετε...

 

Πού γίνεται;! ΕΛΕΟΣ!!! Εδώ και 10!!! χρόνια κολλητός μου πάει Αγγλία να σπουδάσει. Πανεπιστήμιο καλό με όνομα στο χώρο του και καλό rating. Παλεύει ο κολλητός αλλά δεν έχει τις δυνάμεις να ανταπεξέλθει και χάνει τη χρονιά. Φεύγει και πάει σε άλλη σχολή, "δευτεροκλασάτη". Παλεύει πάλι και αυτή τη φορά τα καταφέρνει. Παίρνει πτυχίο bachelor, συνεχίζει για master, το παίρνει κι αυτό. Γυρνάει Ελλάδα. Το αναγνωρίζει ΔΙΚΑΤΣΑ. Ψάχνει για δουλειά. Δεν βρίσκει για 6 μήνες και όταν βρίσκει δουλεύει για ψίχουλα. Δουλεύει 1 χρόνο σα σκύλος. Μαθαίνει. Γίνεται γνωστός, αποκτά εμπειρία. Τώρα, πιο καταρτισμένος και πιο κοντά στα επαγγελματικά πράγματα εργάζεται με σημαντικές απολαβές μόλις με 3-4 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας.

 

Άλλη πορεία τώρα: Προσωπική εμπειρία: Δουλεύω από 20 χρονών στον τομέα μου. Όταν ξεκίνησα δούλευα για ψίχουλα πολλές ώρες. Έχω αρκετά χρόνια στο χώρο και πλέον επιλέγω εγώ τις κινήσεις μου και όχι εκείνες εμένα. Όλα μου τα πτυχία και μεταπτυχιακά στο βιογραφικό μου δεν μετράνε μία μπροστά στα έργα που αναφέρονται ότι έχω πραγματοποιήσει και στις τεχνικές γνώσεις που καμία σχολή δεν σου παρέχει. Όλοι προσπερνούν τα πτυχία και πάνε απευθείας στην εμπειρία.

 

Βλέπεις ένα μοτίβο να δημιουργείται; Το γεγονός ότι όλοι ζητούν εργασιακή εμπειρία σου λέει τίποτα ή ηχεί περίεργα στα αυτιά σου; Θεωρείς ότι παλεύοντας για τα εργασιακά σου δικαώματα θα κερδίσεις την καταξίωση στο χώρο σου πριν καν εργαστείς; Γιατί στη δική μου σχολή αυτό πίστευαν οι ομοϊδεάτες σου. Θεωρούσαν ότι ένα πτυχίο και μια σχολή τους δίνει το δικαίωμα να αξιώνουν επαγγελματικό μέλλον. Λυπάμαι που θα στο πω αλλά αυτές οι λογικές έφεραν όλα τα δεινά σε αυτές τις ειδικότητες. Το καλύτερο πτυχίο του κόσμου από την καλύτερη σχολή δεν σημαίνει ότι θα βγεις έξω και θα βρεις δουλειά. Γιαυτό λέγεται αγορά εργασίας και γιαυτό λέγεται ανταγωνισμός. Καλώς ή κακώς είναι στη φύση του ανθρώπου να συναγωνίζεται, ή να ανταγωνίζεται όπως θες πάρτο, το συνάνθρωπό του. Επίσης καλώς ή κακώς η εμπειρία είναι αδιαφιλονίκητο φαβορί όταν πρόκειται για τον εργασιακό χώρο. Να στο θέσω απλά: αν εσύ χρειαστείς 6 μήνες προσαρμογή στα καθήκοντά σου ως εργαζόμενη, κοστίζεις. Ο έταιρος υποψήφιος για τη θέση που έχει μερικά χρόνια εμπειρία θα προτιμηθεί γιατί θα μπει πιο γρήγορα στο κλίμα και θα παράγει έργο.

 

Πού θέλει όμως να καταλήξει ο ποιητής; Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το φλέγον θέμα; Είπα προ ημερών ότι η αγορά εργασίας θα φιλτράρει τους αποφοίτους κι εσύ θεώρησες ότι ως γνήσιος χωριάτης, πατάω κατά κάποιο τρόπο επί των πτωμάτων των άμοιρων παιδιών που επιλέγουν αμφιλεγόμενες σπουδές. Είναι δικό μου όμως μέλημα να εμφυσήσω στον καθένα την θέληση να προσπαθήσει να λάβει σωστές γνώσεις; Το ότι θα δίνουν ισάξια πτυχία αυτά τα πανεπιστήμια ή όπως αλλιώς θες πες τα δεν σημαίνει ότι σε υποχρεώνει κανείς να πας σε αυτά. Όπως δεν σε υποχρέωσε κανείς να πας και στο πανεπιστήμιο. Γιατί λοιπόν εγκαλείς την πολιτεία που σου δίνει λύσεις για κάθε είδος ή τύπο ή βαλάντιο ή όπως θέλεις πες το; Αν κάποιος στρώσει τον .... του κάτω θα περάσει στην πανάκεια που λέγεται κρατικό πανεπιστήμιο και θα έχει και την δική σου συγκατάθεση ότι σπουδάζει σε σωστή σχολή. Αν όμως δεν περάσει; Εσύ θα κρίνεις εκ του ασφαλούς που πέρασες και κόπτεσαι για τα δικά σου επαγγελματικά δικαιώματα αν και εκείνος θα έχει μέλλον; Όποιο κι αν είναι αυτό δεν θα είναι εις βάρος σου. Όπως και εσύ έτσι κι εκείνος θα βρει το δρόμο του. Ο χωριάτικος τρόπος σκέψης μου λέει ότι αφού κάποιος μπορεί να το κάνει σε αμφιλεγόμενο πανεπιστήμιο έξω, ας το κάνει εδώ να γλυτώσει και ένα κάρο χρήματα και να τα διαθέσει αλλού, πχ στο να ανοίξει τη δική του δουλειά ή το δικό του σπίτι ή να πάρει αυτοκίνητο ή να πάει ταξίδια και όχι να τα φάει το αγγλικό κράτος και οι έξυπνοι των αγγλικών πανεπιστημίων και των κωμοπόλεων της Κοινοπολιτείας ή της ... Ρουμανίας, Ουκρανίας, Αλβανίας!!! και πάει λέγοντας. Και κυρίως να τα γλυτώσει κι αυτή η χώρα που σαν ηλίθια πληρώνει τόσα χρόνια για να μορφώνονται τα παιδιά της έξω. Αν ανοίξουν ή επεκταθούν αυτά τα πανεπιστήμια ποιός θα βρει δουλειά; Οι Άγγλοι; Δεν νομίζω. Μάλλον οι Έλληνες συνάδελφοί σου πανεπιστημιακοί που στο ελληνικό πανεπιστήμιο δεν βρήκαν δουλειά. Κι αν ακόμα δεν δημιουργηθούν θέσεις για καθηγητές, θα υπάρξουν ευκαιρίες για όλο το υποστηρικτικό προσωπικό που χρειάζεται για να δουλέψει ένα τέτοιο "μαγαζί".

 

Λιγο χωριατικη η νοοτροποια μας και πρεπει να την αποβαλουμε

 

Αυτές είναι οι λίγες σκέψεις ενός χωριάτη στο μυαλό. Συγνώμη αν σας κούρασα.

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Η οδηγια 89/48 αντικατασταθηκε απο την 36/05.Το λεει μεσα στο κειμενο

 

Λοιπον, σου παραθετω τα εξης

 

<Σύμφωνα με το άρθρο 3 παράγραφος 1 στοιχείο γ) της

συνθήκης, η εξάλειψη των εμποδίων στην ελεύθερη κυκλο-

φορία των προσώπων και των υπηρεσιών μεταξύ των κρατών

μελών συνιστά έναν από τους στόχους της Κοινότητας. Για

τους υπηκόους των κρατών μελών αυτό περιλαμβάνει, ειδι-

κότερα, το δικαίωμα να ασκούν επάγγελμα, ως αυτοαπασχο-

λούμενοι ή μισθωτοί , σε κράτος μέλος άλλο από εκείνο

όπου απέκτησαν τα επαγγελματικά προσόντα τους. Επιπλέον,

το άρθρο 47 παράγραφος 1 της συνθήκης προβλέπει την

έκδοση οδηγιών για την αμοιβαία αναγνώριση των

διπλωμάτων, πιστοποιητικών και άλλων τίτλων.>

 

<Η εγγύηση της παρούσας οδηγίας προς τα πρόσωπα που

έχουν αποκτήσει τα επαγγελματικά προσόντα τους σε ένα

κράτος μέλος, όσον αφορά την ανάληψη και την άσκηση

του ίδιου επαγγέλματος σε άλλο κράτος μέλος με τα ίδια

δικαιώματα που έχουν οι υπήκοοί του, δεν θίγει την υπο-

χρέωση του μετανάστη επαγγελματία να συμμορφώνεται

προς οιουσδήποτε μη εισάγοντες διακρίσεις όρους επιβάλλει

το άλλο κράτος μέλος για την άσκηση του επαγγέλματος,

υπό την προϋπόθεση ότι οι όροι αυτοί είναι αντικειμενικώς

αιτιολογημένοι και αναλογικοί.>

 

<Όσον αφορά τα επαγγέλματα που καλύπτονται από το

γενικό σύστημα αναγνώρισης των τίτλων εκπαίδευσης, στο

εξής αναφερόμενο ως «το γενικό σύστημα», τα κράτη μέλη

θα πρέπει να διατηρούν το δικαίωμα να ορίζουν το ελάχιστο

επίπεδο απαραίτητων προσόντων ώστε να διασφαλίζεται η

ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχονται στην επικράτειά

τους. Εντούτοις, δυνάμει των άρθρων 10, 39 και 43 της

συνθήκης, δεν επιτρέπεται να επιβάλλουν σε υπήκοο

κράτους μέλους την απόκτηση προσόντων τα οποία

προσδιορίζουν γενικώς μόνον ως προς τα διπλώματα

που χορηγούνται στο πλαίσιο του εθνικού εκπαιδευτικού

τους συστήματος, όταν ο ενδιαφερόμενος έχει ήδη απο-

κτήσει όλα ή ορισμένα από τα εν λόγω προσόντα σε άλλο

κράτος μέλος. Ως εκ τούτου, κρίνεται σκόπιμο να προ-

βλεφθεί ότι κάθε κράτος μέλος υποδοχής, στο οποίο έχει

ρυθμιστεί νομοθετικά ένα επάγγελμα, οφείλει να λαμβάνει

υπόψη τα προσόντα που έχουν αποκτηθεί σε άλλο κράτος

μέλος και να αξιολογεί κατά πόσον τα προσόντα αυτά αντι-

στοιχούν σε εκείνα που το ίδιο απαιτεί. Ωστόσο, αυτό το

γενικό σύστημα αναγνώρισης δεν εμποδίζει ένα κράτος

μέλος να επιβάλλει σε κάθε πρόσωπο που ασκεί ένα

επάγγελμα σε αυτό το κράτος μέλος ειδικές απαιτήσεις, ως

αποτέλεσμα της εφαρμογής επαγγελματικών ρυθμίσεων που

υπαγορεύονται από το γενικό συμφέρον. Οι απαιτήσεις

αυτές αφορούν κυρίως τις ρυθμίσεις σχετικά με την

οργάνωση του επαγγέλματος, τους επαγγελματικούς

κανόνες, περιλαμβανομένων των δεοντολογικών, τις ρυθμί-

σεις σχετικά με τον έλεγχο και την ευθύνη. Σε τελική

ανάλυση, η παρούσα οδηγία δεν έχει στόχο να επηρεάσει το

έννομο συμφέρον των κρατών μελών να αποτρέψουν το

ενδεχόμενο ορισμένοι πολίτες τους να εκφεύγουν καταχρη-

στικά της εφαρμογής του εθνικού δικαίου που αφορά τα

επαγγέλματα.>

 

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι τα δικαιωματα των ΚΕΣ που αναγνωριζονται απο το μητρικο πανεπιστημιο ΔΕΝ θα μπορουμε πλεον να μην τα αναγνωριζουμε και θα μπορουμε ΑΝ θελουμε να εφαρμοσουμε ελεγκτικους μηχανισμους.

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι με αυτη την οδηγια αναγνωριζονται δικαιωματα στους αποφοιτους κολεγιων στην Ελλαδα. Ηδη υπαρχουν προσφυγες για αναγνωριση πτυχιων

 

Και εχετε δικιο. Τα κες δεν αναφερονται ξεκαθαρα. Πλαγιως ομως ανοιξε ο δρομος για την αναγνωριση τους.

Ο τροπος με τον οποιο θα γινει αυτο ειναι θεμα της κυβερνησης. Το αν θα παρακαμφθει ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι θεμα της κυβερνησης και το αν θα επιλεξει να να εφαρμοσει ελεγκτικους μηχανισμους

 

Δηλαδή δε σου κάνει εντύπωση που χωρίς να φέρεις φίλους σου (δημοτικό/γυμνάσιο μου θυμίζει αυτό: "Φέρε την παρέα σου") δεν έχει βρεθεί έστω και 1 σοβαρό άτομο να συμφωνήσει μαζί σου; Και μάλιστα πρόκειται για ένα forum με κυρίως νέους χρηστες ;)

 

καμια εντυπωση :)

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς με αυτή τη λογική, ΑΝ θέλουμε, ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τα ελέγξουμε και να επιβάλουμε αξιοκρατικά κριτήρια στην αγορά εργασίας, χωρίς όμως να αποκλείουμε τους αποφοίτους από την αγορά εργασίας. Ότι γίνεται και τώρα δηλαδή... Άρα καυγαδίζουμε εδώ πριν το δούμε πώς θα γίνει στην πράξη, απλά και μόνο επειδή δεν μας αρέσει ως ιδέα. Χμμ .. :wacko::confused:
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Oi βλαχοι ειναι εξυπνοι ανθρωποι αρα θα θελες...Το πτυχιο πρεπει να ειναι αναγνωρισμενο για να δωσει σε καποιον τις δυνατοτητες να εχει εργασιακη εμπειρια..Η οποια μεταξυ μας ειναι ασχετη και με το θεμα μας..Αρα δεν σε συγχωρω και κθολου που δουλευεις τον κοσμο εσυ αυτη την στιγμη..

 

Πριν μου ελεγες τι σε νοιαζει ανν δημιουργηθουν πανεπιστημια τα οποια θα ειναι μαιμου και πας και μου το συγκρινεις με ενα δευτεροκλασατο πανεπιστημιο στο εξωτερικο παντως οχι μαιμου με μια ιστορια της χαλιμας ..Δεν ειμαι παιδι να μου λες παραμυθακια και να τα χαφτω..Αρα ας σοβαρευτουν επιτελους καποιοι ..Αν και δεν το βλεπω,,

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς με λες και βλάκα, πέραν του ότι με λες άσχετο .... Να αντικρούεις τη θέση μου δεν είδα ... οπότε εμμένω σ' αυτή μέχρι νεοτέρας. Εν ολίγοις αν μπορείς να απαντήσεις πιο ουσιαστικά κάντο. Διαφορετικά πάμε παρακάτω και καλή καρδιά :)
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ειπα βλακα απλα δεν θεωρω οτι εχεις πει κατι το οποιο στεκει και ειναι ορθο..Εγω σου ειπα οτι ενα πανεπιστημιο μαιμου μπορει να προκαλεσει προβλημα γιατι δεν θα προσλαμβανει κανεις ενα παιδι απο εκει αν δεν εχει καλη φημη.Και εσυ μου απαντας με ιστοριες για δευτεροκλασσατο πανεπιστημιο του εξωτερικου.Που η οργανωση που θα εχει θα ειναι καλυτερη απο τα πρωτοκλασσατα εδω..Οτι να ναι δηλαδη..Ειπα εγω κατι για τα δευτεροκλασσατα του εξωτερικου;Αν εχω προβλημα με παιδι μου που δεν μπορει να μπει σε δημοσιο αυριο μεθαυριο εξω θα το στελνα,,Αν μπορει βεβαια.Αν δεν μπορει δεν μπορουμε ολοι να εχιυμε πτυχια...Ας γινει και υδραυλικος..Ασχημα ειναι;

 

Πολλα απο τα ιδιωτικα εδω οχι με δευτεροκλσσατα του εξωτερικου δεν μπορουν να συγκριθουν .Που πολυ θα θελαμε να ειχαμε τις εγκαταστασεις και την οργανωση τους..Ουτε με φροντιστηριο ξενων γλωσσων δεν συγκρινονται..

Link to comment
Share on other sites

Όσο για αυτό άσε με να ξέρω αν είναι καλύτερη από εδώ ... Μου φαίνεται ξεχνάς ότι υπάρχουν "πανεπιστήμια" μέχρι και στην Αλβανία και συνάνθρωποί μας πήγαν σε αυτά. Υπάρχουν και άλλες χώρες. Θες να αναφερθώ;

 

Θες να μπούμε στο θέμα γιατί η συνέχεια (δηλαδή η ουσία, το μέλλον σου) είναι μακριά ακόμα και είναι άσχετη με το θέμα. Οκέι. Ας παίξουμε έτσι. Η ανοργανωσιά και το μπάχαλο στα ελληνικά πανεπιστήμια λύθηκε τόσα χρόνια με τις καταλήψεις και το "δίκαιο αγώνα" των "φοιτητών"; Υπάρχει και κάτι που λέγεται κοινή λογική. Χρόνια τώρα η ίδια ιστορία. Εξεταστικές χαμένες σε αγώνες χωρίς αντίκρυσμα.

 

Πρόσεξε: δεν είμαι κατά των ορθών αγώνων και σε κάποια σημεία ίσως και να συμφωνώ μαζί σου. Αλλά από πότε η απαξίωση των δικών σου σπουδών μέσω όλης αυτής της ανακατωσούρας στα δημόσια πανεπιστήμια σε ωφέλησε; Ή θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο ή δικαιολογείται το φοιτητικό κίνημα όπως ονομάζεται να καθυστερεί και να υποβαθμίζει τα πτυχία όλων των φοιτητών; Σου θυμίζω τους κλασικούς γραφικούς αγώνες των φοιτητών κατά του πολέμου στη Βοζνία, Ιράκ, Αφγανιστάν .... Θα σταματήσουμε και τα F-14 του αμερικανικού στόλου τώρα ...

 

Η πορεία δεν χρειάζεται κατάληψη ή αποχή για να γίνει Χριστινάκι, γίνεται και after hours. Αλλά συγνώμη, αν δεν τα σπάσουμε και στους Αθηναίους λιγάκι δεν γίνεται ντόρος.....

 

Θεωρείς εσύ ότι όλες οι ανούσιες ή αδιέξοδες διακοπές στην ομαλή ροή του προγράμματος των φοιτητών βοηθούν στην καταξίωση των σχολών τους και στην άνοδο της ποιότητας σπουδών; Θεωρείς ότι τυχαία βγήκαν όλοι οι πρυτάνεις και είπαν ότι η κατάσταση με τις υποκινούμενες από μικροκομματικά κριτήρια "φοιτητικές παρατάξεις" που υποδαυλίζουν όλη αυτή την κατάσταση, είναι η μεγαλύτερη μάστιγα των πανεπιστημίων; Απάντησε, αν βέβαια έχεις κάποια ουσιαστική απάντηση να δώσεις.

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...